Папая, Carica papaya

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 137 times
Been thanked: 118 times

Re: Папая, Пъпешово дърво (Carica papaya)

Непрочетено мнение от perperikon » 02 авг 2019, 18:39

benisat написа:
02 авг 2019, 15:36
Kiril Donov написа:
02 авг 2019, 15:24
... майка ми обичаше да ми повтаря като малък - "голям залък хапни, голяма дума не казвай!".
Oтдавна исках да напиша , ама все изчаквах момента . Той сигурно е млад човек , и много обича да се хвали . Във всичко е първия и единствен в България ! Успокой малко топката , Перперикон-е ! Като станеш първи и единствен в България - хвали се колкото искаш , явно това ти е в природата. Но не изпреварвай събитията. И маракуя щеше да ядеш първи и единствен в България , ама май няма ти се получи ! По спокойно я карай , млад си още , има да се учиш много още .
Това не е заяждане , това е съвет !
Успех ти пожелавам от сърце !
Изобщо не съм млад, карам 56 г., но обичам предизвикателствата и бъзиците, и нося на такива, ако не са злонамерени - Киро умее, други хора никак нямат усет за бъзика,връзват се на фльонга. Тези пък който не могат да понесат някой да се откроява над другите и веднага му скачат, направо ги отписвам = двойка на теста за емоционална интелигентност.
Аз съм си заявил моите цели и намерения и си отговарям и ще продължа да си отговарям за тях - дали се случват или просто се изхвърлям. За сега, най-често се случват, с малки закъснения. Колкото до маракуята - тя цъфна(виж темата) и вероятността да бера и ям маракуя ще расте със всеки изминал ден до есента. За папаята важи същото!
Изобщо не ми е важно Кировата или моята папая ще узрее първа, защото са различни по пол растения и се гледат се в коренно различни условия. Всеки полага добри грижи за растенията си и едва ли нещо повече може да направи, т.е. оттук нататък нещата почти не зависят от нас. Не се състезаваме в една и съща дисциплина, а ако се състезавахме аз щях да загубя. С Киро спорим интелигентно - може ли завърз папая да узрее от 01.08 до 30.10.2019г. на открито. Аз понеже съм пристрастен, залагам че може, той правилно и според всички книги казва, че не може! Е аз, ако се съглася с него, трябва веднага да отрежа папаята и да седна да си пия бирата! Аз и на книгите не вярвам на 100%! Хора са ги писали, а хората са грешни и често объркани създания! <he-he>
Някой да не си помисли,че с Киро се заяждаме — лакърдии, като покрай игра на табла са. <thumbup>
These users thanked the author perperikon for the post:
Kiril Donov (04 авг 2019, 07:30)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 153 times
Been thanked: 483 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 авг 2019, 19:18

perperikon написа:
02 авг 2019, 09:13
Конкретно този плод се надявам да узрее до края на Октомври на открито,..при топло време.
Дори да беше наистина плод, пак не би могла да узрее. Температурите и слънчевото греене на открито по това време едва стигат за чесън, марули и спанак, какво да говорим за зреене на Папая.
Както и да е, това от снимката на Perperikon е все още цвят... или поне беше преди няколко дни. След това евентуално ще стане на завръз и едва след няколко месеца - може да стане на плод. Във всеки един момент преди откъсването на узрелия плод, може да възникне проблем и цветът или завръзът да падне и да не стане никога на плод.
Ето как се развиват моите завръзи вече. Имам 3 завръза и 3 отворени цвята, както и още малки цветове. Съседната Папая също се очертава женска.
Очаквам скоро да провиснат плодовете по първото растение и да заприлича на дърветата в тропиците.
Изображение

Изображение

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
perperikon (05 авг 2019, 23:01)

