Видове акарициди - масло от Нийм (Neem oil)

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 69 times
Been thanked: 98 times

Re: Видове акарициди - масло от Нийм (Neem oil)

Мнение от traiko » 06 май 2019, 21:46

За това е хубаво да се сменят препаратите.Имал съм случаи да сменям по 3 препарата докато ги унищожа.Основно по розите.

Колев
Любител на южните растения
Регистриран: 21 май 2015, 15:02
Район: Варна
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Мнение от Колев » 09 юли 2019, 15:26

Как се разтваря масло от нийм.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 297 times
Been thanked: 850 times

Мнение от Kiril Donov » 02 фев 2020, 11:59

Есента реших да пробвам да унищожа акарите с химия. Накупих една торба препарати, напръсках с два от тях, а резултатът беше, че оранжерията ми пламна от акари буквално за няколко дни.

Бях потресен. Спрях да пръскам, но сега реших предпролетно да опитам да вкарам нещата под контрол чрез доброто старо масло от Нийм. Този път обаче реших да съм много стриктен. Избрах си ден от седмицата (петък), който реших да не пропускам за нищо на света. И започнах...

След първото пръскане се усети ефект, но след няколко дни листата бяха пълни с новоизлюпени акари. От това си извадих два извода:
1. Маслото от Нийм не действа на яйцата;
2. Маслото от Нийм има само и единствено контактно действие, а системното му действие е мит и клони към нула.

Направих и второ пръскане. Този път няма нищо движещо се след два дни. Сега вече знам що за препарат е и няма начин да направя повече грешки. Ще повторя поне още две или три пръскания, но ще спазвам стриктно деня за пръскане. Така вече се оказва, че маслото от Нийм е идеалният препарат, който наистина е в състояние да унищожи акарите напълно, но само при правилна употреба.

getzbg
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от getzbg » 02 фев 2020, 12:23

Разбира се, че няма системно действие. Действа само вътрешно на хранещи се насекоми и то как - като им убива апетита, забравят да ядат и умират от глад. Доста садистично, но все пак еко, защото теоретично пчелите би трябвало да не са засегнати, тъй като не се хранят с листна маса.

Чудесно е, че сте успял да ги унищожите само с нийм, аз миналата година не успях. Действително ключът е в правилната употреба. Въпреки това много бих се радвал да намеря време и възможност да развъдя от хищните червени акари, които така или иначе си пълзят наоколо по бетона. Струва ми се най-ефективния метод.

Колев
Любител на южните растения
Регистриран: 21 май 2015, 15:02
Район: Варна
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Мнение от Колев » 06 фев 2020, 08:51

В крайна сметка как е правилно да се ползва маслото от нийм? 4-5 пръскания през 2дни?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 297 times
Been thanked: 850 times

Мнение от Kiril Donov » 06 фев 2020, 09:29

През два дни - няма много смисъл. Ако се пръска през 6 до 7 дни, успешно се унищожават всички новоизлюпени акари, преди да са снесли нови яйца.
При мен вече не виждам нищо живо след 2 пръскания през точно една седмица, но днес или утре ще направя и третото. После задължително ще пръскам може би още два пъти. При предишните пръскания винаги минаваше повече време, докато реша да пръскам отново, а така се получаваха нови яйца, срещу които пръскането няма действие.

Слагам по 100 мл масло от Нийм в 120 мл веро (от най-евтиното на Метро) и ги разтварям в гореща вода, която наливам в пръскачка 16 литра. За първото пръскане изразходих около пръскачка и половина за цялата оранжерия плюс колекцията ми от Цитруси и китайски рози, които не са в тази оранжерия. За второто пръскане се справих само с една цяла пръскачка. Пръскам всички листа, стъбла и земята около тях, включително и плевелите. Големите дървета Папая ги пръскам обилно отдолу, а после се качвам на стълба, за да ги напръскам и отгоре. По време на пръскането беше слънчево и трябваше да свалям температурата в оранжерията на около 20 градуса, като отварях проветрителите. Днес е облачно и вътре няма да надвиши 6-8 градуса, затова не е нужно да проветрявам. Не знам дали жегата е проблем за маслото от Нийм, но за химическите препарати знам, че се влошава действието им при температури над 23-25 градуса. Затова свалям температурата за всеки случай.

До преди две седмици имах жестоко нападение от акари. Бях ги оставил да се оправят сами, а те заразиха даже и растенията, които по принцип не се атакуват от акари. Сега съм много доволен от резултата. Доказват го и новите чудесни листа, които взеха да вадят повечето растения.

Added in 5 minutes 31 seconds:
Сега се замислих, че в началото на ноември направих само едно пръскане с химическите препарати. Нищо чудно, че след няколко дни всичко беше покрито с акари. Макар да направих коктейл от различни препарати, явно не са действали на яйцата и е напълно естествено, че ефекта беше нулев. Трябвало е просто да направя поне още едно пръскане до седмица, а аз вместо това заминах за Египет...

getzbg
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от getzbg » 06 фев 2020, 09:55

Всъщност съм приятно изненадан, че вече ги има и на пазара!

Отговори