Сортове Райска ябълка

Iven
Регистриран: 08 сеп 2019, 20:43
Район: Северна България
Надморска височина (m): 5
Абсолютна минимална t° (°C): - 25 C
Минимум последна зима (°C): - 25 C
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Сортове Райска ябълка

Мнение от Iven » 08 сеп 2019, 21:27

От къде сте купили Росиянката и ще стане ли в Свищов, Велико Търново това е в Северна България?
Поздрави за публикацията, Райчо. Ще очаквам с нетърпение да пуснеш и снимки с вече узрели плодове наесен. Наистина си събрал сериозна колекция. Хубаво е да има място, където да се обедини информация и отзиви за качествата на различните сортове. А с богат набор от различни сортове, предполагам, че човек, ако се занимава, би могъл да получи и нови и хубави сортове от семенаци.

Аз лично от райските ябълки имам само Костата и Хиакуме, дано ги дочакам да влязат в плододаване. Хиакумето не бях защитил достатъчно и едни хубави животинки бяха успяли да му опасат листата... Имам и хибрид Росиянка (каки-виргиниана), както и едни кавказки от твоя милост:) Честно казано винаги райските ябълки за мен са били деликатес и в ограничени количества, но и два сорта да имам, пак ще им се радвам. С което не искам да омаловажавам разнообразието на цветове, форми и вкусови качества в този не толкова познат у нас плод. Но и апетитът идва с яденето.
[/quote]

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 120 times

Мнение от reimbrant » 14 ное 2019, 10:12

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това е узрял плод от уж райската ябълка Кофе каки или шоколадова райска ябълка,оказа се много различна от нея,по форма прилича на Хиро таненаши и Джиро ,но не е нито една от тях,има вероятност да е Там кам.Като я сравнявам с Джиро,джирото е доста по неузряла още и по зеленикава все още на цвят,а от тази вече 2 плода омекнаха и изядох,мога да кажа с превъзходен вкус,не ми дойде на акъла да я сравня с истинската Там кам ,която също има плодове тази година,но тези дни ще я сравня.Повтарям този плод е с наистина прекрасни качества и нямаше никакъв танин ,като я опитвах.Поздрави от топло Карлово ,след малко ще попълня списъка с още сортове с което минавам над 20.За мен това е едно голямо богатство. <thumbup> <wine>

Added in 1 hour 2 minutes 30 seconds:
1. Ванилия (опрашител);
2. Кофе каки (Шоколадова райска ябълка-опрашител);
3. Куро гаки;
4. Костата;
5. Хиакуме;
6. Хиро Таненаши;
7. Джиро (Чинебули);
8. Там кам;
9. Тамопан (един прекрасен сорт, много едър, като формата на плода е много изчанчена, нещо като кратунките с тюрбаните, много използвана на изток за сушене);
10. Вирджинска райска ябълка (персимон). Дзукис или преведено Целувка.Имам щастието да познавам човек с над 20 сорта вирджинки,и да съм голям приятел с него,и да съм му ги опитал почти всичките,мога смело да кажа че вирджинките са истинската храна на боговете/диаспорус/Прекрасни танинови райски ябълки,които си зреят на дървото,не стават джуркави и изтичащи като костатата примерно,а са с гъста консистенция наподобяваща локум и с прекрасен ванилов вкус.Влюбен съм във верджинките вече трайно.
11. Диоспирус лотус (Кавказка райска ябълка), женска плододаваща. Използва се предимно за подложки на райска ябълка;
12. Най добрият сорт от групата на О гошовците (без танинов);
13. Санго куичи (безтанинов);
14. Шенк - сорт, който дава различни по форма плодове на едно дърво.
15. Матсумото васи фую - ранен сорт от групата на фуювците и един от най добрите, безтанинов;