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 05 авг 2019, 23:59

Набъбва и моят завърз! В близките дни трябва да цъфнат още 1-2 цвята с плодници. Тези които нямат плодници изобщо не ги броя, късам ги. След като станат 4-5 завърза, смятам да режа всички нови цветове в зародиш, за да не хабят енергията на растението. Енергията ще му трябва за узряване на плодове! <he-he> Те и сега цветовете са прекалено много. От двете страни на всеки цветонос се опитва да тръгне по още един. Опитвам се да ги чистя, но има опасност да нараня нежното стъбло. Единият цветонос мина 30 см. дължина,... а на върха му има хермафродитен цвят. Направо не е за вярване, че твоята и моята папая са от семената на еди и същи плод! Моята стои по набита, с по-къси междувъзлия, по-дебело стъбло и по-големи листа.Нещо като Дан Колов на младини, но в хермафродитен вариант! <smile134>
Твоята е малко по-елегантна и източена, поне така ми изглежда от снимките. Разликите се обясняват с прякото слънце при моята. Това за публиката! <yes>
Към края на седмицата ще снимам пак моята. Стъблото не спира да надебялява - наближава d=10 см. в основата!?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 авг 2019, 02:07

Да, прав си за разликите между твоето и моето растение, но твоето е нетипичното. Моите две растения от този сорт си изглеждат досущ като родителското растение, което отгледах във Флорида. Там беше на директно слънце.
Твоето растение показва белези, които съм виждал при други сортове (в Тайланд), но не и при Red Lady. Тази хермафродитност направо ме смая, не е типична за този сорт. Ще ми е интересно, дали при някой друг ще има като твоето растение. И понеже може и да не дочакаме плод, за да сме сигурни, че не съм ти дал погрешка Caribbean Red, предлагам да ти дам още някое добре развито Red Lady, за да имаш със сигурност и от тях.
Ще съм в Пловдив утре, на 12-ти и след 18-ти, без 22-ри. Ако успеем да се засечем, ще ти дам и от джуджевидната Holland Papaya от Тайланд, Тя също е с отличен вкус.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 07 авг 2019, 18:35

Теоретично моята папая може да е и "Carribean red", защото ми беше дал и такава. Според мен обаче, тя умря в края на зимата. Само "Red lady"(?) оцеля и я засадих в земята на 26.04.2019 г.. Малко е вероятно, но е възможно да е станала грешка с имената - при получаването или по-късно. Red lady(?) бяха по-развити растения при получаването, затова и оцеля точно тя!?
Ще снимам папаята в общ план за да кажеш на какъв сорт ти прилича, при положение, че бащата си остава хопотетичен! <hmmm>
Иначе Red Lady всички я определят като хермафродитен сорт, но може би ти си попадал само на женски растения(33,%), които се получават след самоопрашване, останалите са хермафродитни. За женските, твърдо казват, че не могат да изявят и мъжки качества и да се самоопрашат.
Хубавото на хермафродитните ните папаи е, че се самоопрашват в голяма степен още преди да се е отворил цвета. Това дава сигурна повторяемост на качествата на плодовете в следващите поколения.
Последна промяна от perperikon на 17 сеп 2019, 10:32, променено общо 1 път.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 11 авг 2019, 21:48

Ето днешни снимки на папаята. Почти е удвоила листната си повърхност за 16 дни!!! Отсъствах 5 дни и папаята не беше поливана при температури над 35°С, 100% слънце и силно отцедлива почва. Когато се прибрах, листата бяха малко омърлушени, но 1 час след като я полях се напериха, все едно нищо не е било. Ясно е, че вече има много мощна коренова система щом се справи с това изпитание. Заради засушаването обаче, първият завърз падна при леко докосване. За късмет нагоре има други 3-4 отворени хермафродитни цветове(с плодници) и стотици неотворени. Няма причина да не вържат и да не пораснат - не предвиждам нови засушавания. Вече съм абсолютно убеден, че ще отгледам папая узряла на пряко слънце до края на Октомври.
Точно тука е момента, едни хора да се възмутят, че си позволявам да правя смели заявки за неща, които са "невъзможни в България". Няма да направя усилието да им обясня, защо ще се случи!
Между другото узряването на маракуята ще изпревари папаята поне с месец,... следете и тази тема!
Изображение

