Смокини - обща

Всичко за смокините
Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Смокини - обща

Непрочетено мнение от tisho » 10 юни 2018, 09:14

@Tisho: Кога е най- късния сорт за формиране на смокини от основната реколта, които да могат да узреят преди зимата? Примерно - до края на Октомври.
Кога е най-късния срок или кой е най-късния сорт?
Ако е първото, при мен в момента се формират ембриони на твърде различни етапи при различните сортове:
1. Кадота (Дотато) - Много интензивно развитие, в пазвата на всеки лист има плодче с големина на бобено зърно. Горе долу същото е положението с Харди чикаго. Кадота обаче е по-късничък сорт и ще узрее при мен края на септември. Харди чикаго очаквам началото на септември.
2. Жълта студоустойчива и Разградска - формирани ембриони колкото грахово зърно - очаквам да узреят втората половина на септември. (Разградстака е малко по-късна)
3. Мичуринска 10 (само при напълно запазените дървета около къщата) - ембриончета колкото оризово зърно - очаквам да започнат в началото на септември. Мичуринската обаче има и много бреба, единствено тя.
4. Ронд де Бордо и Руж де Бордо са много ранни, така че и от тях очаквам приятни изненади още края на август.
И накрая едно уточнение - Климата в Софийското поле и в Монтана е различен и не знам гореизложените факти до колко ще ти помогнат да си направиш изводи. Може би ти си в по-изгодната позиция с една идея.

cybercop
Любител на южните растения
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Район: Монтана, България
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен

Непрочетено мнение от cybercop » 10 юни 2018, 09:34

@Tisho : Имах предвид, смокинята от последния ми пост в тази тема, която трябваше да бъде идентифицирана.
Изображение
По принцип е ранна, но все пак, това растение стартира от клонче с 2 см. дължина и няколко милиметра дебелина с една пъпка на него, а другото клонче нямаше и толкова. Мисълта ми е, до кога най- късно може да се формира плодче, за да има някакъв шанс да узрее и да ви покажа снимка на плода. Самите плодове не ме интересуват толкова, защото пътувам много, а по селата има стотици смокини. Мога да си бера, колкото искам.

Условията при които расте тази смокиня са много близо до тези в софийското поле. Студ през зимата и жега през лятото. Това е поречието на река Огоста с постоянно течение и кошмар за растения от типа на смокинята и неустойчивите на студ сортове грозде. В самия град Монтана, нещата са много по- различни. Там е оазис, заради разположението. Отворена котловина с лек наклон в посока изхода от нея и с огромен язовир над града. Каквото вирее в Бургас, ще вирее и в Монтана, но само в града. Живял съм във Варна една зима и там, положението е по- зле.

П.П.: С червената от Бордо нямаш ли проблеми с гниенето при дъждовно време и насекомите с тези големи отвори (очи) в плодовете ? Не съм виждал смокинята на живо, но от снимки ми се вижда много уязвима. При Кръгла от Бордо, мисля, че окото е затворено във вътрешността, подобно на Кафява Турска. Отвън изглежда отворено, но навътре се затваря и води до "задънена улица".
Последна промяна от cybercop на 10 юни 2018, 18:12, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Непрочетено мнение от tisho » 10 юни 2018, 17:24

Щом въпроса е за растението от снимката, в средата на месеца трябва да се формират вече малки плодчета като оризово зърно, за да може изобщо да опиташ как е на вкус есента.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 10 юни 2018, 18:07

tisho написа:
10 юни 2018, 17:24
Щом въпроса е за растението от снимката, в средата на месеца трябва да се формират вече малки плодчета като оризово зърно, за да може изобщо да опиташ как е на вкус есента.
Аз съм ги опитвал на вкус тридесет години. Даже по- рано в къщата на прадядо ми, преди да пренеса и засадя издънките. Брал съм по една кофичка от 4 литра всеки ден от началото на Август до края на Септември.
Надявам се да роди поне един плод, който да успее да узрее, за да го разрежа и да го снимам, заедно с листата за да ми кажете, какъв е сорта.
Значи, ако не образува плод до средата на Юни, няма особен шанс да даде узрял плод до края на есента.
Последна промяна от cybercop на 10 юни 2018, 18:16, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
tisho

Непрочетено мнение от tisho » 10 юни 2018, 18:13

Ще ти кажем ;)

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Kolibar » 15 юни 2018, 08:07

Киро, тази смокиня ще има ли време да се прихване хубаво до зимата ако я засада сега?

Изображение

Изображение

Изображение Изображение Изображение

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 65 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 юни 2018, 16:17

Петьо, аз не бих я рискувал.
Ако я засадиш сега, може да се случат няколко дни с обилни дъждове и да изгние в почвата. Тази пролет изгубих доста вкоренени резници от смокини по тази причина, независимо от високите температури във Флорида.
Ако всичко е наред, при добри грижи може да стане и метър дръвче до есента, но това ще е млад и неузрял прираст, който лесно ще измръзне при първия студ. Ето защо, аз бих я сложил в по-голяма саксия за тази година, а бих я засадил напролет.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
Марков (15 юни 2018, 19:43) • Kolibar (16 юни 2018, 01:43)
Rating: 33.33%

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kolibar

Непрочетено мнение от Kolibar » 16 юни 2018, 01:43

Благодаря много.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от perperikon » 16 юни 2018, 02:37

Мненията на експертите имат предимство, но това не ми пречи да изкажа различно мнение. На 6 м. над морето аз бих я засадил веднага и загърлил през зимата. Дори и да измръзнат високите клони през зимата, то напролет пак ще бъдеш 10 обиколки напред откъм коренова система(съответно листна маса), спрямо новозасадено растение.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 65 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 юни 2018, 04:14

Да, така е, но ако не измръзне много. А дори и да се възстанови добре, отново ще направи буен вегетативен растеж и късно или нулево плододаване. А другата зима - отново същото, докато не влезе в нормален плододаващ цикъл и клонките започнат да узряват добре.

