Нов собственик на плумерия

Потребителски аватар
Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 89 times
Been thanked: 168 times

Re: Нов собственик на плумерия

Мнение от Смрика » 09 авг 2021, 16:18

marapeplia6ka написа:
08 авг 2021, 12:45
Изчетох почти всички теми, но съм леко объркана от информацията за поливане. Прочетох, че като сукулент не бива да се преполива и носи на засушаване от няколко дни, но в същият начален пост в темата за отглеждането им пише, че лятото в жегите се поливат всеки ден и обилно.
Леко объркващо е написано наистина, идеята е, че преполиването е вредно и дори опасно за такива растения, но летно време в жегите се полива обилно, също така не е проблем да се остави и без вода за кратък период, защото в крайна сметка е сукулент.

marapeplia6ka
Регистриран: 13 окт 2019, 23:17
Район: Malta
Has thanked: 28 times
Been thanked: 7 times

Мнение от marapeplia6ka » 13 авг 2021, 10:23

Отново благодаря! Поливам, не смея да засушавам защото преди 2 седмици едната ми бугенвилия загуби 30% листна маса като разредих поливките. Сега се възстановява, но ще ѝ отнеме време. Температурите са 40+ Забелязвам на едното листо бяло петно, предполагам е от силното слънце. Растението е било на сянка преди да се озове на моя покрив. Но нямам никакъв избор с мястото - открито и слънчево е по цял ден. Надявам се да се климатизира и да вирее с останалите. Общо взето 70% от цветята ми са местни - агавета, бугенвилии, стефанотис, жасмин, аптении, юка, еониуми.

marapeplia6ka

Мнение от marapeplia6ka » 25 ное 2021, 10:04

Г-н Донов, имам въпрос към Вас! Вече знаете при какви условия отглеждам моите плумерии. Трябва ли да ги прибера на закрито или могат да останат навън през целия зимен сезон. Притеснява ме това, че са млади растения в саксия, а има дни в които валят силни и продължителни дъждове. Аз не ги поливам допълнително, но възможно ли е влагата да им дойде повече и да започнат да гният. Имат листа, но спряха да изкарват нови. Голяма част от тях опадаха.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -2.6 (20-Dec-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IASENO20
Has thanked: 847 times
Been thanked: 2149 times

Мнение от Kiril Donov » 27 ное 2021, 10:55

Да, влагата наистина може да им дойде в повече, понеже все още нямат корени. Желателно е да са на сухо, макар и навън. Стреха или покрив биха свършили работа, но не знам дали има стрехи по сградите в Малта. В Сицилия много често няма никакви стрехи.

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 27 ное 2021, 16:29

Малта е доста различна архитектурно от Сицилия, но така или иначе там са без покриви и стрехи като в арабските държави.

marapeplia6ka

Мнение от marapeplia6ka » 27 ное 2021, 23:00

Точно така е, покривите са абсолютно открити и обособени като тераси. Г-н Донов, питам за две закупени растения, които имат корени. Резниците утре ще стане седмица откак ги имам и тези дни ще ги поставя в саксиите, ще са на закрито.
Това е покривът, който се опитвам да озеленя.
Изображение

А това са плумериите, които са все още навън
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 28 ное 2021, 17:37

В Сицилия съм виждал навън плумерии и какви ли не сукуленти, та в тая част на света едва ли има чак такива продължителни и проливни дъждове да ти затрият плумериите от преовлажняване, но ако се страхуваш, че може да се случи просто ги прибирай в дъждовния сезон. Иначе страхотни растения и терасата (покривът) има доста добър вид!
Последна промяна от Смрика на 29 ное 2021, 00:39, променено общо 1 път.
These users thanked the author Смрика for the post (total 2):
marapeplia6ka (29 ное 2021, 22:56) • hobygartner (29 юни 2022, 23:30)
Rating: 13.3%

marapeplia6ka

Мнение от marapeplia6ka » 28 ное 2021, 23:25

Благодаря ви! Надявам се да става още по-хубав, а лятото с петунии, мушката, винки и нацъфтелите жасмини и бугенвилии е и по- цветно.
През този сезон има дни с продължителни и обилни валежи. После отново е слънчево, но почвата в саксиите не успява да изсъхне до следващия дъжд. За другите растения, въпреки че имам доста сукуленти, не се притеснявам. Зимуват си на открито.
Ще следя прогнозите и ще прибирам при силни и продължителни дъждове. Още нямам опит с плумериите, ще се уча в движение явно.
Оценявам вашата помощ!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 29 ное 2021, 21:55

