Отопление на дърва

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 195 times
Been thanked: 617 times

Отопление на дърва

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 яну 2020, 19:13

Чудех се, къде да сложа тази тема, но понеже отоплението на дърва може да бъде и оранжерийно занимание, реших да я сложа в тази секция. А конкретната причина да пиша тук е, че аз намерих онлайн сравнително малко конкретна информация по въпроса.

Отоплявам с пиролизен котел на дърва Atmos 32S. Ползвам го вече 15 години и съм много доволен. С едно зареждане изкарва между 6 и 18 часа на максималната температура от 80-90°С (това е нормалната работна температура по спецификация), в зависимост от външните температури и от включените радиатори. Освен радиаторите, топля и един бойлер 200 литра, който се нагрява до същата температура.

Какво е интересното тази година, което ме накара да отворя тази тема? Искам да съм полезен и на другите с опита си.

На сезон съм потребявал средно по 15-18 кубика дърва, но в последните години е по-скоро 12-13 кубика. Тази година реших да си купя машина за цепене, защото си е тежка работа. Моят котел събира дърва до 52 см дължина, а пън 52 см си е сериозна работа. Освен сухата информация за машините по сайтовете, малко друга информация е налична онлайн от хора с личен опит. Аз се спрях на машина HECHT 670, която има натиск от 7 тона и двигател 2000 вата. Изключително доволен съм! Дават на машината да цепи дърва с диаметър до 25 см и дължина до 52 см. Но без проблем цепи и дънери с над 60 см диаметър, стига изобщо да подлежат на цепене. Срещу 505 лв., цепенето вече ми е като детска игра. Някои пънове се цепят трудно по принцип и се налага да се въртят доста, докато се улучи някой дамар, откъдето да започнат да се цепят както трябва. Много рядко (само два пъна от около 6 кубика дърва до сега) се налага големият 50 см пън да се среже наполовина, за да може да се цепи, понеже е с много чимбери и зверски твърда дървесина - направо като камък. Исках да напиша това, за да има информация за тези, които искат да купуват такава машина, но не знаят дали наистина ще върши работа.

Ето това свърших сам вчера за около един час работа вкл. и рязането - около 2 кубика буков материал:
Изображение

Изображение

Режа дървата с бензинов трион STIHL. Имам 5 броя вериги, които заточвах при различни "майстори" в Асеновград и Пловдив, като за всяко заточване на един брой верига плащах между 2 и 4 лв. при различните хора. Последните две години обаче, рязането се превърна в много тежка задача, защото веригите никога не ги заточваха добре. Вече се бях отчаял, но покрай машината за цепене, поръчах си и една машинка за заточване от същата марка. Евтина и елементарна е, като за цената от 59 лв., не може да се сравнява с по-професионалните машинки. "Майсторите" ми обясняваха, колко било трудно и сложно да се заточват веригите, как само няколко човека го умеели наистина, а в същото време ми взимаха двойно, без да свършат никаква работа. Оказа се, че още с първата ми заточена верига, машината взе да реже с лекота, каквато не бях виждал от години. Последно бях решил да изхвърля и петте ми вериги, а да купя нови. Добре, че не го направих! Веригите се оказаха идеални, просто мошениците не са ги заточвали както трябва. Сега си ги точа сам и вече четири вериги си заточих, като всички режат перфектно. Разбира се, първо прочетох инструкциите, които е публикувал производителят онлайн.
Този, който ми взимаше 4 лв. за заточване и също ме излъга е представителят на STIHL до магазина на Била, на бул. Марица в Пловдив. Но както казват - Иванчо един път се лъже! Купувах си доста машини от него, но ще помисля дали заслужава да му оставям парите си от тук нататък.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
forumolubec 1978 (19 яну 2020, 19:55) • plamen (19 яну 2020, 20:27)
Rating: 18.18%

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 87 times
Been thanked: 84 times

Re: Отопление на дърва

Непрочетено мнение от plamen » 19 яну 2020, 20:29

Киро,може ли да направиш едно сравнение между твоето отопление и варианта на пелети?
Кое е по-добро, според теб ?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 яну 2020, 21:11

Пламене, трябва да уточним, че имам поглед единствено върху отоплението на ток и на дърва. И все пак от много хора съм чувал, че са доволни от отоплението на пелети. Аз не съм на пелети по три елементарни причини:

1. Пелетите излизат два пъти по-скъпо от дървата, което макар и да е с доста по-малко хамалогия, все още не успява да ме убеди да сменя дървата с пелети. Може би когато остарея, ще мисля по друг начин.

