Re: Домати

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 123 times
Been thanked: 223 times

Мнение от traiko » 30 мар 2021, 17:44

Тази година не съм много добре със разсада,нещо слабо върви,ще го снимам някой ден.

Иво Некитов
Любител на южните растения
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 68 times

Re: Re: Домати

Мнение от Иво Некитов » 06 апр 2021, 20:02

<crazy fan> Имам вече няколко цвята.

Изображение

Изображение

Added in 21 hours 23 minutes 8 seconds:
За протокола. Тия ранно-ранните на снимките са от следните сортове и хибриди: Ръгби (х), Пинк АйДи(х), Ци Би Ю, Аурига (жълтооранжев с жесток вкус и много от онова полезното доматено вещество плюс каротин).
Пинк айди-то е без конкуренция като "ранност", реших да го опитам тая година как е на вкус. Ранните при по-влажно време през май и без това не са кой знае какво, та да сравня.
Леко встрани: Имах 8 стръка едни турски миналата година, не ми се напряга да се сетя името му (*) - абсолютен картон. Обаче към юли започнаха дори те да добиват вкус, а няколкото колтука, които вкорених в края на май родиха през август. Таш.кът знаете ли какъв е? Че, както предположих, нарязан на кубчета в буркан и стерилизиран, залят с друг доматен сос, през зимата е като прясна салата: поомекнали са и са станали като пресен летен от по-мек сорт, да речем Черен Принц <406>
Но да се върнем към следващата стъпка. Почти са готови, май споменах следващата вълна, която аз наричам само "ранни" - от тях ще имам втората половина на юли (зрели).
бях заложил дузина сортове, но за жалост половината не поникнаха - на няколко години са, а и не бяха съхранявани правилно.
Затова път втората вълна имам доволно вече десетина сантиметрови по няколко дузини от сортовете отново Аурига (аз си я наричам ОКВ - оранжев, красив и вкусен (едно), Черен от Тула, "плевелът" Ци Би Ю и така нареченият "мъжки". Писал съм за него със снимки предишни години.
Днес вече засадих на разсад семена от следните сортове, които ще бъдат средноранни (началото на юли):
НАЧ (Невес Азорско червено - много готин цвят и отличен 6 от 6 вкус)
Мариана'с Пийс
Черни черешки
Рейсе (чеснов домат - няма аромат на чесън, а е като скилидки)
Розов с картофени листа. Много харесвам видовете с картофени листа, по принцип са мощни растения
Лимон (ясно - жълти, 1:1 на външен вид)
Д-р Уичи
италианско дърво (легендите твърдят че растенията ставали 4 и дори 8 (!!) метра. Да кажем, че е като при рибарите
Полско Яйце
Грийн Бел пейпър
Грийн Сосидж
Сиукс
Пинк ФБ
Прю
Севастопол
Жълта крушка
Принсип Боргезе

Тази година ще се огранича с тия, с две изключения: запазил съм семената от Лонг Кийпър за месец май, а другата седмица ще засадя Розов Блян (или дар беше, различни са, трябва да питам една мома, дето миналата година ни наряза на салата от него, отгледан в скапания (като климат) Костинброд през август. отлични домати, при това - на открито, при това на климата на Соф поле.)

Added in 8 minutes 40 seconds:
(*) - Хюлия
Миналата година изпревариха с 3-4 дни Ръгбитата, но ръгбито си е домат, а онова - картон в началото.
These users thanked the author Иво Некитов for the post (total 3):
traiko (06 апр 2021, 20:16) • veso (07 апр 2021, 14:23) • perperikon (07 апр 2021, 18:02)
Rating: 21.4%

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 123 times
Been thanked: 223 times

Мнение от traiko » 07 апр 2021, 22:02

Иво,не знам дали знаеш един сорт
Пинк Рок Турски сорт но са много вкусни.Цената е доста голяма тук.За
500 семена 125 лева.Не съм виждал
малки разфасовки.Мислих да потърся в Турция,но не се получи.
Пробвал съм ги,наистина е вкусен
розов домат. Ранен сорт.

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 37 times
Been thanked: 62 times

