Бананът на бедняка, Паупау (Pawpaw, Asimina triloba)

krasi_p
Регистриран: 21 апр 2013, 20:50
Район: Монтана и околията
Надморска височина (m): 320
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Асимина Трилоба, Pawpaw, Бананът на бедняка

Непрочетено мнение от krasi_p » 04 яну 2018, 14:37

ЧНГ на всички и дано не мръзнат екзотиките ви през тая зима

при толкова много асимини някой от вас продава ли семена от тях , че реших и аз да се пробвам . нека драсне на емеила ми krpk@ abv.bg

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 04 яну 2018, 16:50

Виж в ОЛХ. Аз имам Асимина от семе , но цъфна чак на шестата година ! По добре си намери облагородена.

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 20 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 06 авг 2018, 23:03

Изображение

Изображение

Завчера какво се завъртях около асимините и приятно се изненадах като видях един плод ,на сорта Сънфлаер,малко растение но имаше около десетина цвята и силно се надявах да задържи нещо ,но всичко окапа,но се оказа не всичко ,а един плод за късмет.Иначе миналата есен приятел ми донесе плодове и ги опитах ,наистина страхотен вкус.Остави ми и доста семена ,които посадих в градината и преди седмица ме изненадаха приятно с груповото си изникване.На едната снимка е най високото ми растение/ от Кирчо/сорт Манго,което тази година направи много як растеж и надминава два метра и половина височина,догодина се надявам вече да почнат повсеместно да цъфтят ,а и на реколта също се надявам. <wine>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 авг 2018, 07:44

Райчо, то е семеначе от сорта Манго, не е сорт Манго. Ако плодовете му ти харесат, можеш да го наречеш наречеш както си искаш, защото е от семе и генотипът му е уникален и единствен в света, следователно си е твой сорт.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 07 авг 2018, 11:32

И аз имам семеначе , което стана вече 5 метра , и тази година цъфтя за втори път . Имам още една около 3 метра , но цъфна само с три цвята , и не можаха да се опрашат двете . А са само на два метра една от друга . Гледам я в момента е заложила много цветни пъпки , и се надявам догодина да се опрашат двете взаимно . Значи тази , която е от семка , мога да си я кръстя , както си искам . Почвам да мисля име ! Имам и една малка , около 40 см. която местя постоянно , и не мога да и намеря място . Сега е в саксия , и не мръдва . А е наборка на по малката , петгодишна е ! Напролет ще я сея в земята , пък каквото стане ! <head in the wall>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 07 авг 2018, 22:35

benisat написа:
07 авг 2018, 11:32
И аз имам семеначе , което стана вече 5 метра , и тази година цъфтя за втори път . Имам още една около 3 метра , но цъфна само с три цвята , и не можаха да се опрашат двете . А са само на два метра една от друга . Гледам я в момента е заложила много цветни пъпки , и се надявам догодина да се опрашат двете взаимно . Значи тази , която е от семка , мога да си я кръстя , както си искам . Почвам да мисля име ! Имам и една малка , около 40 см. която местя постоянно , и не мога да и намеря място . Сега е в саксия , и не мръдва . А е наборка на по малката , петгодишна е ! Напролет ще я сея в земята , пък каквото стане ! <head in the wall>
Бени,няма какво да стане,там и е мястото,в земята,въпреки и не добрият климат /при теб зимата имам впредвид/,имаш един съгражданин Банко Банков ,има ветеринарна аптека в Севлиево и пуска киното в града,неговото Пау Пау е издържало няколко пъти по минус 32 градуса по целзий ,така че е тествано сигурно в твоя край.Проблема за по малките растения е само якото слънце ,докато са по малки.Ултравиолетовите лъчи ги убиват.Иначе си искат повече водичка /крайречни растения са,даже в Америка ги използват масово за пресушаване на блата.Хубаво е да растат на сянка докато са малки ,но после когато влезнат в плододаваща фаза по добре се справят на слънце/шантаво растение,проблемно още от семката та до пубертета.Дето има един лаф по трудно се отглеждат от мисирче.,но хванат ли размерите за които ти споменаваш ,вече няма проблем за тях.Много трудно преживяват ,премествания ,демек садил си го на едно място и после не ти хареса и го местиш,в много голям процент от случаите се сгърват във вечните ловни ,полета.И нещо друго което научих от специалисти ,за трудното опрашване и тем подобни,това са митове.Просто трябва да си хване размера растението и годинките и почват да се случват нещата.Пожелавам ти успех с това уникално растение,което освен че е с божествен вкус ,се оказва и доста антиканцерогенно,демек божественно растение.Аз лично съм много запален по него и смятам да постигна добри резултати.Успех на всички любители на Индиана банана,който има тези растения е богопомазан. <wine>

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 08 авг 2018, 10:51

reimbrant , не е проблема в климата при мен . Аз много съм чел за Асимината и двете ми растения не са имали никакви проблеми . Проблема е , че на 15 кв. м имам 6 кивита , 4 райски ябълки ,1 праскова Донътс ,1 хосуи и една смокиня дърво ! Нямам милиметър място , и затова не я сея ! Даже имам и две райски ябълки в саксии още , една смокиня Бурса блек , и един питомен кестен. И маслини имам за сеене , и нар , ама няма място . Има една детска площадка до нас , и там мисля да почвам . Даже миналата година посях една Мелия там , и бая дръпна , по висока от мен стана с половин метър , а беше до кръста ми ! Тъй че растения имам , място нямам !

