Nerium oleander "Provence"

Отговори
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 202 times
Been thanked: 160 times

Nerium oleander "Provence"

Мнение от perperikon » 16 апр 2019, 09:57

Здравейте,
Освен това което Киро описва за добрата му студоустойчивост, някой ще сподели ли личен опит от други локации. Какви температури понася през зимата без защита след втората, третата зима. Първата зима винаги е по-рискова и е добре да се завива в голям студ.
Харесвам цвета му, а друг прасковен и студоустойчив няма!? От другите цветове май събрах студоустойчиви. <icecream>

Mitko33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Nerium oleander "Provence"

Мнение от Mitko33 » 16 фев 2020, 02:20

Кекав сорт според мен ,от този разсадник го купихме и след -7 листата му бяха попарени ,черно кафяви. Може би тези -15 градуса са за растение 2-3 метра ,иначе тези вкоренени резници които ни продадоха ,трябва да се гледат поне 5-6 години в саксия и тогава да се засадят в земята :)
Така че по нормално е да се пише при описанието на растенията примерно 1-2 годишно или под 15 см студоустойчивост -5 ,а вече 5 годишно растение и над 2 метра -15 .Другото което прочетох един германец който отглежда Олеандри измерва температурата 2 метра над земята и същевременно и при 15 см където има приземен студ и той отчита 3-4 градуса по ниски стойности ,дефакто при моя олеандър е било -11 ,защото на два метра е било -7 :)

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 204 times
Been thanked: 282 times

Мнение от zack » 16 фев 2020, 09:06

Приземните температури са по-ниски, да. Но на -5 не съм виждал нито един олеандър да има каквито и да е повреди. Като казвам нито един, имам предвид всякакви олеандри. Голяма част от тях вкоренени същата година. Меря температурите на 2 метра в метеоклетка. <wine>

Както и при всички други растения, не само минималната температура е важна за тудоустойчивостта! Та няма как да напишат от Палмцентър за всеки артикул статия, която обяснява как се гледа даденото растение в дадена градина с определен микроклимат, влажност, течения и т.н. - за тази цел е форумът и хилядите мнения написани през годините! <wine>

И това за младите олеандри, че били в пъти по-кекави от възрастните въобще не е вярно - Papa Gambetta купен като малко растения за първа зима в земята преживя около -9 с поражения по листата, които не бяха много сериозни и вече е доста висок, та олеандрите не са толкова кекави, както колегата и адаш Mitko33 се опитва да ги изкара! Също така не е вярно, че един олеандър трябва да се чака 5-6 години и т.н. Може да се види в темите, пускал съм снимки, как за 2 години стават по 2 метра малки растения при мен!

P.S. Тоя случай ми напомня за на Гепата мястото, което при ниски температури успява да убие доста сериозни растения, та правете си изводите за вашето конкретно място, но не давайте такива генерални заключения <wine>
These users thanked the author zack for the post (total 2):
fenix (16 фев 2020, 09:33) • veso (16 фев 2020, 11:50)
Rating: 15.4%

fenix
Любител на южните растения
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 55 times
Been thanked: 9 times

Мнение от fenix » 16 фев 2020, 09:33

Засушаването преа зимните месеци е фактор - плюс за студоустойчивостта им.

Mitko33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от Mitko33 » 16 фев 2020, 12:57

Zack ,човека пита за мнение ,а аз казвам как са при мен нещата ,след студ от -7 ,олеандъра беше с кафяви листа.Ти имаш ли опит с този ,че говориш ,понеже ми пишеш за друг сорт ?
-7 без сняг естествено беше ,ако имаше сняг по растението и -12 нямаше да са толкова опасни
.Сухия студ е доста опасен .
Кое не е вярно ,не знам като говорих с още един колега и той ми каза ,че и при него след -8 ,-9 миналата година ,бил попарен и го върнал в саксията :) Не съм само аз явно
Иначе ,ще видя тези дни като си отида на село да видя какво се случило с олеандъра след -11.8 ,защото имам и такава стойност от преди 2 седмици ,но имаше сняг.Не съм го отписал ,аз не защитавам нищо което съм засял в земята ,ако оцелее ,оцелее .
Даже ми е странно ,защо се увиват растения ,ако не може само да си оцелява ,защо ми е в градината :)
Целта е да се постигне ефект на самооцелвящи растения . Това е все едно да искам да имам Мерцедес пък парите ми стигат за Трабант :)
Много се разписах,но нека хора които имат този сорт пишат ,а не хора с други сортове дават мнение

Отговори