Градината на Александър

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения
alexander
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район: Сандански
Надморска височина (m): 243
Минимум последна зима (°C): -11
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина
Любим климат: Санданският :)
Has thanked: 69 times
Been thanked: 21 times

Градината на Александър

Непрочетено мнение от alexander » 07 мар 2019, 01:09

Здравейте на всички колеги и ентусиасти,

От дълго време се каня да пиша, но изчаквах. Изчаквах, защото не искам да кажа "хоп", преди да съм скочил. Но ето, минаха две години. Какво имам предвид - можете да видите подробностите тук:

https://www.google.com/amp/aivanchev.eu ... roject/amp

Накратко: преди две години, след дълго проучване на много фактори и литература ( включително и страшно много четене в този форум), си купих един имот до Сандански, тъй като от много време ми е мечта да си имам... маслинова плантация. Казваха ми, че е невъзможно, ма как така, то маслини в България не растат..

Е, аз, идиотът, без европроекти (а, да, и това ме питаха: "има ли далавера?" ^^), без шашми.. чисто и само лична инвестиция, си купих 4.2 дка. И засадих пробно 22 дръвчета, да видя как ще потръгнат.
5 Петроеля
5 Коронейки
10 Халкидики
2 Каламон

Редом с тях, за теста, зададих още 10-на смокини, нарове около 4-5, два дафина, два трахикарпуса и четири олеандъра (забравих им точните сортове, пише ги на заявката на Палм Център).

Резултатите след две години тест:
1. 100% от маслините са се хванали и са живи и здрави, да ги пази Господ.
2. От смокините само мъжката се хвана.. :/
3. един дафин е жив
4. Два нара оцеляха, другите изсъхнаха (мястото е особено сухо и горещо).
5.б3 от 4 олеандъра оцеляха, без повреди.
6. Един от трахикарпусите е жив, но е много сухо и се мъчи като че ли..

След две зими без защита, растенията изглеждат така:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Казах си, може би все пак има някаква надежда. Това са растения, които не са завивани, нямат защита и са на къра, и се държат прилично.. Защо пък да не опитам за още?

Е, миналата седмица се реших и след кратко планиране, засадих още 80 дръвчета:
- 60 Петроеля
- 10 Лефкоеля Серрон .
- 10 ерванитикЕс (препоръча ми го гърка от разсадника за маслини в сидирокастро, бил студоустойчив и много вкусен.. Да видим).

С много работа и немалко финанси, успях да се организирам и пробих дупките в земята с трактор, взех тор, и засадих още 80 дръвчета.

И така, след две години труд, спестявания и усилия, в момента съм скромен собственик на малка нива, с 100+ маслини, смокиня, други растения, които ми напомнят за любимото средиземноморие. Между дърветата съм засадил розмарин, лавандула, мащерка и салвия, за да има вид на същинско средиземноморско крайбрежие :)

Дори да оцелеят 10-20% от това, което съм засадил.. или даже нищо всъщност - ще съм предоволен. Поне ще съм опитал... Но ако оцелее 50%+, примерно, това ще си е на практика вероятно първото по-сериозно и крупно насаждение на маслини в България. Дано да повлека крак и да съм trend setter не само за региона, но и за страната.

Но нека времето покаже, може всичко да е залудо и, примерно, инферното от 2012 да се повтори, и да се простя с мечтите си... Или, не дай Боже, друг катаклизъм...Обаче ако успея и се навъдят стотици като мен - това ще ме направи истински щастлив. :) Маслинизацията на републиката - защо не? :)

Ето малко снимки от втората фаза: още 80 фиданки в земята, март 2019г. :
Изображение

Изображение

Изображение Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Благодаря за вниманието :)
These users thanked the author alexander for the post (total 11):
Kiril Donov (07 мар 2019, 03:02) • fenix (07 мар 2019, 07:32) • Марков (07 мар 2019, 07:47) • zack (07 мар 2019, 07:51) • vladi (07 мар 2019, 12:11) • forumolubec 1978 (07 мар 2019, 13:10) • plamen (07 мар 2019, 13:37) • veso (07 мар 2019, 20:04) • street_sound (08 мар 2019, 09:21) • Сиор (09 мар 2019, 09:06) • ПетърD (24 мар 2019, 18:28)
Rating: 100%