Ако я засади напролет, вероятно ще има дори и бреба. Заради доброто натоварване, растежът няма да е толкова буен, но пък ще е качествен и после измръзването ще е по-малко вероятно. Стъблото вече ще е две годишна дървесина и ще е много по-закалено.

Изборът си е негов, Милано не е далеч и винаги може да се разходи за нови резници.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Kolibar (16 юни 2018, 07:12)
Rating: 16.67%

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kolibar

Непрочетено мнение от Kolibar » 16 юни 2018, 07:12

Ще послушам Киро, не си струва да се рискува със сорт, който може да се окаже много интересен.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 16 юни 2018, 08:30

Kiril Donov написа:
16 юни 2018, 04:14
...А дори и да се възстанови добре, отново ще направи буен вегетативен растеж и късно или нулево плододаване. А другата зима - отново същото...
Това в момента е и мой проблем. Пролетта засадих пет, вкоренени наскоро от които две загинаха и възстанових едната. Но, растат много бавно, тънки са и до зимата няма да стигнат и метър височина. Есента ще се реша, какво да ги правя, но съм по- склонен да се откажа от пълна защита и да загърля само основата с пръст. В смисъл - да жертвам надземната част от тая година, която и без това се съмнявам, че ще опазя за сметка на по- силен растеж през следващата, защото коренът ще е вече силен. Подобно нещо правя с лозите, предназначени за астма. На втората година, отрязвам стеблото от предишната и оставям една пъпка от която светкавично се развива ново и много по- здраво стебло. Не знам, дали номера е приложим и при смокините, но и без това ми се вижда невъзможно опазя това недоразвито стебло.
Сдобих се и с две Брънсуик, но ще ги държа в саксии до пролетта. Приключих със засаждането на открито за тази година.

Потребителски аватар
Лия
Регистриран: 25 окт 2014, 16:56
Район:
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Лия » 16 юни 2018, 12:37

Ето една русенска смокиня незнаен сорт. Посадих я с идеята , че тук ще мръзне и ще избиват издънки на пролет . Просто исках да имам няколко библейски растения в градината си и смокинята беше едно от тях . Ей така смокинови листа да прави , то смокини продават на пазара. Първата зима беше захлюпена с една метална каса и найлон. На втората съпругът ми и завари метална пирамида и пак найлон. Третата зимата ( тоест 2017/2018) нищо. Тази година за първи път първите смокини не и изпадаха и сега започват да узряват. Та да попитам те дали стават за ядене или не? Тази смокиня сигурно трябва да я оформя , защото много се разрастна. Първата година имаше една смокиня , втората осем , миналата над 150 , а тази като гледам няма да ги броя.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 16 юни 2018, 14:14

Лия написа:
16 юни 2018, 12:37
Ето една русенска смокиня незнаен сорт.
Сортът е знаен. Класическа Мичуринска 10. Много добре гледано дърво. Изглежда на повече от три години. Определено се ядат смокините, както от първата, така и от втората реколта.

П.П.: Не знам, дали в Русе продават местни смокини, но плодовете от хипермаркетите, приличат на смокиня, само по форма.

Потребителски аватар
Лия
Регистриран: 25 окт 2014, 16:56
Район:
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Лия » 16 юни 2018, 15:01

Благодаря cybercor за определяне на сорта , сега вече ще знам каква е . Беше ми малко криво , че не съм си купила " маркова "смокиня , но наистина си мислех , че няма да я бъде . Мъжът ми редовно си слага и листа от смокинята в чая . Придава му особена сладост , иначе е полезна за сваляне на кръвното и кръвната захар.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Овощарство обща
    6 Отговори
    1155 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    22 апр 2016, 21:02
  • New post Палми - обща
    от ivo_nekitov » 05 дек 2011, 21:43 » в Палми (Palms)
    598 Отговори
    61603 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    29 май 2018, 00:16
  • New post Орхидеи - обща
    от marmozana » 22 май 2013, 11:11 » в Орхидеи (Orchidaceae)
    132 Отговори
    10295 Преглеждания
    Последно мнение от penoff
    31 дек 2017, 16:31
  • New post Градинарство - обща тема
    2 Отговори
    632 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    05 авг 2016, 08:22
  • New post Смокини
    от ivo_nekitov » 20 сеп 2010, 12:27 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2253 Отговори
    137825 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 фев 2018, 05:18
  • New post Ракия от смокини
    от zack » 27 авг 2014, 13:28 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    14 Отговори
    6461 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    28 авг 2014, 11:53

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”