Котките като напаст - как да ги прогоним?

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 227 times
Been thanked: 326 times

Котките като напаст - как да ги прогоним?

Мнение от zack » 28 сеп 2019, 22:45

Привет,
Може ли да ми дадете съвет, как да изгоня котките от градината? И в София, и в Свирачи серат всекидневно в райграса и е ужасно гнусно!
Да не говорим, че сигурно носят и сума болести - все пак са месоядни хищници... Та ако някой може да даде съвет, моля.
Още малко остава да се изнервя и почвам с крайните методи, без да го мисля повече. Това не е реално. Днес слязох да видя
как е смокинята Жълта студоустойчива в градинката на блока в София и без да искам настъпих не едно, а две редки..... Ще полудея.
Като се огледах, цялата градина минирана. И то с някакви редки фекалии... Не можем да окосим райграса от погнуса. Това не е реално!
Купих такова с ултразвук, ръся утайка от кафе всяка седмица в промишлени количества - нищо!
Ако не мога да намеря решение скоро, ще действам крайно и ще се избавя със сигурност. Това не се търпи... <censored>

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 75 times
Been thanked: 113 times

Re: Котките като напаст - как да ги прогоним?

Мнение от traiko » 28 сеп 2019, 23:06

Погледни това.Спомням си съседа,че ми говореше за някакъв доста по евтин вариант,но в момента го няма.Като се върне мога да го попитам.
https://vrediteli.bg/magazin/preparati-kotki-kucheta/bio-zashtita-kucheta-kotki-ceni

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 325 times
Been thanked: 910 times

Мнение от Kiril Donov » 28 сеп 2019, 23:53

И аз виждам доста проблеми с котките, едната от които е на жена ми. Дерат ми стъблата на растенията, ровят, ежедневно опикават всички врати, бият се, убиват ми полезните змии и гущери... Но все пак вече съм се отказал от крайните методи, защото трудно се контролира, кой точно индивид да се елиминира. А и законът никак не е милостив вече. Отстраняването на котките не е решение, особено в градска среда, защото на тяхно място веднага идват нови. Понякога жена ми хваща някои особено нагли котки и го носим надалече, където ги пускаме. Но после идват нови и нови. Съседите ги плодят най-безотговорно, хранят ги и си ги отглеждат, а когато стане въпрос за отговорност, заявяват, че не са техни и само ги хранят. Жена ми има само една котка, кастрирана е и се отглежда както трябва, макар и да живее навън. Но и тя обикаля постоянно по съседите и не пропуска да се наяде навсякъде дори и само с хляб, макар по няколко пъти на ден жена ми да ѝ сервира разни гранули и консерви.

Вариантът с препарат, който да държи котките по-далеч е може би най-доброто решение. Със сигурност ще пробвам и аз, макар в момента да имам много по-голям проблем с язовците.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Slavyanski (05 юни 2020, 21:39)
Rating: 7.7%

cucurbita pepo
Любител на южните растения
Регистриран: 28 ное 2018, 19:50
Район: Ловешко
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Мнение от cucurbita pepo » 29 сеп 2019, 00:00

Моята котка е много териториална и щом надуши чужди, веднага отива и ги прогонва. Като чета за любовта им към кивито, се чудех защо моята не проявява никакъв интерес към него. Тази година обаче почна упорито да си остри ноктите и вече много ги е надрала, при това почти всички.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 29 сеп 2019, 00:07

Kiril Donov написа:
28 сеп 2019, 23:53
... Съседите ги плодят най-безотговорно, хранят ги и си ги отглеждат, а когато стане въпрос за отговорност, заявяват, че не са техни и само ги хранят. ...
Не знам дали не трябва да отворим и тема за съседите като напаст. Не е шега! Освен дето крадат, имам двама съседи над мен, които постоянно горят пластмаси, дрехи и всякакви боклуци. През зимата често има инверсии и димът им слиза надолу към нас. Не можем да отворим прозорците, макар уж да живеем на чист въздух в планината. По растенията ми сутрин виждам сгур от комините им. А единият тъпак е струпал огромна купчина от пластмасови закачалки (понеже има магазин за дрехи в Пловдив), които явно смята да гори тази зима. А иначе обича да повтаря, как ни били тровили с хемтрейлс и не знам си още какви световни конспирации...

danick
Регистриран: 01 окт 2015, 17:49
Район: София
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Мнение от danick » 29 сеп 2019, 09:24

За съседа, освен да подадеш сигнал до който се сетиш, друго не ми хрумва. Общината, както и някаква дирекция за качество на въздуха имаше. Може и да го санкционират
С котките и аз имам същите проблеми. Щом идват нови котки на тяхно място, може би ще е по-добре по-безвредните екземпляри да ги водиш да ги кастрират и пак да ги пускаш при теб. Поне няма да се размножават, а ще заемат място в хабитата и ще спират идването на други котки.
These users thanked the author danick for the post:
Kiril Donov (05 юни 2020, 11:45)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 121 times
Been thanked: 126 times

Мнение от plamen » 29 сеп 2019, 09:32

Ето,че стигнахме и до основния проблем - съседът <no>
През последните години,нашата "урбанизирана" вилна зона става все по-населена.Ремонтират се къщи,строят се нови, все повече хора живеят постоянно в тях.
В резултат на този "цивилизационен "натиск, се появиха улични кучета,котките нарастнаха многократно .За камарите нелегално изхвърлени строителни отпадаци и пластмасови такива направо не ми се говори....
Е,имам и свестни съседи...около 20% ,както са казали английските учени.