Мнение от Смрика » 07 апр 2021, 23:46

https://www.sortovisemena.bg/3940-domati-pink-rok-f1

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 12 апр 2021, 11:43

traiko написа:
07 апр 2021, 22:02
Иво,не знам дали знаеш един сорт
Пинк Рок Турски сорт но са много вкусни.Цената е доста голяма тук.За
500 семена 125 лева.Не съм виждал
малки разфасовки.Мислих да потърся в Турция,но не се получи.
Пробвал съм ги,наистина е вкусен
розов домат. Ранен сорт.
Трайко, цена от 25 стотинки за семка ми се вижда абсолютно неприемлива. Сега, ако прехраната на човек зависи от това (зеленчукопроизводител) и въпросната семка му спестява много повече "стотинки" от пръскания, тъй като хибридите са устойчиви към повечето болести, ПЛЮС родовитостта при равни други условия в срв с по-евтините хибриди или стабилни сортове е многократно по-голяма, вероятно си струва. Т е мен не ме притесняват толкова 25-те стотинки за семка, а съмнителните вкусови качества на въпросните хибриди. Факт е, че "розовите" домати по пазарите в голямата си част, 90+ на сто нямат нищо общо с истинския стабилен розов сорт (те са десетки).
Въпросният Пинк Айди тая година гледам по изключение и от любопитство. Човекът, от когото взех разсада е дал там някъде, около 20 ст на семка, а на мен ми ги продаде (готов разсад) от неговия, инак не го продава, просто не му се връзва цената.
Имам дълбоко подозрение, май споделих, че вкусът няма да е нещо особено, поне в началото. Една обикновена българска оранжевочервена Рила или прекос в началото е с поносими качества, едно 3.5 от 6 да речем, като оценка. Доволно за много ранен домат.
Та ще го видим Пинк АйДито) Ако па наистина е такъв уникален звяр, аз имам изпробван и безотказен метод за намаляване на цената - развъждане от колтуци. Изчаквам нарочно с колтученето, докато колтуците станат 15 см, после ги махам и потапям във вода или направо засаждам в кофички със субстрат. След 10 дни вече имат собствени корени и засаждам в ОГ, при което младото растение е стопроцентово копие на родителското - за 1, 10 или 50 стотинки бройката)
От няколко години правя това с Ръгби, не заради цената, а защото растенията се изчерпват като основно плододаване към средата на юли, остават трета-пета китка с все по-дребни доматчета на върха. А младите, от колтуци, тепърва навлизат в силата си. миналата година за пръв път направих и десетина колтук-прим, колтук от колтука - абсолютен та.ак!)) Дори брах домати от тях през септември. <bananas>

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 12 апр 2021, 11:53

Добавка, накратко за вкореняването на колтуци, защото в следващите 4-5 дни ще съм в движение и не знам кога ще мога да пиша (редовно) пак.
Ако някой не е разбрал, за мен доматите са номер едно в не-месната кухня, с голяма преднина пред всичко друго. Затова гледам да имам подръка целогодишно най-малкото собствени буркани - за салата или готвене. Ако някой опита консерва (тин) от веригите - някои на съвсем приемлива цена и сравни вкуса с лично приготвените, няма какво да коментираме. Тук, малко да се отплесна, е като готвенето с вино. Ако някой готви с вино от пластмаса за 2 лв 2 литра и очаква да получи добри резултати - нека не ги чака.
Така е и с доматите. Един страхотен боб на фурна иска хубави ароматни истински домати, не 3-годишна тин-консерва от К.фланд или Ф..астикос 30 на сто домати и останалото - нишесте и вода.
Затова, доматите за мен са нещо като религия ;)
Ако става дума за 2-3 колтука, няма проблем, сложете им за няколко дни и найлонче отгоре за да не губят много влага и сменяйте редовно водата - поне веднъж на ден.
Ако са 20-30 колтука, намерете голям съд, топнете ги във вода, след като предварително отрежете гладко стъблата отдолу и отстраните най-долните листа, не бива д аса във водата. Многогодишният ми опит показва, че най-добри резултати се получават на сянка със сутрешно слънце. Ако имате северен прозорец - това е идеално, отвън на перваза. Изгряващото от североизток лете слънце ги грее 2-3 часа рано преди обяд, а междувременно са пощадени от обедната жега. За максимум 2 седмици са готови за засаждане. Така постигате лаг от месец и половина след началото на плододаването на майчиното растение, като получавате директно плод от същия сорт, който сте си харесали за подобно развъждане.
These users thanked the author Иво Некитов for the post (total 3):
Бобсъна (12 апр 2021, 13:42) • veso (12 апр 2021, 14:50) • Kiril Donov (12 апр 2021, 20:09)
Rating: 21.4%

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 13 апр 2021, 22:56

Днес бях за кратко във Форпоста. Преди да напоя групите кокошки, разбира се, нямах търпение да вляза в оранжерията с доматите, защото знам, че минус 2 навън сутрин (миналата седмица и това е най-късният утринен мраз за поне 13 години) в тая оранжерия не са опасни, но все пак... Нищо им няма, дори имаха прираст. Е не като миналата година, но ПинкАйди-тата, някои, вече имаха по 2-4 сантиметрови колтуци в основите. Махнах повечето, но оттук насетне, ще оставям по 1-2 на стрък, за да ги взема после за разплод. Някои от дербитата и ЦиБию-тата ("Виолетов Яспис) също имаха съвсем малки колтучета.
Първата смяна ранни - разсад, въпреки изнурения заради непикирането си, вид, реално са готови за разсаждане. В началото на следващата седмица фрасвам още 50-60 стръка в земята.
Не са за изложба, но изглеждат така, между 12-16 см са вече:

Изображение

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 21 апр 2021, 22:23

Кратък репортаж три седмици след засаждането на най-ранната вълна)
Пинк айдитата са утроили височината си и са към 60 см при около 20 при засаждането. Очаквах дори по-лоши резултати заради наистина свинското време през тоя април със само 3-4 пълноценно слънчеви дни от началото. Оранжерията ги е спасила от няколкото слани и 2-3 мраза до 10 април (такъв април при мен не е имало от началото на хилядолетието) но както знаете, т-ри под 6-8 градуса внасят смут в душите на доматите <freeze> и те се стресират, след което тръгват да растат малко по-бавно.
На снимките - Айдита, Ръгби, Виолетов яспис (малките) и ОКВ (Аурига).
На продълговатите локви - втората вълна, засадена малко преди снимките и обилно напоена, още към 45 стръка. Взети и разсадени от импровизирания разсад на по-горното ми мнение. На снимките на първата вълна се виждат и кофичките - примамки за евентуални доматени молци (Тута), въпреки, че всяка седмица пръскам с екоопрепарат - маслото от Нийм е ефективно срещу ларвите им. Макар засега да не съм засякъл, ще се опитам да не допусна фал.
Виждат се и колтуците в едната кофа, а съм забил и десетина в самите вади. При вкореняването им, веднага се засаждат като средноранни вече навън. Днес повече се забавих с колтученето и връзването на втората връзка (червените връзки). Някои вече вадят и по второ съцветие, но завръзи още няма, надявам се да има след седмица.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Надморска височина (m): 187
Минимум последна зима (°C): -21°С
Has thanked: 2 times
Been thanked: 32 times

Мнение от Монов » 25 апр 2021, 10:04

Браво

Added in 38 minutes 20 seconds:
Аз съм още тук
Изображение

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -10,1
Метеостанция: TFA
Has thanked: 378 times
Been thanked: 276 times

Мнение от perperikon » 26 апр 2021, 10:17

Монов написа:
25 апр 2021, 10:42
Браво

Added in 38 minutes 20 seconds:
Аз съм още тук
Изображение
Намали им поливките и им увеличи слънцето, че много са се източили!
<thumbup>

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 26 апр 2021, 11:11

Да, определено са малко етиолирани. Но не е фатално - ще се оправят за сметка на известно време за адаптиране. Аз съм садил предни години много по-зле изглеждащи, направо да ме е срам да ги снимам и пак са се оправяли. Нищо им няма на тия, ще се оправят. Защо не ги садиш вече в ОГ?

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Надморска височина (m): 187
Минимум последна зима (°C): -21°С
Has thanked: 2 times
Been thanked: 32 times

Мнение от Монов » 26 апр 2021, 13:34

Чудя се да не е рано нямам оранжерия да не захладнее и да се съсипят

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 26 апр 2021, 17:34

След четвъртък през деня температурите вече ще са норма плюс, а минимумите, което е по-важно, няма да бъдат стресиращи за доматчетата. Дори да пада до 5-6 (не вярвам повече), ще поемат малко закаляване, защото твоите, като гледам на снимката, имат нужда (характерните мерло-бордо оттенъци, които трябва да има в долната част на стъбълцата. При теб има наченки, което е добре, но трябва още.
Прочее, пак да спомена, да не решиш, че не са хубави - много са си добре, с горните забележки. Аз съм садил сгънати на 3 от етиолиране, твоите са направо ОК в сравнение с някои мои изпълнения от предни години зимата (разсад). И пак се оправяха. Аклиматизират се за 10-15 дни и не мога да ги позная после)

Added in 4 minutes 7 seconds:
ПС Имай предвид, че ако ги изнесеш и се случат 2-3 дни слънчево време, ще получат и пригор и голяма част от старите листа ще изгорят. Да, новите ще са яки и тъмнозелени, но ще загубиш седмица-десетина дни. Сблъсквай ги с живота вече, няма за кога да чакаш. Неангажиращ съвет.
За догодина мисли вариант за някаква оранжерия, може малка и елементарна, за април докъм Гергьовден/Кирил и Методи църковно (11 май). Да си/им спечелиш време. По твоя преценка, разбира се.

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 37 times
Been thanked: 62 times

Мнение от Смрика » 03 май 2021, 04:01

vutov
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Мнение от vutov » 15 май 2021, 15:45

Да попитам хората с оранжерии за домати пръскате ли доматите с нещо?
Засега всички изглеждат добре, но ми говорят да пръскаме срещу мана да не се маносат?

Отговори