Зорба

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: Азимина Трилоба(Paw paw,"Банана на Бедняка")

Непрочетено мнение от Slavyanski » 21 сеп 2018, 15:53

Kiril Donov написа:
08 апр 2013, 13:47
Дори да зимува успешно (което никак не е сигурно) ... аз преди години донесох от Швейцария такива плодове. На вкус са най-обикновен блудкаж! Няма никаква екзотична нотка, просто - нищо особено. Най-обикновените ябълки и круши са триста пъти по-вкусни. Затова и го няма по магазините, нито тук, нито из Средиземноморието.
Днес за първи път в живота си видях и вкусих плод от асимина/пау-пау. Аз се бях засилил да развъждам растението заради отзиви от други места, но така и не бях го опитвал, та имаше възможност да бъда разочарован от вкусовите му качества. Петър Стамов, който пише и в тоя форум, ми прати за проба няколко плодчета сортове "Georgia" и "Sibley". Той ми беше споменал, че някои хора, на които е давал да опитат плода, не го харесвали, а той самият го харесва, но примерно не можел да се сравнява с праскови или грозде. Та имах своите съмнения, но рано или късно исках да опитам... и по-добре рано.

Та за един ден по куриера от Свиленград до Севлиево плодовете бяха покафенели (а не са имали кафяво при изпращането), но доста добре узрели изглеждаха, не преминали:

Изображение

Ухаеха много силно и приятно, плодов аромат, който трудно мога да оприлича - може би на някакъв ферментирал плод като пъпеш или круша. Но това е много грубо сравнение. След което срязах единия по-узрял плод и го ядох с лъжичка:

Изображение

Доколкото разбрах, като не са добре узрели плодовете имат бяло или светло-жълто месо, а тези бяха хомогенно оранжевеещи и съвсем меки, кремообразни. Мога да кажа, че вкусът надмина очакванията ми. Много фина, мека консистенция, наистина много прилича на банан, но има и нещо от пъпеш, и доста сладък, приятно сладък, в никой случай не блудкав. И някак маслен, като кремче. Един плод направо ме засити, а не бях още обядвал. Което е удивително. Това е сортът "Джорджа". А другият сорт "Сибли" беше по-дребен плод и малко по-твърд, но с подобни качества.

Тъй че за мен плодът е много вкусен, може би определението "сиромашки банан" е правилно... въпреки че в днешно време ще е по-скоро богаташки, заради практиките с транспорта и съхранението на бананите. Аз имам няколко млади растения, които ще чакам с нетърпение един ден да плододават. В никой случай не мога да кажа, че ябълките и крушите са по-вкусни и сладки. Да, има някои много хубави круши, но това е съвсем различен плод и си е направо деликатес.

Вие как го намирате? Питам и хората, които вече от известно време отглеждат асимина и вече берат плодове?

ПП: Сега видях какво е писал reimbrant по-горе за вкуса :) Тя и райската ябълка е божествена по име даже. Брей, тия индианци хубави работи имали на необятния континент! А -32 в Севлиево, на които растенията са оцелели, звучи сериозно.

ilihris
Регистриран: 11 апр 2012, 14:43
Район:

Непрочетено мнение от ilihris » 21 сеп 2018, 17:08

Имам три сорта, тази година хапнах 5-6 кг. и мога да кажа, че ако се уцели в точния момент, като зрялост - е божествен плод в моя топ три редом до смокиня и райска ябълка.
Но като гледам снимките нещо малко презрял ми изглежда.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 21 сеп 2018, 17:25

ilihris написа:
21 сеп 2018, 17:08
Имам три сорта, тази година хапнах 5-6 кг. и мога да кажа, че ако се уцели в точния момент, като зрялост - е божествен плод в моя топ три редом до смокиня и райска ябълка.
Но като гледам снимките нещо малко презрял ми изглежда.
Аз другия плод, който беше по-твърд, не съм го снимал, но като вкус не виждам голяма разлика. Да, може би малко презрели да бяха, но не намирам недостатък във вкуса. Живот и здраве, един ден ако имам плод ще имам възможност да експериментирам с момента на консумиране. Аз повече се притеснявах да не са неузрели и несладки.

И за мен вкусът е много добър, не мога да кажа топ 3 или нещо подобно (аз също обичам много райски ябълки, но много рядко ям и по малко, основно зимата, и някак си човек забравя като не е опитвал известно време, а смокини още по-рядко). Иначе снимките ми са правени с телефон и са с посредствено качество, но поне нещо да покажа :) Според мен си бяха добре узрели. От едната страна не бяха потъмнели.

