Палмите в Стара Загора

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 9 times
Been thanked: 28 times

Палмите в Стара Загора

Непрочетено мнение от perperikon » 12 юли 2018, 21:06

Дойде време да се отвори и тази тема. Получих съгласие от шефа на "Озеленяване" към Община Стара Загора да им подаря няколко палми, които да засадим в Централната градска градина(до Общината). За да повярва, че могат да растат палми в Стара Загора се наложи да покажа на госпожата всички мои палми и маслини които оцеляват и растат в региона без отопление. Набелязахме подходящите откъм микроклимат места в градината. Другата седмица работниците трябва да изкопаят дупките. Предвидил съм на първи етап да им дам:
1.Трахикарпус BG с 30-40 см стъбло от Кировите кърски насаждения(06.2017г.)
2. Юбея, като тази на долната снимка.
3. Вашингтония филифера - големичка(100+лв.)
4.Бутия капитата??? - тук аз имам резерви. Опита(и резултата) ми с пасивна филифера е драматично по добър от този с бутия.
Ясно е, че това е сериозно предизвикателство и няма гаранция, че всички растения ще оцелеят. Разчитаме на моя опит и грижи по зимната защита, а също на градския микроклимат и избраните места(завет, юг). Ако нещата се развият добре през следващите години се надявам общината да се съгласи да топли порасналата филифера, за което в момента не щат и да чуят. Докато е малка може да оцелява и с пасивна защита показва опита ми.
В града дотук съм виждал само 2-3 нещастни трахикарпуса в земята. По дворовете на града смокините растат като дървета и не мръзнат, ако това е признак за добър климат.
Ето и първата ми Старозагорска Юбея, която изкара зимата със скъсан найлонов чувал за около 10 дни. Доста е засенчена, но пък е на изключителен южен завет.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение
These users thanked the author perperikon for the post (total 2):
Лия (12 юли 2018, 21:48) • gos (15 юли 2018, 11:13)
Rating: 33.33%

perperikon

Re: Палмите на Стара Загора

Непрочетено мнение от perperikon » 13 юли 2018, 09:28

Нямах в предвид точно тези растения от снимките, просто бях дал линк към галерия в постимидж, където щях да качвам новите. Горните са от селския обект, от пролетта. В момента същите са в двоен размер. Старозагорските тепърва ще ги качвам. Ето Юбеята пред блока. От тази пролет съм я натирил, да се оправя сама - еднократно торене и поливане. Не искам пресилен растеж на полузасенчено място. Без това редовно я торят с фасове и всякакви боклуци от балконите. :-))
Изображение

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Re: Палмите в Стара Загора

Непрочетено мнение от achovd » 14 юли 2018, 00:30

Похвално начинание! Поздравления! Единствените ми резерви са в това, че общината не иска да отоплява (засега). Виждал съм редица измръзнали Вашингтонии в Пловдив без защита, така че ще ти се наложи да се постараеш с пасивната, особено ако имаш лош късмет откъм зима. Иначе Трахикарпусите ще са бетон само да се вкоренят, сигурен съм!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 18 юли 2018, 18:39

Утре живот и здраве ще садим първите палми в градската градина. Почвата на набелязаните места е тип канелена горска, преотъпкана - не е виждала лопата поне 20 год. Чудя се, колко големи да са дупките при ширина на саксиите ~50см. !? За 1-2 месеца корените ще опрат в некопаното и трудно ще пробиват нататък. Смятам да разрохкам почвата с торф, около 20 л. на дупка, за перлит се чудя. Ще хвърля и шепа гранулиран тор+микроелементи на дъното(син, Yara) . Първата поливка - според инструкциите на Киро.
Съвети базирани на опит - приемам, разбира се. Отговорността за добрите резултати е една степен по-голяма.
Все пак става въпрос за Палмите на Стара Загора, а не за моите в двора. :-)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 97 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 юли 2018, 23:22

Ще е голяма хамалогия, но трябва да се изкопаят дупки с размер ПОНЕ метър на метър на метър. Това ще улесни в много голяма степен проникването на влага и растежът на корените в следващите години.

