Болести и неприятели по смокините

Всичко за смокините
cybercop
Любител на южните растения
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Район: Монтана, България
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Болести и неприятели по смокините

Непрочетено мнение от cybercop » 11 юли 2018, 16:51

С азот не торя през лятото. Това растение е с фабричната си тор - някакви перлички с мастен разтвор в тях.
Досега не съм имал нито едно болно дърво. Сега има мана на едното дръвче, защото е слабо и е засадено между лози и черница, която е страшен разпространител на мана. Но, докато бяха на храсти, не са боледували от нищо, освен щитоносни въшки, които изтребих за нула време. Не искам да отнеса пролетта тази гад при здравите си дървета. Ще следя внимателно как се развива и ще пиша пак, ако нещата се влошат.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 12 юли 2018, 21:42

tisho написа:
11 юли 2018, 16:34
Имай предвид, че когато смокинята заякне сама се справя с вируса.
Това сигурно ли е ? Няма ли да се активира периодично при определени условия или да заразява други растения ?
На повечето места, прочетох, че заразените растения трябва да се премахват.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от tisho » 12 юли 2018, 22:24

Не. Моите като малки боледуваха и сега като големи растения нямат и помен от вируса.
Когато смокинята се отглежда с подходяща агротехника вируса не проявява.
These users thanked the author tisho for the post:
Kiril Donov (12 юли 2018, 23:10)
Rating: 16.67%

Димитър Брусалиев
Регистриран: 21 фев 2016, 09:36
Район: Бургас
Любимо растение: Лешник
Любим плод: Ананас
Любим климат: Умерено континентален
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Димитър Брусалиев » 12 юли 2018, 23:10

Някой знае ли какви са тия гадове, които ми наядоха измирската и как да се боря с тях. Изглежда ,че и тази година няма да мога да я опитам :(
Изображение

Изображение

Изображение

Прегледах в книгата на Радка Серафимова. По описание ми прилича на смокиновата муха. Така ли е?
Последна промяна от Димитър Брусалиев на 13 юли 2018, 10:38, променено общо 1 път.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 13 юли 2018, 09:19

tisho написа:
12 юли 2018, 22:24
Не. Моите като малки боледуваха и сега като големи растения нямат и помен от вируса.
Когато смокинята се отглежда с подходяща агротехника вируса не проявява.
Малко ме е страх да рискувам да внеса вирус на място, където никога не е имало. Когато видя узрял плод от италианската от която взех издънки, тогава ще се реши и съдбата на това растение Chicago Hardy. Ако италианската се окаже със затворено око и роди до началото на Септември, ще засадя направо едно растение от нея, защото се е доказала при минус 16-18 без никаква защита. Повечето писаници за Ch. H са не колко издържа, а колко добре се възстановява след измръзване. Napolitana е точно, каквото ми трябва по отношение на плода, но не е тествана по нашия край.

Added in 6 hours 18 minutes 51 seconds:
Димитър Брусалиев написа:
12 юли 2018, 23:10
Някой знае ли какви са тия гадове, които ми наядоха измирската и как да се боря с тях.
За щастие, такива гадини не ми се е случвало да завъдя. Каквото и да е, напръскай с някакъв инсектицид за плодов червей/оса с нисък карантинен срок и няма да сбъркаш. Следващата година го направи още при формирането на съцветията, а преди разлистването, напръскай обилно стеблото с бордолезор разтвор или зелен камък (10-15гр. на 1л. вода), за да запечаташ яйцата на всички гадини, които са презимували върху растението.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 юли 2018, 16:26

cybercop написа:
13 юли 2018, 15:38
... За щастие, такива гадини не ми се е случвало да завъдя. Каквото и да е, напръскай с някакъв инсектицид за плодов червей/оса с нисък карантинен срок и няма да сбъркаш. Следващата година го направи още при формирането на съцветията, а преди разлистването, напръскай обилно стеблото с бордолезор разтвор или зелен камък (10-15гр. на 1л. вода), за да запечаташ яйцата на всички гадини, които са презимували върху растението.
<crazy2> <head in the wall>
Колега, сякаш двама различни човека пишат под името Cybercop. В един момент пишете смислени неща като човек с опит и знания, а в друг момент пишете някакви уникални бисери. Този случай е от вторите, ако не сте се сетили.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 13 юли 2018, 16:57

Ще изчакам вашият съвет, за да се науча, как да се справя с подобни паразити, ако се появят и при мен.
Останах с впечатление, че източникът скоро няма да бъде намерен и затова препоръчах пръскане срещу плодов червей. Всички насекоми загиват от едни и същи инсектициди, но в различна концентрация според това, колко поколения са третирани с тях и доколко са станали устойчиви.
Колкото до двамата потребители - мисля, че съм доста последователен в това отношение. Не толерирам паразити и ги премахвам. За заразените растения е късно, но по това време, непрекъснато се формират нови, а и третирането ще предпази незаразените.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 юли 2018, 18:02

Снимките са с лошо качество, но доста ги оглеждах и не видях конкретен вредител.
Голяма заблуда е, че "всички насекоми загиват от едни и същи инсектициди". Различните инсектициди имат различни активни вещества, които влияят на различни видове насекоми. Много често убийственото вещество за едни е безвредно за други.
Как точно един фунгицид (бордолезов разтвор, ползва срещу гъбни болести) или един тор (зелен камък) ще "запечатат" яйцата на насекомите? И какво означава, яйцата да са "запечатани"?

