Пътуване с кола до Истанбул

Ако прекарвате свободното си време по необикновен начин. Или ако искате да го прекарвате така.
Потребителски аватар
dragodream
Любител на южните растения
Регистриран: 22 окт 2014, 15:06
Район: Карлово
Надморска височина (m): 480
USDA zone: 7b/8a
Любим климат: колкото може по-топло
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Пътуване с кола до Истанбул

Непрочетено мнение от dragodream » 05 яну 2019, 22:31

Трайко преди беше качвал снимки в Истанбул. Затова предполагам че си ходил - с кола. Та въпроса ми е как е движението и по кое време е най добре да се пристигне в Истанбул. Смятам да го посетя тези дни затова ми е нужно твоето мнение.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 31 times
Been thanked: 20 times

Re: ЧАТ 2019

Непрочетено мнение от traiko » 05 яну 2019, 23:04

dragodream написа:
05 яну 2019, 22:31
Трайко преди беше качвал снимки в Истанбул. Затова предполагам че си ходил - с кола. Та въпроса ми е как е движението и по кое време е най добре да се пристигне в Истанбул. Смятам да го посетя тези дни затова ми е нужно твоето мнение.
Ходил съм много пъти.Какво да ти кажа,десетина километра преди Истанбул
трафика става много голям.Особено ако мислиш да ходиш в азиатската част.
И там е като тук например в София,най много има около 16.00 до към 20.00
и сутрин,но Разликата е,че Истанбул официално мисля,че табелата последно я гледах 15 800 000 .жители.Дължината е около 150 км.Ако мислиш да ходиш в
азиатската част,по добре и много бързо е с метрото.Голям проблем е с паркирането в центъра,иначе по моловете паркинги бол.Най много място за паркиране има покрай югозападната част по морето на Босфора.Ти къде мислиш да ходиш? Задължително с навигация щом отиваш за първи път,пътищата са с по няколко ленти и много по от рано трябва да се престроиш.Карат много бързо,но иначе са колегиални,винаги ще ти направят път.Другото което е трябва да си купиш винетка.Зависи колко пъти мислиш да ходиш.Аз например като мина няколко пъти и зареждам за 100 лири.Мисля,че сега е към15 лири в едната посока. Ако влизаш от Кап.Андреево питай къде се продават.Аз пътувам през М. Търново и купувам на Бабаески.

Added in 6 minutes 27 seconds:
Иначе казано не се разколебавай,ще останеш доволен.Макар,че не е най подходящото време. Много е красиво,колкото и да ходя,никога не ми омръзва.
Винаги има какво да се види.Този град не спи. Много по спокойно е в Азиатската част.

Потребителски аватар
dragodream

Непрочетено мнение от dragodream » 05 яну 2019, 23:26

Благодаря ти ! Не ми е за първи път да ходя в Истанбул , но съм ходил с автобус. Сега съм решил с едни приятели да ходим за няколко дена с кола. Ще спим в квартал Шишли , и ще се разхождаме с метрото. Винетка имам , но не знам как се зарежда и как разбираш колко лири са ти останали. Ще гледам да съм рано сутринта там преди трафика. Мисля че ще се оправим. Ти за еДин ден ли ходиш или с преспиване. Предложи хотел ако знаеш .

Потребителски аватар
traiko

Непрочетено мнение от traiko » 05 яну 2019, 23:51

Близо е до центъра,имайки пред вид в такъв голям град.
Близо са Небостъргачите.Мисля,че се казваше Сефир един от най високите.
Срещу колко лири не си спомням,ходил съм отдавна ,пускат да се качите на последният етаж,има кафе и 3д кино .пускат едно филмче,все едно си на вертолет,прави разходка из целият Истанбул,страхотно е.Ако времето е хубаво от горе се вижда всичко.Иначе може да минеш и без да платиш,бариерите се вдигат,но ако случайно те спрат,глобите са солени.Аз съм минавал,но като съм зареждал другият път си ги взима,явно запазва някакви данни на колата.

Потребителски аватар
dragodream

Непрочетено мнение от dragodream » 05 яну 2019, 23:57

Аз на небостъргача съм ходил. и на всички по известни забележителности също. Интересува ме как се зарежда стикера за магистралата и от къде ?

Потребителски аватар
traiko

Непрочетено мнение от traiko » 06 яну 2019, 00:07

По принцип в пощите.Аз от където се качвам има си пункт точно преди бариерите и там плащам с талона на колата.,не знам от Кап. Андреево.Ако е много рано може да се плати и на влизане в Истанбул,точно преди да излезеш от бариерите,то там вече бариери няма,но точно преди светофарите,трябва да се престроиш най в дясно,за да можеш да спреш,има място.

