Градината на Александър

Тук всеки член на форума може да отвори тема, която ще е само за неговата градина.
Коментари за зимната защита и аклиматизацията на южните растения
alexander
Любител на южните растения
Регистриран: 11 яну 2011, 14:59
Район: Сандански
Надморска височина (m): 243
Минимум последна зима (°C): -11
Has thanked: 187 times
Been thanked: 59 times

Re: Градината на Александър

Мнение от alexander » 25 сеп 2020, 08:02

Смрика написа:
30 юли 2020, 11:02
В неделя се разходих до Мелник и оглеждах полето около Хотово за твоите маслини, но едва ли са близо до пътя, имаш ли скорошни снимки от развитието?
Много се извинявам, чак сега виждам.. на около километър от селото са, по-горе, не се виждат от самото село, мястото е необичайно и трудно забележимо, ако не знаеш къде е. Можеш да ми се обадиш следващия път, с удоволствие ще покажа/насоча :) само нз как да дам номер.

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 61 times
Been thanked: 130 times

Мнение от Смрика » 25 сеп 2020, 21:13

Ще се радвам да покажеш снимки, ако имаш, интересува ме развитието на сорта арванитикес, че само ти ги имаш тука.
Последна промяна от Смрика на 07 мар 2021, 17:14, променено общо 1 път.

alexander

Мнение от alexander » 26 окт 2020, 11:19

Бях на нивата вчера, и беше доста тъжна и болезнена за мен сцена.

С толкова мерак садих всички дръвчета, а сега около 30-35% от тях са изсъхнали. Не е студ или паразит, а суша. Тя просто е безмилостна. Няма сериозно земеделие, че дори и аматьорско като моето, без вода. Неслучайно тоталитарно-комунистическият "мрак" (сарказъм, б.а.) беше създал 7к+ водоема от всякакви размери, както и напоителна кръвоносна система, достигаща до абсолютно всяко кътче, до последния мм2 площ. Резултатът от безмилостното й унижщожение тежи на съвестта на новите ни "демократи", които изхвърлиха бебето с мръсната вода, а такива като мен - "да се оправят" в земделието, изоставени изцяло. Неслучайно гигантски площи стоят с тръни и жълти изсъхнали жълти треволяци, а масово се гледат монокултури от пшеница и царевица - най-ниското съпротивление. За отделния човек е останало едно нищо, кел файда, че върнаха на баба Пенка (примерно) нейните й ценни 2-3-4 дка. Какво ще направи сам човек, без вода, без подкрепа от никого? Всеки сам да си отговори.

А резултатът конкретно в моята нива е, че оцеляват само най-най-устойчивите, и то едвам-едвам кретат, с темпо, сигурно 20-30% на растежа, който биха имали с вода. Друг страничен ефект е, че имам чувството, че "подивяват" - тръгват едни листенца, по-малки от "оригиналните", и то много нагъсто, почти на чемшир заприличват някои растения.

Ето и моя си извод за мен:
Климатът и мястото са важни, разбира се, но не по-малко важно е водата. Тъй като в нашата "велика" република счетохме Напоителни системи за "отживелица" от социализма ("Ликвидационни комисии"), достъпът до вода е изкл. ограничен. Следващото ми такова начинаине ще е само и единствено с осигурена вода. Другото е авантюризъм, който е оправдан при млади и зелени пи*лигари, какъвто бях (съм :)) аз, но за сериозни резултати се изисква вода. Постоянна, винаги налична, и редовна.

Иначе на дръвчетата всичко друго си им понася - климат, почви, микроклимат. Жалко за гигантските ми усилия във време, енергия и финанси.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 8
Has thanked: 177 times
Been thanked: 197 times

Мнение от plamen » 26 окт 2020, 13:12

Жалко наистина. А сонда или кладенец не можеш ли да пробиеш ?
Специално маслините са възможни и без поливане, но първите няколко години е задължително. В Гърция съм виждал да ползват водоноски за малките маслини.

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 26 окт 2020, 18:50

Те новите демократи са в същност старите комунисти, но въпросът е не какво се е случило преди 30 години с ликвидацията или преди 66 със кражбата на земя и стока при колективизацията, а какво можеш да направиш в твоя случай.

Колко често го наглеждаш тоя имот и кога забеляза съхненето? Все пак 3 години са минали от засаждането, като е на километър само от селото в най-сухите месеци по веднъж да се прави обилно поливане със сигурност би помогнало, а вода може да се закара или да потърси (сонда/кладенец както е писал Пламен).