2. За да мина на пелети, трябва да сложа горелка към наличния котел или да купя нова, което и в двата случая е още една инвестиция на стойността на самия котел.

3. Обичам да ми е жега и обожавам горещите радиатори в студените зимни дни. Обичам и да ми замирише на дим от дърва, когато изляза навън. Тези екстри май само дървата ги предоставят.

По едно време се бях замислил, че няма да мога вечно да се занимавам с дървата. Но тази година си купих и читав немски циркуляр, с който режа по-тънките дърва. Те се режат доста трудно с моторния трион, когато режеш сам и никой не ти подава. Но сега се оборудвах с всички необходими машини и хамалогията ми е сведена само до пренасяне на готовите дърва с количката до мястото за спускане в котелното. Когато строих къщата, сетих се да си направя отвор в плочата за директен достъп до котелното от пътя горе. Така сега много лесно спускам дървата по един улей направо от пътя.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
plamen (19 яну 2020, 21:20)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 52 times
Been thanked: 50 times

Непрочетено мнение от traiko » 19 яну 2020, 21:33

Пламене,аз мога да ти отговоря на този въпрос.Поне така мисля.
Имам парно почти 30 години,сменил съм 3 котела.Карал съм на дърва и въглища,карал съм на ток, и от няколко години съм на пелети.Киро е прав,че е нужна малко по голяма инвестиция от начало.
Ще ти кажа на мен какви са ми разходите.Изкарвам зимата с 5-6 тона,според зимата.Къщата ми е със южно изложение
и при най малкото Слънце нямам нужда от парно. Поддържам температура от24 до 27 градуса.Ако не поддържам
такава температура,разхода ще е по малък.Отоплявам около 300 кв.м.При нас есента е хубава и палим по късно,имай пред вид.Та ако вземем средна цена от 400 лв.на тон.зимата изкарвам с 2400.лв.Докато ако си на дърва с 16 кубика,то
при нас ще струва 1500лв.Предимството е,че чувалите са по 15кг.Чисто е и може да заредиш бункера и няколко дена въобще да не го погледнеш.Може да го нагласяш по часово,може и с термостат в стаята на температура която ти му зададеш.Това е общо взето. <wine>

Added in 6 minutes 28 seconds:
Ето една бърза снимка на температурата

Изображение
These users thanked the author traiko for the post:
plamen (19 яну 2020, 21:51)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 яну 2020, 22:51

Автоматизацията при пелетите е нещо, което е много ценно за мен. Затова доста съм мислил да мина на пелети. Освен инвестицията, спира ме и това, че котелът ми тежи 340 кг и навремето го вкарахме в котелното с кран. Сега обаче кран няма как да дойде, значи нито мога да го вадя, нито да вкарам нещо друго.
Мислил съм и да мина на природен газ, но засега все още не ми се занимава, най-вече заради цената на газа. Обаче смятам с времето да си направя инсталацията и някой ден да мина на газ, когато няма да имам сили за дървата. С газ ще е малко по-скъпо от пелетите, но пък няма никаква хамалогия.

Може би ще е интересно да си отворим теми и за всички други видове отопление, за които можем да имаме идеи. Ако някой иска да пише нещо такова, моля да отваря нови теми.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Отопление на оранжерии
    71 Отговори
    20418 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    25 апр 2019, 05:30
  • New post Отглеждане на цитруси на открито без отопление
    от Kiril Donov » 03 фев 2012, 00:50 » в Цитрусови (Citrus)
    174 Отговори
    73074 Преглеждания
    Последно мнение от orange
    29 яну 2020, 09:21
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    77 Отговори
    16580 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    12 дек 2019, 14:12
  • New post Технология на отопление със светещи маркучи
    44 Отговори
    9813 Преглеждания