Added in 3 minutes 30 seconds:
Предполагам,че и преди да се качиш на Одрин сигурно ще има някоя сграда,където може да се плаща. <wine>

Vladimir144
Регистриран: 17 мар 2019, 22:55
Район: Велико Търново
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Пътуване с кола до Истанбул

Непрочетено мнение от Vladimir144 » 18 мар 2019, 00:12

Здравейте! И аз скоро ще пътувам до Истанбул и имам няколко въпроса ,но не знам дали ако пиша тук и ще го видите.

Отговорете тук, ако го видите и бихте ми помогнали.

Предварително благодаря.

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район: гр. Дряново обл. Габрово
Надморска височина (m): 369
Любимо растение: киви
Любим плод: киви , банан
Любим климат: нашият
Метеостанция: BRESSER
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от benisat » 18 мар 2019, 14:58

И кво питаш - дали сме видяли , че нищо не питаш ? Видяхме !
These users thanked the author benisat for the post:
Kiril Donov (18 мар 2019, 15:07)
Rating: 9.09%

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Vladimir144

Непрочетено мнение от Vladimir144 » 18 мар 2019, 18:30

Като за начало откъде е по-добре да мина - през капитан Андреево или през Малко Търново, аз съм от Велико Търново. Мисля си ,че през Капитан андреево ще е по-добре ,защото ще ходя само до Истанбул.

На границата ми трябва паспорт и зелена карта за колата ,но на няколко места прочетох ,че трябва и документ, ако колата НЕ Е на твое име, а тази кола не е моя по -документи. И ако това е вярно трябва ли да е на турски или може и на английски, при нотариус ли се прави това и трябва ли ми някаква специална бланка.

Като се мине границата се взема карта за пътната такса и не знам колко пари да вкарам в нея само до Истанбул за 4-5 дена престой в града и след това да се върна ,предполагам 40-50 турски лири ще стигнат и как мога да разбера колко са останали в картата.

Колата ми е на газ, това проблем ли е в Турция ,до колкото прочетох има бензиностанции ,които предлагат газ , но мога да обърна и на бензин, просто ме притеснява факта ,че колата е с газова уредба дали ще направят проблем.

И последно с паркирането в Истанбул, знам че е доста сложно ,ще гледам да не паркирам на кофти места или където ми се струва некоректно ,колата ми не е кой знае какво, стара е ,въпроса ми е дали като видят чужда регистрация и не им хареса как си паркирал правят глупости на колата ,като да пукат гуми или нещо стъкла да чупят. Няма да оставям нищо в колата ,но все пак малко ме притеснява някой да не почупи нещо или не са такива.

Потребителски аватар
dragodream

Непрочетено мнение от dragodream » 19 мар 2019, 18:33

Колега , преди 1 час се върнах от поредното пътуване до Истанбул ,естествено с автомобил. Задал си доста въпроси но мога да отговоря само на някой от тях. Значи за колата ти трябва пълномощно. Преведено да турски. Винетка или стикер си вземаш ако искаш . Може и след това от Истанбул от пощата. Стикера струва мисля около 80-100лири ,Има приложение за телефона с което следиш колко пари са ти останали но без проблем имаш достатъчно за едно ходене до Истанбул. Паркирането е трудна работА ДА НЕ КАЖА МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Има си обаче Отокар-платен паркинг. За 24 часа около 25 лири. Газ има навсякъде . За вандализъм няма да говоря просто си мисля че ние сме ненадминати в това отношение.

Vladimir144

Непрочетено мнение от Vladimir144 » 19 мар 2019, 20:35

Задължително ли е да е преведено на турски, на български и английски само не става ли?

Added in 1 minute 53 seconds:
При нотариус се прави, но не става ли на английски или няма да ме пуснат да мина границата. Това е егати глупостта, още малко на японски да го поискат.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 118 times
Been thanked: 369 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 мар 2019, 00:29

Vladimir144 написа:
19 мар 2019, 20:37
... Това е егати глупостта, още малко на японски да го поискат.
Не. На японски няма да го поискат. Просто го искат на турски, защото това е официалният език в Турция и на него говорят хората там. Не разбирам къде виждате проблем, преводът на английски или на турски ще отнеме еднакво време и ще струва еднакво. Но с такова предварително негативно отношение, за какво изобщо тръгвате натам?

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 119 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от achovd » 20 мар 2019, 01:17

И според мен е простотия, но от друга страна - хората си спазват местните закони. И чужди езици не знаят грам - чак се учудвам, че толкова дръпнаха в туризма. От друга страна, някак националистическо ми се струва, за което заслужават похвала.

Потребителски аватар
dragodream

Непрочетено мнение от dragodream » 20 мар 2019, 20:15

Чак пък да не знаят чужди езици !

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 119 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от achovd » 21 мар 2019, 00:51

Ами аз ходих на екскурзия там преди няколко години и бях потресен. Ние тук във форума сме 100 пъти по-добри с английския в сравнение с главни управители на хотели и т.н.

Отговори

Върни се в “Туризъм, Водолазни спортове, Екстремни спортове”