Скоруша (Sorbus domestica)

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 42 times
Been thanked: 24 times

Re: Скоруша (Sorbus domestica)

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 окт 2018, 20:04

Slavyanski написа:
23 сеп 2018, 17:59
Днес разговарях с един бивш горски и ми каза къде имало две дървета скоруша в района, но вика че може и да са преминали. Но гледайки и видеото от октомври миналата година, мисля, че може и да намеря нещо. Ще направя тая вечер една експедиция. Но друго си е човекът да знае и да ти каже. А човекът вика, че от много години ходил там да търси млади фиданки, но все нямало. Интересно това защо се получава?

Ще видим :)
Съдейки по това, че нищо не написах за въпросната експедиция, може да предположите, че е била неуспешна. Ходих с един приятел, обикаляхме по едни дерета, едни гъсталаци от глогове и трънки и къпини - страшна работа. Ами стъмни се и нищо. Накрая даже се появи един млад мъж, който потвърди, че преди години там някъде в началото на гората имало такова дърво и той бил ял като дете, като дива круша... но толкова. Всичко обрасло, гората се изместила с много метри навътре в ливадите и скоруша нямаше, там където той ни насочи. И надеждата ми да намеря плодове се изпари. Поне за тази година.

Но миналата седмица пак се засякох с бившия горски и му рекох, че така и не съм успял да я намеря и той тоя път ми даде по-точни координати. Та миналата седмица направих повторен излет към района (тоя път по-рано през деня) и пак нищо не намерих– дъбове, акации, диви череши бол, орехи също, но скоруша нямаше. А то било голямо дърво, поне 50-60 см в диаметър. Тоя път обаче се бях въоръжил по-добре - бях взел телефонния номер на човека и му звъннах и той ме ориентира по-добре. И я намерих, още беше с листата си. Мяза на дъб само че с листа подобни на ясен, т.е скорушови :) Първият път бях търсил едно поне 150-200 м по-настрани от правилното място. Разбира се, плодове вече нямаше... намерих само малко спаружени и изгнили такива. За тая година толкова. А дървото високо, ниските клони изсъхнали, клоните вървят сигурно под 50-60 градуса нагоре и калеми с бая зор ще се вземат. Гората почнала да обраства около му - дъбове и акации. Но ако човек има желание, има и начин. В основата на дървото удобно поникнали три млади липи, или една липа на три разклонена...

Интересното е, че нямаше никакви семенаци наоколо (ако не броим една камара глогчета). Горският каза обаче, че можело да се присажда и върху глог. А аз имам и подложки брекина.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 14 мар 2019, 14:54

Успях аз да взема калеми от скорушата преди около три седмици и то по тъмно - така се случи, че ходих да видя един пожар в района да не се разрасне. Трябваше бая високо да се кача, за да взема живи клонки, и все по изсъхнали клони. Много яко дърво тая скоруша! На такива тънки клонки да стъпва човек, и то сухи, и да не се чупят. Впечатлих се. И добре, че в основата ѝ никнали две липички и една леска, по които човек може да се покатери първоначално.

Та взех калеми без още да съм опитвал плодовете. Даже направих няколко присадки върху брекина и върху глог и ще видя какво ще излезе. Аз вече имам скоруша взета от друго място, но нищо чудно тази да е различна. Поне човек, който я знае, ми описа плодовете като продълговати. Един дядо каза, че ставало и върху дюля, но не му вярвам особено. Но може и това да пробвам. Аз се чудя ако присадиш такова дърво върху глог, това няма ли да му отслаби растежа? Все пак глоговете не са от най-големите дървета (ако въобще ги оформиш като дървета)? Ако имах семенаци от скоруша, не бих си играл. Дано не стане като миналата година, когато присаждах ядливи кестени върху дъбчета и накрая всички калеми загинаха. Може да пусна и снимки.

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 28 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 10 апр 2019, 12:56

Ето какво е написала Пенка Мондешка в книгата си "Скоруша" за размножаването:
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 10 апр 2019, 17:04

Aз не успях да намеря плодове и семена, нито пък семенаци, и съм пробвал няколко присадки върху глог и брекина. Щях да пробвам и върху дюля, но не ми стигна време и мисля, че калемите вече не са това, което бяха. Даже последната брекина не успях да я облагородя, евентуално тия дни може да я облагородя на... брекина, защото взех калеми от едно голямо дърво, но все някакви криви и извити клонки - не ми харесват. Ще видя да снимам тия дни как се развиват присадките и ще докладвам на лято. Пък ако нищо не излезе, ще дебна на лято ако намеря плодове да отбера семе. Но защо нищо не никва под това дърво толкова години - не знам. Може би има нужда от второ дърво, за да бъдат читави семената? Или животинките всички изяждат?

Иначе руснаците ползват за подложка офиката (sorbus aucuparia), която е по-студоустойчива. За тях дори брекината е южна екзотика.

P.S. Axa! https://permies.com/t/71335/Sorbus-domestica-Service-Tree-Jerusalem
Some service trees can be found in botanic gardens around the world, but there should be at least 2 trees to get good quality fruits/seeds.