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1885 times

Мнение от Kiril Donov » 26 окт 2020, 19:55

Аз имам идея.
Трябва да осигуриш семенен корен за всяко дръвче. За загиналите вече е късно, тях ще трябва да подмениш. Но ги подмени задължително с облагородени растения, а не семенни!
Намери спешно пресни костилки от маслини, но да са от студоустойчиви сортове, поне Халкидики, ако не от руските. Сигурно ще намериш все от някъде.
Ако намериш повече костилки, засей по 3-4 или повече броя плътно до всяко стъбло на всяка оцеляла маслинка. Останалите костилки засей в едно корито или сандъче, от където ще ги разсадиш при нужда, след като поникнат.
Когато малките семеначета станат дебели колкото един пръст, ще ги присадиш към всяко дръвче, до което растат. Може да присадиш и по 2-3 семеначета към едно дръвче. Само година по-късно, ентусиазмът ти ще се върне с пълна сила, защото ще се окаже, че маслините може да растат чудесно и без никакво поливане.

Ако решиш да последваш идеята ми, в хода на работата ще те консултирам с повече подробности, за да се получи. Няма смисъл сега да изпадам в големи детайли. Вярвам, че се разбира какво имам предвид.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
alexander (27 окт 2020, 09:44)
Rating: 6.7%

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -8,7°С(24.01.2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 536 times
Been thanked: 355 times

Мнение от perperikon » 27 окт 2020, 04:35

Киро, добра е идеята, но не вярвам Александър да положи тези усилия - маслините очевидно са му периферно занимание. Иначе щеше да ги полива когато има нужда, поне да оцеляват!

alexander

Мнение от alexander » 07 мар 2021, 08:56

plamen написа:
26 окт 2020, 13:12
Жалко наистина. А сонда или кладенец не можеш ли да пробиеш ?
Специално маслините са възможни и без поливане, но първите няколко години е задължително. В Гърция съм виждал да ползват водоноски за малките маслини.
На около километър по права линия от мен има руснаци. Намерили вода на...95м дълбочна (всеки знае колко струва 1м). Мястото е много сухо и водата ще е дълбоко. А и няма ток, ще трябва да прекарвам и ток, и става много дълга и много сложна, нищо, че на 300м по права линия от мен има трифазен ток и междуградски/селски водопровод. Административно е изкл. сложно. Или пък с генератор, но някой трябва да го гледа, да му напаравя къщичка, камера, да мога дистанционно да го пускам (тоест, интернет + ток постоянно да има), панел слънчев и т.н. Не е невъзможно, но за момента е непосилна а мен инвестиция, за съжаление. Засега. :) Водоноската е опция също, но пътят е много много зле, селски път за евтин за поддръжка руски джип. Водоноска - много много трудно.

Просто го приемам като ценен опит в много области, вкл. житейски, и това е.

Added in 3 minutes 39 seconds:
Смрика написа:
26 окт 2020, 18:50
Те новите демократи са в същност старите комунисти, но въпросът е не какво се е случило преди 30 години с ликвидацията или преди 66 със кражбата на земя и стока при колективизацията, а какво можеш да направиш в твоя случай.

Колко често го наглеждаш тоя имот и кога забеляза съхненето? Все пак 3 години са минали от засаждането, като е на километър само от селото в най-сухите месеци по веднъж да се прави обилно поливане със сигурност би помогнало, а вода може да се закара или да потърси (сонда/кладенец както е писал Пламен).
На имота ходя сравнително често, през няколко месеца, но имам и човек, който ходи, когато го помоля - да прекопае, да сложи мулч, да нагледа. 120 дръвчета насред едно поле насред нищото не е чак толкова лесно. Едно ще полееш, две, двадесет. Но 120 си сериозна работа, колко вода по-точно ти трябва? За да има реален ефект. Може да се измисли нещо "временно", така правех първата година, като бяха "само" 45 дръвчета - мъчех един съсед да носи вода и да ги полива едно по едно, той го правеше, аз му плащах и всичко беше точно. Но по едно време вика, хамалогия е, намери решение, после тръгнах през общината да търся решение, то не можело, че било за питейни нужди, и - оправяй се, честито.

