Помело, Шедок, Citrus maxima, Citrus grandis

За всички цитрусови видове - портокали, мандарини, лимони и т.н.
Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 152 times
Been thanked: 382 times

Re: Помело, Шедок, Citrus maxima, Citrus grandis

Мнение от traiko » 14 апр 2022, 21:40

Серафимов имаше едно растение. Каза, че някой му го е дал, гледал го 17 години и не е цъфтяло.
Беше го засадил в земята и на 18 година имаше няколко доста едри плода. Бяхме тогава на среща от форума.
Бях качил тогава и снимки. Това ми беше последното посещение там, може и да съм ходил още един път най много.
Всички мои страсти с цитруси започнаха от там. <bow> <curtsey>

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Has thanked: 18 times
Been thanked: 28 times

Мнение от Maria-Joanna » 18 май 2022, 23:55

Ние сме така с днешна дата. Вече има и завръзи
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Мнение от Maria-Joanna » 27 юни 2022, 11:45

Да не се радвам в аванс, но изглежда семеначето крушковидно помело е верно на оригинала. Какво ще кажете?
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 765 times
Been thanked: 1972 times

Мнение от Kiril Donov » 27 юни 2022, 20:15

Само формата нищо не гарантира. Тепърва ще станат ясни качествата на плодовете, но обикновено през първата година не са много добри. Даже и през втората. Едва след това може да се реши, дали са хубави плодовете. Е, може пък да ги харесате още от първата година, знае ли човек?

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Мнение от Maria-Joanna » 28 юни 2022, 01:26

Kiril Donov написа:
27 юни 2022, 20:15
Само формата нищо не гарантира. Тепърва ще станат ясни качествата на плодовете, но обикновено през първата година не са много добри. Даже и през втората. Едва след това може да се реши, дали са хубави плодовете. Е, може пък да ги харесате още от първата година, знае ли човек?
Да, прав сте, но самият факт, че е семенак, за мен е повод за радост. Освен това и сам знаете, че за качеството на плода има много фактори - условията при които расте (в Тайланд, по моя информация, семенаците започват да раждат вече на 3-4 година, при мен - на 15!), количеството слънце, което целогодишно получава, почва, храна... но най-вече целогодишната слънчева топлина, която при мен липсва. Самият факт, че го отглеждам в саксия вече е минус и не очаквам плод от 1 кг, какъвто беше тайландския. Но едно е факт - любопитен експеримент. Ще видим какво ще стане до октомври. Надявам се, че ще успее да узрее и да го пробвам. Най-много да излезе някой киселяк <406>

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Мнение от Maria-Joanna » 20 юли 2022, 11:24

Продължавам с информацията за моя помело-семенак. Може на някой да му е от полза. В крайна сметка останаха 3 плода. Бяха 4, но при преместването на разни саксии този клон го ударих безброй пъти и най-малкият плод падна, което не е някаква загуба. Това плодче, разбира се, веднага го разрязох, за да видя структурата на плода и аромата!!! Дебела, много дебела кора и в средата сочната част. Аромата на... ПОМЕЛО!!! Заключението ми до сега е: Помело-семенак ражда идентичен плод като майчиното растение. Започва да цъфти между 4 и 15 година, в зависимост от условията.Това е сериозен минус. Тук отварям една скоба: Плодът на помелото пристигна от Таланд. Не знам какво ще се получи от купешките плодове, които твърде вероятно са някакви хибриди от кръстоски с човешка намеса.
И сега ще помоля за съвет. Тези 3 плода са на доста тънки клончета. Плодовете се наливат. Трябва им някаква опора. Как да я монтирам. И снимките...

Изображение

Изображение
Последна промяна от Maria-Joanna на 23 юли 2022, 17:47, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 765 times
Been thanked: 1972 times

Мнение от Kiril Donov » 21 юли 2022, 15:31

Да, нужна е опора. Аз имам опора единствено на помело. Иначе клоните падат до земята, а най-често се чупят. Аз ползвам бамбукови пръчки, които привързвам някак към клонката, за да издържи. Пръчките забивам долу в земята (моето растение е навън в земята). Понякога се налага също и да шинирам цялата клонка, а най-често се налага да привържа и самия плод, защото в него е цялата тежест. Ако има възможност, може да е най-добре да се ползва мрежа, като тези за картофи. Плодът се вкарва в нея така, че тежестта да се носи от мрежата, а не от клонката. Просто трябва да се решава конкретно за всяка клонка и за всяка ситуация.

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Мнение от Maria-Joanna » 23 юли 2022, 17:46

Благодаря, господин Донов. За сега съм то прикрепила на бамбукова пръчка, но като още наедрее ще е проблем. Ще опитам с мрежа. Струва ми се най-надежно.

Отговори