Арбутус, Ягодово дърво, Arbutus unedo (кумарка)

penoff
Любител на южните растения
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 3 times

Re: Арбутус, Ягодово дърво, Arbutus unedo (кумарка)

Мнение от penoff » 24 дек 2019, 17:31

Изображение
Наблюдават се малки черни петънца - дали не е от студа? Такова е състоянието без никаква защита - до сега е имало няколко нощи с -6 С. Но не искам да поемем излишни рискове от предстоящи по-ниски минимуми, които са неизбежни за района (гр. Плевен), затова моля за някакви идеи за защита. При палмите (едно Трахи и Сабал Минор) и двата банана направих фибранови кутии и найлон, но тук дали това ще е от полза? Ето как съм ги опаковал
Изображение

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 41 times
Been thanked: 145 times

Мнение от Бобсъна » 24 дек 2019, 19:38

Леле...ще ги удушите...

penoff
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 3 times

Мнение от penoff » 26 дек 2019, 13:29

Разбирам забележката "ще ги удушите" като шеговита закачка, т.е, че съм направил здраво привързване и стягане със сезала (от глагола удушвам). А може от нея да приема и друго значение (сериозно) - че има опасност от задушаване, доколкото съм опаковал фибрана с найлон и не съм оставил отвори за дишане? Само да поясня, че показаното опаковане се наложи, защото стените на фибрана не са лепени и между тях има фуги (до 5 мм), като найлонът съм го увил отгоре именно, за да попречи навлизане на студен въздух. Все пак не съм постигнал херметизиране и предполагам, че в пространството, оформено от фибрановите листове, ще влиза въздух през найлоновата опаковка. Тази пасивна защита е направена на палмите и бананите, не за кумарката. Чудех се за нея дали това би било подходящо, с оглед появилите се черни петънца по листата, или да я покрия с 10 литрова туба, както направих за малките асимини, за който разбирам от Славяновски, че съм се презастраховал излишно. Благодаря за съветите.

Shagrath
Регистриран: 19 апр 2010, 10:48
Район: с. Дряново, обл. Хасково, северозападен Сакар
Местоположение: 42° 4'52.98"N ; 25°56'0.70"E ; 140м. надморска височина ; зона 7б; северозападен Сакар
Надморска височина (m): 159
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Мнение от Shagrath » 26 дек 2019, 17:58

Адмирации за старанието и за мерака да имате такова растение! Съветвам ви просто да оставите растението да се аклиматизира. Така направих и аз. Имам три такива растения на обекта, като едното е посадено преди 10 години. Отглеждам ги без абсолютно никаква защита. Резон в такова старание за защита, което показвате, виждам само ако обекта ви е някъде в северна България. А инак през тази уникално мека зима не виждам никакъв смисъл от защита, освен за растения от зона 9. Трахитата ми продължават да вадят нови листа. За каква зима изобщо говорим?! Апропо, абрутуса държи до -14 според официалната информация, но май се касае само за малки растения. При мен никога не е мръзнал.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 13 times
Been thanked: 142 times

Мнение от reimbrant » 16 май 2020, 15:39

These users thanked the author reimbrant for the post:
zack (16 май 2020, 16:10)
Rating: 7.7%

Отговори