Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 140 times
Been thanked: 123 times

Re: Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Непрочетено мнение от perperikon » 21 дек 2018, 22:08

Нямам опит, но логиката предполага да го сложиш максимално високо в идеалния център на оранжерията, т.е. струята да е вертикална към земята без да обдухва директно стена. Домашен вентилатор(d=40cm) би трябвало да е достатъчен даже с почивки 10:10 min. Със сигурност ще ти предложат и професионални скъпи решения.

rembi
Пишман-градинар
Регистриран: 04 дек 2016, 19:14
Район: Стара Загорa & c Колена
Надморска височина (m): 233
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -22С
Минимум последна зима (°C): -8,7
Любимо растение: Rhapidophyllum hystrix
Любим климат: нашенския
Метеостанция: WS 2307
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от rembi » 21 дек 2018, 23:39

Съгласен съм с мах височина,но мисля че ще е по добре да е в ъгъла и да е насочен надолу към с/у положения ъгъл.Така ще обхване повече топъл въздух и ще го завърти.

Гледаш го-КУЧЕ,мърляво,проскубано,а в очите ЧОВЕК.
Гледаш го-човек,наконтен,облечен,а в душата-ПОМИЯР.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 22 дек 2018, 11:34

Най-симетрична и всеобхватна ще е циркулацията, ако вентилатора е в центъра! Иначе ще има "мъртви" зони!

Predator 70
Любител на южните растения
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Любим плод: Ананас
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Predator 70 » 22 дек 2018, 12:20

Ето един клип за циркулация на вуздуха в оранжерия.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 35 times
Been thanked: 30 times

Непрочетено мнение от traiko » 22 дек 2018, 22:23

За мен имаш нужда от вентилатор с по голям капацитет на въздушния поток.
Има вентилатори с капацитет на въздушния поток от 9864 м³/ч,но са доста скъпи. около 500.лева.Според мен по добре е да вземе човек 2 броя с по малък капацитет,с 5600куб,м с цена около 80 лв.броя.Като за начало може да вземеш един и да пробваш дали ще ти върши работа.Горе посоченият е 300 вата а долният е 100вата.Иначе това което показва Predator 70 е готино,но предполагам,че ще е много скъпо. <wine>

Потребителски аватар
street_sound
Регистриран: 23 авг 2016, 14:51
Район: София
Надморска височина (m): 533
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -17
Минимум последна зима (°C): -12 (08.01.2019)
Любимо растение: Jubaea chilensis, Citrus grandis
Любим плод: Манго, Банани, Цитруси
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... =IKOSTINB3
Has thanked: 14 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от street_sound » 24 дек 2018, 18:13

Аз ползвам Proklima Sixties, 25 W, за 4 метрова оранжерия ми върши работа. На тази марка има един доста по-голям модел Proklima 100 см, 300 W, който би ти свършил идеална работа. Ако желаеш мога да напиша и магазина, който ги предлага. Предполагам, че Трайко точно за него има предвид в горния коментар.

DRINK BEER

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 157 times
Been thanked: 491 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 дек 2018, 22:16

Няма да слагам вентилатори, но благодаря за идеите!

Днес си дадох сметка, че горя над 10 кубика дърва на месец, за да топля оранжерията. Зимата не е започнала още, а ми останаха едва десетина кубика. Затова днес реших да приключа с тропическата оранжерия в този ѝ вид... за втори път. Получават се нещата идеално, но не си струва цената. От тази вечер спрях отоплението и вече ще отоплявам само ако температурите вътре има опасност да паднат под нулата. Няма да отоплявам през деня, освен ако не е много мразовито. Приключвам с тропика и ще търся субтропик. Ще отглеждам в земята манго, авокадо, карамбол, черимоя, гуава, пасифлора, личи и джакфрут. За джакфрута не съм съвсем сигурен, че ще се получи, но той може да отиде в топлата част. Ще добавям и други субтропически видове с времето.

За по-тропическите растения ще оставя една малка оранжерия вътре в голямата (около 7 кв.м. засега), където ще отоплявам само в по-студено време и когато работи парното за къщата. Там в най-лошия случай ще има джакфрут, а при повече успех ще има какао и останалите тропически видове, за които съм писал до сега.
От Кокосовите палми също се отказвам... почти. Ще отглеждам само една или две в едно гнездо, като ще засадя единствено супер-джуджевидния сорт, от който имам една бройка. Всяка друга ще излезе твърде бързо от малката оранжерия и ще я изгубя през зимата. Ще опитам да си набавя още някоя от тези миниатюрни Кокосови палми. Виждал съм ги само във Флорида, но и там са изключително редки. Орехите им са колкото свития ми юмрук, а като ги обеля са колкото дребна ябълка. Старите палми не надвишават 5-6 метра височина.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 04 яну 2019, 11:15

Тези дни се сещам, защо реших да правя тази оранжерия. Така и така топля къщата, идеята ме беше, да подавам малко и на оранжерията. После лакомията ми надделя и взех да си представям тропически джунгли и плантация с Дуриан вътре. Вече се убедих, че е възможно, но с цената на тройно увеличение на разхода на гориво.

