Малко буги в София

ve55ko
Регистриран: 15 юни 2018, 07:59
Район: София
Been thanked: 0

Малко буги в София

Непрочетено мнение от ve55ko » 15 юни 2018, 08:13

Здравейте,

Майските празници прекарах на море в Ситония, Халкидики и за 10 евро си докарах на терасата в София това:
Изображение
Изображение
Изображение

Не знам колко е възрастно, но като го взех преди 2 седмици беше цялото само в розово - почти нямаше зелени листа.
Откакто е тука доста сериозно окапват листата(но пък и постоянно се появяват нови малки розови).
Терасата е западна и бугито е на слънце от 3 часа до залез - предполагам добри условия.
Може ли съвет дали да го присадя в по-голяма саксия и дали да му сложа стълбичка някаква за катерене или може и с тази бамбуковата пръчка, която му взех на първо време - искам да стане като дръвче с 1 стъбло и кръгла корона горе.
Трябва ли сега да го торя с нещо или не е сега момента, докато си цъфти? Кога да го острижа?

Благодаря.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 43 times
Been thanked: 63 times

Re: Малко буги в София

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 юни 2018, 15:38

Дано сте му направили доста снимки, защото повече никога няма да го видите в този вид. Това растение е третирано с хормони и има този хубав вид само в момента на продажба.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ve55ko

Непрочетено мнение от ve55ko » 19 юни 2018, 21:04

Две седмици по-късно - окапа напълно :(
Изображение
Изображение

Странно, защото беше не от магазин, ами от огромен градински център, където имаше над 100 такива и всичките бяха нацъфтели като луди.

Как да го съживя отново?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 43 times
Been thanked: 63 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 юни 2018, 05:04

Какво му е странното? Градинският център също е магазин за цветя. Щом е имал само стотина растения, значи не си ги произвеждат, а са ги купили от разсадник, където има много хиляди. Там са отгледани и третирани, за да ги видите в този вид.
Какво имате предвид под "съживяване"? Растението си е добре, просто са окапали цветовете. Нали не си мислехте, че ще изглежда така завинаги? Сега прочетете малко из темите за Бугенвилия и ще разберете доста за отглеждането.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 26 юни 2018, 19:16

ve55ko не се притеснявайте. От моя опит и дългогодишно отглеждане и на бугенвилии съм забелязала, че в зависимост от сорта имат цакли на цъфтеж. Някои цъфтят само през пролетта и приключват до следвашата пролет, други цъфтят рано напролет, трети - по-късно и през лятото, но повече задържат цвета, а има и такива, каквато е Bougenvilea vera която цъфти циклично. Сега внимавайте с поливането. нека почвата позасъхне и след това поливате. Оставете я в тази саксия и пресадете рано напролет в леко кисел субстрат смесен с едър речен пясък или перлит. Аз лично предпочитам пясъка, но едър, нещо като дребен чакъл. Също така съм забелязала, че при добавяне на желязо в почвата цветовете получават по-наситен цвят. Важно е кой е сорта на бутенвилията, за да я оформите като дръвче. Някои не се поддават или се поддават, но заради непрекъснатото "подсригване" цъфтят слабо. Всичко това го пиша от опит. Имала сам и бугенвилия оформена като дръвче, подарих я. Червената абсолютно не понася орязване защото после отказва да цъфти, затова Bougеnvillea glabra "sanderiana" иска серозно орязване в ранна пролет и е отрупана в цвят, а Bougenvilea vera е с по- малък ръст и вече трети път цъфти.
Желая ви успех и много радост в отглеждането на бугито.
И още нещо. Растението след пътуването и поставянето му в нова среда сигурно е претърпяло стрес. Само спокойно и търпеливо и всичко ще си дойде на мястото.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 6 times
Been thanked: 18 times

Непрочетено мнение от zack » 26 юни 2018, 20:06

Най-важното условие според мен е многооо слънце! Колкото повече, толкова по-добре. Ама тая година в София почти не съм видял слънце, та не знам.
У нас ако са на топло и слънчево си цъфтят и зимата и са си красиви постоянно.

