Маслини от района на Аbruzzo, национален парк в Италия

Отговори
Andrey Kovatchev
Регистриран: 10 юли 2019, 14:23
Район: Благоевград, Кресна _Сандански
Надморска височина (m): 200
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -18,6
Минимум последна зима (°C): -10,4
Метеостанция: кресна
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Маслини от района на Аbruzzo, национален парк в Италия

Мнение от Andrey Kovatchev » 28 апр 2020, 15:41

Здравейте - искам да питам дали някой има инфо за сортовете "Gentile di Chiefi", "Dritta", "Intosso" - в смисъл на достъп до фиданки или някакво лично инфо или идея откъде може да се поръчат по 1-2 на нормална цена. Италианските източници и описания на тамошните сортове ги дават, всичките да са от района на Абруцо и ги дават силно студоустойчиви - особено първата. В същия район сега отглеждат и "Lechino" - нея я дават със същата устойчивост, като последните 2 (малко по малко от "Gentile di Chiefi"). Разбира се това при техните климатични условия. "Lechino" обаче е адски ценна, защото е доказано устойчива на Xuellia - а тази гад със сигурност рано или късно ще се добере до всяко европейско кътче. Та се опитвам да намеря път и към 4-те сорта - да ги пробвам, като начало в Кресна.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 267 times
Been thanked: 803 times

Re: Маслини от района на Аbruzzo, национален парк в Италия

Мнение от Kiril Donov » 28 апр 2020, 16:56

Лечино отглеждам от много години. Засадих направо голямо дърво. През февруари 2012 г. измръзна до нивото на снега и от тогава не е мръзнала, но пък и след това май не сме имали под -10 градуса. Долните 20-30 см от дебелото стъбло се запазиха, но вече десетина години не е цъфтяла.

Абруцо е област в южната част на централна Италия. Там понякога имат много ранни или доста късни снегове и/или слани, но това не бива да ни заблуждава. Климатът навътре от морето си остава много мек в сравнение с България, навсякъде растат слонски Юки, Финикови палми и Вашингтонии. Понякога им мръзнат листата, но само навътре и далеч от морето. Ходил съм десетки пъти точно в този район и при това - във всички възможни сезони.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Andrey Kovatchev (19 май 2020, 09:31)
Rating: 7.7%

Andrey Kovatchev
Регистриран: 10 юли 2019, 14:23
Район: Благоевград, Кресна _Сандански
Надморска височина (m): 200
Абсолютна минимална t° (°C): -18,6
Минимум последна зима (°C): -10,4
Метеостанция: кресна
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Мнение от Andrey Kovatchev » 29 апр 2020, 12:19

Интересно. Според stringmeteo абсолютния минимум в Пловдив февруари 2012 е -24,4. Бях попаднал на информация за отглеждане на Лечино в Пиемонт на около 340 мнв (45,61; 7,78). Там зимите наподбяват много тези на в южна Струмска долина - средна януарска 1,5, абсолютен минимум - -20,8. Абсолютния за Сандански е -21, а за Кресна е -18.6 (това в Кресна е долинна станция в двоара на училището в града , по склоновете ще още по-висока). Има вероятност тези сортове да растат успешно в южно Струмско. Там си е доста по топло в сравнение с Тракия.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 29 апр 2020, 14:28

При мен минималната за февруари 2012 г. беше -15,2°С, като температурата беше измерена близо до тази маслина. Тогава имаше дълбок сняг и това помогна за запазване на близо половин метър стъбло. Явно обаче и тези -15 градуса са се явили твърде много, защото от половин метър стъбло, в горната половина тръгна доста измъчен прираст, т.е. стъблото е било с повреди даже и под снега. С времето оформих новата коронка от по-ниско избили филизи, но е факт, че растежът за тези 8 години, никак не е впечатляващ, т.е. растението остана осакатено след този студ.

Преди това бях пробвал и с по-малки маслинки от същия сорт (Лечо или синоним Лечино), но нищо не остана от тях. Въобще, при мен явно е доста високо за маслини и оцеляват добре само наистина "железните" сортове. При мен едва оцелява Халкидики, а Петроеля също не се държи перфектно.
Andrey Kovatchev (19 май 2020, 09:31)

alexander
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район: Сандански
Надморска височина (m): 243
Минимум последна зима (°C): -11
Has thanked: 130 times
Been thanked: 39 times

Мнение от alexander » 01 май 2020, 23:37

Киро, любопитно ми е това ти изказване за "оцеляват добре само наистина "железните" сортове"..