А тези 5-6 кг. от колко възрастни и колко големи дървета са изкарани? Кога почва сезонът им на зреене при вас? При какви отстояния и при естествено опрашване ли?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 сеп 2018, 09:28

Аз към днешна дата смятам, че преди 15 години съм донесъл от Швейцария нещо друго, а не плодове от Асимина.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 22 сеп 2018, 10:10

Kiril Donov написа:
22 сеп 2018, 09:28
Аз към днешна дата смятам, че преди 15 години съм донесъл от Швейцария нещо друго, а не плодове от Асимина.

И най вероятно това се е случило, наистина вкусът им е страхотен, не за щяло и не щяло в Америка си правят фестивали на Пау Пау, свирят си кънтри песнички с банджото на сцена състав местен, едни показват ястия с Пау Пау, други се надяждат с него, трети показват нови сортове създадени от тях и така дни на веселие си правят благодарение на уникалният плод.
Аз тези дни съм на хапване с Пау Пау. Един приятел, който има големи дървета плододаващи ми прати в колет няколко сорта.
Тези дни ще ми идва на гости един от нашите съфорумци мой градски Кукурузиус /искал да ми види градината и растенията/ и той ще извади късмет да го черпя с Пау Пау и още интересни нещица. Тука ще постна няколко снимки на няколко сорта и ще споделя мнение за пореден път, плода е божествен, в стаята покрай плодовете се носи прекрасен, екзотичен аромат, вълшебен. <wine>

Изображение

Изображение

Изображение
На първата снимка забравих как се казва сорта, но беше с превъзходен вкус. На втората снимка са едни барбарончета или сорта се казва Боулинг, понеже плодовете наподобяват на кеглите от този спорт. На третата снимка тези големите, които са свързани с дръжка и са още малко зеленички са Прима 12 16 /италиански сорт/ дават го самофертилен, макар че моят приятел казва, че тези неща са табу, просто им трябват на растенията годинките да си изживеят детските и след третата, четвъртата почват яко плододаване. Също ми каза приятелят да си пазя много добре семките от последната двойка, понеже плодовете са много едри и много малко семки има в тях, не повече от 4, което значи много повече божественно крем брюле.
Иначе от предните плодове които ядох, имаше някой и с 12 семена в един плод. Това е за сега от мен, пожелавам на всеки да има поне едно дърво Пау Пау в градината си, защото това е Амброзия-храна на боговете.

И още нещо важно, това с минус 25 градуса по целзий също ще излезне някакво табу. В един от най студените градове на БГ - Севлиево си расте Пау Пау, тествано на минус 33 по целзий, това е една от добрите новини, че можеш да имаш растение в градината си от сем. Анонови, където почти всички други са тропически /чудо на природата/.
И още нещо много важно, има трудове на американски лекари и професори, които доказват че Пау Пау лекува рак. Който се интересува, може да намери инфо в нета, там има всичко. <bananas>

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 22 сеп 2018, 23:05

Ценни семки, Райчо! И аз четох за някои сортове специална селекция, които имат много малко семки - по 3-4 вместо 10-12. А и пишат, че грамажът варира от 30 до 500 грама. Ама че разлика! Тези, които опитах бяха към 200-грамови, едното по-дребно имаше само 4 семки, другите по 7-8. Всъщност най-голямото, което още не съм опитал е 220+, другите не ги премерих, но предполагам, че бяха може би между 180 и 200 грама. Но честно казано и по-малки да са и по-големи да са, нямам такива претенции, ако вкусът е на ниво. И все пак не пречи като има качество, да добавим и количество :)

А виждате ли разлика във вкуса между отделните сортове?

И един въпрос за Кирил Донов: как е положението с вашите 14 сорта? Някакви отзиви?

Също, малко встрани от дегустирането - може ли да се очаква растения примерно от Флорида или Италия да са по-малко студоустойчиви и да трябва повече да се внимава с тях първите години?

Иначе не знам какви са тия -25 градуса издръжливост - дървото го дават, че вирее дори в Онтарио (Канада), а там е доста по-студено според мен. В северните части на Украйна също ги гледат и издържат до -30.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 23 сеп 2018, 07:56

При мен растенията страдат силно от суша, защото са засадени при смокините, които вече пораснаха и не се поливат. Докато ме нямаше са загинали 8 от тези 14 сорта и сега ще трябва да ги подновя. Ако не бяха дъждовете това лято, нямаше да остане нито едно живо растение. Това е най-влаголюбивият дървесен вид при мен и е истинско предизвикателство изобщо да ги запазя живи. За другото лято ще им обособя автоматично капково напояване само за тях и Фейхоата в съседство. Всички отново имат цветни пъпки и ако се справя с поливките, може и да имам собствени плодове. Иначе другата седмица ще ми пратят 20 кг плодове от Италия и поне ще ги опитам.

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 23 сеп 2018, 10:55

Ей ги моите :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тази последната е поне 5 годишна и си стои все 80 см. Напролет ще и търся място, може и на детската площадка до дома !

Зорба

Отговори

Върни се в “Субтропически и Средиземноморски плодове (Subtropical and Mediterranean fruits)”