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 89 times
Been thanked: 97 times

Re: Градината на Александър

Непрочетено мнение от perperikon » 07 мар 2019, 02:34

Честито!
Поздравления!
Поклон пред ентусиазма да следваш мечтите си и най-вече да нариташ мрънкалниците наоколо, които предварително занаят, че това не може да успее! <thumbup>
Пълно е с такива! Добре че пишеш при свършен факт, иначе 2 години щяха да ти обясняват защо няма да ти се получи маслиновата плантация.
Маслините ти ще оцелеят на това място(ако не ги откраднат), но търси водоизточник, ако искаш първо да се захванат всички, а после да береш нещо прилично като качество и количество!! Лятото го прогнозират горещо! <hat off>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 122 times
Been thanked: 352 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 мар 2019, 03:07

Поздравления! България има нужда от такива млади хора!

Ако няма да има напояване, маслините ще се справят някак, щом веднъж се вкоренят. Но смокините и особено - наровете, ще са трудна задача. Може да има някое дръвче за опит, но не си струва да се садят количества, преди да е пробвано и да е сигурен резултатът. Понякога почвеният хоризонт се оказва достатъчен и нещата се получават, но трябва да се пробва.

Прихванати маслини 2012 ги не плаши! Каквото и да стане, ще тръгнат от нулата и ще се възстановят. Няма връщане назад! Успех!

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Минимум последна зима (°C): -21°С
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Непрочетено мнение от Монов » 07 мар 2019, 06:33

Поздравления и от Враца, само на 50-60км. от вас на Юг е пълно с маслини нарове и смокини.
These users thanked the author Монов for the post:
alexander (07 мар 2019, 09:50)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Непрочетено мнение от zack » 07 мар 2019, 07:51

От доста време чакам да споделиш <thumbsup> Поздравления за ентусиазма! Особено твоя, като се има предвид, че не си в България <bow>
И тук да ти пожела успех и маслините ти да станат големи и красиви дървета, даващи изобилен плод, в което не се съмнявам! <wine>
Време беше някой да насади маслини по хълмовете до около Сандански и Мелник!

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 89 times
Been thanked: 97 times

Непрочетено мнение от perperikon » 07 мар 2019, 08:29

Монов написа:
07 мар 2019, 06:33
Поздравления и от Враца, само на 50-60км. от вас на Юг е пълно с маслини нарове и смокини.
По-скоро само на 20-30 км на юг! Дето се вика, има пряка видимост от българските към гръцките маслинови плантации. Там са най-близките до българската граница гръцки маслинови насаждения и беше нормално точно там да прескочат границата.
Zak и dinko.popov най-добре ще кажат откъде започват гръцките маслини след техния участък на границата. Първите турски насаждени мисля, че са още по далече.
<cheers>

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Непрочетено мнение от zack » 07 мар 2019, 09:33

Най-близо маслини има до Кулата - на около 10 км. в права линия. От Киркoво са около на 16-17 км. най-близките насаждения пак в права линия, а от Маказа отново на около 10 км.
Скоро четох една статия за маслините на английски, в която се даваха за пример България и Гърция. Как на супер близко разстояние, в Гърция има насаждения, а в България - не!
Общо взето гърците са имали много по-голям достъп до маслини и постепенно са ги разпространили възможно най-северно, а ние не. Сега и ние имаме този шанс.
А и сортовете стават все повече, цените на фиданките вече не са толкова високи и т.н. <wine>
These users thanked the author zack for the post:
Kiril Donov (07 мар 2019, 10:48)

