Дуриан, Durian - King of the fruits (Durio zibethinus)

Типичните тропически и екваториални плодове, които нормално растат на не повече от 30 градуса северно и южно от Екватора.
The typical fruits of tropical and equatorial origin, that grow usually not more than 30 degrees north or south from the Equator.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 119 times
Been thanked: 373 times

Re: Дуриан, Durian - King of the fruits (Durio zibethinus)

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 сеп 2018, 21:31

Това е сортът МонТонг, най-известният тайландски сорт по света и един от най-известните сортове по принцип. Но това е евтин сорт, а плодовете лично за мен са с посредствено качество. Подходящ е за начинаещи любители на Дуриан, но сериозните фенове дори не го опитват и доказателство за това е фактът, че в Сингапур този сорт не се намира по пазарите. А Сингапур е огромен пазар за Дуриан, като хората го ядат редовно и в големи количества. Там обаче се продават основно елитни сортове от Малайзия, които са с много по-наситен аромат и вкус. Който опита такъв елитен сорт, завинаги се влюбва в Дурианите. Подобен елитен сорт в Тайланд е КанЯо, който има изумителен вкус. Влюбих се в него още с първата хапка.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

forumolubec 1978
Любител на южните растения
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 18 times
Been thanked: 39 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 13 окт 2018, 13:49

Един български клип за дуриан в телевизионното предаване "История на храните".
These users thanked the author forumolubec 1978 for the post:
perperikon (18 май 2019, 08:26)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 май 2019, 08:08

Една карта, изобразяваща месеците на зреене на Дуриан в различните страни в Юго-източна Азия. Полезна е за хората, които искат да планират пътуването си през сезона на Дуриан. Аз отдавна така правя.
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 юни 2019, 19:30

Тази година в Тайланд е имало много горещо време през април и май и има Дуриан с отлично качество. Аз имам доста добър опит с избирането на качествен Дуриан, но и аз не съм застрахован от грешки. А онзи ден имах интересна случка. Купих 3 плода от един човек. Единия Кан-Яо поисках да ми го нареже веднага, за да го изядем в колата с жена ми. Човекът взе да се суети с ножа и да ръга плода напосоки. Аз нали все си пазя семките (по принцип и те се ядат, макар аз да ги искам за друго), та взех му ножа и му казах, че аз ще си го нарежа. После го нарязах професионално с няколко бързи отреза така, че после с лекота да извадим месото от вътре. На човека буквално му увисна долната челюст, взе да се обяснява нещо на тайландски с другия човек там, а после ме попита от колко време живея в Тайланд. Аз се направих, че не съм разбрал какво има предвид и му отговорих "три седмици". Веднага последва и следващия въпрос: "Имаш тайландска жена, нали?" На това нямаше как да отговоря утвърдително, затова посочих колата и казах, че не е тайландка и си я имам от вкъщи. Двамата бяха много изненадани - европеец не само да яде Дуриан, но и да разпознава сортовете на сергията, да избира качествени плодове и да си ги реже по-добре от тях.

Добре, стига с хвалбите. Сега ще ви споделя грешките си. Надявам се следващият текст да е полезен за търсачите на дурианови усещания, които са решили да опитат този божествен дар на място в Азия.
Дурианът е уникален, невероятен, неописуемо вкусен плод. Едно от най-интересните му качества е това, че всеки плод е с различен вкус и никога не знаеш какво ще ядеш, докато не започнеш. Това обаче не е добре, според жена ми. И наистина, при цени в Тайланд между 20 и 50 лева за един плод, никак не е приятно да отвориш смърдящ Дуриан и да го изхвърлиш.
Тази година дойдох в Тайланд в началото на сезона на Дуриана и това ми беше грешката. Сега цените са все още малко по-високи, а качествени търговци няма. Наложи се да купувам от всевъзможни места - от улични търговци, сергиите на пазара или хипермаркет Tesco. Навсякъде - с променлив успех.

