Наводнения и преовлажнена почва

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Наводнения и преовлажнена почва

Непрочетено мнение от Slavyanski » 04 юни 2019, 23:53

Миналата година имах проблем с наводнение на терена, но то беше за три-четири дена. Проблемите не бяха сериозни (едно малко пау-пау в ОГ ми го отнесе водата). Тази пролет дъждовете са много, но това, което е по-сериозният проблем на този етап, е изпусканата от помпената станция по-нагоре в селото вода (предполагам им е излишна). Тя се стича по една ливада и намира ниските места. Оказва се, че една череша и една слива са на пътя на водата в долчинката и вече може би месец и половина, ако не и повече, са в постоянно влажна почва. И докато сливата ми е по-възрастно дърво и засега се държи, то черешката (на 3-4 години) почна да жълтее, да свива листата и да вехне.

Аз се заех с дрениране на водата, но засега не мога да я пренасоча успешно (без да мина през пътя например). Не съм очаквал такъв проблем от наводняване. Ако беше дъжд, то водата се оттича и проблем няма. Така беше предните години. Но това "човешко" наводнение и некадърно отвеждане на водата на този етап ми създава проблеми. И се чудя какво да правя и колко още би издържало дръвчето? Оголил съм най-горните му корени, за да са над водата, но локва се събира независимо от опитите ми за дренаж и листата не стават по-добре. Може би ми остава като вариант да го преместя с максимално много почва... но в този сезон хич не ми се прибягва до такива мерки, а и нямам друго място за него. Евентуално да го държа в контейнер и да го сложа обратно като премине водата - пълна простотия!

Някой имал ли е борба с по-продължително наводнение? Може би ако го бях посадил на по-високо (да не е на нивото на земята), щеше да е по-добре. Въпреки че в дълбочина влагата е страшна.

Звъннах днес до ВиК в Севлиево да им подам сигнал за теч и поне да ги питам това контролирано изпускане ли е и какво мислят да правят. Засега отговор нямам. Пък и ако водата беше насочена към канавка или дере, проблеми нямаше да има.

Какво бихте ме посъветвали?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 155 times
Been thanked: 484 times

Re: Наводнения и преовлажнена почва

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 юни 2019, 06:57

Единственото, за което се сещам е да прокопаеш канал извън твоето място, за да опиташ да отведеш стичащата се вода в друга посока. Веднъж влязла водата при теб, каналите до черешата са излишни, защото водата продължава да идва по капилярен път.
Друго крайно решение е да изкопаеш канали около черешата, но възможно най-дълбоки, като изпомпваш събраната вода. Така водата няма да може да се качи към кореновата ѝ шийка и дървото ще оцелее. Стига вече да не е твърде късно.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 05 юни 2019, 09:50

Не знам дали не е твърде късно. Аз съм изкопал канали към 10 см дълбоки в тревата - една дъга от може би 5 метра, която заобикаля дръвчето и отвежда, и не тече повече от 1-2 см вода вътре, но почвата е напоена и наистина продължава да просмуква. Въпреки отвеждането. Лошото е, че нямам в момента много време да вложа в това нещо. По-нагоре по ливадата може да се пробва някакво отклонение - тя е извън имота - но водата се разпростира много нашироко и после пак намира ниското място, което е към фиданките.

Изпомпването не виждам как може да стане без да съм там постоянно... Но канал около самото дръвче мога да задълбоча, за да се стича по-надолу тая вода и кореновата шийка да е на сухо.

Ей сега ги чух от ВиК-то. Ами преливник е от водохващането. Заради многото дъждове водата е твърде много и нищо не можели да направят.

