Re: Домати

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.5 (13-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 641 times
Been thanked: 1702 times

Re: Re: Домати

Мнение от Kiril Donov » 03 дек 2021, 21:09

Иво Некитов написа:
03 дек 2021, 16:44
... в мнозинството части на Дунавската и Тракия, да не говорим за Ивайловградско или под Кресна, отглеждането на домати за трапезата в обикновена неотопляема оранжерия поне докъм НГ-Ивановден не е невъзможно. ...
Не "невъзможно", бих казал, че е напълно възможно. Температурите все още са достатъчно високи и при по-сериозни студове е достатъчно да им се метне по един-два слоя найлон отгоре, както са си вътре в оранжерията.
В едно остъкление, където имам няколко Цитруси в земята, миналото лято бях пуснал едни кокошки. От тях са останали някакви семена от домати, които по някое време през лятото взеха да никнат. В момента всички са напълно свежи и много зелени, като имат и чудесни цветове. Разположени са почти на сянка и ще е удивително, ако дадат някакви плодове. Но все пак доказват, че доматите имат доста възможности поне до към началото на декември. Целият проблем е януари, защото твърде късият ден в комбинация с ниските температури им действат убийствено. През февруари също може да се получи така. Но до началото на декември има прилични условия за дозряване, а последните плодове може да се берат и да дозряват на светло и топло място.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -10,1
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 487 times
Been thanked: 326 times

Мнение от perperikon » 04 дек 2021, 09:56

Доколкото от Юни до Октомври човек може да намери на пазара и слънчеви селски домати, то може би има смисъл да се положат усилия да се отгледат собствени ноемврийско-декемврийски домати под найлон. Аз специално откакто научих, че повечето оранжерийна продукция се отглежда хидропонно, краставиците даже и през лятото, спрях да купувам, ако не съм сигурен, че е натурално производство. Липсата на полезни вещества у оранжерийните е правопропорционална на липсата на вкус и аромат! Скоро ще вземат да ги печатат с 3D принтер!? <he-he>

Иво Некитов
Метеорологът на форума
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 264 times

Мнение от Иво Некитов » 04 дек 2021, 12:20

При мн меки зими, каквито бяха последните 2(4) и каквато/каквито се надявам да имаме почти всяка година, ще се опитам да направя т нар "джъмп" на есенни растения в пролетта. Условно. Защото, по моя преценка след 20 февруари денят вече е достатъчно дълъг (гони 11 часа)=20 октомври и по-рано, когато доматите - емпирично видяно тая есен, растяха, поне тия, които са вързали преди това.
Колкото и да ме сърбят ръцете и гложди любопитство, обаче, тая зима не знам дали ще се прежаля. Проблемът е, че трябва да направя тотална дезинфекция на оранжерията. В класическите зими това ставаше с минус 18-19, сега при най-ниска навън минус 9 (около минус 5-6 в оранжерията) - абсурд.
Какво подозирам, обаче, че би станало при успешен джъмп на есенни домати пролетта. Накратко: истински узрели домати още през април. Обяснявам: всеки домат от семка се нуждае от ненамаляем период, различен за различните сортове, но все пак достатъчно дълъг, който и при отлични условия няма как да се скъси. Още си спомням как преди 20 години, млад доматаджия :) ехидно се хилех на една бабичка на пазара, която ми обясняваше: колкото и хубаво време да случат, колкото и добре да ги гледаш, трябва им време, за да вържат и след това узреят. Беше абсолютно и незаобиколимо, за съжаление, права. НО! Личен опит, решение все пак има.
Това НЕ важи за домати от колтуци(!!). Те са генетично готови да цъфнат и вържат, а за узряването все ще се намерят дузина-две слънчеви дни.
В това се състои главната полза от есенно-пролетния джъмп. Досега не съм го правил, но наблюденията ми особено тая есен, ме карат да бъда 100 процента убеден, че това е най-краткия път към узрели априлски домати.
Относно януари. Ако през януари най-ниската Т е минус 9 <he-he> , както последните ми 2 зими или дори минус 11-12, както предните 2 преди тях, все си мисля, че една биологично отопляваща леха между 2 реда по 10-ина растения би била отлична застраховка при втори ешелон 2 полиетиленови слоя, защита вътре в оранжерията. В идеалния случай би минало и без активно отопление, макар - признавам, с биоотоплението нямам опит. Но ако се получи, това би дало топлина и на корените, не само въздуха.

perperikon

Мнение от perperikon » 06 яну 2022, 20:33

Като гледам цените на промишления ток и газ, не се учудвам, че много оранжерийни зеленчукопроизводители се двоумят дали изобщо да садят нещо в оранжериите! Себестойността на продукцията ще им излезе златна, а за нас ще е тройна! Домати обаче не може да не ядем и съм се замислил за собствено ранно производство. Някой ще сподели ли опит с някой доказано ранен сорт с кратък вегетационен период. Имам "Черен от Тула" - пишат го ран, а също някои набедени сортове от "Геосем", ама не им вярвам. Черитата знам, че са бързаци!? Семената на професионалните сортове пък са скъпи и в по-големо разфасовки!?

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 06 яну 2022, 20:48

Аз ще садя ямал и Полярник. Ще видим резултатите май. Месец май, надявам се :) За професионалните споделих по-горе.
Стават, ранни са, раждат много, но извън златния доматен период (при мен 15 юни - 5 октомври примерно) са дърво. Все пак, по-добре такива, отколкото хидропонните турски и гръцки боклуци.
Та да - тая година ще има много мераклии като нас. Тия, с емпиричния опит, сме с предимство.
These users thanked the author Иво Некитов for the post (total 2):
perperikon (06 яну 2022, 22:26) • Kiril Donov (07 яну 2022, 11:11)
Rating: 14.3%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 07 яну 2022, 12:15

Някакви домати поникнаха под голямата ми мандарина, където бях настанил временно едни кокошки през пролетта на 2020 г. Нито съм ги поливал, нито получават много светлина. Даже ми пречат като минавам, затова ги мачкам и стъпвам върху тях. В последните седмици няколко пъти са били при температури около нулата, като при облачно и студено време дори и през деня, температурите са в рамките на 4 до 8 градуса. Най-изумителното обаче е, че горките растения не умират, а вместо това цъфтят без да спират цяла зима. Накрая да взема да ги опраша и да видя поне някакви плодове от тях. Растенията са от семена от някакви хубави домати. Поникнали са от остатъци, които сме давали на кокошките.
Изображение

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 07 яну 2022, 13:35

Днес по обяд засадих по десетина семена от горепосочените сортове. За да помня кога е било - на култовия празник.
Инфо от сайта на Христо от Шумен, откъдето са семената:
Полярник
Руски ранен сорт. Полу-детерминантно растение (става около 1 м.). Червени, кръгли, дребни до средно едри домати. Много добра родовитост. Доста добър вкус за ранен сорт.

Ямал
Руски, много ранен, детерминантен (безколов) сорт, селекциониран за най-северните райони на отглеждане на домати в Русия. Растението достига 50-60 см. Плодовете са дребни, червени. Родовитостта е отлична дори и през много неблагоприятни години. Вкусът е добър.

Разполагам с по малко над 20 семки, засадих половината, за да има за какво да ме е яд, ако остана доволен. Тези растения (разчитам да поникнат по 5-6 от сорт) ще бъдат подложени на много внимателни грижи, защото са ултраранни - целта ми са майски узрели домати в оранжерията.
Засадих в 2 различни малки съда и при поява на добре развита 1 двойка същински листа (след котиледонните), ще пикирам.
Третата декада на месеца засаждам още 3-5 сорта за нормално-ранни (началото на юни, както обикновено).
Все още не съм избрал сортовете, сигурен е единствено Аурига, заради стари заслуги) Всъщност, днес изядох едно доузряло декемврийско доматче от сорта, с невероятен вкус и аромат : ) Да, догодина по това време трябва да имам килограми за спокойно ядене.

Провал
Като провал отчитам неуспешното узряване на Лонг Кийпъри за осигуряване на семена. Все пак имам една щайга със зелени дозряващи на село, но вероятността да извадя някакво фертилно семе от тях оценявам като малка.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 134 times
Been thanked: 294 times

Re: Домати

Мнение от traiko » 07 яну 2022, 14:23

Аз също сложих два сорта по десетина семена,повечето дори се показаха.
Мисля да пробвам тази година -АФЕН))) 10 семена са в едно пакетче и струват 6.90.
Малко са скъпи като за десет семенца,но мисля да пробвам.
Поне това което пишат да е истина.

Потребителски аватар
Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 54 times
Been thanked: 105 times

Мнение от Смрика » 07 яну 2022, 15:01

Горе-долу кога да заложа семената, ако искам доматите да си засадя в парника втората половина на март?

perperikon

Мнение от perperikon » 07 яну 2022, 18:36

Абе, и аз от нетърпение тия дни ще засея малко семена, но си е рано за качествен разсад - иска си силно слънце, а го няма... или само свети и не топли. Разсада ще е нежен, източен и податлив на болести - ще се мъчим взаимно! Основния разсад ще го садя в началото на Февруари!? Едно съм установил за домата - при добър температурен режим и слънце можеш да наваксаш всякакво закъснение в сеитбата! Семена са ми никнали и за 2 дни и за 10, според температурата, и с растежа е същата работа!

Потребителски аватар
Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 54 times
Been thanked: 105 times

Мнение от Смрика » 08 яну 2022, 04:27

Слагам ги след като покълнат на неотоплявана тераса да не се издължават много.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 08 яну 2022, 16:03

Просто ги дръжте на студено през нощта, така няма да се издължават, но ще растат добре.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
perperikon (08 яну 2022, 20:25)
Rating: 7.1%

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 13 яну 2022, 11:57

За протокола: вчера се показаха котиледончетата от сорта Полярник. 24 часа по-късно тръгна и Ямал, но Полярникът го води с почти 100 процента кълняемост към този момент - 5 дни след засяването
Изображение

perperikon

Мнение от perperikon » 15 яну 2022, 07:00

Вчера боднах 78 семена в табли с гнезда - основно сортове, за които пише "ран" или "супер-ран". После ще садя и по-късни салатни сортове. Садя по много, защото често се "разсейвам" с други приоритети и тогава рязко намалява популацията на разсада! <he-he> Най-добре развиващите се растения ще отидат под найлон след 2(?) месеца, а другите на открито, когато времето разреши. Имам наченати поне 50 пликчета семена от минали години и продължавам да купувам и експериментирам. Понякога годината е "лоша" и няма повторяемост на резултатите от един и същ сорт!? Иначе ми никнат прилично и много стари семена(5г.).

Отговори