Re: Домати

С напредването на технологичното земеделие, става все по-популярно да произвеждаме сами домашните си плодове и зеленчуци - по стари, не интензивни методи. Затова пък се наслаждаваме на стария, вече позабравен вкус на бабините салати ...
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): -8,7°С(24.01.2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ISTARA26
Has thanked: 553 times
Been thanked: 361 times

Мнение от perperikon » 28 мар 2022, 14:39

traiko написа:
28 мар 2022, 08:45
Целта на парника е да затопли земята ,не само растенията.
Те може да не измръзнат, но няма и да растат докато не се затопли земята.
Наистина при студена земя никак няма да растат, но стария е хитър - поне 2-3 седмици площа за садене беше покрита с найлон, мерих t° на 15 см.=13,5°С, преди обръщане и садене. Дупките на корените ги засипвах с повърхностна топла пръст и ги полях с топла слънчева вода. Всяко поливане пак ще е с топла вода в която добавям оборска тор и утайка от кафе. Това оцветява почвата ми в кафяво и слънцето повече я загрява, че иначе ми е бледичка. Това са си мои умотворения и предположения - не държа никого да убеждавам, че вършат работа. Развитието и срокът на зреене ще дадат отговора. Ще ви държа в течение.
<bananas>

Иво Некитов
Метеорологът на форума
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -8
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 390 times

Re: Re: Домати

Мнение от Иво Некитов » 29 мар 2022, 16:55

На снимката/линка - фото от преди секунди на единият Ямал с цвят, за когото споменах. Определено се представя най-добре.
Освен това, има компактен,но кичест растеж и (на снимката не се вижда добре на следобедната светлина - не е толкова жълт, само най-долните листа съвсем леко) много интересна листна петура. Напомня едновременно на коноп и маточина. Имам едно такова чуПство (както казваше сина ми като по-малък), че ТОВА ще бъде ултраранният ми сорт, но нека все пак не казвам "хоп" преди да съм скочил. Нека видим и родовитост, а и все пак какво е качеството на плодовете.
https://cloud.mail.ru/public/WJYh/chnyNCK9r

Added in 47 minutes 39 seconds:
ПС Може да съм параноик, но ми се стори, че видях Тута. Аз съм на принципа: "ако нещо прилича на доматен молец, приеми,че е такъв, ако наблизо има доматени растения и пръскай". Разбира се, с Нимазал, все пак ще ги ям тия неща.
Смятам да включа пак и Рапакс при начало на зреене на плодовете.
These users thanked the author Иво Некитов for the post:
veso (29 мар 2022, 18:20)
Rating: 6.7%

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 152 times
Been thanked: 381 times

Мнение от traiko » 09 апр 2022, 22:11

Днес засадих първите 10 корена Афен.След няколко дена ще заложа и Ръгбито,че вече има пъпки и са готови да цъфтят.
Общо имам 4-5 сорта. 4 реда по 14 корена, това ми е мястото за домати. Засаждам ги на открито, поне вечер е тихо и приятно.

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 11 апр 2022, 12:48

В Субтропичния Форпост вече имам доматен завръз. 3-4 растения от сорта Ямал вече имат завързани по 1-2 доматчета с големината на грах. Двете топчета са от различни растения, а третата снимка хваща засега най-големите по размер Прудънс Пърпъл ( с картофените листа на преден план).
Ямал май ще се окаже находка. Остава да видим как ще се държи оттук насетне - вкус, родовитост, срок на зреене след завързването. По-скоро за последното съм оптимист и най-накрая ще имам майски червени домати.
Друга любопитна новина. Имам дузина поникнали домати с неизвестен произход/сорт. На това място домати не е имало от 3 години и нямам никакъв спомен ('убийма", както се казва! <smile134> ). Подозирам, че поне част от тях ще са Ръгби Ф2, което е тежък хазарт, но все пак ще ги преместя отделно, когато станат достатъчно големи - вероятно към края на месеца.
Изображение

Изображение

Изображение
These users thanked the author Иво Некитов for the post (total 3):
veso (11 апр 2022, 18:05) • Kiril Donov (11 апр 2022, 21:05) • zack (06 май 2022, 13:27)
Rating: 20%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -5.6 на 08.01.2010
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/ https://meter.ac/gs/nodes/N197/history.html
Has thanked: 319 times
Been thanked: 485 times

Мнение от zack » 06 май 2022, 13:29

Да попитам, във Фантастико продават едни чери доматчета, червени. Издължени са. И са много вкусни. Продават ги от няколко месеца. Гръцки са. Вероятно биха били подходящи за късен/ранен добив в оранжерия. Наистина са доста вкусни за ранните месеци на годината <wine>

