Пътуване с кола до Истанбул

Ако прекарвате свободното си време по необикновен начин. Или ако искате да го прекарвате така.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 271 times
Been thanked: 811 times

Re: Пътуване с кола до Истанбул

Мнение от Kiril Donov » 21 мар 2019, 01:22

Аз пътувам в Турция вече 20 години. Обиколил съм я почти навсякъде по крайбрежието, като няколко пъти съм прекосявал и планините на път за Анталия. Винаги съм се оправял с английски без проблеми. В редки случаи съм попадал на хора, които говорят само турски, но като имаме предвид, че 10% от думите в българския са с турски произход, а и аз обичам да уча чужди езици и знам доста турски думи, то не съм имал проблеми да се разбера и с тези хора. Но в туристическите райони трудно може да се намерят хора, които да не говорят английски. Освен ако не е в някой хотел, където работят основно с различен тип туристи. Случвало ми се е да говорят само руски (просто персоналът бяха руснаци), но това разбира се не е никакъв проблем, поне за мен.
Смешно е да се оплакваме, ако идете в Южен Китай и цял ден срещате хора, от които 99,99% говорят единствено кантонски и не можете да разберете нито звук, нито пък можете да прочетете нещо написано, тогава става наистина забавно. 你明白了嗎?

Cheri
Регистриран: 08 ное 2019, 21:19
Район: Варна
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от Cheri » 08 ное 2019, 21:23

Здравейте. Интересува ме дали някой в скоро време ще пътува до Истамбул, от Варна, или Бургас и евентуално мине през Малко Търново. За първи път ще пътуваме с кола и имаме нужда от практични съвети най-вече, ако може някой да ни придружи и помага за пътя, а возенето ще е от нас!??? Благодаря предварително!

Потребителски аватар
dragodream
Любител на южните растения
Регистриран: 22 окт 2014, 15:06
Район: Карлово
Надморска височина (m): 480
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Мнение от dragodream » 08 ное 2019, 22:17

Аз пътувам във вторник сутринта но съм от Карлово. Няма нищо страшно. Ако имате въпроси питайте. Ако желаете елате с нас.

Cheri

Мнение от Cheri » 09 ное 2019, 21:58

С удоволствие да пътуваме заедно до Истанбул,мерси, но другата седмица няма да сме готови още....Планираме по-другата седмица! Ако може за тогава да се присъеденим.... Ще пресечем границата на Малко Търново-та къде там: във фрее шопа, или веднага след границата( но къде точно ?) се купува винетката за тол таксите? Трябва ли да се спазва ограничението за скоростт на магистралите-и колко е тя? Как е с техните полицаи-спират ли коли с чужда регистрация? И най-вече ме притеснява влизането в Истамбул-трафика как е, колко време се стига до центъра и дали толкова ужасно карат( без мигачи, само с клаксони и махане на ръка, засичат...)? Просто да не се бутнем с някого ме е страх!?Иначе за паркирането-там където ще спим, би трябвало да има и място за паркиране. Взели сме си и Навигация. Малко доста се получи-но това е, което ни тревожи, ако знаете-кзавйте което знаете! Затова много ни се искаше да пътуваме с някого, кйто знае пътя и тези детайли!? Но и на вашите съвети и знания, благодаря! PS. И в колко тръгвате сутринта и колко часа се предполага, че пътувате( ясно е, че се чака на границата и се спира за почивки, но горе-долу?) Мерси още веднъж! Ако искате пък да се чуем по тела-за по-кратко? :)
Последна промяна от Cheri на 15 ное 2019, 12:13, променено общо 2 пъти.

Cheri

Мнение от Cheri » 15 ное 2019, 12:12

Здравейете. Явно сте зает...? Може ли да си разменим телефоните, за да може да уточним някои неща за пътуването до Истамбул за по-сигурно? Благодаря!

Keytlin56
Регистриран: 17 фев 2020, 22:31
Район: Pernik, Bulgaria

Мнение от Keytlin56 » 17 фев 2020, 23:07

Здравейте! Понеже не ми стана много ясно ,Ще задам няколко въпроса и ще се надявам да ми отговорите точно и ясно ,Че съм голяма шматка . ;д
Аз и моя приятел имаме резервация в Истанбул за май месец. Относно паркинга - там си има с това проблем няма да имаме . Паспортите си ги пуснахме днес и те са на лице . Колата ни е на баба му на името и я кара с пълномощно,това пълномощно ли трябва да преведем на турски при нотариус ? Винетка и зелена карта за тук си имаме . Интересува ме какво се случва след Одрин ?. Къде и какво трябва да закупим и каква е цената ? Ще обменим от тук лева в лири . Ще останем 7дни ,Ако от това зависи някоя такса ,За това го казвам . Изобщо не сме наясно как к какво . Притеснява ни също и факта с интернета ,Ще имаме чак в хотела . Разполагаме с навигация за наш плюс ,но ако се наложи да пуснем за приложението което споменахте или за преводач колко ще ме таксува оператора . Много моля за пълно разясняване относно пътя и таксите .