Added in 18 minutes 18 seconds:
Мерси за съвета!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 юни 2019, 18:03

Slavyanski написа:
05 юни 2019, 10:08
... Изпомпването не виждам как може да стане без да съм там постоянно...
Каналът е добре да е възможно най-далече, защото почвата така или иначе ще просмуква по капилярен път, та разстоянието трябва да стигне, за да може водата да се "разсее", образно казано.
Изпомпването става по следния начин. В най-ниското място в някой от каналите се изкопава шахта, достатъчно голяма и дълбока, за да побере цялата дренажна помпа с поплавъка. По принцип дренажните помпи имат поплавък, който изключва водата при падане на нивото на водата. Щом се събере нова вода и нивото в шахтата се вдигне, поплавъкът отново включва помпата и тя я изхвърля. За тази цел се ползват дренажни помпи, защото те са пригодени за мръсна вода с много разтворени в нея тинести частици и пясък. Обикновените помпи не са подходящи за целта.
Колкото са по-дълбоки каналите, толкова повече вода ще се събира и толкова на по-дълбоко ще се дренира почвата. Дълбочина от 10 см ми се струва, че ще е в състояние да отведе само повърхностния отток, но няма да събере почти нищо от огромното количество вода, което е просмукано в почвата.
Холандците имат канали по 3-5 метра, във Флорида копаят по около метър, а в случая аз бих препоръчал поне 40-50 см дълбочина на каналите. Шахтата трябва да се брои отделно, още някъде около 70-80 см дълбочина.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Slavyanski (05 юни 2019, 18:13)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 06 юни 2019, 00:10

Мерси много за подробните напътствия. За съжаление обаче времето ми е ограничено. Задълбочих малко отводнителните канали и изкопах една яма, която се пълни с вода, на метър и нещо по-надолу от дръвчето, която изгребвам ръчно периодично. Пълни се някъде за час и половина. Наистина ако вкопая каналите до 30-40 см би сработило по-добре, но притеснението ми е, че ако го направя (и мога да си го позволя като време и усилие), то ще трябва и много да ги удължа, заради сравнително малкия наклон на терена, за да може да се оттичат все пак. И ще стане едно мазало с тези канали и ями. И пак ще чакам и ще се надявам да спре изпускането на водата. По-големият проблем е, че не ми се иска да имаме такива перманените трапове и канали, а не се знае и следващи години какво ще е положението.

Та по-скоро си мисля за местене на фиданката, или евентуално да насипя пръст на същото място, където е, а нея да я извадя и да я посадя на същото място, но примерно на 20 см над нивото на грунда. Дали би подобрило положението с дренажа една такава мярка? Вече някои от листата почнаха да покафеняват. Почвата все още е подгизнала, въпреки опитите ми за отклоняване на водата.

Друг вариант, който мисля, е да ѝ разменя мястото с друго дръвче, което по-добре би издържало на влага. Тя все пак е втора година на това място, и ако се мести, сега е времето. Само че, честно казано, не знам кое би издържало? Някоя джанка? Чудя се ако бях я посадил малко над нивото на земята, дали щеше да го има тоя проблем? Защото на три-четири метра имам други растения - там е малко по-високо и не толкова подгизнало - и те нямат проблеми.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 юни 2019, 04:59

По принцип това е решението в такива случаи - сади се надигнато, на нещо като малко хълмче, вдигнато над нивото с 30-50 см. Но тази череша не вярвам да оцелее след местенето. А вероятно няма да оцелее и ако остане на същото място.
Ако проблемът може да се повтаря в бъдеще, задължително е да се вземат мерки за перманентно дрениране на терена. "Дрениране" означава да се отведе водата в желаната посока. Водата винаги се движи в посока към земното ядро, т.е. към най-ниската точка. Отделно, почвата силно просмуква вода и я пренася по капилярен път (нещо като гигантска дунапренова гъба, напоена с вода). Като се имат тези неща предвид, дренирането може да се направи качествено и завинаги да реши проблема.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 06 юни 2019, 08:51