Някой знае ли какъв сорт са? <wine>

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 09 май 2022, 18:25

Малко по-малко от месец (точно 4 седмици) ето как вървят доматите. На снимка едно е един от "граховите зърна" в горното ми мнение. Според мен е въпрос на около 2 седмици, в зависимост от броя слънчеви часове, за да започнат да зреят. Обръщам внимание - на снимка 2 също е снимано растение от сорта Ямал. Всички са половинметрови храстчета, претрупани с по половин-една дузина плодове, като наистина са по-скоро едро-дребни или дребни средни, най-големите екземпляри като тоя на снимка 1. Този сорт има само един недостатък - доматите не са едри. Всичко друго са поредица плюсове: детерминантен, ранозреещ, наистина е ултратолерантен към условията. Побратимът му Полярник не може да се сравнява по никой начин с него (отпада от сортимента). Напомням, че това са изводи въз основата на моя опит, който с конкретните сортове е много малък. Но сложих отново и 15 стръка доказалия се хибрид Пинк ИД - още няма завръзи.
На третата снимка е завръз от сорта с картофени листа (огромни, мощни вече 150-сантиметрови растения).
На четвъртата снимка са... Дълга скоба. Не, не са засушени. Просто са от семейството (явно) т нар "най-велики български розови сортове" тип биволско сърце, отличаващи се именно с този признак: "листата им са като увехнали". Това е признак, който аз не понасям до мозъка на костите си - обичам мощни и силни растения, а ако са дребни като Ямал, да имат някакво решаващо предимство (прочее, Ямал е дребен, но с много красив зеленовосъчен цвят на листата и здраво излъчване). Но прословутият Биволско сърце (в случая очевиден вариант под името "Прудънс Пърпъл" най-вероятно ще се окаже братчед на БС - хилави, неестетични растения с макс 2-3 едри плода на стрък, с които пишманмераклиите да се хвалят че тежали кило и половина, мерси. Предпочитам по 350 грама, но 20-30 домата на растение, отколкото 2 по кило. А и унилият вид на тия сортове наистина ме вбесява до степен да ги хвана, отскубна (на преден план - те, на заден - картофо-листните Алтайски Оранжеви - садени са по същото време, ония гонят метър и половина, а ПП - наполовина.) и отсега метна на кокошките, заедно с колците. Както и да е, без това имам твърде много сортове, с удоволствие ще махна тоя от сортимента си.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Added in 6 minutes 51 seconds:
Зак, със сигурност става дума за домати от сортовата група "Рома" - много са. Естествено, тия най-вероятно са
някой тежък хибрид по 30 евроцента семката (не е шега) и гледани в хидропонен разтвор : ) Но това е мнение на макар адвансд юзър, все пак - аматьор (мое мнение). Подозирам, че доматените профита не споделят лесно подобна информация) Пусни сърч на цени на подобни професионални хибриди, ще останеш меко казано изненадан.
These users thanked the author Иво Некитов for the post:
traiko (09 май 2022, 22:02)
Rating: 6.7%

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 13 май 2022, 12:25

Вчера забелязах няколко мини по 2 от листата на съседни растения. Мините, заедно със сапьорите заминаха за храна на кокошките, а днес ударих здраво с Нимазал цялата оранжерия.
Много ми се ще да изпръскам и с т нар "компот от праскови" - много ефективен инсектицид и с най-хубавия аромат, който съм срещал сред тях. Не е шега. Разбира се, бивайки суперефективен и с остатъчно действие, също е забранен от евродеб... евробюрократите. Да благодарим на сръбските и турски приятели.
Все пак, на този етап ще се въздържа, защото пръсках преди седмица целия двор и освен мухи, почти никакви други насекоми не срещам - т е засега няма смисъл.

По същината на темата, със топлото и слънчево време, в момента вече няма сорт от първата и втора вълна без завръзи. Освен Ямал - Полярник, Оранжев Алтай, Пинк Ид (хибридът), Прудънс Пърпъл и Аурига.
Втората вълна са още малки, а някои и съвсем малки: не ми се занимаваше да пикирам, но вече акселерират здраво.
Има доста млечнобели Ямалци, 99 на сто съм сигурен, че 15-годишната ми мечта за майски червени домати ще се реализира )

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 22 май 2022, 10:38

20 май е денят, в който реализирах, при това с голям резерв, мерака си да имам зрели майски червени домати. Както писах по-горе, сортът е Ямал, а вчера си направих и салата, макар засега само от 2 броя + корнишони.
Изображение

