Мандарини

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
kgitsov
Любител на южните растения
Регистриран: 11 сеп 2018, 14:25
Район: София, Младост 2
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Мандарини

Непрочетено мнение от kgitsov » 26 юли 2019, 11:36

Здравейте,
Имам една мандарина, която съвсем се побърка напоследък.
Има страхотен растежен импулс, на открита тераса е, в подходящ за нея съд и с хубава, пропусклива почва.
Забол съм ѝ един от тези 3в1 метърчета от китай за влагомер, pH и осветеност, като основно ползвам само влагомера и я поливам само като падне от зеленото.

Започнаха да ѝ падат листата - принципно няма някакъв видим недъг по тях, че да ги хвърля, а по-скоро все ендо е преполята, а реално земята ѝ е умерено влажна. В чинийката също никога не се е събирала вода.
Да ѝ огранича малко водата или да я третирам с някакъв препарат?
горните клони губят страшно много листа, долните, които имат импус на растеж (супер много разклонения) нямат нито един загубен лист.

Принципно малко съм прекалил с пръскането с нуреле, защото имах въшки по розите които са наоколо и ги пръскам през ден, но едва ли това е проблема...

Predator 70
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Любим плод: Ананас
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от Predator 70 » 26 юли 2019, 13:24

Ми ако си пръскал и нея с нуреле през ден може и от това да е проблема. Пусни една снимка,тук има доста специалисти които ще ти дадът компетентно мнение на проблема.

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 30 юли 2019, 19:28

Ок спрях й нурелето и отрязах до здраво но днес гледам пак е покафеняло надолу.
Ако я полея с някакъв фунгицид? Имам дитан 10г в 5 л.?
Влажността е перфектна. Понеже е в пласмасова саксия я извадих да проверя има много нови свежи корени имаше и изгнили отдолу може би е имала някакво поражение но сега ми се струва добре.
Не съм ръчкал балата с корените само проверих и почисъих леко това което не ми хареса външно.
За всеки случай разширих дупките на саксията.

Какво ще кажете за фунгицида?
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 153 times
Been thanked: 483 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 юли 2019, 20:35

kgitsov написа:
30 юли 2019, 19:28
... Какво ще кажете за фунгицида? ...
Какво да кажа... с нафта ще се справите по-бързо и няма да мъчите себе си, а и растението... <he-he>

Иначе - сериозно, но срещу какво ще ползвате фунгицида? А фунгицидът точно какъв е? Не ме интересува, само питам, за да стане ясно, че няма прост отговор на въпроса, който задавате.
В стресова ситуация, първо ВИНАГИ се спира всякакво торене и пръскане с препарати! Освен ако не е 100% ясна причината за проблема, първо се отстраняват всички възможни причини. След това не може да очаквате моментално подобрение. Има известна инерция в процеса, защото е нужно време за възстановяване на корените, а от там - и на надземната част. Доколкото има известни съмнения за гъбен патоген, добре е да намалите и поливките, доколкото е възможно в този сезон.
Аз толкова мога да кажа въз основа на информацията, която имам за това растение.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 19 авг 2019, 16:40

Kiril Donov написа:
30 юли 2019, 20:35
kgitsov написа:
30 юли 2019, 19:28
... Какво ще кажете за фунгицида? ...
Какво да кажа... с нафта ще се справите по-бързо и няма да мъчите себе си, а и растението... <he-he>

Иначе - сериозно, но срещу какво ще ползвате фунгицида? А фунгицидът точно какъв е? Не ме интересува, само питам, за да стане ясно, че няма прост отговор на въпроса, който задавате.
В стресова ситуация, първо ВИНАГИ се спира всякакво торене и пръскане с препарати! Освен ако не е 100% ясна причината за проблема, първо се отстраняват всички възможни причини. След това не може да очаквате моментално подобрение. Има известна инерция в процеса, защото е нужно време за възстановяване на корените, а от там - и на надземната част. Доколкото има известни съмнения за гъбен патоген, добре е да намалите и поливките, доколкото е възможно в този сезон.
Аз толкова мога да кажа въз основа на информацията, която имам за това растение.
ОК, не знам дали беше правилно, но не я третирах с нищо и изсъхна облагородената част, но основата се оказа костелив орех и гледам е започнала да хвърля издънки на някакви импровизирани пъпки.
Знам че не е сега момента, но има някакво активно сокодвижение...друг път съм вадил късмет (пак с мандарина, изсъхна питомната част и успях да я захвана отново с пъпка от все още живата част) и ѝ боцнах две пъпки от здрав лимон, дано и този път да станат нещата и да тръгне.
Идеята ми беше просто да не чакам да развие дебело клонче от издънките а директно на дебелия дивак да изкара нещо.

Интересно беше че с изключение на твърдата кора, имаше много добро сокодвижение и се отлепваше доволно кората - успях да сложа щитче с пъпка без да повредя кората. Увързал съм здраво и я оставих на шарена сянка.

Жалко че загубих сорта - червена клементина, според мен си замина от преполиване, едва ли съм я убил с нурелето. Имаше две седмици с доста валежи и е много вероятно да не съм преценявал добре количеството вода... <spider>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 153 times
Been thanked: 483 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 авг 2019, 22:17

Увийте пъпките и с найлон, за да се намали още транспирацията. След 3 седмици може да го свалите.
Добре сте направили с облагородяването. А за червената клементина - няма страшно! Ако не искате да купувате нова, мога да пратя калеми, сега или напролет.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

kgitsov

Непрочетено мнение от kgitsov » 21 авг 2019, 10:24

Kiril Donov написа:
19 авг 2019, 22:17
Увийте пъпките и с найлон, за да се намали още транспирацията. След 3 седмици може да го свалите.
Добре сте направили с облагородяването. А за червената клементина - няма страшно! Ако не искате да купувате нова, мога да пратя калеми, сега или напролет.
Ами беше ме страх да я увивам чак толкова и през пъпката, а и сигурно вече е късно за това, то минаха няколко дена.
Ето какво съм сътворил:
Изображение

Ето предишната която уморих зимата:
Изображение

Първите листа имаха някакви недъзи и петна, но новите сега са далеч по-добре:
Изображение

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от popov.dinko » 10 ное 2019, 18:03

Мандарини 2019, дръвче засадено до стената на вила в района на Порто Лагос, северна Гърция.
Вирее на открито без никаква защита. Само до стена! На 4-5 метра вече ще е необходима защита!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Непрочетено мнение от traiko » 10 ное 2019, 21:18

Динко много готино дръвче. Виждал съм на улицата в Неа Ираклица,доста големи дръвчета.Разстоянието не много голямо,но и то е на самото море.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Цитрусови (Citrus)”