Код: Избери всички
https://vremeto.dir.bg/novini/globalnoto-zatoplyane-shte-uvelichi-dramatichno-izparenieto-ot-cherno-more
Код: Избери всички
https://vremeto.dir.bg/novini/globalnoto-zatoplyane-shte-uvelichi-dramatichno-izparenieto-ot-cherno-more
а че вулканичните изригвания влияят на климата е отдавна известноХолгър Вьомел, старши научен сътрудник в американския Национален център за атмосферни изследвания (NCAR), смята, че е възможно изригването да окаже известно влияние върху глобалното затопляне. „Но мисля, че присъдата все още не е произнесена“, каза Вьомел в заключение.
Отново ли са „изненадващи“ валежите в община Царево?
На този въпрос бихме отговорили: не, не са „изненадващи“. Доколкото данните за валежите по станции не са публични, ще потърсим отговор в публични бази данни с неясна достоверност и изявления на климатолозите. „Рекордът за валежи в България е регистриран през 1994 г. в Ахтопол и е от 463 литра на квадратен метър. Този валеж е бил за 23 часа и половина и е регистриран на 6 и 7 октомври 1994 г. Това е абсолютният рекорд – екстремум, на валежите в България, откакто имаме синоптични наблюдения...“, казва в интервю за БТА главен асистент доктор Анастасия Стойчева, директор на департамента „Прогнози и информационно обслужване“ в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ
Данни за други наводнения в землищата на Лозенец и Царево откриваме за 10 юли 2006 - Лозенец, 18 ноември 2007, 15 юли 2014 - Лозенец, 26.09.2014 г за Арапя, 25 октомври 2014 - Царево, 23 юли 2018 - Арапя и т.н. По спомени на местни хора и през средата на седемдесетте и през осемдесетте години има наводнения на Арапя и Нестинарка, довели до евакуация на почиващите от къмпингите в училищата в Царево.
Тук трябва да посочим, че дигитализирането на архивните климатични и хидрологични данни на НИМХ и тяхната публичност бе част от голям проект за 113 милиона лева за мониторинг на количествата на водите в България, който беше включен в Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ). За съжаление този проект бе отказан от изпълнение през 2023 г. по късогледо решение на МОСВ и заличен от Плана. Отделно трябва да посочим, че в Царево е съществувала метеорологична станция, която е закрита по неясни причини.
Посочените дотук данни за станцията в Ахтопол ни дават основание да твърдим, че екстремно високи валежи, като този от 4-5 септември 2023 г., се случват с вероятност между 3 и 5%, което означава от един път на 33, до един път на 20 години! При наличие на публични редовни данни за валежите в станция Ахтопол и от закритата станция Царево вероятността би могла да се уточни.