Ако плумериите са добре вкоренени и имат листа - влагата не е проблем. Проблем е само за резниците. В Сицилия по терасите е пълно с плумерии в саксии, никой не ги прибира през зимата. То пък една зима...

Added in 6 minutes 5 seconds:
<off topic> Не знам как смогвате с поливките през лятото. Вероятно доста бързо изсъхват саксиите. Аз би пуснал едно автоматично капково напояване, което да им пуска по малко водичка 3-4 пъти в денонощието. Ефектът би бил поразителен, а за Вас ще остане само да се радвате на зеленината. При ръчно поливане никога не може да осигурите толкова равномерни поливки, колкото при автоматичните поливки. А и разходът на вода ще е по-малък. Чувал съм, че в Малта няма вода и вероятно икономията е добра идея.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
marapeplia6ka (29 ное 2021, 22:56)
Rating: 6.7%

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 29 ное 2021, 22:37

А че имат листа имат! Аз толкова ошумени плумерии особено като едната не съм виждал, може би просто не съм виждал достатъчно, но наистина много ми харесва.

marapeplia6ka

Мнение от marapeplia6ka » 29 ное 2021, 22:54

Г-н Донов, абсолютно е така с водата. В Малта няма водоеми и се преработва морската такава, включително за пиене. Поливам всеки ден, 50тина саксии не са чак толкова много, голяма част са сезонни, а останалите сравнително млади. Капковото напояване е система в Малта и определено ще ми бъде от полза - като време, ресурси и в помощ за растенията ми. Голям проблем в летния сезон е изложението, следобедното слънце е много силно, сянка почти няма. Височината - четвърти етаж, е проблемна и заради ветровете, които не липсват целогодишно. Нужно е стабилно засенчващо съоръжение, за което пък ми е необходимо разрешение от кметството. Опитът от България не ми е много от полза. Липсва ми градината, която имаме в близост до Варна. Опитвам се на принципа проба-грешка, но ми е мъчно за всяко загубено растение. А тези, които се развиват ми носят толкова радост. Но няма да се откажа да опитвам. Затова вашият опит и форума сте ми толкова полезни.
Благодаря ви отново.

betty
Регистриран: 14 юли 2016, 10:59
Район: Варна
Been thanked: 1 time

Мнение от betty » 03 юни 2022, 13:47

Здравейте, бих искала да попитам кога да очаквам нови плумерии и въобще ще има ли тази година?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 10 юни 2022, 18:38

Ще има нови, но заради хладната пролет в Италия тази година, плумериите се развиват по-бавно и все още не са им готови. Надяваме се, че към началото на юли ще са дошли в Пловдив вече.

penoff
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Плевен
Надморска височина (m): 110
USDA zone: 6b/7a
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Мнение от penoff » 21 яну 2023, 09:52

И аз съм вече в отбора. Пристигна (от Палмцентър) с едно листо (спяща). Нямам помещение, в което да поддържам температура по-ниска от 20 С. Имам вариант за слънчева стая и такава, с по слабо огряване. Температурите вкъщи (23 С) би ли се оказало условие за събуждане? Коя от двете стаи да заложа? Написаното за поливки и слънцегреене по това време от годината, валидно ли е за моите условия? Благодаря.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 22 яну 2023, 00:11

Ако не се полива все още, ще се събуди едва-едва. Но и поливка веднъж на 3 седмици е съвсем в реда на нещата. Не е проблем да извади 3-4 листа в стаята, проблем е, ако извади много листа и 30-40 см хилава клонка.

Отговори