В ботаническите градини по света могат да се намерят някакви дървета скоруша, но трябва да има поне 2 дървета, за да се получат плодове / семена с добро качество.
Както си и мислех!

Added in 6 hours 22 minutes :
Meжду другото, бих призовал хората, които отглеждат това дърво или имат достъп до плодове от него, да ги снимат тая година и да пуснат тук снимки. Знам че има различни видове, някои жълти, други червени, трети кафяви... или поне така съм чувал за кафявите. Формата също варира. Също ми е интересно и кога зреят различните сортове. Във форума по-горе французинът показва снимка на дърво в Германия, чиито плодове не са узрели към 12 октомври. Доста късничко ми се струва. Дървото, което аз знам, миналата година нямаше и следа от плодове в края на септември/началото на октомври, нито гнили плодове на земята. Може и да е имало нулева година, знам ли?

Ако има някой от троянско, знам че пред тамошната (бивша?) поликлиника имало скорушово дърво. Ходил съм в Троян неведнъж, но не съм го издирвал. Един местен ми потвърди, че дървото още го има.
These users thanked the author Slavyanski for the post:
greenn (11 апр 2019, 16:55)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 18 май 2019, 00:19

Да направя един ъпдейт за моите скорушови присадки. Доста разочароващо преживяване, дано не стане хептен като с кестените върху дъбчета. Още повече, че виждаме съвета на г-жа Пенка Мондешка, а и нейният колега Веселин Орешков като му казах, че ще пробвам върху глог и брекина, ми рече: "Ти където отиваш, аз от там се връщам." И знаел ли съм въобще глогът какъв става като дърво и какво дърво става скорушата! Въпреки всичко аз се пробвах, но присадките вървят много мъчно... при положение, че ми тръгнаха вече череши, вишни, ябълки, мушмули, сливи... само скорушите, брекините и райските ябълки се бавят, а някои калеми видимо изсъхнаха. Ето някои снимки:

Изображение

Това е скоруша върху брекина на копулация, пъпката е жива, но не се развива. Още не съм изгубил надежда. Очупих ѝ преди време пъпки на брекината, гледам, че тия дни е напъпила отново подложката. Още една снимка същата фиданка:

Изображение

А глоговете... ами при тях повечето пъпки са покафенели, тъй че не бях голям оптимист. Но един ме изненада (на разцеп):

Изображение

Това, което не ми се нрави е, че много куци бяха тия клонки за калемите, с пъпки на скъсени клонки настрани. И се вижда как е тръгнала да се развива. Ще видя какво ще излезе. Реално направих присадка върху две брекини и може би пет или шест глогчета. Дали не сложих и на една дюлка, но не съм сигурен на сто процента.

Евентуално ако опитът се провали, може наесен да потърся готова фиданка скоруша, или да присадя върху моята, която е семенак от плевенско и няма общо с тая скоруша от тукашната гора. Тя направи растеж от 10 см миналата година, но тази върви превъзходно:

Изображение

Интересно, че западняците казват, че върху глог си става... но не било много лицеприятно май. Може би растежът на подложката и присадката не е синхронизиран и става грозотия, а за несъвместимост не знам.
greenn (31 май 2019, 12:56)

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 14 юни 2019, 13:08

В крайна сметка, единствената тръгнала присадка върху глог не изкара дълго и изсъхна. Тъй че пълен провал тая пролет върху подложки от глог и брекина. Брекинката ми тръгна много мощно, и понеже не ми се ще да я изкопавам, мисля да се пробвам през август на пъпка отново, ако намеря време. Ще видя тези дни ако успея да отида до скорушата да видя дали е цъфнала. Не я знам точно кога цъфти, но като гледам брекините, едва ли е разцъфтяла. Все ходя в района привечер и не ми се търси в тия шубраци. Че и плод още не съм опитвал.

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 18 times
Been thanked: 39 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 14 юни 2019, 15:40

Slavyanski написа:
14 юни 2019, 13:08
. Ще видя тези дни ако успея да отида до скорушата да видя дали е цъфнала. Не я знам точно кога цъфти, но като гледам брекините, едва ли е разцъфтяла. .
В нашия край, славещ с е с хладна пролет, това става още през втората половина на април и със скоруши, и с брекини. Вярно е, че си на височко, но в средата на юни трябва да имат оформени плодове.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 14 юни 2019, 18:18

