Бананът на бедняка, Паупау (Pawpaw, Asimina triloba)

peterstamov
Любител на южните растения
Регистриран: 18 яну 2013, 19:11
Район: Свиленград
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -16
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Re: Бананът на бедняка, Паупау (Pawpaw, Asimina triloba)

Мнение от peterstamov » 28 дек 2019, 18:55

Във връзка с дълбочината на разсадните съдове ровнах две за сверка......
Добре се вижда, че корена е стигнал дъното и се е завил. Не е нещо крайно, но би било добре да е по-дълбок съда. Височината на почвата в кофичката от кисело мляко е около 8-9 см. Завитата част на корена около 8-9 см. При посяването съм поставил семената на няколко см дълбочина, следователно за корена са останали 6-7 см. Тези растения са от по-слабите и вероятно по-силните имат по-дълъг корен!? От четеното през годините знам че саксийката тр. да е около 35-40см., както и вие писахте. Мисля си, че кофичката от кисело млеко за първата година е достатъчна - не е много ограничен корена и ще си продължи развитието, но за втори сезон задължително преместване или садене. По хоризонтала е достатъчно и 5 см. диаметър като гледам. Друго което си мисля е че 35-40см пък са малко за 3 годишно растение примерно!

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
These users thanked the author peterstamov for the post:
greenn (13 яну 2020, 11:59)
Rating: 7.7%

mygardenflower
Регистриран: 30 яну 2014, 10:32
Район: Русе
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Мнение от mygardenflower » 29 дек 2019, 18:18

На мен ми изглеждат като преполяти, направо "удавени", но може и снимките да "лъжат".

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 328 times
Been thanked: 918 times

Мнение от Kiril Donov » 04 май 2020, 14:11

Тази пролет се разкарвах с една клечка за уши в джоба и опрашвах цветовете при всяко минаване покрай Асимините. В резултат, изглежда имам шанс за плодове тази година.
Случайно открих, че само по едно от растенията ми, мравките са домъкнали някакви огромни щитоносни въшки, каквито не съм виждал до сега. След внимателен оглед открих и една единствена въшка по едно от другите дръвчета. При натиск пускат голямо количество кръв и вътрешности.
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район: гр. Дряново обл. Габрово
Надморска височина (m): 369
Метеостанция: BRESSER
Been thanked: 27 times

Мнение от benisat » 04 май 2020, 15:20

Аз не съм опрашвал с нищо , и като гледам , таз година ще имам стотици плодове , направо са ,,отрупани'' ! Миналата година пак не опрашвах , и имаше само едната около 40 плода ! Сега и двете имат , и взеха да наедряват . А пък за въшките , всяка година ги имам , и то много . Които стигам , ги мачкам , ама Асимините ми са по 5 метра , и нагоре не ги закачам. По цитрусите не съм забелязал да има от тез големите . Не ги знам откъде се появяват , зимата ги няма .

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 04 май 2020, 17:52

Румба, дай една снимка на плодовете за сравнение, моля те!
Като казваш, че са взели да наедряват, започвам да си мисля, че моите в крайна сметка ще паднат, както е ставало винаги до сега.

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район: гр. Дряново обл. Габрово
Надморска височина (m): 369
Метеостанция: BRESSER

Мнение от benisat » 05 май 2020, 07:55

И моите са като твоите , но правя сравнение с миналогодишните , и затова си мисля ,че са опрашени.
Изображение
These users thanked the author benisat for the post:
Kiril Donov (05 май 2020, 15:10)
Rating: 7.7%

Todorov
Регистриран: 26 май 2020, 21:14
Район: Хасково
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Мнение от Todorov » 26 май 2020, 22:37

Здравейте . Регистрирах се във форума спецялно заради това растение. Засадих го преди 4г. Купих го от някакъв човек от ОЛХ. Сорта самоопрашващ мисля че Сънфлайер или нещо подобно. Последните две години дърпа яко , сега е около 3-4м.
Миналата година върза няколко плодчета но ги хеърли , рекох си малко е още.
Но тази година вече направи 50-60 грозда от по 5-6 плодчета ... и тук дойде проблема като тръгнаха листата изхвърли всичко. Просто плодчетата изсъхнаха и изпадаха. Преди няколко часа видях че и последното е пътник.
Кажете аджеба на какво се дължи това и ще задържи ли някога плод , пръскам го поливам го расте като тръстика нагоре , а втора година хвърля плодовете ... възможно ли е да не храни плодове и да е дефектно нещо или сорта да е сбъркан.
Инак се опрашва само ... от мухи и мравки , с нищо не съм го завивал куче марка е но ...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 27 май 2020, 08:58

Ако расте толкова бързо и не е цъфнало още първата година, тогава най-вероятно е семеначе, т.е. за име на сорт не може да се говори. Каквото и да са ви излъгали, всеизвестно е, че трябва да имате поне две различни дървета, за да разчитате на плод. Може и да се получи опрашване от самичко дърво, но на това не може да се разчита и да губите години в чакане. По принцип всички растения от това семейство са известни с това, че се нуждаят от кръстосано опрашване и единичните плододаващи растения са по-скоро изключения, отколкото правило.