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

alexander

Непрочетено мнение от alexander » 07 мар 2019, 09:47

perperikon написа:
07 мар 2019, 02:34
Честито!
Поздравления!
Поклон пред ентусиазма да следваш мечтите си и най-вече да нариташ мрънкалниците наоколо, които предварително занаят, че това не може да успее! <thumbup>
Пълно е с такива! Добре че пишеш при свършен факт, иначе 2 години щяха да ти обясняват защо няма да ти се получи маслиновата плантация.
Маслините ти ще оцелеят на това място(ако не ги откраднат), но търси водоизточник, ако искаш първо да се захванат всички, а после да береш нещо прилично като качество и количество!! Лятото го прогнозират горещо! <hat off>
Благодаря за подкрепата (на всички, всъщност.. Такава понякога трябва, когато 9 от 10 ти обясняват "ама то ще стане ли" :) ). Да, исках да съм със свършен факт зад гърба си.. Тогава няма нужда от думи.

Относно водата: да ги хванеш и да ги биеш с тежки предмети... Моята скромна нива граничи с "канал" (по н. акт), и улеят си е там, жив и здрав. Това е бивш канал на местното АПК, вода е стигала до абсолютно всеки кв. мм. от околните чукари и хълмове. 99% покрите. След краха на тоталитарния мрак, те решават да ги разграбят и затрият... Десетки и стотици км напояване, готови, наследени, инфраструктура в състояние да се използва на мига. Но не - закриваме АПК като комунистическа отживелица, и унищожаваме и разграбваме всичко наоколо (да напомня само името на тези комисии по закриване на кооперациите: "Ликвидационни комисии".. Това казва всичко). Та да почнем от 0 (и гърците да вдигат курбан на този ден, защото вече си внасяме домати от тях, а нашите площи пустеят с тръни и бурени..) Мъка.. Но това е друга дълга тема.

Идеята ми е: Унищожили са цялата инфраструктура. Сега аз ще ходя да си искам партида (за щастие, на 200-300м от мен минава мощен водопровод със силно налягане), дано ми дадат и ми докарта вода до имота, макар да не е жилищен/в регулация. Съгласен съм: Без вода сериозно земеделие не става. а 100+ корена не са шега (мисля да разширявам насаждението пропорционално на времето и финансите си). Ще мисля по въпроса.

Иначе дръвчетата не са оставали без вода - в най-жегавите месеци са поливани по два пъти на седмица, от бидон, от съседа. Смокините обаче не оцеляха, явно трябва постоянна вода. Най-жилави и издържливи се оказаха маслините. Продължавам да дерзая :)

Added in 3 minutes 29 seconds:
Kiril Donov написа:
07 мар 2019, 03:07
Поздравления! България има нужда от такива млади хора!

Ако няма да има напояване, маслините ще се справят някак, щом веднъж се вкоренят. Но смокините и особено - наровете, ще са трудна задача. Може да има някое дръвче за опит, но не си струва да се садят количества, преди да е пробвано и да е сигурен резултатът. Понякога почвеният хоризонт се оказва достатъчен и нещата се получават, но трябва да се пробва.

Прихванати маслини 2012 ги не плаши! Каквото и да стане, ще тръгнат от нулата и ще се възстановят. Няма връщане назад! Успех!
Благодаря, Киро! Както писах вече, за вода се търси решение, но не е лесно. Сам си и никой не ти помага, напротив - руши се съществуваща инфраструктура, за да започват такива като мен от 0. Но няма да се предаваме. Иначе имат много дебел мулч от слама (над 15см), и широк 1м в диаметър. Като се полеят, държи влага с дни.

И да, бтв, конкретно 2012г. там е с минмални от -10/-11 за Сандански. Но дори след -16 по-лани, и -15 в Мантар тази година, всичките маслини там са си екстра (лично проверено преди седмица). Наистина няма връщане назад - напред и нагоре. Благодаря!