Ами аз гледах една голяма брекина на южен склон преди около 10 дена и не беше разцъфтяла, виждаха се клонките за цъфтежа. Вярно, беше на тъмно с фенер, но мисля, че беше неразцъфнала, а не прецъфтяла. Ще видя тия дни да я навестя. А за скорушата хал хабер си нямам. Моите скоруши са малки и скоро цветове не чакам. Облагородената може би на пета или шеста година след посаждането първо плододава.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 17 юни 2019, 23:19

forumolubec 1978 написа:
14 юни 2019, 15:40
Slavyanski написа:
14 юни 2019, 13:08
. Ще видя тези дни ако успея да отида до скорушата да видя дали е цъфнала. Не я знам точно кога цъфти, но като гледам брекините, едва ли е разцъфтяла. .
В нашия край, славещ с е с хладна пролет, това става още през втората половина на април и със скоруши, и с брекини. Вярно е, че си на височко, но в средата на юни трябва да имат оформени плодове.
Преди 3-4 дни ходих в района, но пак се стъмни и минах от друго място - за резил не можах да я намеря. Тая вечер обаче я намерих брекината (дивата скоруша). Оказа се, че и предния път съм я намерил, но съм я сметнал за дъб в тъмното и съм я подминал. Ами наистина имаше малки плодчета, като на глоговете. Сигурно е цъфтяла преди месец. Аз когато я видях преди предполагам, че е била тъкмо прецъфтяла. Ще я дебна да я опитам наесен преди да я изядат птиците.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 07 авг 2019, 12:43

Снощи имах минаване близо до скорушата и се отбих да видя дали не са готови плодовете. Беше към мръкване вече и нагоре не се виждаше какво има по клоните, но долу бяха нападали доста и дребни плодове, но според мен далеч от зрялост. Имаше едно по-едричко, което беше потъмняло (угнило), но още си беше зелено на вид. Все пак се престраших да го опитам и беше невероятно стипчиво. Така ще я дебна още, може би към края на месеца да има зрели, ако останат.

Ето снимка на един от плодовете (към 3 см дълъг и 2-2,5 дебел, крушовиден, простете ниското качество):
Изображение
greenn (12 авг 2019, 23:08)

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 07 авг 2019, 15:11

Slavyanski написа:
07 авг 2019, 12:43
Имаше едно по-едричко, което беше потъмняло (угнило), но още си беше зелено на вид. Все пак се престраших да го опитам и беше невероятно стипчиво. Така ще я дебна още, може би към края на месеца да има зрели, ако останат.

Ако често минаваш покрай дървото, чрез наблюдение ще разбереш, че скорушите узряват неедновременно. Вероятно го знаеш, но въпреки това да го напиша. Освен това плодовете, които са нападали, може и да не са узрели, но и това ще стане. Ако ги държиш на стайна температура са готови до седмица, но ако си решил да имаш пресни плодове и ги държиш в хладилник, примерно набраните през септември/октомври може да ги консумираш и дни преди Нова година.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 08 авг 2019, 08:29

forumolubec 1978 написа:
07 авг 2019, 15:11
Ако често минаваш покрай дървото, чрез наблюдение ще разбереш, че скорушите узряват неедновременно. Вероятно го знаеш, но въпреки това да го напиша. Освен това плодовете, които са нападали, може и да не са узрели, но и това ще стане. Ако ги държиш на стайна температура са готови до седмица, но ако си решил да имаш пресни плодове и ги държиш в хладилник, примерно набраните през септември/октомври може да ги консумираш и дни преди Нова година.

Все пак предполагам, че зрелите плодове ще са жълти/червени, а не зелени. Според мен тия са паднали от бурите. Съмнява ме това плодче да стане за ядене. Иначе аз очаквах едва ли не от юли да почнат да зреят, но очевидно почват по-късно. Другият вариант е да отида по-скоро, защото може да са паднали и по-зрели, но животните да са ги изяли, а аз нямам добра видимост към короната на дървото (наоколо е обрасло), за да кажа има ли зрели плодове.

Изненадва ме, че могат да траят толкова дълго в хладилник честно казано. При вас кога почват да зреят?

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 08 авг 2019, 13:08

Вече и при нас има окапали, но най-масово през втората половина на август и през септември.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 11 авг 2019, 14:53

Ей, каква изненада! Плодчето от снимката няколко дена (от 6-ти вечерта) ми стои тук до компютъра и сега забелязах, че е покафеняло. Викам, дали пък няма да става за ядене. То си беше зелено с румено от едната страна. Ами опитах го и беше съвсем прилично, подобно е на брекина, донякъде и на мушмула, доста сочна консистенция и приятно, без никаква киселина (а преди това беше толкова стипчиво, че не можеше да се яде едно друго дето опитах). Мисля да я навестя тия дни скорушата. Аз взех само едно плодче от опадалите по земята, защото ги сметнах за зелени, а то какво се оказа!

Но оформени семки нямаше.

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 11 авг 2019, 15:50

Slavyanski написа:
11 авг 2019, 14:53
Ей, каква изненада! ... Мисля да я навестя тия дни скорушата. Аз взех само едно плодче от опадалите по земята, защото ги сметнах за зелени, а то какво се оказа!

Но оформени семки нямаше.
Действай и я навестявай през ден,ако имаш възможност, защото това не е градски парк и си в люта конкуренция с твари, които ползват плодовете от предходните години. Семки със сигурност ще имат по-късно падналите плодове, а и един плод не е и критерий за останалите.
These users thanked the author forumolubec 1978 for the post:
Slavyanski (11 авг 2019, 16:53)

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”