Просто нямам енергията, времето, и финансите на този етап от живота (имам една камара други грижи, като всеки от нас), а това е сериозно занимание. Нека имаме предвид все пак, че досега опитах по всякакъв законен и резонен начин да си докарам вода. Но е трябвало да мисля предварително, но това е - млад и зелен, с ентусиазъм, не е грях :) Пък и ако беше с вода, сигурно нямаше да мога да си го позволя изобщо.

Added in 3 minutes 39 seconds:
Kiril Donov написа:
26 окт 2020, 19:55
Аз имам идея.
Трябва да осигуриш семенен корен за всяко дръвче. За загиналите вече е късно, тях ще трябва да подмениш. Но ги подмени задължително с облагородени растения, а не семенни!
Намери спешно пресни костилки от маслини, но да са от студоустойчиви сортове, поне Халкидики, ако не от руските. Сигурно ще намериш все от някъде.
Ако намериш повече костилки, засей по 3-4 или повече броя плътно до всяко стъбло на всяка оцеляла маслинка. Останалите костилки засей в едно корито или сандъче, от където ще ги разсадиш при нужда, след като поникнат.
Когато малките семеначета станат дебели колкото един пръст, ще ги присадиш към всяко дръвче, до което растат. Може да присадиш и по 2-3 семеначета към едно дръвче. Само година по-късно, ентусиазмът ти ще се върне с пълна сила, защото ще се окаже, че маслините може да растат чудесно и без никакво поливане.

Ако решиш да последваш идеята ми, в хода на работата ще те консултирам с повече подробности, за да се получи. Няма смисъл сега да изпадам в големи детайли. Вярвам, че се разбира какво имам предвид.
Киро, много ти благодаря за идеите, готовността и съвета. Извинявам се, че чак сега пиша, бях малко скатал тази тема от живота си, след онези гледки, и си направих някои си за мен заключения. Засега няма да се занимавам И с това. Просто вече съм "изморен" ментално и физически. Огромно усилие е това сам да поддържаш 4дка без помощ от никого, освен от най-близки и семейство, като никой не е агроном или милионер :). Но се уча в движение. Нацелил съм едно друго място, чакам да стана богат (с чакане никога няма да стане <453> ), и знам вече и материал посадъчен откъде да взема, и поддръжка, и трактори.. Заредил съм енергията и know-how, който имам, и с помощта на знатни експерти като теб (без грам ирония), съм сигурен, че ще стане. Сега няма да се възползвам от консултациите ти, но си те заплювам за като дойде този момент, нали може? :)

Added in 4 minutes 23 seconds:
perperikon написа:
27 окт 2020, 04:35
Киро, добра е идеята, но не вярвам Александър да положи тези усилия - маслините очевидно са му периферно занимание. Иначе щеше да ги полива когато има нужда, поне да оцеляват!
Перперикон, нивата е занимание номер пореден в моя живот. И да, не мога да се похваля нито с агрономска диплома, нито с някакъв особен земеделски опит или интелект, признавам си. Междувременно трябва да свързвам двата края, да мисля за личностно развитие, разсъждения и действия над себе си и околността ми, "свободно" време, време за спорт, за мен си и т.н. и т.н., На този фон мисля, че даже скромния ми (не) успех е постижение. Все пак нямам фирма за земеделие със служители, работя почти всичко сам или с помощ от близки за кратко, не живея на нивата, не са ми под носа всеки ден. Въпреки това мисля, че положих огромни времеви, финансови, мисловни и аматьорско-земеделски усилия, които ми помогнаха да изградя ценен опит за следващия път.

Затова засега нови инвестиции, отвъд поддръжката на съществуващото (което хич, ама хич не е малко и лесно), са замразени.

Added in 8 minutes 26 seconds:
А ето и кратка сводка от нивата ми: бях там онзи ден. Всички растения, които бяха живи в края на октомври, са живи и сега. Прави ми впечатление, че дори изкл. тънки стъбла и крехки фиданки бяха без поражения или с минимални измръзвания. Единият Каламон е с доста измръзнали листа, но е жив, а другият - без никакви поражения, почти никакви.

Към момента между 50 и 60% от насажденията са живи, другото изсъхна. Не студ, а суша. Минималната е била около минус 11 т.г. според доста добър датчик на съседите. За последните 4г. не е падала под -11, апропо.

