Череша

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 221 times
Been thanked: 170 times

Re: Череша

Мнение от perperikon » 08 май 2020, 15:11

Черешите си имаха червеи, но ги ядяхме преди пълна зрялост, когато червеите са по-малки.
Моят хинап няма червеи при другите из селото не съм виждал. <hmmm>

vutov
Любител на южните растения
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от vutov » 15 май 2020, 12:28

Каква е причината за червей по късните череши?
Имам две череши, за сортове ще излъжа, но са от тези които масово продават по пазарите за овошки.
Уж хрущялки.
И двете са засадени преди 4 години и са вече дървета около 3.5 метра високи.

Едната има много малко вързал плод, а другата не мниги, но достатъчно.
И двете все още са дребни като грах, камо ли да започват да се оцветяват.

Та затова питам, какво причинява червеи и как може да се спре без пръскане?

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 34 times
Been thanked: 137 times

Мнение от Бобсъна » 15 май 2020, 13:20

Без пръскане не може....единствения начин е да садите най ранни сортове...ма пак няма пълна гаранция...

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 118 times
Been thanked: 122 times

Мнение от plamen » 15 май 2020, 14:42

Причината е черешовата муха, която си снася яйцата в плодовете.
Както казва Бобсъна, само ранен сорт е спасението ако не пръскаш.
Моята череша зрее към 24 май и няма червеи....е, единични бройки се намират.Не я пръскам.

perperikon

Мнение от perperikon » 15 май 2020, 17:47

Преди 2 дни(13.05) хапнах първите узрели череши за сезона, сорт Ърли лори(?). Е, могат да зреят още, но вече са напълно червени и достатъчно сладки. Ако аз не ги ям навреме, то птиците едва ли ще им простят, затова се старая да ги изпреваря. <icecream> Гледам - започнали са да ги кълват. Късните сортове им ги харизвам, барабар с червеите(2 в 1) <he-he>
При настоящото слъчево и горещо време подранява и сорта "Бигаро бюрла"- вече са жълто-розови и до 20.05 ще са напълно червени. <thumbup>

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 134 times

Мнение от reimbrant » 21 юни 2020, 23:06

Един прекрасен сорт късна череша,много едра ,твърда хрущялка и много приятна на вкус,тука 2 години не ми червясваше тия дни я проверих и на 10 череши,една е с червек.Малко се ядосах по дяволите.Суит хард се казва сорта или сладко сърце.
Изображение

Потребителски аватар
ivo-k
Регистриран: 17 юни 2013, 19:28
Район: София/Дупница
Местоположение: Дупница, 500 м.н.в./с.Гореме, Малешевска планина, 850 м.н.в.
Надморска височина (m): 870
USDA zone: 7b
Has thanked: 7 times

Мнение от ivo-k » 29 юни 2020, 14:40

reimbrant написа:
21 юни 2020, 23:06
Един прекрасен сорт късна череша,много едра ,твърда хрущялка и много приятна на вкус,тука 2 години не ми червясваше тия дни я проверих и на 10 череши,една е с червек.Малко се ядосах по дяволите.Суит хард се казва сорта или сладко сърце.
reimbrant, да те питам, тази череша Суит хард кога зрее ? Защото съм виждал да я предлагат че един път зрее 30 юни – 10 юли , друг път 20-30 юли. Това е много голяма разлика и едно от двете не е вярно. Имаш ли наблюдения ? Ако е истина това за края на юли, то този сорт май е абсолютен рекордьор по късно зреене.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 134 times

Мнение от reimbrant » 29 юни 2020, 14:51

Здравей Иво,да ти кажа това с времето е много относително.При мен нещата доста закъсняват ,например с Пловдив,защото сме по нависочко,но по правилните дати са първите.Тази година за първи път ми червяса и се ядосах,и ще ги режа най вероятно,или пък трябва да ги пръскам един,два пъти ,докато са още зелени с някаква отрова с по къс карантинен сорт.До сега не съм пръскал череши,идеята е да ядем по чисти плодове от към страна на отровите.Не вярвам много на карантинните срокове,според мен трайно си навлизат в плодовете ,и може би се тровим в някаква фаза,наред със всички гадости в храните ,които ни ги слагат,като ета и тем подобни.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 34 times
Been thanked: 137 times

Мнение от Бобсъна » 29 юни 2020, 18:01

За черешовия червей се пръскаше по време на цъфтежа май...
These users thanked the author Бобсъна for the post:
ivo-k (29 юни 2020, 18:04)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
ivo-k
Регистриран: 17 юни 2013, 19:28
Район: София/Дупница
Местоположение: Дупница, 500 м.н.в./с.Гореме, Малешевска планина, 850 м.н.в.
Надморска височина (m): 870
USDA zone: 7b
Has thanked: 7 times

Мнение от ivo-k » 29 юни 2020, 18:04

Преди време се бях замислил да реорганизирам двора на село, като направя един ъгъл само с череши хрущялки. Сега 3/4 е зает от ябълки и черносливки за ракия. Исках да има от най-ранните до най-късните, за да се покрие максимално дълъг период, да може когато се иде на село през пролетта да има пресни за хапване. Защото сега имам една късна череша, която зрее в края на юни, страхотна е, но изпускам целия май, и почти целия юни. И като се зачетох за разните сороте, видят, че Суит Харт и Ламбърт ги дават най-късни. Предвид разнопосочната информация, а и от личен опит много-много не вярвам на реклами, се чудех как да подходя. Дали с примерно 5 дървета може да се хване периода май-юни, или трябват 7-8. Затова питах. Сега се ориентирам към варианта с 5, макс 6 дървета. Въпреки че не е за края на юли, Суит Харт изглежда много добро решение за последно зреещ сорт. Засега идеята е на "трупчета", но есента може и да я реализирам. Направил съм следният примерен списък.