Kiril Donov написа:
06 юни 2019, 04:59
По принцип това е решението в такива случаи - сади се надигнато, на нещо като малко хълмче, вдигнато над нивото с 30-50 см. Но тази череша не вярвам да оцелее след местенето. А вероятно няма да оцелее и ако остане на същото място.
Ами това ще пробвам да направя. Имам пръст, която мога да насипя. Защото, както казах, имам други фиданки наблизо, които са на не повече от 20 см по-високо, и проблем нямат.
Kiril Donov написа:
06 юни 2019, 04:59
Ако проблемът може да се повтаря в бъдеще, задължително е да се вземат мерки за перманентно дрениране на терена. "Дрениране" означава да се отведе водата в желаната посока. Водата винаги се движи в посока към земното ядро, т.е. към най-ниската точка. Отделно, почвата силно просмуква вода и я пренася по капилярен път (нещо като гигантска дунапренова гъба, напоена с вода). Като се имат тези неща предвид, дренирането може да се направи качествено и завинаги да реши проблема.
Ще трябва да се измисли нещо. То тая вода минава сигурно 300-400 м преди да дойде. И прави един земен път непроходим (върви успоредно на него и върху него). Аз се чудя как толкова години, ако е имало подобни случаи, никой не е взел мерки. Вярно, че тревата си расте без проблеми! За да не се загрозява терена с канавки може да се хване с тръба под земята евентуално и да се пренасочи. Тъй или иначе на 15-20 м по-встрани и надолу си тече дъждовната вода обичайно, а и тази в един момент по-надолу стига дотам. Щото тоя път трябва да се оправи. То, както е, нито можеш да го окосиш нормално, нито да минеш с автомобил там, а миналата година си беше напълно проходим. А водата може да се ползва и за поливане, ако се усвои... вярно, че я има само в много дъждовно време като сега, но е напълно безплатна.

Жал ми е за черешката понеже съм я гледал от костилка и съм я облагородявал, не съм давал пари и не ми е за парите. Хубавото е, че бях присадил на още едно място от нея и сортът още стои тъй да се каже. Но съм можел да го предвидя това и да я посея повдигната, защото и миналата зима (началото на 2018 г., а всъщност дали не беше година преди това?!) имаше такъв теч, но той беше за кратко и преди да се разлистят дърветата.

Added in 40 minutes 7 seconds:
Интересното е, че на няколко метра по-нагоре на пътя на водата има синя слива (присадена върху джанка) и ѝ няма нищо. А сега се сетих и видях, че бях сложил и още една синя слива (жетварка), която дори е по-малка от черешката - и на нея нищо ѝ няма. Очевидно сливите и джанките са доста по-корави растения от черешите.

Та копнах черешата преди малко. Наистина няма добре развита коренова система. Лесно излезе. Ще видя днес да насипя една-две колички пръст там и да а върна обратно. Пък каквото стане. Малко ще подишат сега корените. Не се чупят/късат лесно и не са изгнили дори малките коренчета.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 137 times
Been thanked: 119 times

Непрочетено мнение от perperikon » 06 юни 2019, 10:01

Можеше да не я изкопаваш щом подложката е била от костилка, те издържат доста повече на подгизване, от подложка махалебка. Връщаш я в първи клас с презасаждането и нарушаването на кореновата система. <weep>

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 06 юни 2019, 14:20

perperikon написа:
06 юни 2019, 10:01
Можеше да не я изкопаваш щом подложката е била от костилка, те издържат доста повече на подгизване, от подложка махалебка. Връщаш я в първи клас с презасаждането и нарушаването на кореновата система. <weep>
Ами хубаво, ама не виждам как ще оцелее така. И в дългосрочен план също. Тая влага е убийствена. Мисля, че избирам по-малкото зло. Пък ако загине - загине. Иначе имам и втора черешка друг сорт върху махалебка, която е на няколко метра от тая, само че там не тече вода и няма никакви проблеми. Малко по-възрастна и дебела е, но на същия размер, сяти са по едно време. А кореновата система на изваденото дръвче не е кой-знае колко развита. Тя миналата година направи под 20 см растеж след присаждането (на копулация, по-височко така). Тази година вече имаше към 30-40 см растеж и беше добре се разклонила. Дано поне я спася, че тия калеми - макар и да не знам сорта - от доста далеч съм ги донесъл.

