Aвокадо, Avocado, Persea americana

Потребителски аватар
kukuruzius
Любител на южните растения
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Aвокадо, Avocado, Persea americana

Мнение от kukuruzius » 11 окт 2019, 21:52

В Кауфланд са пуснали авокадота от района на Припят (Украйна) :) Един плод=порция гуакамоле за трима на цена 3.80лв.

Изображение

Изображение

Изображение
These users thanked the author kukuruzius for the post:
Kiril Donov (11 окт 2019, 22:55)
Rating: 7.7%

Predator 70
Любител на южните растения
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Мнение от Predator 70 » 11 окт 2019, 23:23

Преди два дена купих и се чудих що светят на тъмно,пък те били Чернобилски☢

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 222 times
Been thanked: 171 times

Мнение от perperikon » 11 окт 2019, 23:54

kukuruzius написа:
11 окт 2019, 21:52
В Кауфланд са пуснали авокадота от района на Припят (Украйна) :) Един плод=порция гуакамоле за трима на цена 3.80лв.
Недей да пишеш такива глупости, че някой може да си помисли, че е истина!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 302 times
Been thanked: 868 times

Мнение от Kiril Donov » 17 окт 2019, 20:10

Днес стана въпрос за авокадо с колегите в разсадника и се оказа, че сортът от Италия, който е наличен в момента, може да се самоопрашва. Растенията са дошли тази пролет и само две са цъфнали. И двете обаче са имали по няколко плода, които са недряли доста, почти като размера на узрелите плодове. Тези две растения са се купили от клиенти и в момента нямаме наличен плод, за да мога да предположа сорта. Аз някак съм ги пропуснал и не съм ги видял.
Днес прегледах наличните растения в момента. Видяха ми се от един сорт. Ще ги наблюдавам по-внимателно вече, за да хвана сорта им.

Важно е да се отбележи, че растенията са цъфнали напролет, когато вече е имало много пчели и други насекоми за опрашване. Държани са в засенчената оранжерия. Това не би трябвало да е важно, но все пак искам да споделя фактите. Може би напролет ще успея да накарам някои от моите сортове да вържат плод и ще установим правилните условия за опрашване при нашите условия.

Райчо, ти имаше заръзи по твоите дръвчета в оранжерията. Какво стана с тях?

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 10 times
Been thanked: 135 times

Мнение от reimbrant » 18 окт 2019, 08:25

Здравей Кирчо,окапаха,първо на Зотаното,и после на Бейкъна,като на Бейкъна стана колкото голям орех.До колкото съм запознат и двата сорта са от една група и най вероятно за това.Имам общо 5 сорта които се надявам идващата година да цъфнат всичките вече и да станат нещата,понеже от тези пет има и от другата група.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 18 окт 2019, 08:58

Райчо, бяхме говорили и не знам защо изчакахме да свърши сезонът тази година, но дай една подложка да ти прехвърля няколко сорта. Пък другото лято ти ще ми дадеш калеми от твоите сортове, които аз ги нямам. Става ли?

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Мнение от reimbrant » 18 окт 2019, 12:33

Става ,естественно,никакъв проблем за калеми ,но мен повече ме устройва няколко подложки ,с по един сорт прехвърляне.Тези семенаци огромните в оранжерията много ме ядосват и не се прихващат,миналогодишна присадка ,тази година цъфтя и после късно през лятото умря цялото присадено клонче,има за сега някоя пъпка хваната ,ама няй вероятно ще ги изкореня и на тяхно място нови млади присадени да сложа.Имам хубави подложки в големи саксии /постоянно поливани,/мисля че ще имат добра мазга,това лято ги помъчих веднъж,но нещо не ми се отдаде.Всякакви овошни дръвчета на сто процента стават ,тези авокада бая ми се опъват.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 19 окт 2019, 09:30

Вече е късно за този сезон, макар вчера пак да присаждах авокадо. Но официално приключих с облагородяването преди повече от две седмици. Шансовете за прихващане са вече твърде малки, особено ако паднат още температурите и дойде поредица от облачни дни.
За да не товарим темата излишно, звънни ми като имаш път към Пловдив и ще се разберем. Но понеже са ти в големи саксии, повече ме устройва да ги взема пролетта, защото нямам много място в оранжерията. Към края на април е идеално.

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 19 окт 2019, 15:21

Ако не забравя дотогава ,много време има ,но и ти се сещай. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 05 дек 2019, 21:28

Здравейте, днес след като ми съобщи бащата за минус 6 на вилата ,и най много се притесних за авокадата,скъпи растения ,5 облагородени сорта,голяма бугенвилия и 3 гуави ,все неща на които не трябва да им пада температурата под нулата/така поне съм се старал да става до тази година.
Но тази сутрин вътре е влезнало мраз от 1 градус под нулата.На обяд като отидох там,всичко си беше много весело ,без грам овесване/което при тези тропически култури веднага си проличава..
Та така това са снимките от днес след студа,без отопление.На втората снимка се вижда присадка от късното лято ,на дъртите семенаци,доста развита ,около 10 см прираст,а на 3 и 4 снимка си направих един късен експеримент от преди седмица,да видим дали ще се получи нещо.Според Кирчо нищо няма да стане,но аз все още храня някаква надежда ,понеже всеки ден в оранжерията е тропик,навсякъде нови леторасли полудяват семенаците. Изчистил съм всичко и се надявам растенията да се хванат за последната сламка която съм им дал да дишат -благородните калеми. Като не стане ,здраве да е ,догодина пак,няма да им се дам ,материал има за присаждане все ще ги излъжа някак си.Единият семенак е излъган,и другият няма да ми избяга.
И на последната снимка,ягодовата гуава ,нещо се е подлъгала от късното лято ноемврийско и навсякъде е бутонирала като за световно.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 05 дек 2019, 23:16

Райчо, за Авокадо -1 градус не е проблем. Такава температура обаче би трябвало да си проличи веднага върху Бугенвилия. Ако и на нея нищо ѝ няма, значи вероятно само около термометъра е било толкова студено. В оранжерийни условия не е като навън, може да се получат няколко градуса разлики за няколко метра, в зависимост от близостта до прозорците, височината, покритието от листна маса и т.н.

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 06 дек 2019, 06:41

И на Бугенвилията ,нямаше грам овесено,просто това е показало вътре на станцийката ТФА,както и да е от вчера на обяд има духалка работеща и след малко ще питам какво показва и дали действа тя,защото пак ме подведоха руснаците ,снощи даваха за тази нощ за Карлово само минус един,а то се повтори почти същата ледена нощ,само минус 4 при минус 4 и половина предната нощ.Най вероятно трябва да сменям синоптиците,на тези не може да се вярва. До снощи държаха на минус 1 ,а сега през ноща са се коригирали на минус 5.И това ако не е подлъгване.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 222 times
Been thanked: 171 times

Мнение от perperikon » 06 дек 2019, 10:01

GFS и ICON също даваха символични минуси при мен. Само дежурните криофили GEM познаха -5 за вчера и днес.

Потребителски аватар
h2o Тишо
Engineer-agronomist, Master in Agriculture | Инженер-агроном, Магистър по Земеделие
Регистриран: 02 фев 2012, 21:48
Район: гр.Добрич
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -18*С 2010г.
Минимум последна зима (°C): -12/-12.5 (01.03.2018)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 38 times

Мнение от h2o Тишо » 06 дек 2019, 22:25

Руските сайтове също винаги дават по-топло.Хулят Синоптика въпреки ,че е машинен модел,но той засега ми показва относително вярно. Сори за спама .

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 30 дек 2019, 22:06

Да покажа едни много късни присадки на авокадо,почти зимни може да се каже,.Растенията полудяваха в растеж въпреки и настъпващата зима,благодарение на лудата топла есен,а и фактора топъл и горещ парник,за тях все едно си е лято.Според Кирил Донов от Палм център ,просто са обречени толкова късни присадки ,но аз съм малко оптимист,след като изрязах купища листна маса, и оставих растенията просто да се захванат за сламката ново дищане от присадките.Днес сме 30 декември един ден преди нова година,вече месец калемите са зелени,пъпките/листните/ се разпукват и растенията се борят по някакъв начин за живот,демек принуждавам ги да се борят чрез присадките за нов живот .Дано да има някакъв успех с този изчанчен и късен мой експеримент. <wine>
These users thanked the author reimbrant for the post:
veso (31 дек 2019, 15:18)
Rating: 7.7%

Отговори