Папая, Carica papaya

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 222 times
Been thanked: 171 times

Re: Папая, Carica papaya

Мнение от perperikon » 30 ное 2019, 22:52

Kiril Donov написа:
30 ное 2019, 21:21
Наистина добре изглежда, като за зреещ плод на открито... в България. А колко тежи в момента?
Изненадващо за мен, само 800 грама, а ми изглеждаше като 1000+. Явно има немалка въздушна камера вътре! <yes>
Сложих я в найлонов плик с няколко ябълки, казват че това ускорявало зреенето,... ако изобщо е възможно. <hmmm>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 302 times
Been thanked: 868 times

Мнение от Kiril Donov » 01 дек 2019, 00:18

Тази тема във форума е от повече от 8 години. Никой до сега не е показвал добре развити плодове по растение Папая, дори и в оранжерия. Е, аз вече имам в оранжерията, но самият факт, че ти докара едно малко семеначе до едри плодове на открито в България си е постижение. При следващия опит ще имаш много по-добри резултати, защото ще направиш подобрения.

С оглед на очакваните слани от тук нататък, днес и аз изкопах моето чудесно изглеждащо растение Папая от градината. Късно го засадих навън и така и не успя да цъфне. Но пък е много развито и е на косъм от цъфтежа, затова напролет ще се върне обратно в градината. Така ще повторя твоя опит, но с по-летящ старт.

Added in 12 hours 5 minutes 13 seconds:
perperikon написа:
30 ное 2019, 19:26
... върха на папаята е отрязан от ~1,5 месеца и има избили 3-4 странични филиза. Ако оцелеят се надявам догодина да цъфтят...
Ще цъфнат по-рано, ако оставиш само един филиз. В противен случай, догодина ти и твоята Папая бихте изглеждали така:
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
veso (01 дек 2019, 13:34)
Rating: 7.7%

perperikon

Мнение от perperikon » 02 дек 2019, 15:24

Дай боже.... и по толкова плод на всеки клон! <icecream> <he-he>
These users thanked the author perperikon for the post:
veso (05 дек 2019, 12:31)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 04 дек 2019, 14:31

Kiril Donov написа:
02 ное 2019, 10:39
Kiril Donov написа:
06 окт 2019, 17:38
Днешна снимка за "сверяване на часовника". ...
Изображение
Все ми се струва, че не растат. Затова слагам сравнение на днешна снимка с тази от преди месец. ...
Изображение
Време е за редовните снимки веднъж месечно за проверка на растежа.
Е, не мога да се стърпя да покажа също и Папая със сняг...
Изображение

Изображение

Изображение

Added in 5 minutes 15 seconds:
До сега не съм отоплявал оранжерията. Радиаторите вътре се включват на +4 градуса, а все още не е падало толкова. Вратата към парното обаче стои отворена, а отопляваме къщата от средата на ноември някъде, като паля котела почти само през нощта засега. Най-ниската температура в оранжерията е била около +7 градуса до момента. Лошото е, че в облачни дни и максималните температури не надвишават 10-12 градуса.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
perperikon (04 дек 2019, 21:53) • traiko (02 яну 2020, 17:15)
Rating: 15.4%

perperikon

Мнение от perperikon » 02 яну 2020, 16:24

Да финализирам информацията за моята папая - очаквано, големият плод не узря на стайна температура след откъсването на 30.11.2019. След 1 месец започна да загнива от единия край. Разрязах плода - имаше доста семена, които обаче не бяха напълно развити. Плодовото месо беше без сладост. Според мен, поне 1-2 топли месеца не са достинали за евентуално узряване на плодовете. Това означава, че трябва да преследвам цъфтеж най късно в края на юни, за да се надявам на узрял плод до края на есента, на открито, в земята. Тази теза ще я верифицирам през следващото лято. <hmmm>
These users thanked the author perperikon for the post (total 2):
veso (02 яну 2020, 19:08) • Kiril Donov (02 яну 2020, 23:25)
Rating: 15.4%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 08 яну 2020, 19:55