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 28 юни 2018, 10:35

zack написа:
26 юни 2018, 20:06
Най-важното условие според мен е многооо слънце! Колкото повече, толкова по-добре. Ама тая година в София почти не съм видял слънце, та не знам.
У нас ако са на топло и слънчево си цъфтят и зимата и са си красиви постоянно.
Това щях да пиша и аз- наистина искат много слънце, поне 6 ч.дневно, моите са и на силно обедно и се огряват до 15 ч. Софийският залез май няма да е достатъчен, особено ако изобщо го няма... <he-he> За Бугенвилиите южно изложение е най-добро решение, ако искате да цъфтят- моите ги отглеждам така в продължение на много години. Не знам какви сортове са, но почти всяко лято всички цъфтят на цикли, стигали са и до 3. След прецъфтяване и последваща кратка почивка, започват да цъфтят отново до първите студове, които може да понесе. Този месец обаче е много дъждовен, мрачен и хладен, затова и моите забавиха повторния си цъфтеж- започнаха да цъфтят в края на април, когато беше топло и слънчево продължително време. А Вие спокойно можете да я пресадите и сега, ако не е образувала нови пъпки, да следвате съветите на Maria- Joanna за състава на почвата /леко кисела, аз слагам борова листовка за тази цел/ и да я сложите на възможно най-слънчевото място. Успех!

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

ve55ko

Непрочетено мнение от ve55ko » 22 юли 2018, 12:22

Ето и снимка от днес 22.07 - два месеца по-късно:
Изображение

Изображение

Постоянно се мъчи да тръгне нещо, но все не се получава...
Да му купя някаква химийка за цъфтеж?

Тези изсъхналите пръчки бодливите да ги отчупя ли? Предполагам, че от тях няма да тръгне нищо повече?

Благодаря.

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 22 юли 2018, 13:19

Вярно е, измъчено и плахо показва новите цветове- сменихте ли ѝ почвата? Два месеца са достатъчно дълъг период, за да се адаптира и да зацъфти отново, но все така ще продължава да се мъчи, ако не я наторявате и ако не ѝ осигурите достатъчно слънце- колкото повече, толкова по-добре! Но и най-непретенциозното растение има нужда от хранителни вещества- хормоните или с каквото е било изкуствено доведено до търговски вид, отдавна не действат, затова растението има очевидна нужда и от наторяване, за да цъфне! Всяко растение се нуждае от това през активния период. Бодливите цветоноси понякога ги режа, понякога не- те не пречат на цъфтежа, по-скоро за добър външен вид. Вашето растение е едно и можете да ги изрежете, но когато са повече, с много прецъфтели цветове, е излишно губене на време. <explain>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

ve55ko

Непрочетено мнение от ve55ko » 23 юли 2018, 21:59

Вие с какво препоръчвате да го наторя? И по колко?
Почвата не е сменяна, тъй като никъде не се виждат още корени, а до колкото четох из нета - докато не започнат да излизат корени - не се пресажда. Така ли е?

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 6 times
Been thanked: 18 times

Непрочетено мнение от zack » 23 юли 2018, 23:20

Тази е малка, може и да не се прави. Но да се чака, да се мъчи и да се виждат корените не го разбирам
Пък и не съм виждал никакъв проблем с пресаждането! Познавам хора в Ивайловград, дето ги садят в градината,
за едно лято избухват, после ги вадят в саксии и на топло, цъфтят след това пак на закрито и после пак в градината!
И ние сме го пробвали този вариант, ама сега стоят в саксии.

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

vinil
Район:

Непрочетено мнение от vinil » 24 юли 2018, 13:47

ve55ko написа:
23 юли 2018, 21:59
Вие с какво препоръчвате да го наторя? И по колко?
Почвата не е сменяна, тъй като никъде не се виждат още корени, а до колкото четох из нета - докато не започнат да излизат корени - не се пресажда. Така ли е?

Аз лично нямам предпочитания към конкретен тор, купувала съм различни за цъфтящи растения. Но последните няколко години всяка пролет посипвам с малко Осмокот почти всички саксийни растения, който се отлага до края на сезона. Допълнително, ако се сетя или някое растение се "закучи" и не иска да цъфти, поливам много рядко с Кристалон, който ми е останал от миналата година. В никакъв случай не твърдя, че е най- добрият, сигурно има и по-добри, просто този ми е под ръка. Потърсете в Гугъл тор за цъфтящи растения /или Кристалон, ако прецените/ и купете този, който е с най- високо съдържание на калий, макар че моят е 18-18-18. Така мисля, но ако греша, моля хората с по-голям опит да ме поправят.

Относно почвата- няма отношение към саксията, която и според мен е достатъчно голяма за това растение. Имам пред вид наистина самата почва, която със сигурност не е най-подходяща за растението, както и текстила от наличието на някакъв вкоренител, евентуално, който аз винаги много внимателно отстранявам. Така преценявам за себе си, не налагам мнение.

ve55ko

Непрочетено мнение от ve55ko » 25 юли 2018, 18:27

Купих червен кристалон и ще поливам веднъж седмично с него(2 грама/литър)
Ще видим дали ще има положителен ефект.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Бугенвилея (Bougainvillea)”