Мичуринска 10 - уникален български сорт, Michurinska-10

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Мичуринска 10 - уникален български сорт, Michurinska-10

Непрочетено мнение от Slavyanski » 18 май 2018, 18:07

И аз, благодарение на reimbrant, завъдих от Мичуринска 10, която ми е първата смокиня. От "якия балкански ген", от дървото на снимките по-горе. Само един от резниците не успя да се вкорени. Ето една снимка на едно от по-едричките растения:

Изображение

Може би и по-сухият и каменист терен оказва благотворно влияние върху райчовите смокини в Карловския Балкан, за да не мръзнат. При мен има тенденция за задържане на много почвена влага, особено зимата и в настоящия сезон. И в момента се излива порой навън. Но аз се охрабрих и за смокини от северната страна на билото на планината; ако смокиня вирее на неговия "ветрилник", защо да не вирее и тук при подходящи грижи.

Поздрави и за Mariusz от Полша! Не знаех, че там също виреят смокини, че и от нашенски сорт. Каква е най-ниската зимна температура в твоя район, Mariusz?

cybercop
Регистриран: 27 яну 2018, 17:19
Район: Монтана, България
Любимо растение: Орех
Любим плод: кайсия
Любим климат: Умерен
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от cybercop » 18 май 2018, 18:45

Slavyanski написа:
18 май 2018, 18:07
Може би и по-сухият и каменист терен оказва благотворно влияние върху райчовите смокини в Карловския Балкан, за да не мръзнат.
В никое планинско и полупланинско село в Област Монтана в което съм ходил тази пролет, не съм виждал измръзнали смокини. Тези "ветрилници" са лек полъх в сравнение с теченията в равнините, където през зимата, вятъра носи сняг по пътищата, както става с пясъка в Сахара. А, през зимата в планините е студено, но не и в най- големите студове. Тогава, там е по-топло от равнините. Снегът се задържа и няма ранни затопляния, които да я подлъжат да се активизира много рано и да измръзне през Март. Смокинята обича начупен терен, пропусклива почва и южно изложение.
These users thanked the author cybercop for the post:
Slavyanski (18 май 2018, 20:48)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Slavyanski » 18 май 2018, 20:46

cybercop написа:
18 май 2018, 18:45
Slavyanski написа:
18 май 2018, 18:07
Може би и по-сухият и каменист терен оказва благотворно влияние върху райчовите смокини в Карловския Балкан, за да не мръзнат.
В никое планинско и полупланинско село в Област Монтана в което съм ходил тази пролет, не съм виждал измръзнали смокини. Тези "ветрилници" са лек полъх в сравнение с теченията в равнините, където през зимата, вятъра носи сняг по пътищата, както става с пясъка в Сахара. А, през зимата в планините е студено, но не и в най- големите студове. Тогава, там е по-топло от равнините. Снегът се задържа и няма ранни затопляния, които да я подлъжат да се активизира много рано и да измръзне през Март. Смокинята обича начупен терен, пропусклива почва и южно изложение.
Има го и това за най-студените зимни дни, мога да потвърдя от опит. Преди две години зимата помагах на един познат да си строи къща на 1200 м. надморска височина в подножието на Витоша. Работихме януари, и то така се случи, че точно тогава беше -15 десетина дена, и температурите дори денем не се вдигаха над нулата. В София беше -18 сутрин, мъгла, кучешки студ, но горе на мястото беше слънчево и в нито един момент не ми мръзнеха ръцете. Просто слънцето в планината променя нещата. Долу в ниското ледът не можеше да се стопи по улиците, даже се чудех (като се прибирах) дали хората въобще слънце са виждали.

Та какво излиза, че смокините в планините са по-привилегировани отколкото в инверсионни области? И въпреки това аз не виждам смокини да се отглеждат в района? А за ветровете, на откритите места има сериозни течения, и не мисля, че в равнината са по-големи. Тази зима през февруари вятърът при мен счупи/изкорени няколко стари дървета (сливи, джанки, ябълки). Имах чувството, че и мен ако ме подеме, ще ме метне в дерето. Южен вятър беше.

Мислите ли, че -18 в равнината и -18 в планинска местност са едно и също? Аз поне мисля, че това колко е закътано/ветровито мястото, трябва да оказва огромно влияние... но това не го казвам от опит.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)
Регистриран: 11 апр 2014, 11:40
Район: Нови хан (крайна Югоизточна част на Софийското поле)
USDA zone: 7a
Минимум последна зима (°C): -15 (01 март 2018)
Любимо растение: Смокиня и Кокосова палма
Любим плод: Смокиня
Любим климат: Тропичен

Непрочетено мнение от tisho » 18 май 2018, 22:51

Не вятъра е проблема, а точно обратното - инверсионната обстановка, безветрие и кучешки студ в котловините, които са пълни с леден въздух без да има вятър, който да го махне или размеси с по-топъл, именно това мори смокините. Така че тази в планината над Карлово не е по-студоустойчива разновидност Мичуринска 10, просто е далеч от инверсии.

adrian123
Регистриран: 05 дек 2015, 21:47
Район: Bulgaria
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от adrian123 » 19 май 2018, 00:20

Най-важния фактор според мен горе долу наравно със абсолютната минимална е продължителността на студа да не говорим и за сорта. Колкото може да е по-кратък студа и да има повече топли периоди през зимата толкова по-добре за смокините и други средиземноморски растения. Поне това са мойте наблюдения.

Потребителски аватар
tisho
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие)

Непрочетено мнение от tisho » 19 май 2018, 04:42

Не е точно така, защото точно при условията които описваш, моите Мичурински са аут след тази зима - по-топла и с наистина много кратки периоди на застудяване.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от plamen » 19 май 2018, 09:51

Нещата са комплексни.Всичко има значение: сорт,почва,торене,валежи,мин.температури,продължителност на студа,възвратни затопляния,вятър,изложение,възраст на растението .....и още.Затова теоритизирането не помага много.Просто пробваш и това е.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 19 май 2018, 10:39

plamen написа:
19 май 2018, 09:51
Нещата са комплексни.Всичко има значение: сорт,почва,торене,валежи,мин.температури,продължителност на студа,възвратни затопляния,вятър,изложение,възраст на растението .....и още.Затова теоритизирането не помага много.Просто пробваш и това е.
<wine> <bravo2> <thumbup>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

adrian123

Непрочетено мнение от adrian123 » 20 май 2018, 00:52

Така е, то където смокини може да има, то вече ги има. Хората пробват много преди нас.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 20 май 2018, 09:30

adrian123 написа:
20 май 2018, 00:52
Така е, то където смокини може да има, то вече ги има. Хората пробват много преди нас.
Не вярвай много в човешкия разум. В човешката глупост има много повече перспектива. По моя край има смокини във всяка втора къща. Никой не се интересува, какви сортове има и, как да се грижат за тях. Като решиш да засадиш смокиня, отиваш в съседа и си изкопаваш коренова издънка. Почти никой не знае, че растенията могат да се вкореняват от резници, а и не биха се занимавали. Половината ги засаждат на сянка, а 90% оставят по над 10 издънки една до друга да се засенчват допълнително помежду си. Някакъв умник на моята улица в Монтана, дори ги е научил да привързват стеблата по 3-4 на китки, както някои правят с фикус Бенджамин. Над 15-20 издънки, с превързани по 3 клона на китки. Изглежда им е допаднала идеята, защото видях този шаблон в доста дворове. Откъде ще и дойде на тази смокиня светлина и защо вкарват всяка издънка в конкуренция с останалите, изобщо не са въпроси, които ги вълнуват. Та, много по- вероятно е, някъде да няма смокини, защото и в съседите няма, отколкото в това, че не виреят на това място. Наличието на Брънсуик в някой двор, не е в резултата на проучване, анализ и последващо снабдяване с растението, а просто, че са го изкопали от двора на някоя от бившите почивни бази по Черно море, където са почивали и са видели, че смокините са едри.
Както каза колегата Plamen - трябва да опиташ, за да знаеш, като се съобразяваш с елементарна логика и (донякъде) с наученото от други до момента.
Последна промяна от cybercop на 20 май 2018, 12:18, променено общо 1 път.
These users thanked the author cybercop for the post:
Slavyanski (20 май 2018, 09:37)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
tisho