Вземете всякакви мерки за предотратяване на кражбите! Не просто на кражби, а на кражбите, защото кражби със сигурност ще има, докато не изчезнат всички палми.
Бяхме засадили една малка палмичка Трахикарпус България пред блока на жена ми в Пловдив. Растеше поне 4-5 години, а всички от блока се грижеха за нея, както и за цялата градинка. Тъкмо когато направи една педя стъбло и вече си мислех, че е вкоренена и няма страшно - една нощ изчезна. Никой повече и не ми поиска палма за това място, пък и аз нямах желание да предлагам...

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 19 юли 2018, 00:25

Предвидил съм ефективна защита от кражба - няма да казвам каква. Единствения начин да се изкара палма ще е след 5 часа труд и без никакви корени, т.е. мъртва. Надявам се ахмака да няма толкова ентусиазъм и глупост да копае 5ч. на 100 м. от общината. Дано да чете форума, че да си спести усилията.

Ето резултата от днешната ативност. Палмите малко пропаднаха в дупките, но това няма да е проблем тъй като почвата се оказа насипна, рохка и отцедлива в дълбочина. Няма да задушава корените. Стената, която се вижда отзад е подпорна(180 см.) и пази от северните ветрове. Конкретно за тези палми наблегнах на по-добрия микроклимат, пред възможността за по-централна локация. Предстои засаждане на Трахикарпус BG(40см. стебло) на централно место в градината и евентуално Бутия капитата, ако й намеря защитена локация.
Изображение
Последна промяна от perperikon на 02 авг 2018, 10:26, променено общо 1 път.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 31 юли 2018, 20:59

Палмеризацията на Стара Загора продължава. Жертвах един ден от отпуската и се изгърбих, но лично посадих един Трахикарпус БГ в централната градска градина. Крайния визуален резултат си заслужаваше трите часа изкопаване и двата часа закопаване. От Озеленяване имаха желание да помогнат при закопаването, но работниците се оказаха на "по-спешен обект" в другия край на града. Късметлия излезе този Трахикарпус - писано му било да стане "Градска легенда" вместо "селска потайност". Сега му трябват здрави поливки, защото ми се досвидя да му орежа половината листа, както се препоръчва при пресаждане. Повечето листа обаче ще му осигурят по-бързо окореняване, защото то е функция от фотосинтезиращата повърхност. Това му е второ изкореняване и презасаждане за 1 година и вече знае какво трябва да прави. За 12 месеца в земята беше пуснал гъсти и дебели корени над 1 метър встрани, т.е. расъл беше основно под земята. При изкопаването уви остана под 1/4 от дължината им. Да му пожелаем успех и много почитатели. От Озеленяване смятат, че могат да продължат с палмеризацията на града, ако им докажа, че засадените от мен палми оцеляват в старозагоския градски климат. Пазя няколко юбеи за парк "Аязмото", но в момента там текат грандиозни ландшафтни и строителни трансформаци. Може би ще останат за пролетта ... или за други места в града.
Изображение Изображение Изображение
Последна промяна от perperikon на 02 авг 2018, 09:36, променено общо 2 пъти.
These users thanked the author perperikon for the post (total 2):
Лия (31 юли 2018, 22:13) • zack (01 авг 2018, 19:10)
Rating: 33.33%

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от achovd » 01 авг 2018, 00:27

Похвално е това начинание, адмирации! Корените са малко, дано успее да пусне достатъчно нови през следващите два месеца.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 01 авг 2018, 07:33

