Опрашване при сортовете Авокадо

Отговори
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 267 times
Been thanked: 803 times

Опрашване при сортовете Авокадо

Мнение от Kiril Donov » 29 апр 2020, 09:02

Авокадото има доста особен цикъл на опрашване и това е причината за липсата на плодове при много от хората в Европа.

Сортовете Авокадо се разделят на два типа според цветовете си - тип "А" и тип "Б".
- Цветовете на тип "А" се отварят като женски сутринта на първия ден, като са в състояние да приемат прашец и да бъдат оплодени. В следобеда на следващия ден, започват да отделят прашец и се отварят отново, но вече като мъжки, но тогава женските органи на цветовете (плодниците) вече не са възприемчиви.
- Цветовете на тип "Б" се отварят като женски и приемат прашец следобед на първия ден. На следващата сутрин се отварят като мъжки и отделят прашец, а плодниците им вече не са възприемчиви.

Всичко това предотвратява самоопрашването и стимулира кръстосаното опрашване.
Често обаче си говорим, че при даден климат много от сортовете Авокадо са в състояние да се самоопрашват и връзват плодове без проблеми. Все пак категорично е установено, че кръстосаното опрашване увеличава добива с между 40 и 150%.

Един от най-важните фактори за успешното опрашване е температурата по време на цъфтежа. Ако цъфтежът съвпадне с твърде ниски температури, цветовете прецъфтяват без да се получат завръзи. Приема се, че минималните температури по време на цъфтежа, трябва да са над 12 градуса, а максималните - да са над 22 градуса. Такива, а и дори по-добри са температурите в момента в моята оранжерия например, но моите растения прецъфтяха преди близо два месеца.
Същата грешка допусках досега и с растенията ми Манго, които цъфтяха още в края на януари, но нищо не връзваха заради ниските нощни температури по това време. Тази година успях да сваля температурите в оранжерията и да задържа цъфтежа им, като растенията ми Манго вече са отрупани с малки завръзи. Ето защо от следващата зима ще трябва да сваля още температурите в оранжерията (в зоната, където растат Манго и Авокадо), за да може Авокадото да не цъфне преди месец април.

Цветовете при Авокадо се опрашват най-добре от пчелите, но може да участват и други видове насекоми - пеперуди, мравки, мухи и др.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
veso (29 апр 2020, 12:19) • perperikon (29 апр 2020, 13:00)
Rating: 15.4%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Re: Опрашване при сортовете Авокадо

Мнение от Kiril Donov » 30 апр 2020, 14:38

Една интересна статия по въпроса:

https://www.californiaavocadogrowers.co ... _Yield.pdf

Потребителски аватар
kukuruzius
Любител на южните растения
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Мнение от kukuruzius » 03 май 2020, 11:39

В САЩ практикуват един метод с доказана ефективност за по-добро опрашване-пръскат цветовете с медена или захарна вода. Има различни данни за процентното увеличение на добива, но като цяло всеобщото мнение е, че методът е ефективен. Киро, ако има някакви активни насекоми в оранжерията по време на цъфтежа, може да пробваш-не изисква много време или средства. Аз вчера най-после пресадих Фуерте-то. От миналата година, когато изкара по 2-3 листенца на клон, не е мръднало. Сега се надявам да тръгне, но за цъфтеж няма никакви признаци. Знаеш ли по кое време цъфти горе-долу? Тази година при мен цъфтя само неизвестният сорт авокадо от Палмцентъра, но понеже не ходя в офиса заради карантината, не съм имал възможност да помагам за опрашването. Хасс не беше цъфнало още, като го видях преди 2 седмици.. миналата година цъфтя по-рано сякаш.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 67 times
Been thanked: 80 times

Мнение от traiko » 03 май 2020, 21:12

kukuruzius написа:
03 май 2020, 11:39
В САЩ практикуват един метод с доказана ефективност за по-добро опрашване-пръскат цветовете с медена или захарна вода. Има различни данни за процентното увеличение на добива, но като цяло всеобщото мнение е, че методът е ефективен.
По моето Авокадо останаха много малко цветове,от които има и отворени и не отворени.
Реших днес да ги напръскам с медена вода.Между другото някъде и аз бях чел,че
има ефект от цялата работа,но сега ме подсети и ти.
Та какъв беше резултата.Наблюдавах 2 часа как пчелите подминават Авокадото и налитат на цитрусите,въобще не му обръщаха внимание.Мухи няма.
Над вечер гледам,че цялото е пълно със мравки,голяма напаст са,няма отърване от тях.
Наложи се да пръскам с инсектицид.
Винаги съм си мислил,че цветовете на Авокадото са мъжки и женски,но съм мислил,че
на първият ден цъфтят женските,на следващият мъжките.Не знаех,че става въпрос за едни и същи цветове,мислих си,че са отделни. <smile134> Пробвах да ги опрашвам с клечка за уши но
нищо не се получи.

Added in 29 minutes 29 seconds:
Като прочетох статията която Киро е показал по горе,то направо си е цяла философия.
На дали някога ще имаме възможност да отгледаме плод.Или най малко поне да има 2.3 сорта.
<smile134>

Потребителски аватар
kukuruzius
Любител на южните растения
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Мнение от kukuruzius » 03 май 2020, 21:54

Цветовете на авокадото не са много атрактивни за насекомите и това е целта на това пръскане-да се привлекат колкото може повече насекоми. Предполагам, мравките също биха могли да пренесат полен. Относно цъфтежа, преди ми беше интересно кога при едно растение се застъпват "мъжки" и "женски" цъфтеж-оказва се, че това се случва най-често в нетипични за авокадо ширини, където има големи температурни флуктуации по време на цъфтежа, т.е. в тези ширини вероятността за самоопрашване е по-голяма. Голямо влияние оказва и въздушната влажност. Пчелите, обаче си остават най-сериозният опрашител на това интересно растение, а в София през февруари не само, че няма пчели, а може и полярни мечки да се видят :D Във всеки случай аз продължавам да опитвам и се надявам да отгледам плод авокадо..

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 14 май 2020, 23:59

Ето как се отварят цветовете при двата типа авокадо ("А" и "Б"):
Изображение

Цвят на Авокадо HASS в първа (женска) фаза:
Изображение

Цвят на Авокадо HASS във втора (мъжка) фаза:
Изображение

Източник: