Смокиня сорт Измирска, Ficus carica Izmir

Димитър Брусалиев
Любител на южните растения
Регистриран: 21 фев 2016, 09:36
Район: Бургас
Надморска височина (m): 70
USDA zone: 7a/7b
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Смокиня сорт Измирска, Ficus carica Izmir

Мнение от Димитър Брусалиев » 20 юли 2020, 09:24

Kiril Donov написа:
09 сеп 2019, 00:02
Стана въпрос за Измир в една фейсбук група и няколко човека по света пишат, че години наред им окапват плодовете, т.е. че сортът е тип Smyrna и се нуждае от опрашване. За Блек Донов и Харди Йелоу знаем, че понякога хвърлят плодовете. В последно време при мен не се е случвало обаче (от поне 6-7 години).
Интересува ме, кой от вас е имал каквито и да е проблеми със сорта Измир? Моля споделете, ако ви окапват плодовете на този сорт. Интересува ме също и в кои райони без налични оси Blastofaga за опрашване, сортът Измир успява да плододава.
По неизвестни за мен причини, Измир започна да хвърля основната реколта. Дървото изглежда в отлично състояние - не е нито засушено, нито преполято. Просто пожълтяват плодчетата и окапват все едно са бреба. Преди десетина дни дори хвърлих мъжки смокини с осички и наблюдавах как излизат от от мъжките и влизат в женските съцветия.
Не се виждат никакви вредители вътре в плодовете. Проверих обстойно.
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 330 times
Been thanked: 918 times

Мнение от Kiril Donov » 20 юли 2020, 21:56

В цитата не съм се изразил точно. Всъщност, Измир никога до сега не ми е правил такива номера. Имам 4 дървета от този сорт и винаги са били напълно надеждни с основната реколта. Бребата им наистина е рядко явление, но при мен повечето дървета не дават бреба поради силните резитби.
Точно преди малко гледах смокините. Измир дърветата са претрупани, плодовете наедряват сериозно и сякаш до десетина дни ще започнат да зреят.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Димитър Брусалиев (20 юли 2020, 22:20)
Rating: 7.7%

Димитър Брусалиев
Любител на южните растения
Регистриран: 21 фев 2016, 09:36
Район: Бургас
Надморска височина (m): 70
USDA zone: 7a/7b
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Мнение от Димитър Брусалиев » 20 юли 2020, 22:38

Просто споделям информация☺И при мен е за първи път това окапване. Миналата година всичко беше ОК. По-миналата година станаха жертва на смокиновата муха.
Бребата я хвърля всяка година още като е съвсем дребна, но това изобщо не ме притеснява.

За мен повече сортове в градината са решението на проблема. Като следя форума и публикациите особено от тези от вас с повече опит и по-голямо разнообразие от сортове, впечатлението ми е, че на дадено място всяка година по една или друга причина, няколко сорта се дънят, а други плододават обилно.
Чакам една малка зелена Катода сега да видя дали ще изхрани плодчетата, а имам и "бебета" Далматинска и Поморийска-24, но за тях ще споделям през 2021 живот и здраве :)
These users thanked the author Димитър Брусалиев for the post:
Kiril Donov (21 юли 2020, 07:42)
Rating: 7.7%

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 123 times
Been thanked: 127 times

Мнение от plamen » 21 юли 2020, 10:45

<off topic> Винаги е добре да имаш различни сортове. Но ако човек няма място, Мичуринска 10, Далматинска и др са винаги на линия. Вали- гърми , раждат си всяка година.
These users thanked the author plamen for the post (total 2):
tisho (21 юли 2020, 12:46) • Димитър Брусалиев (21 юли 2020, 14:31)
Rating: 15.4%

Отговори