Браво!!дано има повеке таквиз заралии... <cheers2>

Изображение

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 01 авг 2018, 13:34

Бобсъна написа:
01 авг 2018, 07:33
Браво!!дано има повеке таквиз заралии... <cheers2>
Засега е достатъчен един човек за да потръгне палмеризацията на града, .... след няколко години. Все някой от някъде трябва да започне - колкото по-рано, по-добре. Ето една поучителна източна притча в диалог:
-Кога е най-доброто време да се посади дърво?
-Преди 20 години.
-А кога е следващото най-добро време?
-Днес.
Недоверието към "студоустойчивите палми" е голямо дори сред професионалните озеленители, а сред населението тотално. Дори в Стара Загора, където Трахикарпус БГ би расъл без защита на 70% от територията на града ще отнеме известно време да повярват, че може.
Очаквам и други хора, от други градове(Южна България и Морето) да решат да раздвижат палмеризацията в собствения град. Не е трудно, ето необходимите неща:
1. Да имате няколко палми с поне малко стебло, които сте готови да подарите за обществени нужди - за предпочитане Трахикарпус(БГ). Други видове палми - само ако има изгледи да им се осигури добра пасивна защита в най-топлите локации, а по-късно, както и във всички останали локации, с отопление през зимата. Пасивните Юбеи в Ст. Загора са си мой експеримент и засега не смея да давам съвети за тях.
2.Отивате в Общината и искате среща с кмета в приемния му ден - администрацията Ви пренасочва към ресорния Зам. кмет по "Благоустройство и озеленяване(?).
3. Зам. кмета ви изслушва, казва че нищо не разбира от палми, но ги харесва. Той Ви праща при шефа на" Отдел Озеленяване", който обикновено има агрономическо образование и разбира какво му говорите за палмите. Остава да имате достатъчно красноречие и снимкови(или на живо) доказателства за ваши реално оцеляващи палми във вашия град(или наоколо). Наблегнете на факта, че това не е бизнес, реклама на фирма или политическа реклама за някого, а чист идеализъм и желание да се привнесе екзотичен и средиземноморски нюанс към изгледа на града.
4.Ако сте били достътъчно убедителни, а Озеленителя читав - той казва "ДА" и уточнявате местата за засаждане.
P. S. В междублоковите пространства, които общините само косят, но не облагородяват активно може да садите каквото си искате.
Относно кражбите на растения - във и около корените на моите градски палми има толкова арматурно желязо и вериги закотвени в дълбочина, че след утъпкване на почвата е невъзможно палмите да се изкопаят живи.
Успех на всички палм-ентусиасти, които обичат града си и искат да оставят нещо след себе си, ... не само в градската канализация! :-))))
Последна промяна от perperikon на 02 авг 2018, 09:48, променено общо 1 път.
These users thanked the author perperikon for the post:
Kiril Donov (02 авг 2018, 02:57)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 12 times
Been thanked: 29 times

Непрочетено мнение от zack » 01 авг 2018, 16:40

Поздравления за начинанието!
Само малко спектицизъм - нищо не можем да събудим, щото хората имат много по-големи проблеми, та да мислят за по-красиво и т.н.
От опит го казвам - садя мои палми, маслини и т.н. от доста години на публични места. Да не каже някой пак, че само си приказвам. Проверено...

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 01 авг 2018, 18:54

Зак, знаем и сме видели от форума, че много неща си засадил в Ивайловград, за което - поздравления. Може да се каже, че си един от първенците в градската субтропикализация. Перфектен е града за такова начинание. Уви, Ивайловград е град с ускорено затихващи функции и застаряващо население, което си има по-сериозни грижи от видовото разнообразие и оцеляването на палмите в града. От Ивайловград обаче изводи за цяла България не бива да си правим.
Забелязвам, че поне в областните градове има достатъчна прослойка от хора, които активно облагородяват дворовете на къщите и вилите си. През пролетните уикенди тълпи пъплят из разсадници и хипермаркети и пълнят багажниците със сезонни цветя, грозни храсти и туи еднодневки(1-2 на 100 се захващат). Защо пък да не засадят и по 1-2 палми като са ценители на красотата в двора. Не садят, защото не знаят, и най-важното за българина, не са видели, че някои палми могат да растат и при техния климат. Това всъщност е целта ми от саденето на палми в градска среда - да са пред очите на всички, които не вярват, че палми в България растат без или с минимални грижи. Кой каквото му харесва - има "мързеливи" палми, а също и суперкрасиви палми за хора, които са готови да положат допълнителни грижи. Палмите ще са пред очите на гражданите и всяка година ще стават все по-хубави и по-хубави, докато се изкушат и те да пробват на собствен терен. Това ще разшири ареала на разпространение на палмите в България с нови доказано подходящи места. След 5 години ще разправят на последните заблудени - "Ама, как да не растат палми в Стара Загора - пълно е. Има поне 100бр. и то от различни видове. Даже и аз имам 2 на вилата. "
Аз съм оптимист! Ако не стане за 5 год., ще стане за 10, ...поне в Стара Загора. Ще помагам с каквото мога да се случи.
Кога е най-доброто време да се засади палма?
Разбира се, че днес! :-))
Последна промяна от perperikon на 02 авг 2018, 10:16, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 12 times
Been thanked: 29 times

