Банани - проблем

Тук коментираме всичко на тема палми, тропически или студоустойчиви.
titikaka
Регистриран: 19 окт 2018, 22:53
Район: Пловдив
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Банани - проблем

Непрочетено мнение от titikaka » 20 окт 2018, 00:02

Здравейте, нов съм тук и/дано не съм объркал раздела за темата/, както се очертава се оказах фен на банановите палми !идеята ми е да си направя бананова горичка и в тази връзка се сдобих с 4 броя възрастни палми между 3 и 7 годишни и от 2 до 3+метра височина, но в момента не съм подготвен да ги засадя в двора, на който му предстои ремонт и се наложи да ги прибара в къщи !

Та взех ги след като бяха преседяли няколко дни извън земята само в чували с малко пръст и вода , и ги сложих в саксии. Бяха в отлична форма и здраве, но при транспортирането и последващите процедури по имплантирането им в саксии по голямата част от листата се счупиха и се наложи да ги отрежа. А сега вече палмите са в трагично състояние/за 2 седмици/ и през ден се огъва по някое листо самостоятелно..... и понеже съм пишман градинар, не знам какво им има и какво да направя , за да не ги уморя !Горните листа просто не са мръднали, от както съм ги взел, само едната палма, която е най ниска и най стара на 7 години за сега се държи горе доле и си отвори листото, но накъсано, а тя е живяла само в саксия за сега...... но и смених пръста и саксията!

това , което направих с другите 3 палми е следното: първо ги сложих в 25л саксии само с обикновенна пръсти ги поливах оскъдно, но след седмица ги преместих в саксии 50литра и на дъното на саксията сложих 3 пръста речен камък около 2см след това сложих шума и имах дребни , ситни дъсчици и др./като мулч/ стояли дълго на земята, а след това смесих 1/3 почва с 1/3 пясък и 1/3 торф от калифорнийски червей и посадих палмите поливайки ги ...редом с това ги напръскх и с акарицид , че в началото на псевдо стеблата/от вътршната им страна/на листата имаше тук там някви малки буболечки и до тях черни като малък фасул производни и на практика не знам какво друго да предприема в момента! Ако ме питате как съм ги поливал - не мога да отговоря , вчера ги полях с около 4литра всяка и днес още излиза вода от дупките отдоло!Преди това почти не съм ги поливал! Сложил съм ги към юг да гледат, имат светлина и слънце достатъчно!Пръскам ги с пулверизатор с вода поне 2 пъти дневно!
Корени не съм рязал - като ги изкарах да ги слагам в по-голямата саксия видях, че бяха покарали нови бели ?коренчета ?!

Та дайте някакви съвети тор ли да слагам , как и колко да ги поливам изобщо - пак казвам , че всички палми бяха със зелени листа и стебла, а сега всички реагираха по един и същи начин със кафеви петна и изсъхващи листа и набръчкани псевдостебла по вертикала т .н.!

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение

П.С. сега ги погледнах сякаш стеблата не са толкова набръчкани вече след като ги полях обилно вчера , но може и да си въобразявам!

Благодаря Ви предварително!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 46 times

Re: Банани - проблем

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 20 окт 2018, 11:28

Можете да започнете с две неща: Да спрете да наричате бананите "палми" и после да изчетете всичко в раздела от - до:
viewforum.php?f=41

Added in 13 minutes 1 second:
Нека не звучи като заяждане. Един нов ентусиаст е винаги добре дошъл, но проблемът Ви е комплексен, а не следствие на конкретна причина, не и една. Прочетете всичко в раздел БАНАНИ, не палми и сам ще стигнете до отговорите.
Като начало бих Ви дал следните съвети: Светлина, топлина. И да останат в саксиите до пролетта. Кога точно зависи от времето и мястото, където ще ги садите.
Важно е и какви са растенията - дали са някакви обикновени басьовци или тропични банани. Ако е второто - .... това за светлината и топлината важи с петорна сила. Та - вижте пак в темите, всичко е написано там.

titikaka
Регистриран: 19 окт 2018, 22:53
Район: Пловдив
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от titikaka » 23 окт 2018, 23:15

Мерси все пак за разясненията, взимам си бележка !

относно бананите , най-вероятно се касае за обикновенни басьовци и , както написах, светлина имат бол...като респективно същото важи и за топлината - все пак са ми вътре в къщата !

за сега се постабилизираха, макар да стоят без развитие и приемам, че поовяхнаха веднъж от стреса с преместването от земя в саксия и втори път от сезона най-вероятно!
все още изпитвам затруднение да преценя как да поливам , но мисля че литър на 2-3 дни ще е оптималното /за сега/, като пръста не изсъхва и пръскам с пулверизатор 2 пъти на ден ! също не мога да преценя дали съм им сложил достатъчно пръст - /до къде да ги заровя/
също има ли смисъл да им слагам някакъв тор сега за зимата - при положение, че са в саксии ми се иска да си продължат развитието и резонно ли е да изваждат листа !>>?

в общи линии до това се свеждат нещата на този етап .

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 46 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 окт 2018, 09:33

Зимата - без тор! Всичко друго, по скромната ми преценка е ОК, което сте направил.
Друго важно нещо, което задължително трябва да направите, щом са в затворено и топло помещение: Напръскайте профилактично срещу акари. Това е абсолютно задължителна процедура, независимо какви други съвети получите! ;)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Банани
    от ivo_nekitov » 16 сеп 2010, 11:06 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    1158 Отговори
    86222 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    28 сеп 2015, 11:19
  • New post Торене на банани
    от ivo_nekitov » 02 авг 2016, 10:36 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    6 Отговори
    2085 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    24 авг 2017, 21:01
  • New post Банани в Княжево
    от ingivanov » 27 сеп 2016, 08:22 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    0 Отговори
    960 Преглеждания
    Последно мнение от ingivanov
    27 сеп 2016, 08:22
  • New post Студоустойчивост на различните банани
    от Kiril Donov » 04 юни 2013, 22:50 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    34 Отговори
    8513 Преглеждания
    Последно мнение от h2o
    25 май 2016, 22:29
  • New post Други видове банани
    от ivo_nekitov » 10 окт 2013, 12:31 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    89 Отговори
    17463 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    27 сеп 2015, 16:37
  • New post Семена от банани, Musa seeds
    от washington » 04 яну 2014, 16:48 » в Musa sp. (Банани, Bananas)
    30 Отговори
    6753 Преглеждания
    Последно мнение от swot
    03 мар 2018, 11:48

Върни се в “Палми (Palms)”