
Фейхоа — Feijoa или Акка — Acca
Синоним: Акка — Acca
Семейство: Миртови (Myrtaceae).
Родина: Тропиците на Южна Америка.
Цъфтеж: през май – юни, когато достигне 4-5 годишна възраст.
Растеж: среден.
Светлина: ярка разсеяна, но без пряка.
Температура: през лятото 18-24°С, през зимата не по-ниска от 8-12°С.
Поливане: през лятото обилно, през зимата - умерено.
Влажност на въздуха: средна.
Подхранване: от март до септември веднъж на две седмици.
Подрязване: през пролетта, в края на зимата и началото на пролетта стъблата се подрязват на 1/3 от височината им, младите растения е необходимо да се прищипват, за да се разклоняват.
Период на покой: (октомври - март), температура 8-12°С, умерено поливане, без подхранване.
Пресаждане: през пролетта, младите ежегодно, възрастните екземпляри само се прехвърлят в по-големи съдове на 4-5 години
Размножаване: през пролетта от семена и резници.
Представителите на рода са вечнозелени храсти или неголеми дървета. Листата им са супротивни, закръглени или елипсовидни. Цветовете са пазвени, единични; двуполови с 4 венчелистчета и многобройни тичинки. Плода е месест.
Разпространена е в Южна Бразилия, Парагвай, Уругвай и Северна Аржентина.
Вечнозелен храст с височина от 3 до 6 м, с разклонена гъста корона. Листата са плътни, супротивни, цели, късоелипсовидни, отгоре зелени, отдолу сребристо-мъхести, с ароматни жлези. Цветовете са 3-4 см в диаметър; двуполови, събрани в неголеми класовидни пазвени съцветия; венчелистчетата от външната страна са бели, отвътре светломалинови, с многобройни пурпурни или розови тичинки.
Цъфтежа започва през май и продължава около 2 мес. Плодовете са тъмно-зелени, месести, с дълж. 4-7 см, шир. 3-5 см, с восъчен налеп; сърцевината е плътна, сочна, кисело-сладка, с аромат на ягода и ананас; узряват през октомври - ноември. За да плододава в стайни условия е необходимо изкуствено опрашване.
Възрастните растения издържат температура до -12°C, устойчиви на засушаване, не понасят високото съдържание на варовик и преовлажняването на почвата, размножават се от семена, резници, калеми и започват да плодоносят на 4-5-та година.
Грижи за растението:
Фейхоата е светолюбива, но трябва да се пази от преките слънчеви лъчи. Ако има такава възможност, през лятото може да се изнесе на открито, в градината или на балкона. Ако се отглежда на открито, то се подбират неветровити места.
През лятото оптималната температура е в границите на 18-24°C, през зимата се оставя в светло помещение при температури 8-12°C.
През периода на активния растеж се полива обилно. През есента и зимата —умерено, като между поливанията, горния слой на субстрата трябва да просъхва. През вегетационния период се пулверизира.
От пролетта до есента на всеки две седмици се подхранва с минерални и органични торове за стайни растения със стандартна концентрация.
За по-пищна корона, в края на зимата – началото на пролетта, възрастните растения се подрязват на 1/3 от височината на стъблата. Младите растения се прищипват. Подрязват се също слабите и удебелени клони.
Младите растения се пресаждат всяка година. За възрастните е добре само да се прехвърлят в по-голям съд (без да се нарушава кореновата туфа), при необходимост на всеки 4-5 години.
Субстрата се подготвя от торфена почва, листовка, хумусна почва, торф и пясък (1:1:1:1:1) или от торфена почва, листовка и пясък (1:1:1).
Размножава се от семена и резници.
При семенното размножаване не се унаследяват родителските признаци, и младите растения на практика не са от същия сорт. Семената се засяват през февруари-март, в добре уплътнен и овлажнен субстрат, състоящ се от торфена почва и пясък (1:1), на дълбочина не повече от 0,5 см.. Поддържа се температура 18-20°C, постоянно се пулверизират, поливат и проветряват. Пониците се появяват след 25-30 дни. След израстването на две-четири двойки листенца, семенаците се пикират в неголеми саксии, със субстрат, състоящ се от торфена почва, хумусна почва и пясък (1:1:1). Грижата за семенаците се свежда до пулверизиране и поливане. Младите растения се оставят на светло, но не слънчево място. Когато стъблата достигнат 25-30 см височина, се прищипват, а слабите и удебелени стъбла се изрязват. След 1,5-2 месеца грижите са като за възрастни растения.
За размножаване се подбират резници от полувдървенели клони с дълж. 8-10 см. Вкореняват се във влажен пясък. Третирането със стимулатор за вкореняване и подгряването на съда значително ускоряват процеса. Необходимо е да се поддържа температура в границите на 25°C, постоянно да се пулверизира и проветрява. След вкореняването, резниците се пикират в субстрат от равни части торфена почва, хумусна почва и пясък. След 1-1,5 месеца грижите за тях са като за възрастните растения.
Възможни трудности:
Сива мъхната плесен по която и да е част от растението:
Сиво гниене.
Вредители: памуклийка, щитоносна въшка.
Използван материал от
Код: Избери всички
http://www.adept-bg.com/forum/viewtopic.php?t=243&sid=6934d998c7f66c34f13032e7a431cddf
Така изглежда тя

Друго име с което е позната е Йодно дърво - доста полезно храстче.Засега проявява доста енергичен растеж макар че гледам че някой листа са доста бледи незнам защо.Незнам колко е голямо може би 2-3 годишно така че другата година може би ще очаквам цвят.Изисква редовно поливане(забелязах че даже и зимата доста често иска поливане) и средна влажност на въздуха. Сложил съм отвод да видя дали няма да се прихване.Плодовете са доста полезни - богати са на пектин и правят успешна борбата с атеросклерозата,а също се наричат и плодовете на космонавтите понеже винаги присъствали в тяхнот меню.Даже и да нямам късмет с плододаването на моята Фейхоа,те имат невероятен цъвтеж на който мога да се радвам .