Твоите минимуми и Сандански може да им завижда, а ти говориш за най-железните? Хмм. Каламон имаш ли?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 01 май 2020, 23:44

Каламон отдавна нямам. За няколко меки зими стават цели дървета и в първата мразовита зима умират напълно, без дори да избият издънки. Сега пак имам една мъничка, но може би ще я оставя в саксия.
Имам българския Каламон, който през зимата на 2016/2017 измръзна почти до земята. После изби мощно и вече е на път да стане прилично дръвче.
Халкидики също нямам, макар да съм правил много опити.
Предпоследната ми Петроеля я извадих днес. По-точно - преместих я от хубавото ѝ място във възможно най-бедната почва в обекта. Нещо като смес от варовик, пясък и скални парчета, без никаква истинска почва или хумус. Просто ми омръзна да си губя времето с нея, но ми остана и още една.
alexander (02 май 2020, 08:19)

Потребителски аватар
kukuruzius
Любител на южните растения
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Мнение от kukuruzius » 07 май 2020, 18:37

Andrey Kovatchev написа:
28 апр 2020, 15:41
Здравейте - искам да питам дали някой има инфо за сортовете "Gentile di Chiefi", "Dritta", "Intosso" - и "Lechino"
Почти поръчах Gentle di Chieti и Leccino, понеже бяхя евтинки, но в крайна сметка се отказах.. Всъщност италианците, от които щях да ги взема ме отказаха. Според тях Leccino и Dritta могат да се пробват на по-топли локации в БГ, но казват, че търпят сериозни поражения при около -13, -14 градуса, а Gentle di Chieti според тях не е толкова студоустойчив. Казаха ми също, че Leccino е самостерилен сорт и му трябват сортове като Pendolino, Maurino или Arbequina за опрашване, а повечето от тях не са толкова студоустойчиви. Хората се занимават с маслини от повече от 140 години, затова им повярвах и се отказах да поръчвам. Освен това Киро ни е снабдил с може би най-студоустойчивите руски сортове. Ако опитите с тях са неуспешни, не виждам смисъл да се пробват италиански.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 08 май 2020, 09:44

Джентиле от Киети съм го пробвал отдавна и нищо не остана от него. От години работим с трите най-големи разсадника точно в Киети (Chieti) и съм бил много пъти там. Всяка маслина съм си я избирал лично, като съм разпитвал местните хора и специалистите. Интересното е, че поради липса на чак толкова големи студове в тези райони, те не знаят кой е всъщност най-студоустойчивият им сорт в района. Виждам, че и на вас не са го споменавали. Не ми го споменаха на мен. Аз обаче го открих, като събрах всички потенциално интересни сортове от района и ги тествах при мен.
Спокойно, много от вас вече също го имат, но под друго име. <he-he>

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 204 times
Been thanked: 164 times

Мнение от perperikon » 08 май 2020, 10:37

Някой ще предположи ли, кой от сортовете "Елит" (1÷5) отговаря на долното компилирано описание, което се дава за "Gentile di Chieti"? <thumbup>
"Сорт, характеризиращ се с винаги висока и постоянна производителност, растенията влизат в производство още от ранните години. Плодовете имат средно съдържание на масло, което е с отлично качество
По-скоро селски, той показва особена толерантност към студа и ветровете, докато изглежда, че е чувствителен към циклокония.Листът е ярко тъмнозелен на цвят, среден до голям размер без кривина на острието.
Плодът е с яйцевидна форма, с пресечена основа и заоблен връх. Размерът на плода е дребен до среден (2 - 2,75 гр.). Сорт за зехтин. Плодовете при узряване в по-голямата си част не са напълно оцветени, а зелено-жълти, розово-виненочервени; малко напълно узрели са черно-лилави. Дръжката е със значителна дължина (до 6 см), много отличителен белег. Лесно се вкоренява от резници."
Не е Елит 1 и 2, те са по-едри.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 08 май 2020, 21:13

Четеш ли изобщо? Написах, че Джентиле се спомина отдавна и нямам нищо останало от него.

Отговори