Основи за оранжерия от поликарбонат

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 169 times
Been thanked: 213 times

Основи за оранжерия от поликарбонат

Непрочетено мнение от zack » 19 яну 2020, 16:11

Привет,
Реших да отоворя тази тема, в която да се обсъждат варианти за основи за любителски оранжерии от поликарбонат с конструкция от метални, или дървени профили. В конкретния случай аз се интересувам от оранжерия изградена от метални профили и поликарбонат, с размери примерно 3 метра на 6 метра, или 4 на 8 метра. Оражнерията е подобна на тази на снимката по-долу.

Причината да питам за основите на оранжерията са няколко. На първо място последните години чета какви ли не статии за канцерогенен цимент. Преди години имаше скандали с внос на такъв цимент от Турция, но предполагам, че и този произведен при нас не е много по-добър. Пускам цитат от сайта на голям производител на цимент, за да се види, че не са празни приказки - "Производството на цимент изисква нагряване на суровините в специална пещ до над 1400°C. Високата температура и продължителността на престой в пещта гарантират пълното разпадане на органичните съединения. Дори остатъчната пепел остава свързана в циментовия клинкер, без обаче да влияе на качеството му". За тези, които не са запознати, във всички заводи за цимент се горят боклуци и няма никакъв контрол. Чувате го всяка вечер по новините. Т.е. циментите, които се продават са си отрова.

Друга причина да се търсят основи за малка поликарбонатна оранжерия са например това, че може да се премести по-лесно. Писал съм, че част от нашата градина се наводняваше предните години. Ако направим стоманобетонни основи на оранжерията и се наложи да я местим, това означава адски много работа. Затова искам оранжерията да има по-леки и лесни за преместване основи.

Към момента идеята ми е основите на оранжерията от поликарбонат да са от дървени греди. Предполагам, че ще са достатъчно дълготрайни съпоставяйки ги с живота на поликарбоната. Също така като предимства може би ще имаме малко по-добра изолация и по-лесното изграждане.

Това, което се чудя е какво да има под гредите? Мислих си за няколко гнайсови плочи на няколко см. под земята, върху които да легнат гредите, или нещо подобно. Също така с какво да ги обработя? Мисля си и да ги заровя в земята на половина. Примерно ако са 10 см. самите греди, да вкопани половината. Не зная, дали това няма да е проблем?

Ако някой има идея за други основи, ще се радвам да сподели. Като разглеждам снимки от Интернет, особено на фирмите продаващи хоби оранжерии забелязвам, че много често забиват металните профили направо в земята и не ползват основи, но аз не бих го направил така.

Изображение

Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:
Been thanked: 13 times

Re: Основи за оранжерия от поликарбонат

Непрочетено мнение от Смрика » 19 яну 2020, 16:52

Гредите, ако са заровени в земята след колко време изгниват?

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 19 яну 2020, 17:00

Смрика написа:
19 яну 2020, 16:52
Гредите, ако са заровени в земята след колко време изгниват?
Това се чудя и аз. Със сигурност зависи от какво дърво са. Вероятно ако се намажат с нещо ще изтраят повече, но това могат да кажат по-запознатите. Като гледам при нас има огради на градинки и т.н. с дървени колове на по 30-40 години и повече, които са поизгнили, но още са здрави. Но вероятно са от хвойна. Верояно при правилния дървен материал основите на оранжерията ще издържат доста. <wine> Примерно от иглолистен материал трябва да издържат 10 години, или? <wine>

veso
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -21°С
Минимум последна зима (°C): -11°С
Has thanked: 245 times
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от veso » 19 яну 2020, 17:10

Продават дървен материал импрегниран във вани. Той би издържал по дълго.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 195 times
Been thanked: 617 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 яну 2020, 17:25

Такава оранжерия без проблем ще се изгради върху дървени греди, но те едва ли ще издържат повече от 2-3 години. Дори и да се импрегнира дървото, не знам дали може да издържи десет години. Вероятно е възможно, ако съдим по дървените траверси от миналото, но със сигурност ще има отдаване на токсични вещества към почвата.
Аз предпочитам по-дълготрайните неща и за такава оранжерия бих ползвал горещо поцинкована квадратна тръба, примерно с размер 10х10 см. Такива метални основи ще имат живот 20-40 години минимум (това е до появата на ръжда, иначе ще издържат и още 10 години след това), като при поява на корозия може да се свалят и да се поцинковат наново. Всички връзки, заварки и отвори по тези метални греди трябва да са направени преди поцинковането. Оставят се уши през 50 см, през които после се забиват 70 см поцинковани колчета Ф18, за да държат всичко здраво захванато за земята.

Added in 10 minutes 52 seconds:
Сещам се и за още един екологичена вариант - каменна зидария. Стига да има камък за зидане в района, разбира се.
За да не се ползва бетон, може да се направи суха каменна зидария. Най-отдолу под първия ред трябва да влязат железата, които ще държат планките за захващане на всяка ферма. Така самите камъни с тежестта си, ще държат оранжерията към земята. Стената може да се направи с произволна ширина и височина, но поне 30 см ширина е задължителна. Между камъните ще се вградят железа, които ще държат планки с дупки на тях. За тези планки ще се захванат планките или петите на фермите на оранжерията.

Added in 4 minutes 4 seconds:
При липса на камък, тази зидария може да се изпълни с плътни тухли единички. Даже с тях ще стане по-лесно, като по същия начин може да се редят без разтвор. Но както и при камъните, важно е железата за планките да влизат под цялата стена, за да може тя с цялата си тежест да държи оранжерията. Понеже няма разтвор между тухлите (или камъните), при достатъчна сила на опън горе, планките просто ще се измъкнат измежду тухлите и оранжерията ще отлети в съседното лозе. Говоря от личен опит.

