Малка белградска градина

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения
Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Place:
Has thanked: 125 times
Been thanked: 535 times

Re: Малка белградска градина

Непрочетено мнение от Бобсъна » 19 мар 2024, 06:48

Браво,акацията деалбата даже и цъфти...

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Place: Белград
Altitude (m): 116
USDA zone: 8a
Has thanked: 57 times
Been thanked: 87 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 19 мар 2024, 20:08

Бобсъна написа:
19 мар 2024, 06:48
Браво,акацията деалбата даже и цъфти...
За съжаление деалбата не цъфти, а вече е 8-9 годишна. Презимува навън на закътано място без каквито и да е повреди. А това е Acacia pycnantha или някоя от подобните видове. Имам 3 различни от тези с филодните листа. В интерес на истината тази най-много ми прилича на pycnantha заради различната форма на листата. А ми е дадена като retinoides. Веднага казах, че не е, но както казва народният мъдрец "като ти дават - взимай, като те гонят - бягай". Взех я, естествено. Обаче, нито една от трите няма аромат. <hmmm>

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Place: Белград
Altitude (m): 116
USDA zone: 8a
Has thanked: 57 times
Been thanked: 87 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 28 мар 2024, 15:59

Малко облаци, малко дъжд, малко слънце, приятни 20+ температури. Бързам да споделя опита ми с питангата или на човешки език казано - Eugenia uniflora.
Японската мушмурла се отчита с добър прираст, но ще имам малко плод. Слабо цъфтя.
Изображение
Цитрусите - малки, големи, все още някой с плод, почти всички напъпили, пускат нови клони. Това е само част.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
И фаворитът тази пролет - Питанга, Суринамска череша или Eugenia uniflora, Дръвчето е 7-8 годишно. Никога до сега не е цъфтяло, но презимуваше в отопляемата оранжерия максимум до +15 (редко) и не е губило листата си. Тази зима поради липса на място в оранжерията, питангата беше засилена в полиетиленовата студена оранжерия, където температурата не падна под 0 градуса, но за нея си е студ. Всичко беше наред с листата до февруари, когато за няколко дни опадаха. Помислих си - край, отива във вечните ловни полета. Да ама не. В началото на март се появиха множество цветни пъпки. Сега е вече навън, бързо се облиства и започна да цъфти. За кой ли път информацията от интернет ми прави шега - "тропическо вечно зелено дърво. Зона 10-11". Явно, че при нашите климатични условия падането на листата стимулира плодните пъпки. Ура!
Изображение
Последна промяна от Maria-Joanna на 30 мар 2024, 22:13, променено общо 1 път.
These users thanked the author Maria-Joanna for the post (total 3):
veso (28 мар 2024, 17:57) • Kiril Donov (30 мар 2024, 09:58) • sl2 (30 мар 2024, 13:31)
Rating: 20%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Place: Асеновград (над инверсиите)
Altitude (m): 395
USDA zone: 8b/9a
Absolute minimum (°C): -15.2 since 1995
Last winter's low (°C): -4.8 (23-Jan-2024)
Pers.Weather St.: Nursery: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Assenovgrad 359m: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IASENO20
Assenovgrad 240 m: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IASENO23
Has thanked: 957 times
Been thanked: 2343 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 мар 2024, 10:00

Моите питанги са малко по-малки, но макар да бяха на студено в последните две зими, не са падали никакви листа. Не са цъфтяли все още. Ще взема да ги преместя на още по-хладно. Благодаря за споделената информация!
По-същия начин процедират двата ми сорта атемоя - всяка пролет хвърлят листата и после се скъсват да цъфтят чак до късна есен.

Отговори