Сортове Райска ябълка

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Сортове Райска ябълка

Непрочетено мнение от reimbrant » 07 юли 2018, 18:39

Това са някои от райските ми ябълки с плодове. Ще ги подредя по имена от горе надолу.
Първа е Ванилия, с много интересни по форма плодчета в момента. Интересното е. че на самото дърво има и мъжки и женски цветове, явява се опрашител.
Изображение

Втора е Куро гаки (всичкиса какита, тази е гаки) с форма на обърната смокиня. Дребен сорт (колкото кокоше яйце), но рядък и колекционерски, миналата година го опитах още от дървото вече беше без грам танин. Не зная от коя група се води - танинови или безтанинови. Най-интересното за нея е, че при узряване леко по леко кората на плода започва да чернее (синее) и става черна райска ябълка. Месото е много фино, с прекрасен вкус и с кафяв цвят.
Изображение

На третата снимка е сорта Хиакуме, с много едри плодове и прекрасен вкус (след като изчезне танинът). Има много плътно и сладко месо. Много едра и почти кръгла.
Изображение

На четвъртата снимка е сорта Хиро Таненаши, с едри плодове, сплескани като домат, с невероятни вкусови качества (за мен е фаворит сред таниновите сортове). След лагеруване прави един много червен цвят и е много красива с него. Месото е по-плътно от на Костата,и мноооого по-сладко. И най-доброто качество, което съм забелязал, това е по-дебелата и здрава ципа, което дава на плодовете много дълго време за съхранение - до края на февруари сме яли от нея, без да се спука и изтече, като Хиакуме и Костата.
Изображение

На петата снимка е уж корейският сорт Там кам (буквално преведено много сладък), който трябваше да бъде безтанинов, но се оказа нещо друго - нито таниново, нито безтаниново. Тази есен-зима за последен път ще направя експерименти с плодовете и ако наистина се окаже посредствен сорт, ще я препресаждам. Хубавата новина е, че имам ново растение от приятел, който със 100 процента сигурност го е присадил от първото дръвче внесено от Германия в България. Между другото, този сорт е наистина уникален, с много красиви плодове, с много красив цвят и много вкусен, според приятели специалисти.
Изображение

На шестата снимка е дащната Костата, това нещо дава стотици килограми от едно голямо дърво и е първият ми сорт в градината от мнооого години. Само него съм си имал и съм си го харесвал на вкус, защото не съм бил опитвал други сортове. Много кремообразна консистенция на плода, малка трайност заради тънката ципа, която се пука в даден момент и изтича, а вкусът е с малко по-малка сладост от другите, които съм опитвал.
Изображение

И на последната снимка е един прекрасен сорт (може би най безтаниновият), който се казва Джиро, а големите Серафимови са го кръстили с интересното име Чинебули. Когато са го внесли в БГ не са знаели името му и така (були е България, а чине... забравих историята). Формата е едно към едно с Хиро таненаши, но единият сорт е танинов, другият сорт е безтанинов.
Изображение

Иначе загубих няколко сорта за които наистина много съжалявам. Единият беше японски Суруга (много едра, много сладка и без танин). Караше няколко години без желание за живот и накрая се предаде. А другата загубена е Рожо Брилянте от Палм център, за която също много съжалявам. Невероятен едър и сладък безтанинов сорт, но явно не е за нашият климат. Повечето колеги, които си я бяха закупили, споменаха че са загинали.
При мен стана по-интересно, аз все съм бързак, но този път пропуснах да я засадя есента и сторих това на пролет. Растението контейнерно, много добре изглеждащо, цялата година стоеше раззеленено, но с почти никакъв прираст. И тази зима, ако може да се нарече зима, само с гадният повратен студ на първи март, който при мен беше смекчаващ и само минус 10, Рожо Брилянте не тръгна.

