Градината на Райчо

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения
Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 101 times
Been thanked: 295 times

Re: Градината на Райчо

Мнение от reimbrant » 28 май 2021, 20:36

Преди два дена точно преди бурята,която направи доста поразии в съседните села и гр.Сопот/балкана чернееше яко/,направих това клипче да покажа завършен един проект с резервна вода за сушата,а и да се похваля че най после след 7 години след засаждането на няколко пекана/американски орех,3 различни сорта за кръстосано опрашване./,че на 2 от тях има доста реси /мъжки съцветия/,което ме навежда на мисълта ,че най вероятно ще почнат вече и да плододават.Което си е награда най вече за мен за проявеното търпение ,толкова години. <wine> <thumbup> <cheers>
These users thanked the author reimbrant for the post (total 2):
Иво Некитов (10 юни 2021, 01:25) • sl2 (11 юни 2021, 18:13)
Rating: 13.3%

Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -17,5°C
Has thanked: 147 times
Been thanked: 41 times

Мнение от Slavyanski » 28 май 2021, 20:49

Странна работа с тия съсипани цветове, много странна. И при мен нямаше слани. Черешите слабо, вишни почти нищо, праскови и те слабо. Сливи и ябълки добре. А пчели имаше ли? Да не са малко пчелите?

За пеканите поздравления! Аз взех миналата година един - не тръгна. Тая година взех два - корените им на 75 % изгнили. Сложих ги в контейнери, дано оцелеят. Укоренители, ала-бала. Посях и ядки и те никват, но са дребни - по 3 грама. Едрите ги дават 6-10 грама. Твоите какви са като сортове?

Поздрави!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1885 times

Мнение от Kiril Donov » 28 май 2021, 22:00

Славянски, доколкото съм чувал за пекан, най-студоустойчивите сортове издържат до около -15 градуса. Останал съм с впечатление, че при теб е доста по-студено от това, което пекан би могъл да понесе.

Slavyanski

Мнение от Slavyanski » 29 май 2021, 12:23

Има northern pecans. Но при нас не се знае какви са точно. Тук до -18 пада редовно. Конкретно тези обаче, бяха зле като разсад, с лоши корени, и не са въобще били излагани на температура под -5.

Има сортове, които тепърва ще проучвам от тези по-студоустойчивите, но с внос на калеми работата е сложна. Евентуално семена.

Added in 1 minute 53 seconds:
Ето за северните пекани. Дават до минус 35 по Фаренхайт издръжливост. Това е почти толкова и по Целзий. Чак се изненадах.

https://extension.unl.edu/statewide/dod ... ern-pecan/

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Мнение от reimbrant » 29 май 2021, 18:10

И аз се поразрових и разбрах че има доста по студоустойчиви от минус 15.Моите от кои са не зная,но са виждали минус 15 преди 3,4 години,и абсолютно никакви проблеми със измръзване.Единият съм го взел под името Каддо/но като зная от кой е ,въобще не съм сигурен какъв сорт е,другият съм го купувал от човек от Петрич,който твърди че е с шарените чорупки,а третият само знам че е от семена купени от Испания ,с френски внос там.Надявам се скоро да покажа орехи и нагледно да видим реколтата.Но твърдо са изкарали едни минус 15 при мен като много малки растения,без дори и никакво минимално измръзване./понеже са на най откритото на ветрове и студ място,което показва винаги с 2 градуса по ниско ,от датчика в долният двор./ <wine>

Slavyanski

Мнение от Slavyanski » 29 май 2021, 22:27

Северните мисля са с по-твърда черупка и по-дребноплодни. Но пък южните на север нищо няма да дадат, тъй че...

Аз посях орехи пекан отгледани у нас, но са по три грама и ми се видяха костеливи. Евентуално ги мисля за подложки, ако се установят. Защото едроплодните са с орехи по 6-10 грама.

Added in 8 minutes 19 seconds:
Чета сега за сорт Caddo. По произход е от Джорджия (южен щат), но е селектиран в Тексас. Има добри качества на ядките, лесно се чупел, но не е много едър. Средно по 67 ядки в паунд (454 грама), което прави по 6,77 грама на орех средно. Също рано влизал в плододаване. Не е зле.

https://pecanbreeding.uga.edu/cultivars ... caddo.html

Added in 10 minutes 12 seconds:
Обаче... Пише, че ресите му тръгват по-рано от женските органи (как се казват?!) И затова препоръчват някой измежду други четири сорта за опрашител (най-отдолу в материала). Очевидно не е самоплоден. Изненада?! То някои хора си бяха накупили паупаута по едно и никой не ги е предупредил, че няма да берат най-вероятно...

Хубавото е, че ти имаш три дървета, та дано се опрашат едно друго.

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 29 май 2021, 23:26

Славяне ще видим как ще се случват нещата за в бъдеще.