Следващата снимка е отпреди 16 дни, за сравнение с настоящия размер. Яко се е засилила папаята ми да се доказва в нещо! Аз само я отразявам в репортаж! <smile134>
Изображение

Обиколката в основата на ствола е 35 см., което прави
d = ок.12 см.
Изображение

Ето един цъфнал хермафродитен цвят и няколко преди отваряне на дълга 50 см. дръжка. Отзад се вижда подобен цветонос от по-горно листо. Тази дължина не е много типична!?
Изображение
Последна промяна от perperikon на 17 сеп 2019, 10:34, променено общо 5 пъти.

veso
Любител на южните растения
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -13
Любимо растение: Цитруси
цитруси, тропически плододаващи
Любим плод: Череша
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от veso » 11 авг 2019, 22:38

Не знам какво се случва тази година с бабакото, но оформени плодчета колкото орех окапват едно след друго. До сега загубих, поне 10-12, а опитах какво ли не, и нищо не помага.
Ентусиазма е хубаво нещо, но реалноста си е реалност!
Дано да имаш успех!
These users thanked the author veso for the post:
perperikon (11 авг 2019, 22:51)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 авг 2019, 23:05

perperikon написа:
11 авг 2019, 21:48
... Точно тука е момента, едни конкретни хора да изпаднат в буен гняв, че си позволявам да за правя смели заявки за неща, които са "невъзможни в България". Дори няма да си направя усилието да им обясня, защо ще се случи!...
Избърши си пяната от устата, поеми дълбоко въздух и дишай... дишай... дишай...

Сега, ако вече си по-спокоен, да пишем за Папая.
Не знам кого визираш с горните си думи, но тук със сигурност никой не иска да се провалиш. Да си скептично настроен не означава, че искаш провал на другия, само и само да излезнеш прав. Растението ти е прекрасно и искрено се надявам да успееш! Аз ще съм първият, който ще повтори опита ти другата година, ако ни покажеш узрял на дървото плод от Папая на открито в рамките на годината. И много други хора ще искат да отглеждат Папая по същия начин. Ето защо ти стискам палци!

Желая ти успех, но това не ми пречи да съм скептично настроен, както и скептицизмът ми да се усилва с всеки изминал ден. Само след 5-6 седмици идва времето, в което плевелите осезаемо забавят растежа си, т.е. не им стига топлината и силата на слънчевото греене. Дори и плодовете на смокините вече няма да имат нищо общо с тези, които вече берем сега (от хубавите сортове). В такава ситуация и само още 2-3 седмици по-късно ти се каниш да береш узряла Папая. От дърво, което все още няма нито един завръз. От растение и сорт, на който във Флорида му бяха нужни 4-5 месеца за узряване при постоянни температури, каквито тук нямахме даже и през юли. No comment.

Тази вечер преброих цели 7 растящи и добре оформени завръза на моята най-голяма Папая. Убеден съм обаче, че нямам никакъв шанс за узрели плодове до края на октомври. Макар и да е в оранжерия.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 11 авг 2019, 23:24

Киро, не съм имал теб впредвид, а други хора! Обичам да дразня хейтъри - има няколко наоколо. <he-he>
Трий каквото прецениш, за да тече темата гладко! <closed>
Е, щом казваш, че много хора ще се радват да успея - ще го направя заради тях!
Предполага се, знам и как!?
<bananas>