И сега накрая мога да изброя сортовете райски ябълки които съм събрал в колекцията си, като имам и някои, които тепърва ще уточнявам като имена, закупени ей така без име.
1. Ванилия (опрашител);
2. Кофе каки (Шоколадова райска ябълка-опрашител);
3. Куро гаки;
4. Костата;
5. Хиакуме;
6. Хиро Таненаши;
7. Джиро (Чинебули);
8. Там кам;
9. Тамопан (един прекрасен сорт, много едър, като формата на плода е много изчанчена, нещо като кратунките с тюрбаните, много използвана на изток за сушене);
10. Два сорта Вирджинска райска ябълка (персимон). Едната е дзукис или буквално преведено целувка, а на другата нещо ми изчезна сега името от главата. Присадени растения, плодовете ги опитах - невероятно сладки и ароматни. Използват се за подложки на райски ябълки;
11. Диоспирус лотус (Кавказка райска ябълка), женска плододаваща. Използва се предимно за подложки на райска ябълка;
12. Най добрият сорт от групата на О гошовците (без танинов);
13. Санго куичи (безтанинов);
14. Шенк - сорт, който дава различни по форма плодове на едно дърво.
15. Матсумото васи фую - ранен сорт от групата на фуювците и един от най добрите, безтанинов;

Това е засега от мен и красиво Карлово -градът на Левски. <wine>
These users thanked the author reimbrant for the post:
Slavyanski (08 юли 2018, 14:55)
Rating: 16.67%

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Сортове Райска ябълка

Непрочетено мнение от Slavyanski » 08 юли 2018, 14:49

Поздрави за публикацията, Райчо. Ще очаквам с нетърпение да пуснеш и снимки с вече узрели плодове наесен. Наистина си събрал сериозна колекция. Хубаво е да има място, където да се обедини информация и отзиви за качествата на различните сортове. А с богат набор от различни сортове, предполагам, че човек, ако се занимава, би могъл да получи и нови и хубави сортове от семенаци.

Аз лично от райските ябълки имам само Костата и Хиакуме, дано ги дочакам да влязат в плододаване. Хиакумето не бях защитил достатъчно и едни хубави животинки бяха успяли да му опасат листата... Имам и хибрид Росиянка (каки-виргиниана), както и едни кавказки от твоя милост:) Честно казано винаги райските ябълки за мен са били деликатес и в ограничени количества, но и два сорта да имам, пак ще им се радвам. С което не искам да омаловажавам разнообразието на цветове, форми и вкусови качества в този не толкова познат у нас плод. Но и апетитът идва с яденето.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 35 times
Been thanked: 56 times

Re: Сортове Райска ябълка

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 09 юли 2018, 23:08

Райчо, с право се падна на теб, да започнеш тази тема! Поздравления за колекцията!
Качих ти снимките на нашия сървър, за да не се загубят. Заключих написаното, за да не изтриеш или промениш адреса на снимките, без да искаш. Живот и здраве, наесен ще добавиш и снимки на узрелите плодове и пак ще ги сложа на нашия сървър, за да не се загубят. Иначе скоро ще спрат да се виждат, както обикновено се получава.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Райска ябълка (Diospyros kaki)
    от maniak » 16 май 2011, 02:26 » в Райска ябълка (Diospryros sp.)
    786 Отговори
    64305 Преглеждания
    Последно мнение от Цветан_73
    30 май 2018, 01:59
  • New post Кавказка (Дива) Райска ябълка, Diospyros lotus
    от исака » 10 мар 2011, 17:27 » в Райска ябълка (Diospryros sp.)
    11 Отговори
    3694 Преглеждания
    Последно мнение от Slavyanski
    08 юли 2018, 15:04
  • New post Лилава ябълка (Billardiera longiflora)
    0 Отговори
    628 Преглеждания
    Последно мнение от cerverg
    05 юли 2016, 18:10
  • New post Сортове маслини - Елит-1
    от plamen » 17 окт 2014, 17:43 » в Сортове маслини (Olive varieties)
    55 Отговори
    11897 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    20 дек 2017, 02:48
  • New post Създаване на студоустойчиви сортове маслини
    от Kiril Donov » 19 ное 2015, 00:46 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    91 Отговори
    18615 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    05 окт 2017, 17:42
  • New post Сортове маслини - Асколано (Ascolano)
    от Gepata » 27 фев 2015, 21:12 » в Сортове маслини (Olive varieties)
    9 Отговори
    2128 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    24 сеп 2015, 20:02

Върни се в “Райска ябълка (Diospryros sp.)”