Смокини в Първомай

Всичко за смокините
Tutaabsoluta
Регистриран: 07 яну 2020, 07:47
Район: Първомай
Пловдив
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Смокини в Първомай

Непрочетено мнение от Tutaabsoluta » 07 яну 2020, 07:52

Здравейте. Много бих искал да направя насаждение от смокини в Първомай. С удоволствие чакам идеите ви.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 168 times
Been thanked: 144 times

Re: Смокини в Първомай

Непрочетено мнение от perperikon » 07 яну 2020, 10:26

С удоволствие бихме чули първо твоите идеи!
Ако аз бях капацитета в темата, бих ти взел пари за консултация относно - терен, локация, микроклимат, подходящи сортове, садене, начин на отглеждане и др.
С часове може да ти се говори по тези теми!
Тук отговаряме на кратки въпроси, най- често на клиенти на Палмцентъра ... и не разработваме чужди бизнес-планове!
Киро, ако не ти харесва коментара ми трий го, .. спонтанен е! <he-he>

Tutaabsoluta
Пловдив

Непрочетено мнение от Tutaabsoluta » 07 яну 2020, 10:44

Въпроса ми е относно идеи за студоустойчиви сортове. От 2004г се занимавам с овощарство, даже до 2017 го преподавах в АУ-Пловдив. Резитбите и технологиите на отглеждане са ми ясни. Това, което ме интересува е кои сортове имат шанс да издържат на зимите в района. Информация в нета много - коя обаче е вярната не знам. И затова отворих тема тук.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 87 times
Been thanked: 84 times

Непрочетено мнение от plamen » 07 яну 2020, 11:28

А дали има смокини из дворовете в Първомай ? Мръзнат ли ?

Tutaabsoluta
Пловдив

Непрочетено мнение от Tutaabsoluta » 07 яну 2020, 13:07

Във много дворове има смокини. Някои са много големи дървета, други 2-3 годишни издънки по видимо огромна коренова система. За съжаление никой не знае сортовете. Може би голяма част от тях са случайни семенаци. Ще правим разпознаване по снимки това лято...

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 07 яну 2020, 17:34

Първо да уточня,че почти всички сортове смокиня (над 5 годишни), издържат до -12 с без проблеми.
Може да започнете с "традиционните '' Брънсуйк и Мичуринска 10 ,както и Жълта студоустойчива.
Според мен,всички ранни сортове също са подходящи: Ронд де Бордо, Харди Чикаго, Далматинска...
Също Измир и Броджотто неро...а защо не и Блак Бурса.Предполагам,че смокиновата оса се среща в Първомай,пък и никой не знае колко са устойчиви на студ при нас сортове като този.

Tutaabsoluta
Пловдив

Непрочетено мнение от Tutaabsoluta » 07 яну 2020, 21:35

Пламене, много благодаря за мнението и съвета ти. Да сложа повече от 3 сорта би било пълно безумие! Това е грешка номер 1 при насъжденията със смокини, или поне така казват японците, които за мен са най-напреднали чисто в производството. Украинците и руснаците също не подкрепят многото сортове. По принцип съм се спрял на следните сортове: Douphine, Goutte d'or, Dalmatie и Violette de Sollies. Също така живо ме интересуват и гръцките Василики...

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 07 яну 2020, 22:15

Спрял си се на добри сортове.Violette de Sollies е френски вариант на Броджиотто неро. Аз съм много доволен от варианта на Goutte d'or,който имам,а именно - Goutte d'or de Carpentras. Той е различен от Goutte d'or (Бауд), не се напуква така лесно.
Като цяло, от гръцките сортове не съм особено въодошевен...а и там е голяма каша.
Не разбирам, защо не е добре да се засаждат различни сортове ?!

Tutaabsoluta
Пловдив

Непрочетено мнение от Tutaabsoluta » 07 яну 2020, 22:28

Не е добре от гледна точка на това, че се разхърляш от бране на малко плодове от много растения и никога няма достатъчно количество от един сорт. Спрял съм се на интензивния начин на отглеждане. На растенията има само едногодишни леторасти, които плододават постепенно и де факто когато дойде време за бране на летораст има по 1-2 узрели смокини. При 10-20 летораста броя плодове от растение е вече приличен, а при достатъчно растения от един сорт вече нещата имат смисъл. Ако сортовете са много, постянно трябва да обикаляш вътре за буквално 20 плода. Много ми харесва японската технология на отглеждане. Никаква бреба-само мейн кропа през 5-6 дни. Растенията се формират на двураменен кордон и по тях има само едногодишни леторасти, които се привързват.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 195 times
Been thanked: 617 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 яну 2020, 22:41

plamen написа:
07 яну 2020, 22:15
... Не разбирам, защо не е добре да се засаждат различни сортове ?!
Да, това и аз не го разбирам. Може би има малко логика при промишлено насаждение, но едва ли говорим за такова, защото само луд би направил промишлено насаждение в инверсионен Първомай.
Ако бях аз, щях преди да започна каквото и да е, най-първо да обиколя района в непосредствена близост (близостта е много важна!) и да огледам смокините. Важно е да се види какви са сортовете, а също и кой сорт как зимува и плододава. Нашият разсадник не е далеч и продава много сортове смокини от години и вероятно някои хора са купували и опитвали да отглеждат различни сортове. Трябва да е ясно наличните сортове как се държат, за да е ясно дали има други освен Мичуринска-10 и Брънсуик, които растат добре и плододават в района.
Тези три поредни топли зими не бива да ни подвеждат, климатът не се е затоплил в посоката, която ни устройва. Както писа Иво Некитов във Фейсбук тези дни, въпрос на време е да се смени Ниньо/Ниня фазата и да се върнат студените зими. Аз съм убеден, че това ще стане в следващите 1-2 години, защото така се получава винаги, а аз вярвам най-много на статистическите данни. Само преди 3-4 години правихме опитно насаждение с различни сортове смокини в разсадника, но всички до един измръзнаха до земята още първата зима. Повечето умряха напълно, а садихме и големи дървета, които в Асеновград не бяха мръзнали никога. Колкото и да ни давят в информация за "ужасяващи климатични промени", зимите при нас винаги са се редували и скоро трябва да очакваме поредната мразовита.