Радослав
Регистриран: 17 юни 2017, 17:43
Район: Търговище
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Радослав » 19 яну 2020, 17:47

Много здраво дърво е акацията и определено ще издържи много години в земята.Най здрава е сърцевината и за това трябва да е набичена на трупи,виждал съм да я използват за под в обори, където се гледат животни.Добре е да се направят стъпки в земята и гредите да легнат върху тях.Дървото е много твърдо и ще трябва да се работи с ел.инструменти, защото в него не влиза гвоздей.

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 19 яну 2020, 18:05

Това с камъните за основи на оранжерията е приложимо. При нас има много гнайсов материал, като дори няма проблем да се хване желязото с анкери в самия гнайс. Той е доста тежък, та би трябвало да няма проблеми с вятъра. Относно дървения материал, не зная какво се предлага при нас, но ще е ограничено като избор. Ще проверя и ще избера вариант, но засега с камъни и с дърво ми допада най-много <wine>

Ако ще са с камъни основите на оранжерията си представям да са с подобен материал:

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 195 times
Been thanked: 617 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 яну 2020, 18:21

zack написа:
19 яну 2020, 18:05
... засега с камъни и с дърво ми допада най-много...
Аз бих вдигнал оранжерията поне на 50 см над земята, може и метър. Освен многото други предимства, така каменната стена ще бъде видима и ще стане уникално красиво. Трудно обаче ще се мести, ако се наложи...

Added in 2 minutes 48 seconds:
С анкерите ще захванеш конструкцията само за най-горния камък. Ако нямаш свързващ циментов разтвор, наличието на всички останали камъни надолу се обезсмисля. Всъщност, ако наредиш малко по-дебели единични камъни за основа, можеш да ги вкараш изцяло в почвата и да не правиш нищо друго. Така ще е най-лесно и евтино.

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 19 яну 2020, 18:30

Kiril Donov написа:
19 яну 2020, 18:21
zack написа:
19 яну 2020, 18:05
... засега с камъни и с дърво ми допада най-много...
Аз бих вдигнал оранжерията поне на 50 см над земята, може и метър. Освен многото други предимства, така каменната стена ще бъде видима и ще стане уникално красиво. Трудно обаче ще се мести, ако се наложи...
И аз си го мислих, наистина с такива основи оранжерията ще стане много красива. Лошото е, че дворът е равен и ако пак почне да се наводнява, въпреки дренажите и т.н., ще стане неизползваема. А се наводняваше и след направата на дренажите. Луда работа. Мечтата ми е къща на южен склон. Тогава какъв красив и функционален парник ще си направя от камък и дърво, ама засега съм затворен в апартамент в София.

За захващането на металните стойки мислех да е в камъните от реда, който е под земята, или нещо подобно. <wine>
Ето една прекрасна оранжерия изцяло с каменни основи и стени.

Изображение

Потребителски аватар
street_sound
Регистриран: 23 авг 2016, 14:51
Район: София
Надморска височина (m): 533
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -17
Минимум последна зима (°C): -12 (08.01.2019)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/personal-w ... =IKOSTINB3
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от street_sound » 29 яну 2020, 16:54

Моята оранжерия е точно с основа от дървени греди 8х8 см. Трета година дървото все още не е мръднало. Мислил съм да я вдигна още 15-20 см. като наредя оше 2 реда греди, но все не остава време.
These users thanked the author street_sound for the post:
zack (29 яну 2020, 18:45)
Rating: 9.09%

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 168 times
Been thanked: 144 times

Непрочетено мнение от perperikon » 29 яну 2020, 17:10

Ако гредите се намажат обилно с "Бохемит" могат да издържа и 10(15?) г. в земята.

Added in 16 minutes 12 seconds:
zack написа:
19 яну 2020, 18:30
Мечтата ми е къща на южен склон. Тогава какъв красив и функционален парник ще си направя от камък и дърво, ама засега съм затворен в апартамент в София.
Мечтата ти не е безнадеждна дори в Софийското поле! Използвай мъглите сега за да се ориентираш, кое село по южните склонове на Ст.планина остава над границата на мъглите и тежките инверсии. Оттам нататък, според възможностите - празен парцел, стара или нова къщичка... и най вече голям парник! <thumbup>
Е няма да е като в Ивайловград, но то ГЗ напредва забележимо!
А този парник от горната снимка в България ли е?

Потребителски аватар
zack

Непрочетено мнение от zack » 29 яну 2020, 18:47

perperikon написа:
29 яну 2020, 17:27
Е няма да е като в Ивайловград, но то ГЗ напредва забележимо!
А този парник от горната снимка в България ли е?
Плановете са ми за момента са да е в Ивайловград. Пък и ако започна някога да работя повече от вкъщи, ще сме повече време на село <thumbsup> Лошото е, че няма как да заменя контактите на живо с екипа, но пък си избирам хората да са отговорни и т.н. Та може и да ми се получи някой ден <thumbsup>
Снимката е от Англия <wine>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    9298 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Основи на биологичното земеделие
    от Kiril Donov » 03 сеп 2019, 13:54 » в Биологично земеделие
    15 Отговори
    1415 Преглеждания
    Последно мнение от Tsonny Naydenov
    21 яну 2020, 21:31
  • New post Мини оранжерия на терасата
    3 Отговори