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 14 авг 2019, 00:01

Днес привечер влизайки в двора усетих много приятен цветен аромат от цъфтящата папая, която се намира на 15-20 метра от портата. В момента има цъфтящи 7-8 хермафродитни цвята, а можеше да са десетки и аромата да е изключително силен. Установих, че папаята може да е ароматизиращо двора растение, в момент, когато нищо друго не цъфти. Аз обаче изрязвам цветовете, които нямат развити плодници, защото целта ми е плододаване и зреене в максимално кратки срокове(Октомври). Както се каза, това е невъзможоно според масовия опит, с който съм запознат и аз. Аз обаче ще се опитам и смятам, че ще успея да излъжа папаята да узрее 1-2(3?) плода чрез прилагането на няколко хитрости. В момента чакам да видя нарастването на плодниците на 4-5 прецъфтели цвята + 5-6 цъфтящи. Най-амбициозните ще ги запазя, а всички други ще ги изрежа. Цветове да искаш от моята хермафродитната папая - стотици пъпки, а биха били хиляди, ако оставях да се развият всички цветоноси. Аз обаче режа излишните, ..а до тях избиват нови!
Папаята ми е изключително енергична - остава да успея да насоча енергията й, там където аз искам, към плодове! Обещал съм!!!
<icecream>

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 18 авг 2019, 14:45

Папаята ми вече има 7 цветоноса с по 1-2 прецъфтели цветове(завръзи) и по няколко цвята в/пред цъфтеж. 4-5 от завръзите, които покажат най-категорично желание за растеж ще ги запазя, другите ще ги режа. На по-късен етап, според ситуацията мога да редуцирам плодовете до само 2-3 броя. Целта ми е поне единият плод, да узрее и да събера семе от него. Като краен вариант предвиждам премахване и на растежния връх!
По-високо на папаята има още 5-6 цветоноса, които тепърва ще цъфтят, но скоро ще ги отрежа - идва есен и нищо няма да се развие от тях в студа. Единият цветонос достигна дължина 70 см. и повечето му цветове са с напълно развити хермафродитни плодници. Чудо на чудесата! Може би трябва да го снимам, защото никъде не съм чел за подобна дължина при хермафродитни цветове. Никъде няма да прочетете препоръки за такова касапско отношение към папая, но това според мен е единствения начин да стигна до зрял плод на открито. <chasing with axe> Засега съм умерен оптимист и имам обосновка защо ще успея. Киро е песимист - има твърде много опит от Флорида, показващ друго! <thumbup>
Е, след 2,5 месеца ще стане ясно! <he-he>
Снимки - когато наедреят завръзите!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 авг 2019, 21:35

Ето как се движат нещата при мен. До тук се потвърждава всичко, за което писах по-горе в темата.

Второто ми растение Ред Лейди цъфна. Скоро ще цъфне и още едно растение Карибиън Ред... отново женско. Въобще, тези сортове по принцип дават женски растения, не знам как при Perperikon се пръкна този джендър.

Изображение

Ето и плодовете на най-голямото растение, както и негова снимка от тази вечер.
Изображение

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
perperikon (23 авг 2019, 00:48) • veso (23 авг 2019, 12:17)
Rating: 18.18%

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 23 авг 2019, 01:46

Ето част от моите завръзи отпреди 2 дни. Някои наедряват ежедневно, други не - да видим докъде ще стигнат. Забелязах интересна закономерност - завръзите които са тъмнозелени на цвят показват тенденция да се задържат и да нарастват. Тези които са по-жълти на цвят са склонни да окапват след 1-2 седмици, независимо колко са едри. Предполагам, че разликата се дължи на евентуалното опрашване. При тези високи температури(35°С) и сух въздух близалцата на плодника много бързо съхнат и губят рецептивните си свойства. Опитвам се да опрашвам изкуствено привечер, ако видя прясно отворен цвят, но вероятно с ниска ефективност. Засега 3 бр. завръзи ми вдъхват надежда с ускореното си развитие. Има доста отворени и неотворени цветове по високите части на растението, но от тях плод няма да дочакам - есента наближава! Ежедневно редуцирам броя им, а папаята не спира да пуска нови и нови - безсмислен разход на енергия. Тук моите цели и намерения се разминават с тези на папаята, но накрая ще се наложа Аз!! Ако оставях всички цветове, щяха да са хиляди - папаята щеше да е накичена и ароматизирана като циганска булка с мерак за цяла тумба циганчета, но без мисъл с какво ще се хранят и "що ще чинят те зимъска"! <he-he>
Засега времето(t°) е с мен и гоня целта - зрял плод на открито. <icecream> <fishing>
Над най-левия плод съм сложил монета от 1 лв. за сравняване на размера.
Изображение
Последна промяна от perperikon на 31 авг 2019, 22:31, променено общо 1 път.
These users thanked the author perperikon for the post:
veso (23 авг 2019, 12:20)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 авг 2019, 14:29

