Хората, природата, климатът и т.н.

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси
Отговори
Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 208 times
Been thanked: 284 times

Хората, природата, климатът и т.н.

Мнение от zack » 13 май 2020, 00:41

От два месеца гледам снимки от различни места по света, където след мерките срещу Covid-19, въздухът става по-чист, водата също, животните се появяват от някъде и т.н. Има доста хора, които разправят, че това са глупости, измишльотини и какво ли не. Днес се убедих, че това е истина!

Пътувайки за Ивайловград и навлизайки в ниските части на Родопите(след Малко Градище) през деня видяхме - толкова диви гълъби, колкото съм виждал общо за цял живот, дива котка(включена в Червената книга), зайци, сърни, лисица и т.н. И това през деня <wine>
Пътувам от 20 години по този маршрут, имам вече над 500 000 километра София - Ивайловград, защото се прибираме при всеки удобен случай, но толкова животни на едно минаване и то през деня не съм виждал <hmmm>
Да оставим всичко друго, само гривяците да вземем, пак е наистина странно. Като ловец, риболовец и любител на природата, и особено като гълъбар от малко дете това ми прави огромно впечатление! Толкова диви гълъби не съм вижал. Но и други животни. Случвало се е да видя дива котка и чакал в един ден, или заек. Или лисица и заек, ама и сърни и т.н. на едно пътуване - никога.

Вероятно това е заради много по-малко пътуващите последните дни. Дори и така да е - харесва ми! Да не говорим, че в центъра на София последните дни е много по-свеж въздухът и се чуват много повече птички.

Но защо пуснах тази тема! На природата и на планетата не сме им нужни! Точно за 1-2 години ще са се възстановили и ще са забравили за съществуването ни. И вероятно единствено поради алчност не можем да го осъзнаем и продължаваме да ги унищожаваме забравяйки, че ние зависим от тях...

Сега си говорим с жената. Преди 20-25 години свинската мас стана вредна. Яко било да се тъпчат хората с хидрогенирани мазнини, а сега се оказа, че е обратното и маста е най-полезна за готвене, а тия другите причиняват рак.

Както обичам да давам пример с един свирачанец - яде 30 дни по 30 яйца с жълтъците и нищо. Нито едно показание в изследванията му не се промени към лошо. 900 яйца за един месец. 900 жълтъка. Уж бяха много вредни?

Природата и натуралните неща не са вредни! Вредна е човешката алчност! Както е вреден фалшифицираният зехтин от римско време до днес...

P.S. И един щъркел се разхождаше в центъра на Дъбовец пред ХоРеМаг-а <453> Това не е майтап. Не зная какво търсеше там, ама грам не се притесняваше!

These users thanked the author zack for the post (total 2):
Kiril Donov (13 май 2020, 00:51) • veso (13 май 2020, 12:19)
Rating: 15.4%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 267 times
Been thanked: 803 times

Re: Хората, природата, климатът и т.н.

Мнение от Kiril Donov » 13 май 2020, 00:57

Хората ставаме все повече и катастрофата е неизбежна. От известно време си мисля, че единственият изход е да се съберат всички страни и да се разберат, че никое семейство където и да е на Земята, не може да има поече от едно дете. Така населението ще намалее, а Земята ще успява да ни изхранва, без да я унищожим. И без да се налага да се изтребват хора чрез войни, глад, болести и т.н.

Отделно - крайно време е да се приемат закони за целия свят, които да забраняват производството на каквото и да е, ако не може да се рециклира постоянно или да се разлага в природата по естествен път. Не вярвам в 21 век, да не можем да измислим заместители на найлона и пластмасите, например. "На каква цена обаче?", би попитал някой. Правилният отговор е - За да се спасим от самоунищожение!
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
veso (13 май 2020, 12:19)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 208 times
Been thanked: 284 times

Мнение от zack » 13 май 2020, 01:21

Най-странното е, че на Земята не сме й нужни, напротив! Ние буквално сме гнусен паразит, който в един момент ще стане прекалено дразнещ и ще бъде отстранен <wine>

Помня преди 7-8 години за Нова година в Жеравна 2 дни обсъждахме с едни приятели подобни въпроси. Стигнахме до там, че няма никакъв проблем да живеем в хармония с прородата и помежду си, но просто не сме такива <no> И общото заключение беше, че алчността и мързелът ни тласкат към това, което сме в момента...

forumolubec 1978
Любител на южните растения
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Мнение от forumolubec 1978 » 13 май 2020, 04:41

И аз забелязвам нещата, които Zack пише за природата, но смятам, че това е само „глътка въздух“ за нея. Идва ми сравнението за мъчението с използването на кофа с вода, в която се потапя главата на измъчвания и само за няколко секунди се изважда, за да не се удави, преди да каже това, от което се интересуват мъчителите му. Та точно в подобна ситуация си представям, че сме в момента и природата веднага реагира на липсата и по-точно на замърсяващото ни присъствие. Съвсем скоро „пропусната инерция“ на замърсяването и движението на хората ще бъде наваксана, въпреки че тези, които контролират света нямат нужда от толкова хора с технологичния напредък. Само едно уточнение! На фона на заливащата ни информационна простотия отвсякъде ми направи впечатление една статистика, която бе споделена по някаква медия. Преди кризата във всеки един момент във въздушното пространство на планетата е имало между 10 и 15 хиляди самолета. Само на час тези самолети са изгаряли 50 000 тона керосин, т.е за 20 часа 1 млн.тона, а за година приблизително 400 млн. тона грубо… само самолетите в света. Много скоро това ще бъде наваксано и увеличено. Понякога наистина се „самоубеждавам „ вътрешно , че сме експеримент на природата за затоплянето на климата -някакъв отговор на ледниковите периоди… Стига "размисли" по първи петли <explain>

Отговори