Added in 5 minutes 36 seconds:
Ще вмъкна ,Че тръгваме от София и от къде е най - добре да минем ? Както в повечето хотели настаняването ни е след два ,кога е удачно да тръгнем заради задръствания по границата ? А има ли трудности и след границата ?

Cheri

Мнение от Cheri » 18 фев 2020, 12:14

Здравейте. Нещо сте се объркали...Аз имам същите въпроси към dragodream, но от ноември месец не са ми отговорили и на мен! ! Така, че не йъм мен, моля!

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Мнение от traiko » 18 фев 2020, 21:49

Keytlin56 написа:
17 фев 2020, 23:12
Здравейте! Понеже не ми стана много ясно ,Ще задам няколко въпроса и ще се надявам да ми отговорите точно и ясно ,Че съм голяма шматка . ;д
Аз и моя приятел имаме резервация в Истанбул за май месец. Относно паркинга - там си има с това проблем няма да имаме . Паспортите си ги пуснахме днес и те са на лице . Колата ни е на баба му на името и я кара с пълномощно,това пълномощно ли трябва да преведем на турски при нотариус ? Винетка и зелена карта за тук си имаме . Интересува ме какво се случва след Одрин ?. Къде и какво трябва да закупим и каква е цената ? Ще обменим от тук лева в лири . Ще останем 7дни ,Ако от това зависи някоя такса ,За това го казвам . Изобщо не сме наясно как к какво . Притеснява ни също и факта с интернета ,Ще имаме чак в хотела . Разполагаме с навигация за наш плюс ,но ако се наложи да пуснем за приложението което споменахте или за преводач колко ще ме таксува оператора . Много моля за пълно разясняване относно пътя и таксите .

Added in 5 minutes 36 seconds:
Ще вмъкна ,Че тръгваме от София и от къде е най - добре да минем ? Както в повечето хотели настаняването ни е след два ,кога е удачно да тръгнем заради задръствания по границата ? А има ли трудности и след границата ?
Най удобно ще ви е през Капитан Андреево.Колоните с тирове са големи не се нареждайте зад тях,минавайте в лявата лента и ги изпреварете.На БГ.границата давате паспортите и талона на колата. На Турската митница първо паспортите,на следващо гише Паспорт на водача ,талон на колата,зелена карта и след като колата не е на ваше име
договора преведен на турски,заверен.Последно минавате багаж контрол и сте почти на 15 клм. от Одрин.
На всякъде е различно за винетните стикери.Най добре е да питате,сега казват,че почти на всякъде се продават.
Аз имам и просто само зареждам пари.Скоро даже проверих и имах някаква минимална глоба и я платих с карта още от тук.Явно са ми били свършели парите.Таксите за телефон са много скъпи,почти 6- 7 лева.Интернет е още по скъп. над 20лв. за 1 м,б.Преди да тръгнете проверете още веднъж за паркинг. Всички казват,че имат но в повечето случаи не е така.За това по добре да знаете,че да си направите сметка къде е най близкият паркинг.
Ползвайте навигация която не изисква интернет.Общо взето с полицията няма да имате проблем,естествено ако спазвате правилата на движение.Движението е голямо,но са колегиални.Общо взето това е.
Що се отнася до колегата който дори го поканиха да отиде с Драго,нещо е останал обиден.
Едва ли не, той искаше Драго да остави за другата седмица за да пътува с него.Който с каквото е могъл да помогне го е направил,никой не трябва да се сърди. <thumbup>

Cheri

Мнение от Cheri » 19 фев 2020, 11:05

Здравейте. Изобщо не съм обиден за тоа, че някой не е пътувал с мен! Напротив, аз даже благодарих за поканата, но не съвпадна пътуването! Просто имах още въпроси и той от ноември месец не намери втеме да отговори! Но така или иначе се оправих, но напразно чаках съвети...

Отговори