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 05 юни 2020, 11:04

Привет <wine>
Искам съвет. Има ли бързорастящи пълзящи рози с бодли и къде мога да намеря такива? След много мислене май зная как ще изгоня шибаните котки, без да се налага да ги избивам.
Смятам по цялата дължина на вътрешния двор да засадя рози и да ги вържа да растат върху нея. Да ги видя тия гнусни създания как ще минават и ще дрискат из двора <head in the wall>
Помагайте, че е ужасна гнусотия и откачам вече! <crying> Малко ми остана да ги избия...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 05 юни 2020, 11:47

Zack, навсякъде можеш да купиш такива рози. Но не мисля, че могат да спрат котките.

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 05 юни 2020, 12:10

Kiril Donov написа:
05 юни 2020, 11:47
Zack, навсякъде можеш да купиш такива рози. Но не мисля, че могат да спрат котките.
Ако са по стената отгоре, котката трябва да скочи в розата за да я премине <hmmm> Няма ли да я възпре се чудя <hmmm>
Или направо някакви неща като тия шипове за гълъби да сложа <hmmm> Не вярвам, да искат да се бутат в тях?

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 105 times
Been thanked: 27 times

Мнение от Slavyanski » 05 юни 2020, 21:45

Ти не си там очевидно. Но ако имаш по-сериозно куче, котките няма да припарят.

Основното обаче е личната отговорност. Има ползи от котките, но в градска среда е страшно. Докато при мен са малко, да не кажа, че почти ги няма. Може лисиците да са повече.

Толкова ли няма къде да акат на по-подходящо място? Да им се създаде нещо?

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 05 юни 2020, 22:15

Явно има изтрещялници в съседните блокове, които ги хранят и са доста и правят каквото си искат, където си искат <head in the wall>
Отвратителна история. Аз обичам котки, но това е супер гнусно, пък и кой знае какви болести носят? Виждал съм ги да ядат умрели гълъби, какво повече да говоря...
Накрая ще действам, както аз си знам и няма да остане една котка в целия център, ама защо трябва да е така <head in the wall>
Затова искам да ги огранича, да не влизат в нашия двор. Сложих една такава джаджа с ултразвук, ама не я отразяват.

Мислех си, дали да не сложа яко Лавандула по протежение до оградата, примерно 50 см. да е, а другото да си е райграс и дръвчета.
Уж не обичали лавандула и като влезнат, ще трябва да минат през нея за да излязат и може би ще се отучат, ама знам ли?

Ей това е дворчето със стената. Това е от миналата година. Пооправил съм го още, ама направо ме е гнус да работя из него...

За да влезнат, трябва да прескочат оградата и да ходят по нея, та мисля в тая посока?

Изображение

добърски
Регистриран: 18 апр 2012, 15:27
Район:
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times

Мнение от добърски » 05 юни 2020, 23:31

Възможни решения:
1. Куче/нце. Недостатък, всички неща които произтичат от това да имаш домашен любимец.
2. Котарак. Едър и боен. Котките са териториални и не допускат натрапници. Моят двор е чист-имам си котарак.
3. Бодлите за гълъби. Биха могли да свършат работа, ако оградата е изцяло такава, каквато се вижда на снимката. Макар да не е сигурно. Аз обичам котки и ги познавам, а и винаги съм имал и от опит знам, че са невероятно умни и находчиви.
4. За мен перфектното решение - проводник (по-добре лента) на 15-20 сантиметра над върха на оградата (ако цялата е такава каквато се вижда), може и 2 броя разположени успоредно един от друг на 15 ина см. отстояние във височина, а накрая им захранен енергизатор за електропастир.
Едва ли биха го преодолели, колкото и да са находчиви. Полза, пази и от катерещи се по зида човекоподобни. <453>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 06 юни 2020, 00:15

Slavyanski написа:
05 юни 2020, 21:45
... Има ползи от котките...
Какви... по-точно?
И аз по едно време си мислех, че котките ловят мишки и птиците, дето ми обират смокините. Завъдихме котки, но те ловят по няколко мишки и птички на година и в това се заключава "ползата" от тях. Малко отрова за мишки или просто един капан би свършил работата на десетки котки. Мой личен опит.
Виж, вреди нанасят колкото искаш. Дерат си ноктите по най-ценните дървета и храсти, опикават всичко, улавят и унищожават всички ценни животински видове в района, но не защото са гладни, а просто за спорта. А тези дни някакъв разгонен котарак идва посред нощ да грачи на прозореца на спалнята ни. Не знам какво точно иска от мен, може би се надява да му изведа навън жена ми или какво?
Беше време, когато се налагаше да решавам котешките проблеми като в Дивия Запад, но сега някак понасям нещата. Или съм станал по-мекушав или котките са по-малко, а основният вредител е котката на жена ми. А, да... сега имам по-големи главоболия с язовците.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 121 times
Been thanked: 126 times

Мнение от plamen » 06 юни 2020, 23:42

Тази година за сефте сме заложили малко марули. Те взеха, че станаха. Обаче една мачка е решила да ми разваля настроението и редовно ака в средата на насаждението. Аз не харесвам това....

Отговори