Тази година реших малко да вкисля почвата около моите растения. Нямаха видими признаци на хлороза, но листата ми се струваха малко бледо-зелени. Сложих по кило зелен камък на гнездо, даже малко им се изгориха листата, но после тръгна един буен растеж с по-тъмнозелени листа, което ми показа, че съм на прав път. Торя редовно и поливам почти всеки ден и тази година за пръв път имам приличен растеж на филизите. След като си играх да опрашвам цветовете, сега имам и по едно плодче по две дръвчета. Но като имам предвид малкия размер на растенията, повече от едно плодче не може да очаквам. Догодина - повече.

Todorov

Мнение от Todorov » 27 май 2020, 11:25

Не му разбирам на това растение.
Уж даде завръз (плодчета) като на снимката на benisat в по-горния пост , това не значи ли че се е опрашило ?
Или ги хвърля защото са упрашени от самото растение ?
Някои "чушлета" бяха станали около 2см. но ги "хвърли" за 3-4дена масово.
Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 105 times

Мнение от Slavyanski » 27 май 2020, 22:40

Сънфлауър е самоопрашващ се сорт. Хора твърдят, че и семенни растения от него запазват това си качество. Но ако имаме кръстоска с друг сорт - едва ли.

По всичко личи, че хвърля плода, защото не са се опрашили, подобно на японската дюля. Винаги се препоръчва да имате и второ дърво друг сорт. Иначе си е риск.

Може да пробвате да присадите друг сорт на това, ако намерите калем от плододаваща асимина, защото да чакате второ дърво да израсне... Освен да си купите второ по-възрастно дръвче отнякъде...

Added in 2 hours 26 minutes 27 seconds:
И още едно питане: кога ги хвърли завръзите? Да не би в жегите (имаше 30+ градуса неотдавна)?

Todorov

Мнение от Todorov » 28 май 2020, 03:46

Основната част ги хвърли преди 10на дена а последното гроздче преди 2дни. Жега си беше.
Продавача ме уверяваше че на този сорт не му е нужно второ растение , питах го още тогава защото бях чел че са необходими две за да се опрашват.
Май за съжаление ще се наложи да го премахна.

Added in 5 minutes 51 seconds:
Вода има бол , филизите имат прираст 15-20см. за тази пролет. Сякаш като тръгнат буйно листата и филизите им дава приоритет и хвърля плодовете за да храни зеленината.

Потребителски аватар
Slavyanski

Мнение от Slavyanski » 28 май 2020, 08:27

Нямате ли място за второ? Вземете си по-голямо облагородено дръвче което да ви цъфне догодина. Дет' се вика, и в саксия може да ви послужи за опрашването.

Плодът си струва. Веселин Орешков в Троян има едно дърво. Казва, че първо не е задържало плод, но после присадил клонче друг сорт и две години бере. Чакали сте четири години тъй или иначе. Не се предавайте. Ако някой ви прати калеми, може да стане. На лято на пъпка добре ли се присажда?

Added in 2 minutes 26 seconds:
Иначе има някаква вероятност да ги е метнало заради жегата, но според мен е до опрашване. Г-н Донов имаше също проблеми с незадържане на завръзи. Какъв беше проблемът?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 28 май 2020, 09:43

Slavyanski написа:
28 май 2020, 08:30
.... Г-н Донов имаше също проблеми с незадържане на завръзи. Какъв беше проблемът?
При мен са твърде малки растенията, защото почти не растяха до сега. Поне облагородените, а семеначетата явно растат без проблеми.
Вчера видях, че едното завръзче, което беше по-наедряло, вече е паднало. Вътре ясно се виждаха и семената. За второто завръзче също не съм оптимист.

Потребителски аватар
Slavyanski

Мнение от Slavyanski » 28 май 2020, 09:56

Очевидно при вас не трябва да е в липса на опрашител проблемът, защото имате няколко дръвчета.

При другите форумни членове успя ли да задържи плод паупауто или е рано да се каже? А облагородените лоши корени ли имаха та вървят слабо?

Аз се надявам на цъфтеж от моите семенаци най-рано догодина.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 28 май 2020, 10:01

Облагородените бяха с отрязани корени извън саксията, а тези растения трудно прощават такива интервенции. Затова и не бих препоръчал, да се купуват големи растения. Най-добре е да израснат на място, а след това да се облагородяват, ако е нужно изобщо.

Отговори