Непрочетено мнение от tisho » 20 май 2018, 11:16

Абсолютно точно казано.
Затова смятам,че със знания и много опити смокиня ще расте там където преди не е растла!

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 20 май 2018, 12:31

И аз съм на това мнение ,и съм се заел точно с тази дейност ,с над стотина сорта,и съм много обнадежден,че все някога ще го постигна при мен ,поне с повечето сортове,всяка година им заякват корените и всяка нова тръгват с по голяма сила.Поне за мен смокинизирането е идея номер едно.Надявам се с времето да придобият по малко закалка по кекавите сортове и да станат и при мен,а такива като Паначе ,сигурно ще се разделим по нататък,ще опитам нещо като естествен подбор.Но съм сигурен в едно ,че ще съм един от хората в България с най многото видове смокини.Божествен плод, нямам думи .Пожелавам успех на всички ентусиасти,и нека направим България по красива и по разнообразна в посока повече екзотични растения. <tropical> <wine> <blue lagoon>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

adrian123

Непрочетено мнение от adrian123 » 20 май 2018, 19:44

Ето малко снимки от Google maps на смокини от Софийското село Герман снимките са правени 2012. Чудно ми е как ли са сега...
Изображение Изображение
Изображение
Има и други храсти големи горе долу като на последната снимка.
Последна промяна от adrian123 на 21 май 2018, 23:12, променено общо 1 път.

cybercop

Непрочетено мнение от cybercop » 20 май 2018, 21:30

Да се възползвам, докато е активна темата. Някой забелязал ли е слаб/бавен растеж на Мичуринска 10, както пише в книгата на Радка Серафимова? Посредственият вкус за който също пише го пропускам, но в това за растежа, някой констатирал ли го е ? Моите наблюдения са точно обратните - растежа е доста интензивен.

Потребителски аватар
tisho

Непрочетено мнение от tisho » 20 май 2018, 21:51

Сравнена със силно растящите сортове, растежа наистина е по-бавен, дърветата са по-компактни. Докато примерно старо дърво Созополска 20 прилича на голям орех -това е сорт със силен растеж.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Kalamon Bulgaria, първият български сорт маслина
    от Kiril Donov » 26 яну 2016, 12:04 » в Сортове маслини (Olive varieties)
    18 Отговори
    4558 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    11 май 2017, 21:16
  • New post Michurinska-10 - unique Bulgarian fig variety
    от maris111 » 18 май 2018, 10:12 » в Internationaler Abschnitt / International Section
    5 Отговори
    424 Преглеждания
    18 май 2018, 17:28
  • New post Български местни ендемити
    13 Отговори
    2297 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    26 дек 2015, 11:55
  • New post Студоустойчивост на палмите при български условия
    от ники » 30 апр 2011, 15:23 » в Палми (Palms)
    41 Отговори
    10097 Преглеждания
    Последно мнение от edi
    18 фев 2016, 09:56
  • New post Български сортове зеленчуци за по-влажен климат
    8 Отговори
    1039 Преглеждания
    20 юни 2018, 16:09
  • New post Смокиня сорт Ахтополска 17
    от Петър » 05 юни 2015, 21:44 » в Сортове смокини (Fig varieties)
    5 Отговори
    1405 Преглеждания
    Последно мнение от Петър
    09 юли 2015, 14:23

Върни се в “Сортове смокини (Fig varieties)”