В тази връзка искам да помоля за впечатления и мнения, който има, за следните сортове :

Сорт Зреене

Ърли Лори 5/10 - 15 Май
Бигаро Бюрла 20 - 30 Май
Маргит или Селесте 1 - 10 Юни
Ван 10 - 20 Юни
20 - 30 юни - имам <he-he>
Суит Харт 01 - 10 Юли - одобрена <thumbup>

Верни ли са посочените срокове и какво е качеството на плодовете ?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 297 times
Been thanked: 850 times

Мнение от Kiril Donov » 29 юни 2020, 23:21

Утре ще ходя да си режа калеми от една череша, която в тази хладна пролет беше узряла още на 5-ти май. Нямам представа какъв е сортът, но беше сравнително едра. Та искам да кажа, че може би има и малко по-ранни сортове.

Added in 3 minutes 8 seconds:
А наскоро намерих едно младо дръвче с късни, много едри и черни череши, най-вкусните, които съм ял някога... или поне за този сезон. Резнах няколко калемчета и от него, сложих две за мен, две сложих на двама съседи и едно вече се е прихванало на черешата за Zack.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
zack (30 юни 2020, 00:12) • ivo-k (30 юни 2020, 00:37)
Rating: 15.4%

Потребителски аватар
street_sound
Регистриран: 23 авг 2016, 14:51
Район: София
Надморска височина (m): 533
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -17
Минимум последна зима (°C): -11,1 (24.01.2020)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... =IKOSTINB3
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Мнение от street_sound » 01 юли 2020, 14:31

ivo-k написа:
29 юни 2020, 18:04
Преди време се бях замислил да реорганизирам двора на село, като направя един ъгъл само с череши хрущялки. Сега 3/4 е зает от ябълки и черносливки за ракия. Исках да има от най-ранните до най-късните, за да се покрие максимално дълъг период, да може когато се иде на село през пролетта да има пресни за хапване. Защото сега имам една късна череша, която зрее в края на юни, страхотна е, но изпускам целия май, и почти целия юни. И като се зачетох за разните сороте, видят, че Суит Харт и Ламбърт ги дават най-късни. Предвид разнопосочната информация, а и от личен опит много-много не вярвам на реклами, се чудех как да подходя. Дали с примерно 5 дървета може да се хване периода май-юни, или трябват 7-8. Затова питах. Сега се ориентирам към варианта с 5, макс 6 дървета. Въпреки че не е за края на юли, Суит Харт изглежда много добро решение за последно зреещ сорт. Засега идеята е на "трупчета", но есента може и да я реализирам. Направил съм следният примерен списък.

В тази връзка искам да помоля за впечатления и мнения, който има, за следните сортове :

Сорт Зреене

Ърли Лори 5/10 - 15 Май
Бигаро Бюрла 20 - 30 Май
Маргит или Селесте 1 - 10 Юни
Ван 10 - 20 Юни
20 - 30 юни - имам <he-he>
Суит Харт 01 - 10 Юли - одобрена <thumbup>

Верни ли са посочените срокове и какво е качеството на плодовете ?
От изброените имам само Суит Харт. Към момента все още не са узрели на 100%, та може и да минат след 20 юли, но това за Софийското поле където всичко става по-късно. На вкус е най-добрата череша, която съм опитвал, то всъщност и затова съм я взел. За другите сортове ще кажат колегите градинари.
These users thanked the author street_sound for the post:
reimbrant (01 юли 2020, 16:57)
Rating: 7.7%

perperikon

Мнение от perperikon » 02 юли 2020, 10:09

Бобсъна написа:
29 юни 2020, 18:01
За черешовия червей се пръскаше по време на цъфтежа май...
Разбира се, че не се пръска по време на цъфтеж - ще изтровиш всички пчели, които опрашват.
Доколкото си спомням, за червеи се пръска при наедряване на черешите, точно преди зеленият им цвят да започне да избледнява към жълто. За по-сигурно четете селскостопанска "литература" или се консултирайте с агроном. Късните сортове се нуждаят от 2 пръскания за да се опазят от червеи. Аз не пръскам - ям ги преди червеите да наедреят и да започнат да развалят плода. Тогава и не са прекалено сладки и могат да се ядат по повече, без риск да счупиш кантара след това. <he-he>
За "Ърли лори" мога да потвърдя, че са по-едри, твърди и вкусни от "Бигаро бюрла", особено ако се изчака пълна зрялост. Зрее 5-7 дни преди Б.Бюрла, но конкретната дата е различна всяка година, варира и според локацията.
Ако нямате много череши в двора и у комшиите направете справка доколко сортовете, които искате да садите се опрашват един друг.
<bananas>

Отговори