Added in 2 minutes 5 seconds:
Монов написа:
07 мар 2019, 06:33
Благодаря, Монов! Бтв, не са на 50-60км, по права линия от моя имот са не повече от 15км. Дето вика Перперикон, буквално се виждат с по-силен бинокъл :) а нарове, смокини, че и маслини, има наистина навсякъде в целия край от Кресна надолу, не преувеличавам, вижте сами, разходете се в кое да е село или град (Струмяни, Кресна, Илинденци, Сандански, Склаве, Делчево, Марикостиново, да не продължавам). Би трябвало да се получи и при мен, дано Господ е с мен, времето ще покаже :)
These users thanked the author alexander for the post:
perperikon (08 мар 2019, 01:44)

alexander

Непрочетено мнение от alexander » 07 мар 2019, 09:59

zack написа:
07 мар 2019, 07:51
От доста време чакам да споделиш <thumbsup> Поздравления за ентусиазма! Особено твоя, като се има предвид, че не си в България <bow>
И тук да ти пожела успех и маслините ти да станат големи и красиви дървета, даващи изобилен плод, в което не се съмнявам! <wine>
Време беше някой да насади маслини по хълмовете до около Сандански и Мелник!
Благодаря, Зак! Както писах, не избързвах, докато нямам нещо "ачик". За мен това, че Каламон няма никакви поражения след две зими на открито, или е рядък шанс, или е шашма на Палм Центъра (шегичка :) ). Това ме обнадеждава. Дано, наистина, дано! И след
5г., примерно, ще правим следващата среща на форума на маслинова сянка, докато ни мирише на розмарин от вятъра надвечер, с мастика и домашни мариновани маслини.

За хълмовете - пустеят. Всеки път, като минавам, си мисля: да бях един милионер, всичките си пари щях да инвестирам в закупуване на имоти по тези наистина прекрасни южни хълмове, неинверсионни, пустеещи.. Пътят от магистралата до Мелник е пълен с пустеещи земи, някога обработвани, сега тръни. Дет' се вика, "утепАло се е" за маслини. Ноо.. едно по едно, отнякъде се започва :).

ПП: Между другото, живея обратно в България от около 1.5г., за добро или лошо :)
ПП 2: Прав си за това, че гърците са имали неограничен достъп и това е спомогнало за разпространението на маслините в цялата им страна. От разсадника за маслини в СидирОкастро жената ми каза: "дойдох тук преди 40г. и с мъжа ми ни се присмиваха местните, тук нямаше една маслина почти. Ние засадихме масово, и започнаха да ни следват. Днес тук преобладаващият сорт са маслините". И наистина е така, от Промахон, на 8км е първото масово, голямо насаждение. И ние ще ги стигнем, с мераклии и време.
These users thanked the author alexander for the post (total 2):
ivo_nekitov (07 мар 2019, 11:38) • perperikon (08 мар 2019, 01:43)
Rating: 18.18%

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 31 times

Непрочетено мнение от traiko » 07 мар 2019, 12:59

<hat off> и наистина ти пожелавам успехи!Това което си направил,само може да ни радва. <thumbup>
Пожелавам ти богати реколти,и по топли зими!
These users thanked the author traiko for the post:
alexander (07 мар 2019, 13:25)

Shagrath
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Shagrath » 07 мар 2019, 13:06

<bravo2> Поздравления за ентусиазма и успех в начинанието!
These users thanked the author Shagrath for the post:
alexander (07 мар 2019, 13:25)

добърски
Регистриран: 18 апр 2012, 15:27
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от добърски » 07 мар 2019, 13:55

Поздравления Александър!

Ще се получи - със сигурност. Казвам го, защото районът ми е добре познат, а по действията ви си личи отдадеността, която е особено нужна освен климата.
Много здраве и успех!
П.С. Най-близките до вашето място са десетилетните вече маслини на Градешките минерални бани. Садени са в началото на седемдесетте по времето на АПК и по чудо са останали неразсипани. Не че е от особено значение, но са даже и по-на север от вашите:)
These users thanked the author добърски for the post:
alexander (07 мар 2019, 14:17)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Градината на Иво
    615 Отговори
    82714 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov