Мравките - "санитар" или най-големият вредител в градината?

Отговори
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -6.5 (25-Jan-2022)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 785 times
Been thanked: 2005 times

Мравките - "санитар" или най-големият вредител в градината?

Мнение от Kiril Donov » 03 авг 2021, 11:18

Тази година вече ще взема да обявя тотална война на мравките в моя имот.
Някои ги наричат "санитари". Може и да са такива в природата, но в домашната градина вече ги виждам като най-големият вредител. Ако не се вземат бързи мерки, за нула време буквално опустошават растенията, върху които решат да си правят ферма с въшки. На косъм едва успях да спася няколко 3 метрови дървета, които вече загиваха след само 2 месеца вероломно нападение от страна на мравките. Или както би се изразил един приятел от Сърбия - ебем ти и санитарите!
Тази година са решили да не ми оставят нито едно ценно растение, което да не унищожат. Разселват някакви въшки, не знам от къде ги носят, но вече ми се изчерпа търпението. Скоро ще съм за постоянно вкъщи и ги започвам. Този път ще третирам не само срещу въшки, но и срещу мравки. Скъпият Райд и другите подобни препарати са просто "гъделичкане" за мравките. Изчезват за ден, а после се връщат на пълчища. В агроаптеката е истината.

Повод да напиша тези редове е яростта ми, след като видях, че и нещастното ми лаймче е нападнато вече. Това невзрачно растение го засадих в земята през април, после го преби зверската градушка, а гнусните мравки сега си "засаждат" въшки в раните, още не зараснали след градушката. Е - не! Това вече е война! И като на война - разрешени са всякакви средства. Ще си купя цял арсенал от анти-мравешки препарати и ще пръскам де що видя мравки в моя имот... даже и на 10-20 метра извън моите граници. Решено!
Изображение

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
veso (20 юни 2022, 12:29)
Rating: 6.7%

Иво Некитов
Метеорологът на форума
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -8
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 413 times

Re: Мравките - "санитар" или най-големият вредител в градината?

Мнение от Иво Некитов » 03 авг 2021, 13:26

При мен преди седмица гледам - като ЮКТ около Антарктида, колона от по 10 мравки около целия периметър на басейна. Не хиляди, десетки хиляди.
Викам си: тия не знам какво са замислили, но предвид периодичните им опити да правят това, за което пише Кирил (туширани с непропорционална сила още в началото!) си казах: не знам какво сте намислили, ама ваш'та работа няма да стане!
Имах една пудра за кокошинки с изтекла годност (имам по-добро и трайно решение за тях вече) и като хванах, обиколих басейна и я изпуфках до дъно по колоната и по периметъра.
На другия ден - пълен геноцид, купища умрели и никакво движение. Доволен съм. Препаратът се казваше Триокил - съдържа перметрин още нещо и ...най-важното - фипронил. Разказах им играта, засега съм спокоен за околните растения.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 20 юни 2022, 09:01

В последно време си мисля, че някой поетично настроен комунистически болен мозък трябва да е измислил фразата, че "мравките са санитарите на природата". Всъщност, в природата може и да имат някакви такива функции, макар и това да е относително и да подлежи на спор. Обаче в градината вече се убедих, че точно мравките са най-големият вредител. Сега всякаква борба срещу въшките, трябва да я съобразявам преди всичко с борбата срещу мравките. Само така може да имам успех. Частичен и временен успех, защото спра ли борбата - мравките веднага пристигат на пълчища и всичко започва отначало.
В момента пиша тези редове, намирайки се в една портокалова градина в Халкидики. Собственикът е изпуснал мравките от контрол и същите въшки са по всичките му дървета. Той се опитва да ги контролира с някакви био-отвари от люти чушлета или чесън. Ефектът е близо до нула, а в същото време навсякъде се виждат пълчища от мравки, които обезсмислят всякакви усилия.

Конкретно за моите условия - решил съм да унищожа всички въшки до 2-3 седмици. Вече съм направил 2 пръскания, но от тази седмица започвам да пръскам на всеки 7 дни, за да обхвана и новоизлюпените въшки от яйцата. Освен в цялата оранжерия, такива въшки имам разселени по маслините и филиреите навън. Не съм преглеждал цитрусите, но няма да рискувам и от тази седмица включвам и тях в пръскането. Наясно съм, че моята градина не е изолирана и борбата никога няма да спира. При съседите има сливи и ябълки, които са побелели от въшки и мравките постоянно ще ми носят нови гадини от там. Но веднъж изчистени въшките, ще водя борба само с мравките, където и да ги мерна из моя имот.