Димитър Брусалиев

Непрочетено мнение от Димитър Брусалиев » 13 юли 2018, 18:26

На втората снимка се виждат дупчиците. На третата се виждат тунелчетата прокопани под кората на съцветието. Плодовете съответно почват да "зреят" преждевременно и окапват. Живи ларви не намерих, но и не съм търсил щателно.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 13 юли 2018, 18:49

Kiril Donov написа:
13 юли 2018, 18:02
Снимките са с лошо качество, но доста ги оглеждах и не видях конкретен вредител.
Голяма заблуда е, че "всички насекоми загиват от едни и същи инсектициди". Различните инсектициди имат различни активни вещества, които влияят на различни видове насекоми. Много често убийственото вещество за едни е безвредно за други.
Как точно един фунгицид (бордолезов разтвор, ползва срещу гъбни болести) или един тор (зелен камък) ще "запечатат" яйцата на насекомите? И какво означава, яйцата да са "запечатани"?
Не се излюпват, а новоизлюпените умират, заради високата концентрация на разтвора. Изгаря ги. Ако не всички - много от тях, което си е помощ, защото насекомите се размножават в геометрична прогресия. Убиеш ли едно в началото на пролетта, значи си предотвратил появата на хиляди в края на лятото. Познавам хора, които ползват за тази цел разтвор на амониева селитра. Върху стволовете на ябълки и сливови дървета съм ползвал и калиев перманганат, заради паразитни гъби, но той не прощава и на насекомите. Варта също е прекрасно средство за дезинфекция, но е приложима само за ствола.
Със смокините не смея да си правя експерименти и затова съм написал два разтвора с които могат да се пръскат и най- тънките клончета, стига да нямат листа по тях.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 юли 2018, 21:40

Димитър Брусалиев написа:
13 юли 2018, 18:26
Живи ларви не намерих, но и не съм търсил щателно.
Може да са дребни бръмбари, може и да е нещо друго. Безсмислено е да се пръска, ако не знаем срещу какво водим борба. Освен това, трябва да е достигнат определен праг (т.нар. праг на икономическа вредност) за да започнем пръскане. Няма смисъл да се пръска, ако има само отделни повредени плодове тук-там. Никога не забравяйте, че от всяка химия остава нещо и в плодовете, с които после храните децата си.

Димитър Брусалиев

Непрочетено мнение от Димитър Брусалиев » 14 юли 2018, 00:31

Миналата година опадаха всички. Тази година се очертава същото. Ще приема, че е смокинова муха и ще третирам за това. Наоколо(съседните дворове) има мичурински 10 които нямат поражения. Пак според Серафимова, мичуринска 10 не се напада от смокиновата муха.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 14 юли 2018, 14:04

За който го интересува. Вече се оплаках, че едната ми смокиня е доста пострадала от гъбички, тип ръжда, която направо ликвидира младите листа и връхните пъпки. Според мен, ръждата беше комбинирана и с брашнеста мана. Изрязах всички клони на черницата в близост до нея (нямаше лист без зараза) и третирах само веднъж с Куадрис. За две седмици, растението почти се е възстановило с изключение на връхните пъпки, които бяха унищожени. Вместо това са израсли странични клонки. Това не е гаранция, че няма да имам проблеми в бъдеще, защото от 2-3 дни, вали за кратко дъжд и грее слънце, което е идеално условие за гъбички, но пиша нещо, което вече е тествано. Не задължавам никого да го прави. Убеден съм, че достатъчно добър магьосник или шаман, може да убие гъбичките по напълно екологичен начин и без да се налага ползването на препарати.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от tisho » 14 юли 2018, 17:20

За първи път чувам някой да има такива сериозни проблеми със смокини..... То бяха гъбни болести, вируси, вредни инсекти... Ще рече човек, че това е най кекавото овощно дърво на света.
При мен си растат идеално, въпреки, че ни удави от дъжд. Това смокинята си е жилаво растение, единствения им проблем понякога е студа зимата...
Една поговорка ще кажа само - "Много баби хилаво дете"

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 14 юли 2018, 18:54

@Tisho : Щом има такава тема, значи нещата и при смокините не са толкова розови.

На трите ми смокини, засадени през пролетта, последната серия дъждове, изглежда им се отрази добре. От Април до средата на Юни бяха под всякаква критика, но сега почнаха да ми харесват. Дотато води с малко по разтеж, но всички са с много дебели и здрави стебла, което ме радва.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Болести и неприятели по палмите
    149 Отговори
    24835 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    23 сеп 2018, 15:11
  • New post Болести и неприятели по други растения
    107 Отговори
    17943 Преглеждания
    Последно мнение от veso
    29 юли 2018, 17:38
  • New post Болести и неприятели по Плумериите (Plumeria sp.)
    46 Отговори
    5272 Преглеждания
    30 авг 2016, 23:00
  • New post Болести и неприятели по Адениум (Пустинна роза)
    7 Отговори
    1643 Преглеждания
    04 юни 2018, 18:16
  • New post Проблеми с плододаването при смокините
    от Dora Staneva » 09 юли 2018, 19:41 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    3 Отговори
    347 Преглеждания
    Последно мнение от cybercop
    10 юли 2018, 08:47
  • New post Размножаване на Смокините (Figs Propagation)
    279 Отговори
    45477 Преглеждания
    Последно мнение от cybercop
    15 апр 2018, 16:46

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”