Бананът на бедняка, Паупау (Pawpaw, Asimina triloba)

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 69 times
Been thanked: 26 times

Re: Бананът на бедняка, Паупау (Pawpaw, Asimina triloba)

Непрочетено мнение от Slavyanski » 10 ное 2019, 23:32

cucurbita pepo написа:
25 авг 2019, 00:31
Изображение
<off topic> Здрасти, cucurbita pepo, утре и вдругиден, ще имам път през Луковит. Ако е удобно и дадеш някакъв телефон за връзка, може да се срещнем за кратко?

peterstamov
Регистриран: 18 яну 2013, 19:11
Район: Свиленград
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -16
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от peterstamov » 21 ное 2019, 18:12

Две от асимините се опитват да загинат. От миналото лято нещо не са добре...... Стъблото се сцепило по средата до първото разклонение. От южната страна съхне. Плодовете едни дребни със много семена.

Изображение

Цвета на дървесината........като бактериално?
Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 21 ное 2019, 19:53

Да не ги мъчи много суша? Ама те не са само двете? Другите как са?

Това дали ще ти помогне?
https://www.sandyoaks.com/the-causes-of-bark-splitting-on-trees/

peterstamov

Непрочетено мнение от peterstamov » 21 ное 2019, 20:25

Другите 4 са добре. Асимината си иска поливки. Нов план на града. Ще минава улица върху тях - е няма да е тези години май! Ще ми засегнат и едно от скъпите от Лубера на Питърсън. Чудя се дали да го местя докато е малко, ама да не го погубя и се надявам да не започнат близките 10 години да прокарват новите улици - поне да му видя плода.

cucurbita pepo
Регистриран: 28 ное 2018, 19:50
Район: Ловешко
Любим климат: средиземноморски
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от cucurbita pepo » 23 ное 2019, 15:24

Slavyanski написа:
10 ное 2019, 23:32

<off topic> Здрасти, cucurbita pepo, утре и вдругиден, ще имам път през Луковит. Ако е удобно и дадеш някакъв телефон за връзка, може да се срещнем за кратко?
Много късно го видях, съжалявам.

Но като става въпрос за пукнатини, на моята голямата гледам има няколко малки, дълги по 2-3 см. Дано не е болна нещо, досега растеше като луда, а за догодина съм се наточил и за плодове, тъй като съвсем изненадващо и малката заложи няколко пъпки (въпреки че ми е до под кръстта).
Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 03 дек 2019, 09:25

Радослав написа:
19 май 2019, 16:06
Това са семеначета покълнали февруари и в момента в оранжерия ,като на есен ще отидат в земята.Изображение
Какво стана със семенаците ти? Колко добре успяха да се развият до момента? Аз и тази година сях семки, обаче ми никнаха поне два месеца по-късно от предната. Ето една снимка от днес:
Изображение

Това най-малкото е толкова малко. Твоите са били такива сигурно през април. Очевидно при по-добри/топли условия и хубава почва, могат да дръпнат повече за един сезон. Миналата година имах растения по 40 см високи.

Но поне са живи :)

Added in 7 minutes 18 seconds:
Радослав, би ли споделил при какви условия ти поникнаха семената през февруари? На колко топло ги държа? Как ги стратифицира преди това?

Аз очевидно не мога да им осигуря достатъчно топло да никнат през февруари, но преди ми покълнаха в края на май - началото на юни. А бях слагал в саксии в отоплявана стая и през февруари.

Радослав
Регистриран: 17 юни 2017, 17:43
Район: Търговище
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Радослав » 03 дек 2019, 15:06

Трите растения бяха до есента в оранжерия като най голямото стана 40 см., понеже поливането не беше редовно и доста често бяха засушавани съм доволен от постигнатото.Семената ми бяха подарени и аз реших да ги рискувам понеже нямам нужда от много растения ,един месец в хладилник и нарушаване на външната обвивка на семената преди засяването като температурата беше нормална за отоплявана стая през зимата 20 - 23 градуса.Естествено останалите семена изгниха заради нарушената външна обвивка ,но все пак аз постигнах целта си за ранно покълване на няколко семена.Ако сега имах семена щях да пробвам отново с нарушена обвивка като семената щях да сложа в прозрачен плик с цип с влажен пясък като ще редувам периоди на висока и ниска температура, така в момента държа семената от пасифлора и съм доволен.Ако имаш семена може да пробваш няколко варианта и догодина ще споделиш резултата, форума е за това да се споделя опит и да си помагаме.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 03 дек 2019, 16:31

Опа, на вниманието на Петър Стамов (какво казват от Университета на Кентаки) за напуканите кори:

Накратко, ако правилно разбрах, зимата от напичане от слънцето на стъблото и после рязко застудяване и замръзване се напуква кората (особено от югозапад), и така няколко пъти като стане през годините и може да изсъхне дървото по-нагоре от това място. Хората са открили, че ако намажат ствола с разреден латекс, този проблем се редуцира. Предполагам варосване ще помогне. Бялото би трябвало да отразява слънчевите лъчи по-добре и да не се нагрява толкова и да губи студоустойчивостта си.