Моите заключения са:
1. Мястото е подходящо за маслини.
2. Почвата им понася, нямат видими болести или знаци от липси на вещества.
3. Температурата явно дори в зловещи "студоносни" обстановки не падат до опасни нива. Скоба: Според мен за липсата на измръзвания има отражение и системната липса на вода, която ги дехидратира максимално.
4. Тези, които оцелеят, ще растат изкл. бавно поради липсата на вода.

Рано или късно все пак там ще станат дървета и вероятно ще останат като тези в банята на Долна Градешница. Мен няма да ме има сигурно, и ако diversity не са си ги нарязали за огрев, за тях ще се пише в този форум: "минавах с летящата си кола над едни руини и археологически разкопки (селото в момента е 60 човека население, преди 30г са били 1200 по регистър, след 50г ще е 50 разсипани тухли), в пущинаците видях едни вечнозелени маслинки.. Ей, не ги подрязват тея хора, и това е!!" - ще пишат учудени форумци от бъдещето. :) Така поне ще знаят, ако отворят тази страница. (Киро, да дава Господ още да си ти Админ на форума <thumbsup> <bananas> ).

П.С. Имам една смокиня, мъжка, жива. И Нарът е жив, както и един зокум. Това, което оцелее там, хване ли се веднъж, вече наистина ще е die hard survivor и не мисля, че някога нещо (извън намесата на човека) ще може да го махне от там.

Благодаря за вниманието и сори, че малко закъснях с отговорите. Мисля, всеки разбира защо.
These users thanked the author alexander for the post (total 4):
forumolubec 1978 (07 мар 2021, 09:14) • Kiril Donov (07 мар 2021, 10:43) • veso (07 мар 2021, 12:35) • perperikon (07 мар 2021, 14:48)
Rating: 26.7%

perperikon

Мнение от perperikon » 07 мар 2021, 15:57

Понеже отдалече лесно се дават идеи, ще дам няколко: <he-he>
1. Няма смисъл да дупчиш за вода на високия си терен, а надолу по деретата. Там със сигурност водата е на по-плитко. Сигурно вече си разпитал старците дали някъде наблизо под тебе някога е имало пресъхваща чешма или кладенец!? "Където е текло - пак ще тече!". Една бензинова помпа с цена 500-1000 лв. може да ти качи вода и на 50-75 м. денивелация. Можеш да извикаш и доказан "търсач на вода" с багети. Моето мнение е, че ползват багетите за парлама. Търсачите просто преценят орографията на терена, подлежащите скали, наличната растителност и по логически критерии определят мястото за дупчене!?
2. Друг вариант е да направиш няколкокубиков резервоар открит/закрит във/до някое дере, в който да се събират пролетно-летните дъждовни води. Дори за 2 часа да протече едно сухо щ дере - ще го напълни!
Със сигурност има законови пречки това да се случи, но не мисля, че в такива джендеми законите важат с пълна сила
3. Другия вариант е да делегираш грижата за маслините на някой местен за 10 години срещу каквато реколта изкара. Тоогава няма да му плащаш, а и той няма да си остойностява часовете труд и надница, както ти не го правиш сега. А след 10г. поемаш градина в икомическизначимо плододаване.
<hat off>

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 07 мар 2021, 17:13

Благодаря за изчерпателния отговор! Можеш ли да направиш сравнение по сортове от кои най-много са оцелели? Инетересува ме много и тоя „арванитикес“, защото от форума май само ти го имаш.

И да ти кажа, през няколко месеца не е сравнително често, а си е доста рядко, и ние гледаме градина от разстояние, но ако я оставим за през месеци всичко ще замине. Там може и да имаш човек, но имотът си е твой и само ти можеш да се грижиш за него като за свое, честно казано не знам как си го мислил да стане тая работа без да ходиш там поне веднъж в месеца, ти затова ги мислиш и разни схеми с дистанционно поливане, а ако имаш сонда и отидеш да полееш обилно веднъж в месеца с бензинова помпа щеше да имаш много повече оцелели дръвчета. Казваш, че си опитал законните начини да си докараш вода, но без дори да пробваш сондиране, нещо не разбирам?!

