Градината на Райчо

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения
Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 69 times
Been thanked: 289 times

Re: Градината на Райчо

Мнение от Бобсъна » 31 юли 2021, 12:45

Изображение

Недостъпно за несуратните....

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 73 times
Been thanked: 260 times

Мнение от reimbrant » 31 юли 2021, 23:15

Днес се опитах да сложа още един клип,който директно не тръгна,най вероятно ще съм до тук с клиповете,колкото и да е неприятно,знам че са много по нагледни,разбираеми и възприемащи ,от колкото десетки снимки в един пост,не зависи от мен,може и тук нещо в форума да се е сбъгнало,не съм в час със съвременните технологии.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (17-Feb 2021)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1532 times

Мнение от Kiril Donov » 01 авг 2021, 19:33

Форумът няма нищо общо с този проблем, Райчо. Това са някакви нови настройки на Фейсбук.

Кайо
Регистриран: 13 авг 2021, 14:23
Район: Пловдив/Мраченик/Белица/Узб
Надморска височина (m): 650
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от Кайо » 13 авг 2021, 14:47

Пълен новобранец. Писах нещо и сама си го изтрих.
От две години се каня да се регистрирам тук. Натутках се накрая и то защото интереса ми към градината на Райчо стана неимоверно голям, а въпросите ми към него са повече отколкото място имам в тефтера.
Две са темите за неговите градини доколкото схванах. Тая тема все не успявам да я дочета цялата, току се отплесна да чета за някое растение подробности в съответната тема.
Райчо, възхищавам се на старанието, ентусиазма и усилията да отглеждаш толкова растения.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Мнение от reimbrant » 13 авг 2021, 21:15

Благодаря много. <wine>

Кайо

Мнение от Кайо » 16 авг 2021, 12:24

Близостта на градините ни ми изостри съвсем любопитството. След вчерашното ми посещение на нашата се чудя защо си го причинявам. Върла битка ще да е.
Имам питане.Почвата каква е при теб Райчо? В наше село, Мраченик по справочниците я дават канелена горска. Докато в Пловдив се боря с глина и задържане на вода, то на село не виждам къде отива всичката вода от поливането.
Много ме беше страх да не опропастя пау-паутата, но засега в тая жега и поливане 1 път седмично се справят отлично. Даже двете семеначета-дребосъци оцеляват.
Още нещо се присетих. Мисля, че някъде в темата ти четох, че имаш плододаващи амеланхиери. Имам два корена канадансиси и два корена ламарки. Тая година обаче цвят не видях, а съответно и плод. Млади растения са, но едното от канаденсисите имаш плод докато беше в контейнера, а сега като е в земята няма. Чудя се да не би да е от особеносттите на тая пролет и начало на лятото. Някакъв секрет при отглеждането им имали на родна почва?

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 17 авг 2021, 18:39

Кайо написа:
16 авг 2021, 12:24
Близостта на градините ни ми изостри съвсем любопитството. След вчерашното ми посещение на нашата се чудя защо си го причинявам. Върла битка ще да е.
Имам питане.Почвата каква е при теб Райчо? В наше село, Мраченик по справочниците я дават канелена горска. Докато в Пловдив се боря с глина и задържане на вода, то на село не виждам къде отива всичката вода от поливането.
Много ме беше страх да не опропастя пау-паутата, но засега в тая жега и поливане 1 път седмично се справят отлично. Даже двете семеначета-дребосъци оцеляват.
Още нещо се присетих. Мисля, че някъде в темата ти четох, че имаш плододаващи амеланхиери. Имам два корена канадансиси и два корена ламарки. Тая година обаче цвят не видях, а съответно и плод. Млади растения са, но едното от канаденсисите имаш плод докато беше в контейнера, а сега като е в земята няма. Чудя се да не би да е от особеносттите на тая пролет и начало на лятото. Някакъв секрет при отглеждането им имали на родна почва?
Здравейте,почвата ми е пропусклива,мерена с уреди професионални е точно междинна /неутрална/между кисела и алкална,демек всичко което се посади става .Проблемът е адската суша която ни уби,и кладенците взеха да закъсват.Гледката е почти пустинна ,нямам желание за работа в градината,а сушата може да продължи и до пролетта,случвало се е.Колкото и да се опитвам да спася растенията,не реколти,най вероятно няма да мога да се справя с това което е много жалко за ценни растителни видове.Амеланхиерите ми цъфтят всичките обилно,и плододават обилно,и вашите ще го правят,просто си искат да си изживеят пубертета и ще станат нещата,прекрасни растения са за градината.Радвам се че ви харесват моите неща.Имаме къща и на Домлян,още по близко до вашата в Мраченик,ходим от време на време и там. <wine>

Кайо

Мнение от Кайо » 18 авг 2021, 14:53

И при нас сушата е невероятна тая година. Поливаме един път седмично всичко, но тая неделя нямаше вода и ме е страх какво ще стане. Вече втори път това лято за по 2-3 дена няма вода и то все когато ние сме на вилата. В градината е имало на две места кладенци според съседите, но са затрупани и не се знае къде точно са били и с каква вода в тях. Щем, не щем ще влагаме средства в сонда, но ме е страх от резултата. Да не е напразно усилието.
Благодаря за информацията за амеланхиерите. Ще ги чакаме да си минат пубертета.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (17-Feb 2021)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1532 times

Мнение от Kiril Donov » 18 авг 2021, 22:44

Кайо написа:
18 авг 2021, 14:53
... Щем, не щем ще влагаме средства в сонда, но ме е страх от резултата. Да не е напразно усилието. ...
Съседът до нас тези дни беше викнал хора да дупчат сондаж. Казаха му цена от 140 лева на метър, като трябвало да дупчат към 65 метра. Въртяха няколко дни, но под 15 метра стигнаха скала и от там с голям зор вървеше дупченето. Вчера стигнаха 40 метра и счупиха главата. Тя остана вътре, а днес си събраха нещата и се изнесоха. Разкопаха им градината, читава вода май няма да имат, а може би и пари са платили. Трябва да се внимава с "майсторите".
Райчо, извинявай, че ти оспамих темата.

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 13 сеп 2021, 23:39

Да покажа до каква фаза стигнаха плодовете на Асимините. <wine>

Added in 20 hours 47 minutes 59 seconds:
Малко смокинки да покажа различни сортове,пау пау ,и глогинки едри и страшно ароматни с много месо.

Added in 22 hours 55 minutes 5 seconds:
Една малка разходка в една малка част от градинката ми. <wine>
These users thanked the author reimbrant for the post:
sl2 (19 сеп 2021, 01:00)
Rating: 7.1%

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 24 сеп 2021, 18:26

Малко реформи в парника с цитрусите,оказа се че място за домати и 2 реда цитруси на 3 метра ширина не стават работите,Маерите завзеха голяма позиция и стиснаха едни лимони Лунарио,които се наложи да извадя,и да се опитам да ги спасявам саксийно.Най вероятно след година,две,когато преодолеят шока и се отрупат с плодове ,ще ги продам,защото съм решил саксийни цитруси да не отглеждам. <wine>

Отговори