Акция - Спасяване на 3 цитруса

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
kgitsov
Регистриран: 11 сеп 2018, 14:25
Район: София, Младост 2
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Акция - Спасяване на 3 цитруса

Непрочетено мнение от kgitsov » 11 сеп 2018, 14:56

Здравейте,

Преди време имах сигурно 10-на лимона, мандарини и портокали. Половината бяха диви, другите питомни.
Наложи се да се преместя и апартамента където ги държах на терасата (малка гарсионера - панелка) имаше малка и затворена тераса.
Терсата не се отваряше, защото имаше котка и щеше да е фатално от 8ми етаж да се спусне по някой гълъб.

Таа измряха повечето цитруси. Кой от жегата, кой от преполиване, с цел да се справя от жегата и засушаването и такааа..
Останаха ми: една голяма мандарина (около 1.5м висока), един средно голям портокал (който умря и от пресадката пусна нови клончета и още не знам дали е диво или не) и един малък лимон (около 0.8м висок - който мисля че е питомен, но никога не е цъфтял).

Сега съм на ново място (да се надявам вече за постоянно) и имам 2 тераси - открити (чист запад и чист изток).
Оставил съм ги на източната тераса и вече 1 месец и природата започна да се възражда.

Мандарината има 3 плода, които ги е задържала и има около 10 цвята. --> притеснява ме че много от клоните са бедни на листа и има много хърбави издънки, които си мисля че трябва да изрежа, въпреки че са напъпили листните пъпки и вероятно ще се разлистят, но се притеснявам че ще стане много шумата. Плодовете и цъфтежите са на върха на единия клон от общо 4 основни, което ми се струва че ще концентрира силата на дървото само там и другите клони ще останат по-неразвити. Притеснява ме и че започва да расте много настрани, а искам да е по-компактна за сметка на височината ѝ.

Портокалът има много издънки от пресадката и се чудя дали да не оставя само 2-3 от по-големите и малките да ги махна.

Лимонът стои нисък и не расте на височина и съм му опънал два от т.нар. летораса дето растят настрани на една дълга пръчка - нагоре.

И може би по-наглото в тази тема ще е, дали ако кача подробна снимка на короната на Мандарината, някой може да ми даде съвет какво да отрежа на пролет, за да събера короната и да не отрежа важни за дървото клони :) <please>

П.П.> Взел съм течна тор за цитруси по 1 капачка на 2 литра вода на всеки 10 дена се слага и отделно съм поръсил с калий и форсфор (сиво-кафяви и бели топчета)
Другият недостатък вмомента е почвата, че съм използвал обикновенна почва от тези дето продават по магазините за цветя, а не специална за цитруси и обмислям на пролет да сменя саксиите и да опресня поне 1/2 от земята.

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:

Re: Акция - Спасяване на 3 цитруса

Непрочетено мнение от benisat » 11 сеп 2018, 15:42

И какво е питането ? Ако е за мандарината , орежи си я както искаш . Гледай да махнеш вътрешни клони , а дългите странични намали . Проста работа !

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 82 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 сеп 2018, 20:30

Дайте снимки на всичките растения! Може да открием неща, които изцяло да променят концепциите за резитби. Така или иначе аз лично не бих давал съвети, без да имам каквато и да е представа от растенията.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 12 сеп 2018, 18:59

Ето снимка на мандарината
Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Ето я маслината и този с новите издънки
Изображение Изображение

Това са издънките, не знам дали са диви или от питомната част. А това е този дето не е цъфтял никога и расте само настрани.
Изображение Изображение

Predator 70
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас

Непрочетено мнение от Predator 70 » 12 сеп 2018, 20:04

На последните две се вижда че имат щитоносни въшки,напръскай ги с нещо че ще ги налазят целите.

Потребителски аватар
lufata
Любител на южните растения
Регистриран: 23 мар 2014, 19:14
Район: София
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от lufata » 13 сеп 2018, 09:07

Те вече са ги налазили. Нуреле Д три пъти през 10 дни.

Все е имАло да нЕма, ама толкова да нЕма, не е имАло!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 сеп 2018, 09:08

От мандарината аз бих отрязал само две клонки - едната е паднала надолу и под короната, а другата върви нагоре и над короната.
От тези снимки, не може да се каже дали портокалът е със жива присадка или е израснал от подложката. Трябват детайлни снимки на самата присадка.
Лимонът е малък и най-вероятно от резник. Няма какво да се каже за него. Аз не съм фен на Цитруси от резник.