Ето накратко отчет за последните 20-25 плода, които сме купили. Забележете, не казвам "изяли"!
- Бан (Ban) - не бях чувал за този сорт. Дребни плодове с едри семена и почти никакво месо. Ниска цена (100 бата за кг (5 лв.)), но не си струва изобщо. Купих два плода, смърдеше ужасно и веднага ги изхвърлих. Да бях гледал и мислил, преди да купувам!
- Пуанг-Маний (Puang-Manee) - две малки плодчета, леко презрели, но с доста добър вкус. Този сорт е много ценен от любителите на Дуриан в Чианг-Май, но на юг не се намира по пазарите. Получихме ги като подарък в един разсадник.
- Крадум-Тонг (Kradum-Thong) - също не се намира по пазарите, макар да е четвъртият по разпространение сорт в Тайланд. И него получихме като подарък в разсадника. Добър и наситен вкус, но нищо велико, според мен.
- Чаний (Cha-Nee) - нещо нямам късмет с този сорт. Рядко се намира по пазарите. Предишният ми път беше преди години, като плодът беше презрял и не ми хареса много. Този път попаднах на мошеник. Исках да го ядем веднага, затова го накарах да го провери, дали е узрял. Не знам как ме излъга, но му казах, че го взимам, след което го накарах да го нареже целия. Идиотът го наряза, без да ми каже, че е напълно зелен и твърд. После жена ми каза да си ходим и да си го ядем в хотела, като аз чак там осъзнах какво е станало. Опитах да го дозрея, но понеже вече беше отворен от всякъде, целият плод се вмириса отвратително и се наложи да го изхвърля. Цена 200 бата за килограм.
- Мон-Тонг (Mon-Thong) - промених си мнението за този сорт. Не случайно вече го садят навсякъде от Индия до Филипините и е най-известният сорт Дуриан в света. Когато е добър е... много добър! Купувахме от различни места, като почти винаги улучвахме отлично качество. Ако се случваше неузрял плод, просто го оставяхме за ден-два или повече, докато узрее. Великолепен вкус! Цена 160-200 бата за килограм.
- Кан-Яо (Kan-Yao) - това е шампионът според мен, а и не само според мен. Уникално преживяване е яденето на Кан-Яо. Намираме го само по пазари и улични търговци, които продават направо от колата. Няколко пъти улучвахме толкова невероятно вкусни плодове, че ако беше в Сингапур, сигурно щяха да ни искат стотици долари за такова качество. Три или четири пъти улучихме неузрели плодове, като единият път се наложи да го изчакаме цяла седмица. Накрая обаче всички стават великолепни. Разликите в качеството ги усещахме, когато от нетърпение отварях плод, който има нужда от още няколко часа, за да узрее напълно. Такъв плод има малко по-особена миризма, която някои хора биха определили като наприятна и е по-малко сладък. Цена 180 бата за килограм.

Кан-Яо:
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
veso (20 юни 2019, 21:05)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 юли 2019, 18:56

Изпуснах два нови хибридни сорта, но успях да опазя 5 сорта на този етап. Не съм се отказал и все още имам надежди за плод от Дуриан, произведен в Асеновград.
Сортовете ми към днешна дата са:
1. Monthong
2. Kanyao (Ganyao)
3. Chanee
4. Puangmanee
5. Musang King

Освен другите сортове, имам за опити и семеначета от сорта Kradumthong.

Посетих един познат, който от няколко години има две семеначета от Дуриан Kanyao. Останах изумен, че са пораснали доста въпреки акарите и трудните условия, при които растат. Жълтеят и се мъчат, но растат и не умират. Живеят в найлонов парник, който е за кактуси, т.е. сухо и горещо. Няма нищо общо с условията тип "тропическа дъждовна гора", които са подходящи за Дуриан. Затова съм много ентусиазиран и ще направя всичко по силите си, за да отгледам Дуриан в оранжерията ми вкъщи.
Ето растенията на моя познат:

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
veso (10 юли 2019, 19:52)

Отговори

Върни се в “Тропически плодове (Tropical fruits)”