Непрочетено мнение от zack » 01 авг 2018, 19:16

Всичко това, което си написал ми е ясно. Все пак живея в София, а също имам доста наблюдения от най-големите градове в България.
Освен това и в Ивайловград има много хора, които си садят палми по дворовете и т.н. Някой ден ще ги наснимам, а те са доста.
Имах предвид, че рядко някой ще е ентусиаст като теб и мен. Но това не значи, че аз няма да се радвам, ако бъда опроверган! <thumbsup>
Та затова, дерзай <wine> И аз продължавам с опитите. Бих пробвал и в София, но тук нищо няма да вирее, освен някоя магнолия <he-he>
Всъщност, точно магнолии мисля да засадя някой ден в градината на блока, а може би и на 20-30 метра по-надолу до НДК,
белким някой от общината се сети, та се спрат вече с тия кестени, дето половината вече са без листа ???

P.S. Виждат, че не могат да спасят кестените и пак ги цвъкат навсякъде - ТЪП, ПО-ТЪП, НАЙ-ТЪП, ОБЩИНАР............
Ужасно грозно е с тия наядени и изсъхнали кестени! А има толкова средства в момента, да се направи София красива :(

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 01 авг 2018, 19:50

Всичко това е повече от похвално и свалям шапка на всички ентусиасти !!!!!!!
Истината,обаче е,че не съм така оптимистично настроен.Моите опити за някакво озеленяване на публично пространство са завършвали неуспешно.В следствие на което ,се отказах.
Взех да си мисля,че или има прекалено много идиоти в нашето общество,или народа мрази красивото.

rembi
Пишман-градинар
Регистриран: 04 дек 2016, 19:14
Район: Стара Загора
Надморска височина (m): 233
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22С
Минимум последна зима (°C): -12,5C
Любимо растение: Rhapidophyllum hystrix
Любим климат: нашенския
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от rembi » 01 авг 2018, 20:04

Пламене ако под неуспешни опити имаш в предвид откраднати растения значи си в голяма заблуда.Това всъщност само доказва че хората "ценят" красивото и рядкото...Просто типично по български...защо да давам пари като мога да си го взема...
<bash> <shooting>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Трахикарпус на север от Стара планина
    от Mladen » 17 мар 2015, 23:42 » в Трахикарпус (Trachycarpus)
    14 Отговори
    2736 Преглеждания
    Последно мнение от mygardenflower
    13 дек 2016, 10:13
  • New post Палмите във Франкфурт
    от zack » 31 май 2018, 19:16 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    3 Отговори
    713 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    20 юни 2018, 04:58
  • New post Торене на палмите
    от zack » 06 мар 2013, 11:36 » в Палми (Palms)
    114 Отговори
    18007 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    02 авг 2018, 09:24
  • New post Зазимяване на палмите
    от traiko » 07 дек 2012, 22:06 » в Палми (Palms)
    165 Отговори
    24676 Преглеждания
    Последно мнение от mygardenflower
    15 фев 2014, 18:38
  • New post Относно палмите в Бургас
    от Kiril Donov » 25 фев 2011, 15:59 » в Палми (Palms)
    91 Отговори
    21493 Преглеждания
    Последно мнение от ПетърD
    17 авг 2018, 18:49
  • New post Зазимяване на палмите 2015
    от chicholyubo » 01 ное 2015, 12:17 » в Палми (Palms)
    74 Отговори
    14607 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    22 мар 2016, 23:35

Върни се в “Палми (Palms)”