Проблем с фикус лирата

Тук коментираме бактериални, вирусни и гъбни заболявания, също и нападатели: въшки, акари, белокрилки, гъсеници, скакалци, гризачи, къртици и други, както и борбата с всички тях.
Торове и пестициди и други препарати.
Отговори
gergana_balabanova
Любител на южните растения
Регистриран: 24 яну 2019, 18:23
Район: София
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Проблем с фикус лирата

Мнение от gergana_balabanova » 12 май 2020, 15:23

Здравейте!
Забелязах някакви черни петна по младото листо на лиратата вкъщи. Не мога да видя някакъв вредител. Според вас гъба ли е или нещо друго? Имам инсектицид и акарицид и фунгицид, с които да пръскам, но не знам какво е.
Благодаря предварително!
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 267 times
Been thanked: 803 times

Re: Проблем с фикус лирата

Мнение от Kiril Donov » 13 май 2020, 00:29

Какви торове сте слагали в последно време и по колко?

gergana_balabanova

Мнение от gergana_balabanova » 13 май 2020, 09:21

Торих преди седмица с тор за листнодекоративни растения и го разтворих както е написано на опаковката. Не е пресаждано скоро.

penoff
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 3 times

Мнение от penoff » 13 май 2020, 12:09

Колко често го поливате? В кабинета ми имам такъв фикус. Нямаше ме три седмици и възложих на хигиенистката да го полива, без ѝ да давам указания за количествата вода и честотата на поливките. Връщайки се на работа, забелязах, подобни тъмни петна, но започващи откъм периферията. Почвата беше солидно наквасена - трети ден повърхностният слой не може да изсъхне, защото няма пряка слънчева светлина. Допускам, че поливките са били веднъж седмично, но обилни. Това ще го изясня допълнително. Докато аз си го поливах, нямаше подобни проблеми.
PS: Аз съм утрепал доста растения от преповиване, затова много внимавам с водата.

gergana_balabanova

Мнение от gergana_balabanova » 13 май 2020, 12:33

Поливам го веднъж седмично, най-често в чинийката, с филтрирана вода. Досега си беше добре, не знам какво му стана. Листото на снимката падна само като го докоснах. Скоро имаше някакви въшки вкъщи и превантивно напръсках почти всички растения с Би-58, но не го дозирах много добре. Капнах 2 капки в половин литър вода. В резултат на което едно просто умря за един ден, а на едно друго забелязах, че младите листа покафеняват и се сгърчват откъм върха. И се чудя дали не е възможно да съм ги изгорила с препарата. Всички ги измих с вода два дни след пръскането, включително и това на снимката. Лошото е, че не помня дали него го пръсках, но при всички положения е мито.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 13 май 2020, 23:31

На мен ми изглежда като преторено с тор.
Не е изключено и да е засушаване. Явно продължават из пространството да се носят легенди за поливане само в чинийката и хората ги следват. Аз пък наливам с маркуча... отгоре.

penoff
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 3 times

Мнение от penoff » 14 май 2020, 09:29

Поставих въпроса с поливането, само за да насоча вниманието към него като възможна причина за проблема, или за да го изключа - анамнезата трябва да е пълна. От споделената информация за честотата и количествата на водата, при вас преполиването трябва да се изключи като причина за петната. Появата на подобни петна при моята лира (макар, че като ги гледам, те са по плътни и по-тъмни от вашите - ще споделя снимка) е резултат от подгизване на почвата (от понеделник до днес тя все още е мокра и не може да засъхне - при тези горещини и постоянно отворения прозорец на помещението). Разбрах, че през трите седмици, докато ме е нямало, поливките са били ежеседмични и обилни.
Въпрос към Кирил Донов: Има ли опасност за загниване? Какво се прави в подобна на моята ситуация (преполято растение), за да се избегне загиване на растението? Благодаря.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 14 май 2020, 09:40

penoff написа:
14 май 2020, 09:29
Има ли опасност за загниване? Какво се прави в подобна на моята ситуация (преполято растение), за да се избегне загиване на растението?
Ако растението е малко и е засадено в голяма саксия, като системно се преполива и е на закрито - опасността от загниване е голяма. Ако в саксията е пълно с корени - няма опасност от загниване.

gergana_balabanova

Мнение от gergana_balabanova » 14 май 2020, 20:12

Поливам го в чинийката, защото имам навика да давя растения. Иначе какво да го правя това? Да го пресадя ли в нова почва? И другите му нови листа паднаха вече. Надявам се да изкара някакви нови отново.

elitka
Регистриран: 20 мар 2020, 13:52
Район: Хасковска област
Been thanked: 2 times

Мнение от elitka » 16 май 2020, 14:51

Искам да ви попитам тези дали са готови за засаждане? И тъй като за пръв път ще гледам такъв фикус, дайте основни съвети за отглеждането му 🙂
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 17 май 2020, 10:09

Готови са. В малки саксийки, докато се вкоренят добре в субстрата. В началото задължително на сянка!

gergana_balabanova

Мнение от gergana_balabanova » 18 май 2020, 17:32

Здравейте отново! За да не отварям нова тема, ще пиша в тази. Качих снимки на кротона вкъщи. Забелязах тези петна по листата. Постепенно изсъхват и падат. Растението се полива веднъж седмично, не е пресаждано и не е торено скоро. Стои на възможно най-слънчевото място. Преди време имаше въшки и беше напръскан с би-58. След няколко дни почистих всяко листо с тампон, напоен с вода и малко спирт, след което го измих с вода и няколко дни след това напръсках отново с би-58. Въшките изчезнаха. Какво може да му има сега? Искам да го спася, ако това е възможно.
Изображение Изображение Изображение Изображение

Отговори