Позволих си да копирам списъка ми от райски ябълки до този момент,за да мога да добавя и новите ми сортове от тази година. .....Искам да добавя и новите ми сортове.
3 сорта вирджинки от миналата година,и новите неща от тази година.........
16. Вирджинска райска ябълка Морис Бъртън.....,
17. Вирджинска райска ябълка Пийпърс.....
18. Вирджинска райска ябълка NC 10.,,,,
19. Вирджинска райска ябълка Джон Рик.,,,,
20. От пазара си купих някаква без танинова ябълка,търговеца се кълнеше че е от Израел и че се ядяла от дървото/ще видим какво ще излезе......
21. Say/Сайо или Саджо,също съм чул че и казват/ буквално преведено от японски ,най добрият,формата на плодовете е издължена и наподобява гъше яйце. ,
22. Ранна - под това име са я кръстили големите Серафимови,лека им пръст,понеже е дошла при тях без име,според производителя много хубав сорт малко по дребна,но много сладка и идеална за сушене,направил я е по молба на дъщерята на Серафимови,имало едно дърво у тях все още и да не се загуби като сорт в БГ.,,,,
23. Хачия много добър сорт едър и търсен от мен от доста време.,,,
24. Рожо брилянте,по Испания му казват Рохо или Ройо брилянте .Среща се под името и Каки Типо в Италия предимно/куриозното е че италианската дума каки буквално преведена е лайно./Може да се срещне и под името Шарон/израелците така и викат/а може да се срещне и под името Триумф. Прекрасен сорт,определил съм му едно място на завет пред къщата ,защото все пак не е много студоустойчива.,,
25. Хана фую или буквално преведено голям императорски плод/безтанинов/много едър плод,с много добри отзиви.,,,
26. Джаент Фую - малък императорски плод/по нагоре имам и Васи фую - ранно фую/,....
27. Русиянка - най после се снабдих и с един прекрасен хибрид ,между каки и вирджиниана, може би най студоустойчивият сорт внесен в БГ,малко по дребен от Костатата,но е взел едно към едно прекрасният вкус на вирджинките.За този сорт съм най щастлив от новите ми попълнения.,,,
28. Дунай-един от най едрите райски ябълки ,но получих малко информация от приятел ботаник , че е с по не добри вкусови качества.

Това е за сега от мен,Надявам се догодина да подмина броиката над 30 вида.Поздрави от топло Карлово-градът на Левски. <wine>
These users thanked the author reimbrant for the post (total 4):
greenn (14 ное 2019, 13:16) • Kiril Donov (14 ное 2019, 15:20) • fenix (19 ное 2019, 18:51) • Марков (08 дек 2019, 06:42)
Rating: 30.8%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 267 times
Been thanked: 803 times

Мнение от Kiril Donov » 15 ное 2019, 18:57

reimbrant написа:
14 ное 2019, 11:15
... Рожо брилянте,по Испания му казват Рохо или Ройо брилянте .Среща се под името и Каки Типо в Италия предимно...
Ние внасяме нашите райски ябълки от Италия. От един и същи разсадник идват. Изпращат ни Tipo и Rojo Brilante едновремено. Не съм убеден, че са един и същи сорт и ще го проверя.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Мнение от reimbrant » 15 ное 2019, 23:57

Това ми го казва човека наследил най голямата колекция и градина от райски ябълки в България,само с това се занимава и се интересува за всички подробности за даден вид.Много сериозен човек,вярвам му на 100 процента.

petyo73
Регистриран: 22 окт 2019, 16:10
Район: Свищов
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от petyo73 » 16 ное 2019, 19:51

Kiril Donov написа:
30 яну 2019, 23:05
Прегледайте темите за райската ябълка и написаното от Маниак от Разград. Той тества различни сортове в близки условия до вашите.
Дайте ми някакви координати на Маниак, за да се свържа с него, че ми трябва инфо .... Аз съм от едно село между градовете Павликени, Левски и Свищов, студът си е голям. Интересува ме какви сортове да си купя, от къде и въобще всичко относно райските ябълки. Пробвал съм два пъти, два пъти измръзваха, това е, че не се сещам какъв сорт съм вземал.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 16 ное 2019, 21:00

Маниак в момента живее в САЩ и не му остава време за форума.

От понеделник ще качим в нашия онлайн магазин доста нови сортове райска ябълка, включително Костата и Росиянка. Тези двата са с достатъчна студоустойчивост за вашия район. Цената в разсадника на всички нови дръвчета ще е 10 лв. без ДДС и 12 лв. с ДДС за клиенти на дребно. При поръчки онлайн ще се добавя и 1,80 цена за опаковка.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
fenix (19 ное 2019, 18:50)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 98 times
Been thanked: 27 times

Мнение от Slavyanski » 18 ное 2019, 00:06

Снимка на някои по-известни сортове.
Райчо, бая си събрал. Четох, че Серафим Серафимов е отглеждал 9 сорта райски ябълки. Колко по-лесно е в днешно време.
Изображение
These users thanked the author Slavyanski for the post:
fenix (19 ное 2019, 18:49)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 06 дек 2019, 14:35

Да покажа и един колекционерски и рядък сорт азиатска райска ябълка Куро гаки.Всички са какита ,това е гаки.Мисля че беше японски сорт,средна по размер ,колкото кокоше яйце,с много остър връх,и с форма на обърната смокиня.Плодовете проявяват една метаморфоза в цветът,от оранжеви ,леко по леко ,стават почти черно синеещи.Когато трябваше да бера сортовете Костата и Хуакуме ,като камък корави ,след което имат почти месец лагеруване ,до пълно узряване,гакито вече беше почерняло и омекнало на дървото.Месото е с по тъмен цвят ,към кафяво бие,без никакви нишки,жилки , и други гадости и без грам танин и нито една семка.,просто финно кремче с прекрасен вкус.Бях я нарочил да я махам ,заради слабото вървене и живот на инат,но взе че се оправи и даде добър размер ябълки ,за разлика от миналата година ,когато бяха много и едвам ги изхрани и то с не добро качество.Надявам се в следващите години да покаже целият си потенциал.Както съм малко инпулсивен ,за малко да я извадя и изхвърля на кучето,ха ха ха ,но добре съм направил че я оставих. <wine>
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
These users thanked the author reimbrant for the post (total 2):
Garabadouble (06 дек 2019, 19:31) • ПетърD (06 дек 2019, 21:30)
Rating: 15.4%

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Has thanked: 44 times
Been thanked: 3 times

Мнение от Марков » 08 дек 2019, 07:09

Kiril Donov написа:
15 ное 2019, 18:57
reimbrant написа:
14 ное 2019, 11:15
... Рожо брилянте,по Испания му казват Рохо или Ройо брилянте .Среща се под името и Каки Типо в Италия предимно...
Ние внасяме нашите райски ябълки от Италия. От един и същи разсадник идват. Изпращат ни Tipo и Rojo Brilante едновремено. Не съм убеден, че са един и същи сорт и ще го проверя.
изглежда са различни:

https://www.ishs.org/ishs-article/1195_33

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 98 times
Been thanked: 27 times

Мнение от Slavyanski » 15 дек 2019, 12:52

Дали някой може да разпознае този сорт райска ябълка? Снимките са отпреди месец. Тази в ръката ми тежи 244 грама. Брани са от старо дърво в Петричко, но човекът не знае сорта. Било от Алжир донесено дръвчето навремето. Танинов сорт е. Семки много рядко имало.
Изображение

Изображение

Ето тази снимка е от сега:
Изображение

Леко потъмняват и ципата е дебела. Отвътре стоят доста светли, но имаше някои леко натъртени, чието месо става канелено.

Казаха ми сорт Таненаши, но като гледах снимки в нета плодовете му са с остър връх.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 17 дек 2019, 14:17

Вече няколко пъти споменавах за един невероятен сорт, който си взех преди години от разсадника. Дръвчето дойде с етикет от Италия, но той с времето се загуби и не помня сорта. В един момент обаче осъзнах, че тази райска ябълка няма нищо общо с нито един от сортовете, които официално сме внасяли от Италия. Предполагам, че е била изпратена погрешка или са й сложили грешен етикет, с който е дошла тук.

Както и да е. Сортът е напълно безтанинов. Плодовете са сплеснати, но отдолу са изпъкнали, което им придава сърцевидна форма. Кожицата е малка по-дебела, в сравнение с другите сортове. Месото е много нежно, никога не става на каша, а си стои на сегменти. Вкусът е сладък, но доста богат на нюанси и всеки, който я е опитал, категорично я определя за класи над всички останали.

Преди няколко дни направихме поредната дегустация, като само аз знаех сортовете. Обелих всички и сложих парченцата на една чиния. Сортовете бяха Костата, Ванилия, Джиро и въпросният неизвестен сорт. Всички гласуваха категорично за него.

Въпросите ми са два:
1. Има ли някой друг, който е успял да вземе същата райска ябълка преди години от разсадника?
2. Имате ли някакви предположения за сорта?
Формата на плодовете е може би най-характерния признак.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 23 май 2020, 21:06

Никой не знае, какъв е този сорт. Но понеже ми е любим, започнах да го размножавам. Присадих няколко малки подложки от D. lotus (Райчо, има едно и за теб, както съм ти обещал). В началото на април присадих няколко калема върху дървото ми Чоколатино, от което ще си оставя само един клон, а останалите ще са от новия сорт. Вече се развиха, даже може да видя и плод на това дърво още тази година.
Изображение

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
veso (23 май 2020, 21:07) • plamen (25 май 2020, 01:10)
Rating: 15.4%

Отговори