Вече близо седмица няма отопление в оранжерията. По-точно - има, но радиаторите са ледени. Топли се от отворената врата на котелното, като се създава стабилна циркулация и в оранжерията постоянно навлиза топъл въздух, нагрят над котела. Минималните температури се движат около 6-8 градуса, а радиаторите са нагласени да се включат около 4 градуса, за да не може да пада под тази температура.
Тези температури са напълно достатъчни за почти всички плодни растения, които отглеждам вътре - Манго, Папая, Авокадо, Драконов плод, Личи и т.н. Дневните температури се движат между 10-12 до над 30 градуса и това е най-важното за всички тези вечнозелени растения.

Тропическата зона я ограничих в мини-оранжерия с размери 2,8 х 2,5 метра. Не е много, но вътре ще отглеждам само едно гнездо Какао, едно гнездо с 2 Кокосови палми, едно гнездо с Дуриан и едно гнездо с Мангостийн. Няма да им е особено широко, а предвид височината от само 2,5 метра - няма и да им е високо. Но някак ще трябва да се съберат. Все още се надявам да отглеждам Джакфрут извън мини-оранжерията.
Радиаторът в тази мини-оранжерия е нагласен да се изключва на около 18 градуса.

Дървата вече вървят едва-едва и смятам, че най-сетне имам стабилно и постоянно решение на доста ниска цена.

Added in 9 minutes 33 seconds:
Кокосовата палма в земята (една или две) ще е само от супер-джуджевидния вид, всичките ми други сортове ще отглеждам в саксии. Разбира се, постоянно ще жертвам разни палми в студената част, случайно ако някоя вземе да издържи на ниските зимни температури.
Когато Кокосовата палма стигне горния найлон на мини-оранжерията, смятам да й накланям листата настрани за зимата, за да остане под найлона. Когато вече и това не е достатъчно, мога да я пусна нагоре през дупка в найлона. На височина температурата е по-висока, освен това мога да завивам листата и дори да ги топля със светещи маркучи. Имам няколко години, за да измисля решение на този проблем.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
veso (04 яну 2019, 13:30) • zack (04 яну 2019, 19:37)
Rating: 18.18%

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 04 яну 2019, 22:56

Смели идеи, щури решения, търпение и инат - всичко да има. Възхищавам ти се! <thumbup>

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 62 times
Been thanked: 25 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 04 яну 2019, 23:24

Kiril Donov написа:
29 дек 2018, 22:16
Днес си дадох сметка, че горя над 10 кубика дърва на месец, за да топля оранжерията. Зимата не е започнала още, а ми останаха едва десетина кубика. Затова днес реших да приключа с тропическата оранжерия в този ѝ вид... за втори път. Получават се нещата идеално, но не си струва цената.
Винаги май се стига до този въпрос - доколко е оправдано да се влага това време или средства. Аз така и не съм успял да прочета цялата тема от началото ѝ (преди време я почнах и я забравих), но определено много смело начинание. Десет кубика на месец хич не е малко. Аз за цяла зима мисля,че карам с 3-4 кубика и то дърва не особено калорични. А ако някой предостави безвъзмездно дърва за 5 години напред, тогава ще си струва ли? И колко време са расли тия дървета, които се изгарят за един месец?

Очевидно, както казвате, нещата се получават. Но вече дали би се получило нещо, което е устойчиво и с по-широко приложение, или просто богаташко начинание... Преди време бях чел за къща, която се отоплява със слънчева стая прилепена към южната ѝ фасада. Има кирпичена стена, която акумулира топлото, и тръбопровод от най-топлата част (върха) на оранжерията, който води до складирани големи камъни в/под основата на къщата. И оттам друга тръба към оранжерията, която да позволи циркулация на въздуха. Къщата беше някъде в североизточните щати и хората твърдяха, че целогодишно поддържат температура между 18 и 21 градуса, като палят камина само в най-студените зимни дни. Което за мен беше удивително. С един колега имаме идея да изградим такава слънчева стая към южна фасада, но това е сериозен проект, за който засега няма време най-вече. А и виждам, че мнозина отглеждат цитруси по подобен начин, с прилепени към фасади оранжерии... Сега, тропическа оранжерия е съвсем друга работа. Но, наистина, с толкова разходи и грижи, ами човек би могъл да си внесе пресни плодове директно или да направи плантация някъде в тропиците... за по-евтино. И като се сетя, че на толкова места по света хората нямат какво да ядат, да не говорим за някакви екзотики... че даже и в България.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 яну 2019, 00:23

По принцип моята оранжерия се самоиздържа и дори скоро ще носи печалба заради производството, което правя в нея. Въпросът не е, кой плаща дървата, а дали си струва? При положение, че почти всички видове вътре нямат нужда от толкова високи температури, то не си струва да поддържам жега с цената на огромен ресурс, само за да си отгледам няколко Кокосови палми. Просто реших икономическата логика да се наложи над хобито ми. Така получавам почти всичко от планираното, но на няколко пъти по-ниска цена и с много по-малко усилия.