Г-н Стамов, отново ти се пада ролята с четчицата, веднъж на художника, сега на бояджията! Преди за опрашване, сега за опазване на дървото. Дано свърши работа :)

Added in 19 minutes :
Радослав написа:
03 дек 2019, 15:06
Трите растения бяха до есента в оранжерия като най голямото стана 40 см., понеже поливането не беше редовно и доста често бяха засушавани съм доволен от постигнатото.Семената ми бяха подарени и аз реших да ги рискувам понеже нямам нужда от много растения ,един месец в хладилник и нарушаване на външната обвивка на семената преди засяването като температурата беше нормална за отоплявана стая през зимата 20 - 23 градуса.Естествено останалите семена изгниха заради нарушената външна обвивка ,но все пак аз постигнах целта си за ранно покълване на няколко семена.Ако сега имах семена щях да пробвам отново с нарушена обвивка като семената щях да сложа в прозрачен плик с цип с влажен пясък като ще редувам периоди на висока и ниска температура, така в момента държа семената от пасифлора и съм доволен.Ако имаш семена може да пробваш няколко варианта и догодина ще споделиш резултата, форума е за това да се споделя опит и да си помагаме.
Благодаря за бързото включване! Пак 40 сантиметра не е зле, въпреки че с тоя ранен старт очаквах повече. Моите миналата година никнаха през юни и някои станаха по 40 см... но не достатъчно вдървени.

Не съм пробвал с нараняване на обвивката. Но някои семена ги държах на влажно и недостатъчно проветриво (в пластмасова кутия с компост) и всички се съсипаха в тая кутийка, докато другите ми никнаха. Някои бяха омекнали и като ги стиснеш и пускат водица - тези бяха заминали, но имаше и такива, които бяха твърди и бяха почнали да се разцепват (начало на покълването), но после така и не покараха в контейнерите. Други пък нещо (сигурно охлюв) ги преяде като съвсем малки още първите им листенца. Но после обикновено покарват отново. Но растежът за годината отива на кино.

Аз не мога да осигуря постоянна температура над 20 градуса зимата и затова няма да ми тръгнат толкова рано. Бях сял в уж отоплявана стая през февруари, но тръгнаха да се развиват чак през май. Преди това бяха месеци в хладилник и в студена стая зимата.

peterstamov

Непрочетено мнение от peterstamov » 04 дек 2019, 09:01

Така казват да. При мен това е ясно изразено. Понякога м. Януари стига 20°С и сме по къси ръкави, нощите под нулата. Но защо на 2 от 6 и не е напукана цялостно а по контур на дадена зона. Варосване а!? <sweat>
Интересно ми стана, че това черното го определиха като фунги!

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 04 дек 2019, 09:18

peterstamov написа:
04 дек 2019, 09:01
Така казват да. При мен това е ясно изразено. Понякога м. Януари стига 20°С и сме по къси ръкави, нощите под нулата. Но защо на 2 от 6 и не е напукана цялостно а по контур на дадена зона...
Ами може би това е началото на процеса. Не са имали време да се напукат повече? Интересно други хора, които имат по-възрастни дървета, имат ли го тоя проблем? Паупауто не се води чак толкова дълголетно и очевидно трябва да му се услужва. Те това с варосването го казваха и за прасковите. Кайсиите също страдат от повратни студове и ми разправиха за случаи на измръзнали до земята развити дървета. Не знам и при тях тая стратегия дали би помогнала. На мен преди три-четири години ми загина изцяло праскова на поне 10 години, която беше тръгнала да цъфти. Имаше две яки слани и повече не покара нищо дървото. Изсъхна си.

Ей сега проверих: град Франкфорт, щата Кентаки, се води в зона 6б - температури до -5 по Фаренхайт (прибл. -20), като при мен. Но гледах на друга таблица, че за декември и януари дават минимални температури от около и над 20 по Фаренхайт (т.е. -5-7), което изглежда повече като при теб, отколкото като при мен. Тук до минус 18-19 си пада редовно. Странно. Да, всъщност това са били средни минимални температури, не абсолютни за Франкфорт. Значи климат като при нас горе-долу.

https://www.plantmaps.com/interactive-kentucky-2012-usda-plant-zone-hardiness-map.php

Отговори

Върни се в “Субтропически и Средиземноморски плодове (Subtropical and Mediterranean fruits)”