P.S. Междувременно има нов отговор в темата преди моят. Както и да е... дами и господа, да приветстваме първото промишлено насаждение от смокини в Първомай! Най-вероятно - и последното. Аз нямам какво повече да кажа по темата.

Потребителски аватар
plamen

Непрочетено мнение от plamen » 07 яну 2020, 22:51

Разбирам. Смокините ще се гледат промишлено ?
Иначе,аз лично предпочитам да има различни сортове.
Но,не съм много сигурен,че японският метод е приложим у нас.Опасявам се,че като цяло всичко ще закъснява,ако не е измръзнало междувременно. Сериозната резитба е причина за по-късно плододаване. Освен, ако не е в оранжерия....

danick
Любител на южните растения
Регистриран: 01 окт 2015, 17:49
Район: София
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от danick » 07 яну 2020, 22:58

Да се включа и аз в темата. Смокините са плод, който много обичам на сладко. И пресни ги харесвам, но сладкото винаги ми е било любимо. Благодарение на Палмцентъра разбрах, че има огромно разнообразие от вкусове. Наскоро дори попаднах на уникално сладко от Италия, което няма нищо общо с тукашните. Сигурен съм, че основната разлика идва от вкуса на сорта, който е използван, а не толкова от рецептата. Мисълта ми е че може би си струва да се експериментира с вкусовите качества на различни сортове и да се подбере някой различен от общо разпространените по сергиите в България.
Що се отнася до японския начин на отглеждане, виждал съм снимки и наистина е интересен и може би успешен начин за отглеждане на смокини.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 08 яну 2020, 08:41

В равнината на Първомай няма да оцелеят дългосрчно сортовете, които харесваш. Пробвай първо експериментално на малък терен в посока Родопската яка. Формировката ще ти я правят "безплатно" студените зими през няколко години. <wine>

Tutaabsoluta
Пловдив

Непрочетено мнение от Tutaabsoluta » 08 яну 2020, 12:55

Юнаци, благодаря за мнението ви, ама нещо почнахте да бягате от темата ми. Приемете, че знам всичко за биологията и екологията на смокинята. Агроном съм и всичко съм го дъвкал до безкрай що се отнася до технологии и агротехники. Това, което поясних във втория си коментар, е че ме интересува дали знаете сортове, които реално (по ваше наблюдение) са студоустойчиви. Виждал съм поне 10 градини и градинки в Куклен, Брестник, Брестовица, Петрич, Сандански и по морето. До сега не съм видял адекватно изрязана градина с оглед на плододаващия хабус на вида! Има достатъчно много начини да запазиш едно растение през зимата. Просто ме интересува знаете ли сортове, които сте наблюдавали през зимата... Не искам да отглеждам боклуци като Мичуринска и Брънсуик само защото имат повече шанс... Искам търговски сортове. Как да ги опазя аз си знам. Нищо лично към никой!

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 08 яну 2020, 16:01

Нищо лично и към теб. Лошото е, че никой, който е направил по-голямо насаждение не е написал и дума във форума какво и защо е насадил и как се развива. Иначе със сигурност са изчели съответната тема.
Аз бих прогнозирал, че какъвто и сорт смокини да засадиш, не можеш да разчиташ на повторяемост на оригиналните качества на сорта(като в типичната му локация), година след година. Ще има ежегодни разлики - и външни и вкусови на плодовете, заради T° и валежи в лятно-есенния сезон,... дори при различни почви.
При сортовете ябълки например, може да се постигне почти индентичен и прогнозируем краен резултат тръгвайки от много различни почвено-климатични условия. При смокините не става точно така!? Това са по-скоро мои впечатления, отколкото прочетени научни факти. <hmmm>
Успех! <thumbup>
И пиши като направиш нещо,... да научим и ние нещо ново!

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Смокини
    от ivo_nekitov » 20 сеп 2010, 12:27 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2248 Отговори
    254587 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    04 фев 2018, 05:18
  • New post Врачански смокини
    от Gepata » 16 яну 2019, 10:23 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    2 Отговори
    899 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    12 сеп 2019, 20:52
  • New post Смокини от хипермаркетите
    от Kiril Donov » 13 окт 2019, 19:50 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    0 Отговори
    343 Преглеждания
    13 окт 2019, 19:50
  • New post Ракия от смокини
    от zack » 27 авг 2014, 13:28 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    17 Отговори
    11227 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    16 яну 2019, 13:58
  • New post Смокини - обща
    от fenix » 13 апр 2018, 19:50 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    86 Отговори
    22203 Преглеждания
    14 сеп 2018, 12:31
  • New post Сладко от смокини
    от tisho » 22 май 2015, 17:40 » в Ficus carica (Смокини, Figs)
    25 Отговори
    9069 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    27 май 2019, 08:34

Върни се в “Ficus carica (Смокини, Figs)”