Ето редовните месечни снимки. Въпреки минимумите всяка нощ от порядъка на 4-5 градуса над нулата, Папаята се чувства добре и не е хвърлила никакви плодове. Денят обаче вече се удължи с близо 13 минути, а удължаването ще продължава с бясна скорост с всеки изминал ден от тук нататък, затова не очаквам да окапват зелени плодове. Слънчевото време напоследък върши чудесна работа, донасяйки между 25 и 32 градуса максимални температури в оранжерията, макар и реално да е само за няколко часа (само от 10.30 до към 15.30 ч., понеже са нужни са около 2 часа сутрин след изгрева, за да се стопли оранжерията).
Изображение

Изображение

Added in 3 minutes 11 seconds:
Сега сравних новите със старите снимки и с изненада установих, че има видимо наедряване на плодовете, въпреки доста по-хладното време в последния месец. Едва от 10-15 дни имаме повече слънце, преди беше по-често облачно, а тогава в оранжерията остава с максимуми около 8-12 градуса.
По няколко от плодовете забелязах известно избистряне на цвета от долната страна. Възможно е да наближава зреене, макар да не го очаквам преди края на март месец.

Снимките са от преди 3 дни.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 4):
traiko (08 яну 2020, 20:04) • perperikon (08 яну 2020, 22:51) • street_sound (09 яну 2020, 09:44) • veso (09 яну 2020, 12:18)
Rating: 30.8%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 02 фев 2020, 11:47

Преди няколко дни съборих едно плодче от едно дърветата ми Папая. В началото не му обърнах внимание, но днес го видях на земята и ми хрумна, да го срежа и да проверя за наличие на семена. Напомням, че и двете ми големи дървета са чисто женски. Цъфна и едно трето растение, което се оказа хермафродитно, но след първия цвят го нападнаха акари, повече не е цъфтяло и все още е почти умряло. Затова съм сигурен, че мъжки прашец не е участвал никъде в опрашването и няма от къде да дойде.

Ето две снимки за Тома Неверни (Perperikon <he-he> ).
На първата е полу-умрялото хермафродитно растение.
На втората снимка е разрез на падналия плод.
Изображение

Изображение

Науката мълчи. Мълчат и хилядите знайни и незнайни "учени" и "специалисти" от цял свят, упорито цитирани и в тази тема.
Често казано - мълча и аз. Защото... де се е чуло и видяло, жена от себе си да забременее... Май ще излезе, че Дева Мария не е само библейски образ, а поне две такива растат в моята оранжерия вкъщи.
veso (02 фев 2020, 14:33)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 70 times
Been thanked: 100 times

Мнение от traiko » 05 фев 2020, 12:22

С очакването застудяване,реших да преместя Папаята в гаража.
Нещо ми се видя,че не е много шен,като натиснах долу стеблото гледам,че е омекнало,явно няма да я бъде.
Знам,че не трябва да се полива,така отдавна уморих и други,но пък беше топло.
Дали пък не е резултат на януарското застудяване което беше? Все пак в оранжерията е падало до +1.2,така ми се
вижда на датчика.От засушаване пък уморих Лонганчето.Нещо съм се отпуснал <sweat>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 05 фев 2020, 12:26

И при мен са на студено, но поливам редовно. Само при слънчево време е жега, иначе е студено. В момента навън вали обилен сняг, духа вятър и е +1.9 градуса. В оранжерията е +8 градуса, само в топлата част е +17.1

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 70 times
Been thanked: 100 times

Мнение от traiko » 05 фев 2020, 12:40

Интересно,на какво се дължи това.Сега в гаража навих и малко светещ маркуч,навих и в саксията.Ще
видим какво ще се получи.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 05 фев 2020, 17:55

Недей да хабиш ток излишно! Щом е омекнало стъблото - няма шанс да я спасиш.