Досега не съм правил такова пресаждане през юни. Но с дренажа няма да стане. Ето и днес вали! Но не искам да я местя, за да е близо до втората череша (ако трябва за опрашване евентуално). Ще пробвам да насипя едни 30 см пръст и да вдигна нивото. Лошото е, че вали ли, вали... и ми развали работата. То и без това там шурти вода.

Иначе сливката ми "жетварка" е рядко устойчива (тя си е на собствен корен), както и една дюлка (втора година растеж), която също е постоянно на тая влага по-надолу. Ама дюлите са си устойчиви, нали!?

Added in 2 hours 33 minutes 16 seconds:
Ами "изгря" слънце и при мене и свърших работата. Насипах към три колички (100-литрови) почва и чимове я повдигнах на същото място с около 30 см. Мисля, че не изглежда грозно "хълмчето", понеже тя и без това е до една леха, която е повдигната 30 см над земята. Надявам се да даде ефект и ще ви известя по натам за резултата. Корените на дръвчето не бяха добре развити, тъй че поне не мисля, че съм ги прекъснал. Чакам малко да тръгне тревата, че калта стана ужасна.

А засега трапа за водата ще го оставя, както и каналите, които все пак отвеждат немалка част от водата. Дано не излязат и други проблеми по-надолу, щото знам ли я накъде отива тая вода. По някой път се движи по къртичини под земята.

Пътят на тоя етап ще си бъде така, докато не измислим някакъв дренаж и отвеждане, перманентни. То даже не знам дали реално на скицата има път, или се водят ниви. Но в чужд имот по-нагоре канавки не мисля, че е редно да се копаят (без съгласието на собствениците). Сега си мисля, че ако изкопаем един по-дълбок гьол на пътя на водата, може да се събере бая вода за поливане на оранжерии и прочие. И без това това е към най-високата точка на имота и оттам водата лесно може да се транспортира надолу. Ще се събира и немалко дъждовна вода, освен тази от преливника.

И все пак не е лошо да спрат малко тия дъждове.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 08 юли 2019, 14:01

Един кратък ъпдейт. Чак преди 3-4 дена спряха водата от помпената станция и всичко се нормализира с тия локви. За съжаление, черешката няма да я бъде. Интересното е, че уж е преливник, но реално си изпускаха вода с пълна сила, защото в дните предшестващи спирането нямаше плавно намаляване на нивото на водата. Просто спря изведнъж. Аз си мислех, че ако е преливник, просто прелива водата над определено равнище... но може би се пълни постоянно наново и така. Не знам. Даже се почудих дали не правят някакви врътки, за да начислят на хората по-големи сметки за вода с това тримесечно разхищение. И никой от ВиК-то не го интересува тази вода да се насочи накъдето трябва. Пътят, който е земен, стана на нищо.

За разлика от черешката, наоколо има две сини сливи и два дряна, които нямаха никакви проблеми с овлажняването. Сливите са съвсем на пътя на водата, а дряновете малко по-встрани. Хубавото е, че имам още една фиданка от същия сорт, и ще пробвам да я сложа пак повдигната на същото място наесен. Подложката е вишна, не череша, та не знам какво да очаквам, освен може би по-слаб растеж.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Лоша почва
    1 Отговори
    1481 Преглеждания
    Последно мнение от ентусиаст
    19 юни 2013, 01:24
  • New post ПОЧВА ЗА ПЛУМЕРИЯ
    от lilyana kiranova » 29 апр 2016, 08:13 » в Плумерия и Адениум (Plumeria, Adenium)
    2 Отговори
    1460 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    29 апр 2016, 21:15

Върни се в “Слани, градушки и други подобни повреди (Frost, hail and other damages from weather)”