Утре мисля да садя Какао в земята, че много бързо съхнат в тези 3-литрови саксии. Ще засадя само едно, а върху него ще облагородя от другите два сорта, които имам.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 05 яну 2019, 10:03

То цял социален строй беше изоставен заради липса на икономическа логика в него, та една тропическа оранжерия ли!? Не е въпрос само на пари, а и на вложени труд, мислене и време. Докато парите в живота ни могат и да се увеличават(дай боже), то времето ни за смислен и резултативен труд необратимо намалява. Аз трябваше да поостарея(засега умерено <he-he>) за да започна да ценя времето и труда си. Киро, със сигурност ще свършиш много по-смислени други неща за себе и за "екзотичното" растениевъдство в България, ако си спестиш организирането, доставката, подреждането и размятането на 10 кубика дърва месечно покрай котела. Можеш ли да засечеш колко време ти отнема тази дейност - тревожно мислене, следене на температурни параметри, зареждане на котела с дърва, чистене? При 1,5ч/дневно това прави почти 4 работни дни(х8ч.) месечно, които можеш да посветиш на по-стойностни занимания - например да напишеш едни книги, които ние чакаме. А иначе много се радваме, че има човек, който иска да поддържа тропическа оранжерия(+20*С) и растения в България. <bravo2>
P. S. Природен газ няма ли как да стигне до оранжерията, по тръби или в контейнер? Това ще те освободи от доста ангажименти.
These users thanked the author perperikon for the post:
Slavyanski (05 яну 2019, 13:22)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 135 times
Been thanked: 176 times

Непрочетено мнение от zack » 05 яну 2019, 10:09

И все пак, това на Киро му е хоби!!! Ако в неговата оранжерия няма логика, то няма логика и ние да садим растения със собствени средства насам-натам,
я за тестове, я за собствен кеф, ама го правим. Няма голяма логика и в повечето хобита - например да катериш Еверест, да ходиш на офроуд състезания,
да си трошиш джипа, да събираш монети например и каквото още се сетите, ама хората го правят. <wine> Ако тъсрим само инкономическата изгода,
ще живеем уникално скучен живот, не мислите ли??? <wine>
These users thanked the author zack for the post (total 4):
Kiril Donov (05 яну 2019, 10:19) • plamen (05 яну 2019, 10:36) • veso (05 яну 2019, 14:57) • rembi (05 яну 2019, 18:54)
Rating: 36.36%

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 яну 2019, 10:19

Надявам се, че никой не ме е разбрал погрешно!
Не изоставям оранжерията, просто понижавам с 5-8 градуса средните и минималните температури вътре. Това почти не се отразява на отглежданите растения, но води до огромни икономии на гориво. Съвсем тропическите видове ще ги отглеждам в мини-оранжерията.
При външен минимум от -3,1°С, тази нощ минимумите в оранжерията бяха +6,5°С в голямата част и +15°С в тропическата част. За това става въпрос.

Оранжерията ми струва средства, време и усилия. Но не искам да си представя живота без нея, иначе бих избрал отново Флорида.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 яну 2019, 17:02

Днес най-сетне се възползвах от по-хладното време (в оранжерията е 12 градуса в момента, а в по-топлата част е над 18 градуса) и реших да засадя няколко растения в земята. Тези дни ще направя цялостно пренареждане на растенията вътре и ще се отвори мястото на още 2 или 3 растения Манго, едно Личи, една Гуава и едно Мами (Mamey Sapote).
Вече имам в земята две растения Папая, а днес засадих едно Какао, една Кокосова палма, едно Авокадо и преместих едно Манго Нам Док Май. Някак твърде много ме кефи усещането, да садя в земята Какао и Кокосови палми на 6-ти януари, докато навън цял ден вали сняг.
Ето и малко снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и снимки в по-общ план, да се види безпорядъкът в момента. Вкарал съм вътре големи саксии с влажен субстрат, защото навън замръзва и става на камък, а аз всеки ден садя растения в него.
Изображение

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 5):
zack (06 яну 2019, 17:10) • traiko (06 яну 2019, 17:26) • veso (06 яну 2019, 19:56) • perperikon (07 яну 2019, 16:45) • achovd (16 яну 2019, 07:08)
Rating: 45.45%

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Тропическа - Ягодова Гуава, Psidium litorale
    85 Отговори
    14052 Преглеждания
    Последно мнение от benisat
    17 авг 2016, 09:08
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    1412 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Оранжерия - Готическа арка
    12 Отговори
    1922 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    04 фев 2019, 10:43
  • New post Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово
    75 Отговори
    19937 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    29 дек 2018, 22:45
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    8635 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Тропическата оранжерия в Кю Гардън (Kew Garden)
    от reimbrant » 06 фев 2018, 21:42 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    1060 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    06 фев 2018, 21:42

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”