Added in 2 minutes 43 seconds:
За протокола: Кусурът остана само един. Доматите са по-скоро дребни. За сметка на това, вкусът, като за ултраранни домати, е перфектен, 6 от 6. Дори спрямо летен домат от юли-септември, бих му дал 4-4.5 (те една трета от самите късни сортове са с такава моя оценка). Не е твърде месест (не са мой вкусов тип), сочен и мек, кожицата бе се усеща никак. Ще се опитам да селектирам една идея по-едри в следващите години, но това става ранен сорт номер 1 за мен. Останалите сортове от първата вълна са отрупани с плод, но според мен преди 10-15 юни няма да имам червено от тях.
These users thanked the author Иво Некитов for the post (total 2):
veso (22 май 2022, 18:29) • mhronev (23 май 2022, 08:53)
Rating: 13.3%

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 27 май 2022, 20:51

С една много важна забележка: този признак може да е заради почвата ми и конкретният много топъл месец май, но!
Доматите-Ямалчета които направих на салата с няколко краставици днес имаха страхотен летен аромат на нещо, напомнящо ягоди - характерен признак за най-хубавите летни домати, поне що се касае до моя вкус.
Нямаше ме 4 дни, за което време розовите и оранжеви сортове значително са наедрели, а от Ямал бяха узрели още няколко доматчета. Налага се и да се връзват за 3-4 път по-едрите растения. Дебна да започнат да зреят и някои от следващите сортове, за да напръскам и с Рапакс срещу възрастните Тути. Това е биопрепарат, който трябва да се употреби в тази фенофаза (начало на зреене на плода).
А, сърце юнашко не трае!))) Преди да овкуся салатата, обрах семките на 2 от доматите и ги сложих в бурканче да отферментират, при което в края на следващата седмица ще имам готови собствени семена от сорта!))

Разбира се, за разсад за късни есенни такива домати, каквито смятам да засадя тоя път с тежки маниашки защити преди зимата, е твърде рано. Но като знам, че имам семената, ме обзема едно такова йогистко спокойствие. : )

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 748 times
Been thanked: 1922 times

Мнение от Kiril Donov » 28 май 2022, 18:21

Преди години си спомням, че съм садил доматите навън още в началото на март. Тогава дойдеше ли веднъж пролетта към средата на февруари, развивахме всичко и забравяхме за зимата.
Тази година купих разсад чак след средата на април. Това беше нечувано за едно време. Но дори и толкова късно, наложи се аварийно да ги покривам с отрязани 10 литрови пластмасови бутилки, защото имаше сериозно застудяване и се очакваше сняг.
Сняг така и не падна този път, но явно времето е било твърде хладно до сега, за да се развиват нормално доматите. Пораснаха значително, като най-високите са близо метър високи вече, но едва преди десетина дни видях първите 2 завръза. Днес вече повече от 2/3 от растенията имат завръзи. Вярно, че става въпрос за Розова магия, а не за ранни сортове. Но оранжерията ми стои празна до тях и се убедих, че излишно губя цял месец, ако разчитам на външно отглеждане. Догодина всичко ще го стартирам в оранжерията още през март, а найлонът ще го махам към края на май месец.
Иначе от няколко дни берем тиквички и до няколко дни ще започнем да раздаваме на близките, че още от първите дни нямат изяждане. А са само 8 корена.

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 28 май 2022, 18:34

Код: Избери всички

и се убедих, че излишно губя цял месец, ако разчитам на външно отглеждане.
Точно.
Аз се примирих с това преди няколко години. Да, няма да умрат и навън, но защо да губя цял месец? А ако някой мисли, че "оранжерийни домати" е равно на оная пластмаса по хипермаркетите - не. Онова са хибриди, сътворени с цел да почервенеят бързо, да родят много и да опаковат и продадат максимум количество вода и целулоза по 5 ле'а килото <smile134>

Ако засади човек подходящ ранен сорт, ще получи това като мен в момента - страхотен майски домат, от когото (плюс които) правя салата вече цяла седмица :)
Аз тиквички засадих късно, но корнишоните вече започвам да не им смогвам, а като няма да ходя към Сф поне няколко дни - кокошките ще започнат да намазват. На снимката се вижда един екземпляр, когото съм изтървал с два дена)

Изображение

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 03 юни 2022, 22:56

Днес, 2 седмици след първия узрял Ямал, виждам полуузрял домат от друг сорт: Полярник.
Полярниците са вече средноедри плодове, доста по-големи от Ямалчетата, но 2-3 седмици са си 2-3 седмици. Като гледам млечнобелите розови сортове, които вероятно ще започнат също до около 2 седмици, не знам дали си струва да садя догодина Полярник. Все пак, нека видим и вкуса, ще го пробвам в понеделник.

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 08 юни 2022, 20:08

Нещата се развиват бързо.
След вчерашните 2 броя Полярник днес имам няколко начално розовеещи Прудънс Пърпъл и Пинк ИД.
Вероятно ще стават за ядене след 48 часа.
2 Извода: Полярник НЕ става за ранен сорт, освен че е с дървен вкус, като БГ хибридите Рила да речем и Калина (вкусът се оправя в края на месеца, но говорим за ранни домати), реално започна да ми зрее заедно с огромните розови отличници Прудънс П.
Пинк ИД не коментирам, аз ги ползвам за тяло на консервите (кубчета, които заливам с хубав сок от други), грозен на вкус хибрид.
За протокола: тотален провал на втората ми вълна преди 3 седмици - не поникна НИЩО. Оставам без "мъжки" тая година, което ме наранява силно. <red card>

Потребителски аватар
Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 67 times
Been thanked: 137 times

Мнение от Смрика » 13 юни 2022, 17:46

Първи завръзи от Purple reign, растенията са доста компактни и се очертава да не се налага колчене
Изображение

Иво Некитов
Метеорологът на форума

Мнение от Иво Некитов » 14 юни 2022, 12:08

Както писах преди няколко дни, нещата бързо акселерират)
Любопитното е, че двата големи розови са различни сортове: единият е Пинк ИД, другият - Прудънс Пърпъл (за краткост оттук насетне - ПП, да не се бърка с онова, чието име не бива да се споменава
Визуално са почти еднакви, вкл и по размер плюс минус. Различават се по вкус :) Меко казано, съществено се различават.)
От Пинковете вече има половин дузина, но ги оставих още ден-два, а останалите встрани са Ямал - по-червените и Полярник, тези с лек оранжевеещ оттенък.
Вече има доста завръзи от още няколко сорта, но тях, с изключение на Алтайския Оранжев, не чакам преди края на месеца. И без това ще се чудя какво да ги правя: идва един момент, в който и на кокошките им писва :)
Въпросният екземпляр от АО е вече оранжев, но ми се чини малко нехарактерен, може да е наранен или продупчен. Ще чакам следващите в близките дни. Там има сериозна дилема, която ще бъде решена след като видя какъв е вкусът: ще вкореня от колтуци 20-30 растения за късни августовко-септемврийски плодове от съответните сортове.
Онзиденшна снимка, това са част от плодовете, вече не мога да им смогвам да ги унищожавам на салати, задава се неминуема бурканизация)
Изображение

Added in 12 minutes 5 seconds:
ПС Вчера пръсках с Нимазал и Рапакс, основно за Тута, но и разни нощенки в лавроформите им също се контролират донякъде. Тази пролет (и това лято от началото му насам) не съм пръскал с твърди химии след мощната дезинфекция в края на март - ползвам само биопрепарати, дотук Нимазал, от вчера и Рапакс.
По принцип Рапакс е за 80 фаза на доматите (10 на сто от плодовете показват призначи на зреене) и е една идея по-рано, още няма 10 на сто. Обаче видях 2 или 3 Тути в петък и за да не се получат тези красоти, реших да подраня (снимката, слава Богу, не е моя).
Засега е ОК, практически няма мини с отделни единични изключения и по-сериозни поражения по братовчедите -соланум Мечо грозде. Както ме предупредиха навремето опитни доматаджии, Тутите категорично предпочитат този див далечен братовчед на домата. Но не отказват почти нищо от семейството, а виждам дори единични поражения по щир около оранжерията. Според мен, мнозина в страната не разбират какъв чудовищен к.р е това насекомо. <spider>

Added in 5 minutes 58 seconds:
ППС: Тия дни пускам едни домати, обещани на една кокошка в Дупнишко (Ямал) и махам тоя сорт, той си свърши работата за тая година. Изводи:
1. Спокойно расте без кол, но растенията падат на земята и не могат да се обработват добре. Ако е извън оранжерия, трябва да се пази от голи охлюви и прочее, което за малките размери и обща маса на плода не си струва. Но все пак, кой би гледал това извън оранжерия?? Все пак сортът има едно основно предимство: реално зрее месец преди най-бойните си конкуренти, дори хибриди, при равни други условия!
Затова - втори извод, май..та и на детерминантността, догодина ги садя по-нагъсто и ползвам еднометрови колчета, за да не лежат натежалите домати...прочее, не догодина, а още тази есен :) След месец засаждам втората реколта от вече мои семена :) За експеримента, вдъхновен от Зак )

Отговори