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 13 сеп 2018, 17:32

Kiril Donov написа:
13 сеп 2018, 09:08
От мандарината аз бих отрязал само две клонки - едната е паднала надолу и под короната, а другата върви нагоре и над короната.
От тези снимки, не може да се каже дали портокалът е със жива присадка или е израснал от подложката. Трябват детайлни снимки на самата присадка.
Лимонът е малък и най-вероятно от резник. Няма какво да се каже за него. Аз не съм фен на Цитруси от резник.
Добре като сме на тази тема с резниците ще питам нещо. Не е ли по-добре да размножаваме от резник, вместо от въздушен отвод? или греша?
Този въпрос надгражда предишния, защото лично предпочитам малко по-ниско дърво, а и това което ще отрежа, ми се струва че мога да се опитам да го вкореня.

Или най-добрия вариант е цитруса да е върху подложка присаден? Аз досега съм присаждал само ябълки и череши, предполагам че на пъпка е същата схема и при цитрусите?
Ще снимам присадката довечера по-подробно.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 сеп 2018, 21:08

Успех с вкореняването и отглеждането (евентуално) на бъдещата резникова мандарина! <he-he>

Имаме тема за подложките. Важно е растението да е присадено, но и видът на подложките е също много важен.

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 14 сеп 2018, 11:20

Kiril Donov написа:
13 сеп 2018, 21:08
Успех с вкореняването и отглеждането (евентуално) на бъдещата резникова мандарина! <he-he>

Имаме тема за подложките. Важно е растението да е присадено, но и видът на подложките е също много важен.
Да, снощи разгледах темите за подложки и за присаждане на будна и спяща пъпка, въпреки че не правя разлика, може би само периода на взимане на калем е разликата.
При овошките е по-различно като че ли. Но там не съм чел нищо, само от това какво са ми казали хората около мен.

Иначе за подложките - нямам как да разбера какви видове са, при положение че винаги сам си ги гледам и са взети семки от някакъв незнае лимон от магазина. <explain>

П.П.> За щитоносните въшки ми дадоха в аптеката ГАЗЕЛ 1.5мг за 5 лв вода и съм напръскал всичко, като казаха че Нурелето не било толкова ефикасно

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 15 сеп 2018, 13:55

Ето и подробни снимки на пресадката и избилите нови клони. Според мен са от дивото.
Изображение

Изображение Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 сеп 2018, 21:50

По-скоро бих казал, че филизите са от присадката. Не си личи много добре, защото цветовете се сливат, но така ми изглежда.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от perperikon » 16 сеп 2018, 01:08

Само господ знае, но за мен филизите 100% са от подложката. Няма причина една умиращата присадка да пуща филизи точно на границата с подложката. Да ги беше пуснала една педя по-нагоре, ако е толкова жизнена! Според мен подложката е била шута на присадката и работи за себе си. Ако филизите все пак са от присадката, ще имаш цъфтеж и плод след 2 години. Ако са от подложката, може да чакаш за това и 10 години. Аз не бих влизал в такъв филм и бих си купил ново растение... с ясна граница и ясни наименования на подложка и присадка. Последните 2 неща имат значение за условията на отглеждане.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 сеп 2018, 08:09

perperikon написа:
16 сеп 2018, 01:08
... Няма причина една умиращата присадка да пуща филизи точно на границата с подложката. Да ги беше пуснала една педя по-нагоре, ако е толкова жизнена! ...
Нямаш достатъчно опит и знания все още, затова пишеш такива неща. Както и да е, просто знайте, че това не е вярно. Точно от ръба на срастването най-често избиват пъпките в такава ситуация. Как и защо - не е нужно да изпадам в теоретични подробности. Достатъчно е да загледаме филизите и листата по тях, не приличат на никоя от познатите подложки, нито на семенно растение.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 16 сеп 2018, 08:52

Имал съм 2-3 случая,точно по същият начин.Станаха идеално развити дръвчета.
При мен едната мандарина беше засадена на вън в земята.Измръзна и за това си мислих,че е избила от подложката,но още като видях листата и ми стана ясно,че е от присадката.Така,че не е казано,че умира растението и винаги избива от подложката.
Аз съм на същото мнение като Киро.

Отговори

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”