Намерих си в компютъра тази снимка на дървото ми Ред Лейди във Флорида. Ето как е изглеждало на 13 януари, а първите плодове узряха по някое време през май. И това при положение, че дървото беше на целодневно слънце, а февруари беше най-топлият в историята със средномесечна температура около 24 градуса (каквато тук имаме през юли!!!). Максималните температури още от 10 февруари започнаха да се качват над 30 градуса. Нощните температури почти всяка нощ оставаха над 20 градуса, обикновено през този февруари бяха 22-24 градуса.
Само за информация - аз не успявам да поддържам такива температури дори и в отопляемата ми оранжерия.
Ще е интересно сравнението със зреенето в условията на Стара Загора на открито тази есен.

Изображение

А това беше първият тридесетак за годината, температурата на 10 февруари. Топла, влажна и лепкава тропическа жега - рай за растенията.
Изображение

Added in 10 minutes 18 seconds:
И два месеца по-късно, снимката е от 9 март:
Изображение

Added in 5 minutes 8 seconds:
И ето първият узрял плод, снимката е от 6 май:
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
veso (28 авг 2019, 21:17)

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 28 авг 2019, 20:05

Киро, знам че всякаква науката и всякакъв практически опит, на 100% казват, че няма как моята папая да узрее дори 1 плод при моите климатични условия. Това го чух още при засаждането и го приех достатъчно на сериозно!
Е, аз съм Тома Неверни и реших сам да проверя, защото всъщност никой не е пробвал да гледа папая конкретно в моя двор и с моите “магии”! <crazy2> А всичко си има значение! Интересното е, че в началото бях по-голям скептик, отколкото съм сега.
Ако не успея, публиката ще се посмее, а аз ще се освободя от вътрешните си изживявания, че мога да излъжа биологията на папаята. Точно аз ли!? <453> Даже няма да съм нещастен!
Чудо е, че с една педя- растение(пост от 26.04) стигнах до тук! И това не е малко!
Снимки - след 3-4 дни. Продължава да расте и хубавее!
Догодина започвам по-рано и с по-голямо растение! Първата узряла папая ще е за мен, втората я обещавам на Киро! Защо не и тази година!? <closed>
Последна промяна от perperikon на 31 авг 2019, 22:36, променено общо 2 пъти.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Бабако, Планинска Папая (Babaco, Carica pentagona)
    3 Отговори
    364 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    20 окт 2019, 23:14
  • New post About Ficus carica - Fig varieties
    от lukeott » 22 авг 2012, 22:41 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    15 Отговори
    10216 Преглеждания
    Последно мнение от lukeott
    25 окт 2012, 20:02
  • New post Ficus carica - Сортове смокини (Fig varieties)
    от Kiril Donov » 19 мар 2012, 08:34 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    114 Отговори
    42483 Преглеждания
    29 авг 2018, 21:46
  • New post Ficus carica Смокиня Черетто (Cerretto)
    от TRex » 10 сеп 2019, 21:21 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    0 Отговори
    196 Преглеждания
    Последно мнение от TRex
    10 сеп 2019, 21:21
  • New post Смокиня сорт Измирска, Ficus carica Izmir
    от plamen » 18 авг 2013, 14:01 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    58 Отговори
    15736 Преглеждания
    09 окт 2019, 08:36
  • New post Смокиня сорт "Палацо" (Ficus carica cv. Palazzo)
    от h2o Тишо » 12 дек 2017, 19:34 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    5 Отговори
    2059 Преглеждания
    23 яну 2018, 16:24

Върни се в “Тропически плодове (Tropical fruits)”