perperikon

Мнение от perperikon » 05 фев 2020, 18:31

И моята голяма папая гние от горе надолу в неотопляемата оранжерия. Мисля, че няма никакви шансове някаква приземна част от нея да оцелее.
Имам две 60 см. папаи в саксии(2л.), които изглежда ще прескочат зимата на южна остъклена тераса. Няколко други умряха. Смятам в началото на Април, при липса на слани да ги засадя в земята.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 05 фев 2020, 19:09

Оранжерията ми е пълна с малки растения Папая, които не са мръднали цяла зима. Изглеждат така, както си бяха наесен. Само са пораснали. Стоят си в малките саксийки.
Имам обаче една голяма, която не изглежда добре. Това е същото растение, което бях засадил навън в градината и през декември я изкопах и прибрах. Вече няма листа, но не съм проверявал стъблото, дали е омекнало. Тя изглеждаше доста добре при прибирането, но може би вече е била съсипана от студеното време, без да ѝ личи. След това, вече на топло, започна да съхне прогресивно и така е до сега. Явно твърде късно съм я прибрал. Наесен ще я вадя още от октомври, това растение или другото, с което ще го заменя.

Това е моят опит.

Predator 70
Любител на южните растения
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Мнение от Predator 70 » 05 фев 2020, 22:45

Моята която изкопах от градината и приместих в саксия не е виждала по-ниско от 20 градуса, но постепенно изхвърли всички стари листа,изхвърли първо тези които не са към прозореца. Пуска нови листа но много по малки,от около 2 седмици като че ли малко се засили и мисля че ще прескочи трапа. За мен в стаята я мъчи най-много липсата на слънчева светлина.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 06 фев 2020, 12:32

Голямото ми растение се оказа с изгнило стъбло. Ще ви спестя снимките му, но ето снимки на малките растения до него. Това е най-студената зона в оранжерията през нощта, защото е най-далеч от източниците на топлина. На първата снимка се вижда и част от стъблото на голямата, която умря. Вижда се също и че малките растения са дори по-близо до стъклото, т.е. при тях е още по-студено. Те обаче бяха прибрани в оранжерията още през октомври - много преди да извадя голямото растение от земята. Също така, опитът ми показва, че рязането на корените не би убило такова растение. Ясно е, че продължителните ниски температури на въздуха и почвата са убили тази Папая, още докато е била навън.
За информация, растенията в непосредствена близост са: ананаси и авокадо в земята, а в саксии - кафе, палмова трева, пандануси, лилии Кринум, манго и разсад от Саподила, както и две плододаващи растения Саподила от два сорта в 3 литрови саксии. Плътно до стъклото са кофите с трите ми сорта тропически водни лилии. Повечето от тези растения са чисто тропически и с по-високи температурни изисквания от тази Папая.
Изображение

[Това е друга касетка с малки растения Папая, която е от другата страна на умрялата.
Изображение

Added in 8 minutes 4 seconds:
Kiril Donov написа:
04 дек 2019, 14:37
Kiril Donov написа:
02 ное 2019, 10:39
Kiril Donov написа:
06 окт 2019, 17:38
Днешна снимка за "сверяване на часовника". ...
Изображение
Все ми се струва, че не растат. Затова слагам сравнение на днешна снимка с тази от преди месец. ...
Изображение
Време е за редовните снимки веднъж месечно за проверка на растежа.
Изображение

Изображение
Май точно преди два месеца сме имали сняг. Днес няма да показвам снимки със сняг, но нека да видим, дали са пораснали плодовете през януари. Ако не са снимките за сравнение в тази тема, аз също не мога да кажа, дали има растеж, защото ги виждам постоянно и ми се струва, че нямат никаква промяна.
Изображение

Изображение

Added in 3 minutes 49 seconds:
Гледам... гледам... и ми се струва, че все пак има известна промяна в размера на плодовете. Замислих се, че на следващата снимка е възможно вече да има зреещи плодове. Надявам се най-късно в началото на април да откъснем първата узряла Папая.
veso (06 фев 2020, 12:51)

Отговори