Added in 1 minute 6 seconds:
Малко шаренийки от градината,забелязал съм че като направя малко по дълъг клип и почва да прецаква звука в края на клипа ,за което се извинявам,че не може да се разбере добре какво казвам в последните минути на клипа. <wine>
These users thanked the author reimbrant for the post (total 4):
veso (30 май 2021, 16:37) • rembi (31 май 2021, 10:22) • ПетърD (02 юни 2021, 16:30) • sl2 (11 юни 2021, 18:26)
Rating: 26.7%

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 06 юни 2021, 20:47

Пау пау,доматчета ,рози и още нещо.
These users thanked the author reimbrant for the post:
veso (08 юни 2021, 12:24)
Rating: 6.7%

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 07 юни 2021, 22:45

Нещо става с тази природа,от година две ми умират възрастни кивита които са ми давали стотици килограми реколти,.Тази пролет изсъхнаха на купища цветовете на дърветата ,при идеални условия на цъфтеж,без студ,слани дъжд да пречат на пчелити да опрашват,сега нарове големи вече ми умират като мухи,изкарали зимата,били са с реколта миналата година,сега раззеленени и изведнъж се увесват и умират.Пчелите изчезват и умират,май е и наш ред да отиваме натам.Почвам да се замислям за много неща. <moderator> <head in the wall>

Added in 23 hours 37 minutes 29 seconds:

Added in 5 minutes 20 seconds:
Вече спрях да правя статистика на брой сортове смокини в градината ми ,май са мнооого вече.Тези дни прибавих още 5 сорта от Палм център/специални благодарности на Кирчо и Данчо,благодаря ви много/черири от сортовете са тип Смирна,което значи че трябва да имам мъжка смокиня заразена с осичките Бластофага.Имам мъжкар/от който скоро правих и за първи път прословутото сладко от зелени смокини,прекрасно стана.Дали имам осички не зная ,но след като миналата година имах прекрасни плодове от смокинята ,,Султанът на Марабу/тип смирна/,най вероятно се навъртат покрай мен,все пак сме смокинов район.Наистина че чувствам погален от бога с това сортово смокиново разнообразие в градината си,наистина това е едно голямо богатство с този божествен плод,и късметлия че живея в район с достатъчно мек климат за да си позволя този лукс да имам тези екзотики при мен.Поздрави от красиво Карлово-градът на Левски.
These users thanked the author reimbrant for the post (total 2):
zack (08 юни 2021, 22:56) • sl2 (11 юни 2021, 18:44)
Rating: 13.3%

Slavyanski

Мнение от Slavyanski » 09 юни 2021, 00:57

Райчо, а от смокините от кои сортове не беше доволен и ги махаш? Записал ли си?

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 09 юни 2021, 06:22

Slavyanski написа:
09 юни 2021, 00:57
Райчо, а от смокините от кои сортове не беше доволен и ги махаш? Записал ли си?
Славяне ,при мен не всички са с имена,аз съм събирал от къде ли не ,нещо по различно,отбелязал съм десетина които не са се представили добре при мен.В случая махнах една ранна по дребна ,дадена ми от морето,явно някакъв семенак на Мичуринската/посредственна/и другата Даймънд Бредхолд от Холандия внесена под това име/може и да не е лоша но при мен не се представи добре,може би защото е млада още/,иначе на останалите 3 им намерих свободни места.На пролет февруари на набелязаните им сложих по един калем от по хубави сортове,ако се хванат да махна всичко останало/уж когато няма млекотечение/но успеха е почти нулев/,та щях да махам и една брънсуик ,попаднала от някъде при мен ,но ми се видя присадката жива и затова я оставих за сега.Та в процес съм на отбелязване на по посредствените и с идея да оставям елитните с прекрасни вкусови качества. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 10 юни 2021, 21:05

Да покажа и розите ми в градината,вече понацъфтяха повечето,съжалявам че нещо говора ми се е прецакал в целият клип,за което се извиняявам много ,но си струва гледането,има интересни маркови сортове,подарени ми миналата година от наша съфорумка от Поморие-Дани.Всяка роза я е купувала от производителя и от Англия ,от Америка ,и е давала големи суми за рози.А на мен подаръци вкоренени маркови рози безплатно.Това се казва приятелка.Има и много съвсем млади рози ,вкоренени от мен ,които не са цъфтяли още ,догодина алеята на розите в Карлово при бате Райчо ще е още по впечатляваща ,само да сме живи и здрави.
These users thanked the author reimbrant for the post:
Иво Некитов (12 юни 2021, 12:05)

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -8,7°С(24.01.2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 536 times
Been thanked: 355 times

Мнение от perperikon » 11 юни 2021, 00:43

Браво, Райчо, срещу нас да тичаш , не можем да те стигнем! Трябва да има и шампиони за пример! Ние гледаме по 5-10-20 неща, а твоите са хиляди растения на десетки декари + оранжерии. Чудя се как успяваш. Имаш ли помощници?
Ако трябва да избирам, бих разгледал твоята "ботаническа" градина, пред тези в Гроздьово или на Серафимови!
<thumbup> <thumbup> <thumbup>
These users thanked the author perperikon for the post:
reimbrant (11 юни 2021, 23:22)

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 11 юни 2021, 07:20

Благодаря ти Перперикон,мераци разни.Трудно се оправям ,почти сам съм.Зарязах занаяти заради градините и пак не ми стига времето.Направил съм още 2,3 клипа още интересни ,а нямам сили да ги пусна.И мойто си е гламатурия от класа,пълно заробване,но пък сладко.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -8,7°С(24.01.2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 536 times
Been thanked: 355 times

Мнение от perperikon » 11 юни 2021, 10:40

Пожелавам ти здраве, за да можеш да се грижиш дълги години за райската си градина! Пожелавам ти, градината да започне да ти носи и приходи, за да си наемаш човек, който да ти помага или замества напълно за кратко или по-дълго време. По мене си съдя, ЕГН-то не прощава - я кръст, я гъс, ще те извади от строя временно. Късмет е, че не е перманентно! Но, както казват - няма да е все така,.. нито хубавото,..нито лошото!
<wine>
These users thanked the author perperikon for the post (total 3):
Slavyanski (11 юни 2021, 12:33) • sl2 (11 юни 2021, 18:50) • reimbrant (11 юни 2021, 23:22)
Rating: 20%

Отговори