В Монемвася, остров-скала в морето без грам вода, още навремето са направили „площадка“ за събиране на дъждовна вода, измазано е с древния еквивалент на цимент, за да не попива...
Изображение

... и се стича надолу като пълни цистерна в долния край
Изображение

Та щом там е могло едно време, значи може и при тебе да се намери решение.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1885 times

Мнение от Kiril Donov » 07 мар 2021, 19:55

Момчето казва, че няма време дори да ходи на обекта повече от няколко пъти в година. Няма и големи средства за инвестиране. Какви изкопи, какви резервоари??? Имате ли представа колко струва такъв строителен материал, ако ще и да са най-обикновени трошени камъни? А знаете ли, че и най-мързеливият циганин, дето цял ден се мотае и си бърка в носа, не идва до обекта за надница под 50 лв.? Днешните времена не може да се сравняват с едно време. Тогава хората за цял живот са ходели един-два пъти до големия град в съседство. Сега човек живее на стотици километри от обекта.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
alexander (07 мар 2021, 22:45)

добърски
Регистриран: 18 апр 2012, 15:27
Район:
Has thanked: 41 times
Been thanked: 24 times

Мнение от добърски » 08 мар 2021, 09:52

Alexander, не се угнетявай. Това, което си направил и резултатите от него не са неуспех, напротив!
В живота винаги има неща, от които да те заболи. Този опит е важен и повярвай ми си струва всяко едно усилие и средства, които си вложил. Не говоря за финансовата страна на въпроса, а за емоционалната.
Най-важното е да си здрав. Млад си, имаш време. Дай Боже в бъдеще и другите необходими условия за осъществяването на подобни нови проекти да са налице - пожелавам ти го.
За нивата - сигурен съм, че оцелелите в сушата растения ще се развиват все по-добре, макар и без вода. След някоя и друга година няма да ги познаеш.
А начинанието, вълнението, ентусиазма, удоволствието от свършената работа и наученото ще останат в сърцето ти - от това по-ценно няма.
These users thanked the author добърски for the post:
alexander (08 мар 2021, 12:35)

alexander

Мнение от alexander » 09 мар 2021, 00:16

Въпрос към по-опитните: моята нива е на хълмове, където има животни, крави и диви коне. Местният кравар вика: "Ааа, не, няма да им треперя и да нося отговорност" - дойде и загради със сезал. Сега не влизат животни, но пък става истинска джунгла. Преди кравите и конете бяха толкова ефективни - хем косят, хем утъпкват, хем плевят, хем торят. Спестяваха ми много енергия и време (и финанси - конската тор по принцип не е евтина, а аз я имах готова, на терен) и поддържаха постоянно. Сега като отида да кося, не смогвам, нетърпимо обрасло е много бързо.

Тези дни се колебая дали да не кажа на краваря да махне загражденията, но искам опит: крава/кон ядат ли маслина/нар / смокиня? Имам и розмарин илавандула и един зокум. Страх ме е да не занулят и без това крехките ми резултати.

Ще се радвам на споделен опит

perperikon

Мнение от perperikon » 09 мар 2021, 08:54

Козите ядат маслини - изядоха ми една тротоарна. Коне и крави - съмнявам се!?

добърски
Регистриран: 18 апр 2012, 15:27
Район:
Has thanked: 41 times
Been thanked: 24 times

Мнение от добърски » 09 мар 2021, 10:29

Конете ядат почти всичко зелено, включително и кората на дърветата. Кравите в значително по-малка степен. Предполагам обаче, че ще спотъпкат и съответно унищожат младите фиданки. Говедото е страшно грубо животно, гази и мачка всичко. Ако се падне пък време да е мокро, направо прави орница с копитата. Ако се появи някое екзотично създание - магаре, което все още се среща там, освен тръните ще изяде и маслините. За мен по-добре е да остане сезала (така добитъка си мисли, че има електропастир).
Косенето наистина е трудоемко. Предполагам, трябва на месец, месец и половина поне (по-рядко през лятото - зависи колко е валяло) да се коси, от март до декември. Най-лесно, но може би и по-скъпо е да ангажираш някой да минава с култиватор между редовете.

П.С. Всъщност само трева ли расте, или изникват и трънки, драки, шипки и т.н? Ако е само трева може значително да се намали косенето 2-4 пъти в годината и окосената трева да си остава на място. При положение, че около маслините се почиства, тревата отстрани няма да им пречи кой знае колко. Все пак основната задача, до колкото разбирам, поне за сега е с минилални средства и усилия да се запази насаждението, а не да се прилага интензивно земеделие.
These users thanked the author добърски for the post (total 2):
Kiril Donov (09 мар 2021, 12:30) • alexander (10 мар 2021, 07:29)
Rating: 13.3%

Отговори