Re: Домати

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
Иво Некитов
Любител на южните растения
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 129 times

Re: Re: Домати

Мнение от Иво Некитов » 01 сеп 2021, 12:27

Ето и малко снимков материал
На снимките долу (имат съответен надпис) са растения от видовете Аурига и Пинк ИД (Писах за тях достатъчно по-горе).
Другите сортове са закъсняващите ЛК и любимецът ми за догодина Прю. Този екземпляр е с по-малки плодове (прю е нестабилизиран все още сорт и доматите му били от около 80 до 200-220 грама). Моят е с по-малките, колкото яйце. Удивителното е, че ражда огромни количества плод с размера на известните Рома, но са по-вкусни, а ципата - много тънка и не се усеща. Въпреки това, не се пукат при поливане и догодина ще бъде един от опорните ми сортове.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

След малко ще добавя още нещо за ценители : )

Added in 5 minutes 26 seconds:
Това са част от засадените преди 2 дни колтуци - една дузина по равно Пинк и Аурига. Имам разни идеи за тях, но да видим, докъде ще ги докарам. Много зависи от времето през есента и то не толкова температурата (която в оранжерията не пада под нулата преди втората половина на ноември), а от броя слънчеви часове.
В момента, разбира се, са жалка гледка, тъй като още нямат корени : )) Но да видим в следващите дни. Част от тях са навън, част - в оранжерията, за да сравня при какви условия се вкореняват по-добре. Все пак не е май или юли и денят е 13, н 15 часа и половина. Колтуците са от 2 растения, най-добре представили се като растеж и плододаване, плюс устойчивост на болести. Обръщам внимание, че макар Пинк ИД да е скъп професионален хибрид, това са вегетативни части и растенията са идентични на майчиното.

Изображение

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 41 times
Been thanked: 71 times

Мнение от Смрика » 01 сеп 2021, 13:53

Благодаря за припомнянето, вчера пръсках с Нисоран 10 ВП, ако не свърши работа ще пробвам Валмек. Акарите знам, че са доста упорити и се надявам да не е тежка битка.

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 05 сеп 2021, 10:56

Моите ултрамегакъсни Лонг Кийпъри днес най-накрая започнаха да връзват. Надпреварата с времето продължава (напомням, че целта ми е да получа поне 1 що-годе узрял, за да му хвана сорта от собствено семе). Ако прогнозните на главния рън на ГФС за почти нула във височина след 10 дни се реализират, би било голяма греда. (10-14 биха били максималните в най-добрия случай, палим камините). Утехата е, че засега Главният е почти самотен. Компания му прави контролният (това не е хубаво).
Така, като гледам, някакви корени вече имат и колтуците от снимките горе. Почнаха да живват и слабо губят тургор дори в обедните "жеги".

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 08 сеп 2021, 16:27

Днес видях, че почти всички от осемте стръка ултракъсни домати имат завръзи, по 2-3. По вида на останалите цветове виждам, че ще има и още. С оглед на хубавото време в следващите поне 6-7 дни, май имАха късмет : ) Сега ме е яд, че не заложих поне 30-ина : ) Но винаги е така. при успешен трудоемък експеримент ме е яд, че не съм го мащабирал (дали ще подготвя площ и засадя 10-12 или 20-25 няма кой знае каква разлика като труд). В замяна на това, при неуспешен има някаква слаба утеха, че поне не съм хвърлил на вятъра излишен личен (трудов, времевИ) ресурс : )
Всъщност, стръковете са 9, единият е съвсем встрани и е съвсем дребен, защото го оставих без баличка, за сметка на съсаксийника му. Чудя се, дали да не го засадя в някой голям съд и да го пренеса в края на месеца на южната тераса, където светлинно-топлинният режим е максимално оптимален. Експериментът, който обсъждаме в темата на Зак ме човърка от години. Вкоренява се очевидно успешно и дузината колтуци (които също са 13, всъщност).

Added in 2 hours 32 minutes 4 seconds:
След като обрах узрелите домати, влязох да напръскам оранжерията и какво открих.
Странен домат, който половин час гледам и сравнявам със засадените тази и миналата година сортове и нямам отговор какъв е. Подозирам, че е някаква странна кръстоска от по-миналогодишни сортове, но какво е - ще видим догодина. Смятам да му събера семки, ако, след малко, в салатата, покаже добър резултат. Беше растение, паднало на земята встрани от двете ми малки лехи пипер : 0 Чудна работа. Оребрен и червеннооранжев, среден размер (има още няколко по-дребни, но и това е чудо, предвид, че явно си е крал вода от лимесите на пиперените лехи, не е пръскан, нито обгрижван: видях, че има някакви саморасляци ранното лято и реших да ги оставя. Е - възнаградиха ме!). Идея нямам какво може да е, имам само леки подозрения относно единия родителски сорт.
<popcorn>
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 125 times
Been thanked: 240 times

Re: Домати

Мнение от traiko » 08 сеп 2021, 21:43

Иво,има някакви черти на Албенга.
Тези съм ги събрал днес.Като цяло съм доволен.
Изображение

Кошницата е доста голяма.Не съм ги теглил,но със сигурност са над 10 кила.
Изображение

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 09 сеп 2021, 09:36

Не е Албенга, Трайко, аз не гледам домати от вчера :) Формата няма абсолютно нищо общо. Кръстосало се е нещо, но затова ще му съхраня семки за догодина и евентуално по-догодина, за да видя дали е стабилна кръстоска или някакво самохибридизирало се чудовище : ) За съжаление, при вече над 30 сорта, ще трябва да се задоволя с по 2-3-4 растения от сорт, освен "опорните".

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 09 сеп 2021, 13:10

Иво Некитов написа:
01 сеп 2021, 12:33
Въпреки това, не се пукат при поливане и догодина ще бъде един от опорните ми сортове.
Какво точно значи, че не се пукат при поливане? То без поливане какви домати?! <hmmm>

Иво Некитов

Мнение от Иво Некитов » 09 сеп 2021, 13:46

Значи, че много от сортовете, когато са узрели и са още на растението, при промяна на почвената влажност, се пукат. Малко или много. Други - не. Зелените - също не. При капково поливане проблемът е по-малък (постоянна влажност).

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 14 сеп 2021, 21:02

Смрика написа:
31 авг 2021, 13:53
Не очаквах, че скапаните акари ще нападнат доматите в парника, а доматите в градината се затриха от болестите, заради пикливото начало на лятото с почти всекидневни превалявания и въпреки многократните пръскания с какво ли не, само тия в парника ми останаха като надежда пък то сега това.

https://i.postimg.cc/RSW-qxGyr/20210831-133040.jpg
Взеха, че пък узряха

Изображение

и част от другите сортове, тоя шареният ми е любим и защото е доста по-устойчив на болести от останалите

Изображение

Отговори