Вече две години, мравките ме оставят със символични количества плодове в оранжерията. А навън намират всеки напукан или наранен плод и го нападат веднага. Ако са добре узрели плодовете, просто ги нагризват и започват да си ги ядат.
Ето как веднага откриха напуканите от дъжда японски мушмули. А не ми се мисли дори, какво изяждане на смокини се готвят да ми покажат в следващите седмици.
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 3):
perperikon (20 юни 2022, 10:49) • veso (20 юни 2022, 18:18) • hobygartner (30 юни 2022, 03:56)
Rating: 20%

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 117 times
Been thanked: 313 times

Мнение от reimbrant » 20 юни 2022, 13:08

Аз съм вегетарианец ,от 30 години,като основният ми повод да го правя е не насилие към животните.преди на мравката път сторвах,сега ми е най големият враг.И от не насилник ,станах най масовият убиец.Ако си градинар ,няма как да си и миролюбец.А аз имам градинарството за най хуманната работа и хоби,много по добре да отглеждаш животни,които отиват на края в кланицата,във военни заводи,да си съпричастен със смърта на хора,в химическата индустрия и много други не хуманни работи,естественно не долюбвам и ловджиите,и риболова ,макар че като по млад бях запален рибар.Но с мравките,въшките,акарите,крушови бълхи,не мога да съм хуманист.

Потребителски аватар
kukuruzius
Любител на южните растения
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Has thanked: 13 times
Been thanked: 26 times

Мнение от kukuruzius » 21 юни 2022, 05:34

Мравките са най-голямата напаст. Като видя мравка по някой цитрус или манго ми прилошава. А тази година донесоха някакъв нов вид въшки като костенурки. Милиони, няма изтребване.. Добре, че не ядат цитруси още..

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 24 юни 2022, 20:09

kukuruzius написа:
21 юни 2022, 05:34
... А тази година донесоха някакъв нов вид въшки като костенурки. Милиони, няма изтребване..
Такива въшки от 3-4 години откривам по дръвчетата ми Асимина. Само по тях... засега. Не съм ги пръскал все още, мачкам ги с ръка от време на време, когато се сетя да ги потърся. Май е време да ги изтребя химически, преди да са станали по-голяма напаст.

Predator 70
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Has thanked: 76 times
Been thanked: 154 times

Мнение от Predator 70 » 24 юни 2022, 20:34

При мен на няколко цитруса се появиха едни дребни бързоходни мравки и гледам домъкнали въшки по младите листа,пръсках и въшките умряха ама мравките пак циркулират и ще докарат нови. Интересно от къде ги носят тея въшки?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 25 юни 2022, 09:01

Въшките ги има по растения наоколо, някой път на стотици метри. По растения на съседи или по диви растения.
По дивите растения много често не се забелязват никакви въшки, освен при много внимателен оглед или при твърде голямо нападение.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
Predator 70 (25 юни 2022, 10:44)
Rating: 6.7%

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 76 times
Been thanked: 148 times

Мнение от Смрика » 25 юни 2022, 13:52

На мравките за какво им е да ги разнасят от растение на растение? Тая симбиоза не я разбирам.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 25 юни 2022, 14:44

Смрика написа:
25 юни 2022, 13:52
На мравките за какво им е да ги разнасят от растение на растение? Тая симбиоза не я разбирам.
Разселват ги и си правят въшкови ферми, като се хранят с отделените от въшките... неща.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 02 авг 2022, 11:39

Мравките ми съсипват реколтите, тази година дори ми изядоха прасковите на дървото. Но понеже не бих искал да звуча аматьорски, трябва все пак да уточня, че няма изцяло вредни или изцяло полезни организми в природата. Макар и страховит вредител, мравките със сигурност имат голяма роля в опрашването на авокадото, както и на всички видове от семейство Аннонови (Annonaceae) - Черимоя, Атемоя, Асимина и Sugar Apple. Убеден съм, че разнасяйки въшки по цветовете и младите филизи на растенията, мравките участват в опрашването на цветовете на много други дървета, вкл. череши и праскови. Обаче след цъфтежа трябва незабавно да се вземат мерки и мравките и въшките да се унищожат, защото иначе ще се компрометира реколтата. Просто мравките си въобразяват, че дърветата са техни, затова опрашват цветовете, отглеждат си въшки там, а после си изяждат и плодовете. В същото време гонят другите вредители, от които те лично нямат полза.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 04 авг 2022, 09:32

Онзи ден с изумление наблюдавах, как мравките бяха нападнали лешниците, които скоро бях набрал. До сега не бях виждал, как обезкостяват ядка за нула време. Егати лакомите същества, изяждат ми плодовете, а сега подкараха и ядките!

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 84 times
Been thanked: 394 times

Мнение от Бобсъна » 04 авг 2022, 12:08

Сипете им и едно малко уиски с туй мезе де!!! <smile134>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 05 авг 2022, 23:40

Ще им сипя... само да се прибера!
Онзи ден бяха нападнали една полу-узряла праскова. Видях я и си я откъснах, защото вече миришеше много апетитно. Домъкнахме си я в Гърция (на почивка сме в момента), настанихме се в една чудесна и чиста къща и жена ми сложи прасковата на плота в кухнята. След малко решихме да вечеряме, а прасковата вече беше черна от мравки. Как я надушиха веднага - не знам. Но понеже съм лош, веднага я измих и си изядохме, без да им оставя нищо... Никак не беше лоша, между другото. Вредителите винаги съсипват най-хубавите плодове, никога не нападат лоши плодове!
Между другото, мравките направо освирепяват за авокадо.

Отговори