ЧАТ 2021 г.

Ако имате въпроси относно растения в Палм Център;
Ако имате излишни растения за размяна;
Други общи въпроси
Отговори
forumolubec 1978
Любител на южните растения
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 86 times
Been thanked: 109 times

ЧАТ 2021 г.

Мнение от forumolubec 1978 » 28 мар 2021, 22:57

Г-н Донов, може ли да добавите страницата за маслината Елит-1 към останалите 13 предложени от ПЦ-Пловдив в категорията "Плододаващи растения"- Сортове маслини? И аз се надявам като perperikon тази година да се сдобия с този сорт при успешно вкореняване на резници, след като имам всички останали доказани от Вас. ...https://palmi.bg/product/140/maslina-st ... lit-1.html

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (17-Feb 2021)
Метеостанция: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/I5445
Has thanked: 531 times
Been thanked: 1437 times

Re: ЧАТ 2021 г.

Мнение от Kiril Donov » 29 мар 2021, 13:13

Както винаги - повечето резници просто изгниха. Но имаше някакво вкоренено количество, може би ще се сдобият доста повече хора с този сорт.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
Gepata (29 мар 2021, 21:36) • forumolubec 1978 (30 мар 2021, 21:24)
Rating: 14.3%

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 123 times
Been thanked: 223 times

Мнение от traiko » 01 апр 2021, 13:58

Днес гледам в Метро,Кумкват 250гр.
цена -9.50лв.Това ми се вижда доста скъпо.Бях виждал до 26лв.килограм,но 38за първи път.
Моето, само едното дръвче имаше
към4-5 кила.Сами си направете сметката,ако обичате този плод,дали не си струва да си купите готово растение.
These users thanked the author traiko for the post (total 3):
rusko (01 апр 2021, 16:27) • zack (01 апр 2021, 17:17) • veso (02 апр 2021, 12:42)
Rating: 21.4%

Потребителски аватар
Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район: Кюстендил
Надморска височина (m): 480
Метеостанция: http://vremeto.org/siskovci/
Has thanked: 37 times
Been thanked: 62 times

Мнение от Смрика » 08 май 2021, 19:45

Японските лиственици, които имате в наличност подходящо ли е в следващите 2 седмици да се садят или е късно?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Мнение от Kiril Donov » 08 май 2021, 20:05

Всичко е в саксии. Има ли поливане, може да ги садите.

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 86 times
Been thanked: 109 times

Мнение от forumolubec 1978 » 01 юни 2021, 11:18

от Kiril Donov » 01 юни 2021, 09:57
zaman написа: ↑31 май 2021, 22:36
"Аз пък да питам, Палмцентъра има ли намерение да развива пау-пау, като част от портфолиото? ..."

"Палм Център има намерение да развива много неща, но с тази липса на работна ръка - вече нищо не е сигурно.
Едно време беше лесно. Имаш идеи - наемаш работници и го правиш. Сега няма нито общи работници, нито по-квалифицирани. С две ръце кое да свършиш по-напред?"

Прогноза, която ми се струва, че няма как да ни се размине.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Мнение от Kiril Donov » 01 юни 2021, 12:26

Сутринта ми писа един човек от Полша, пита ме защо чака две седмици за отговор на имейла си. Казах му, че няма кой да му отговори и ще трябва да изчака реда си, понеже имаме проблем с персонала и едва успяваме да отговаряме на клиентите. Отговорът му беше, че много добре ме разбира, защото и в Полша било същото. Нямат хора за работа и там.
Гърция и Италия минаха през това преди двайсетина години. Затова там в разсадниците работеха само имигранти и до сега е така. Сега това се очертава да стане и при нас. Още преди години повечето от кандидатите за работа или не идваха, след като бяха одобрени, или повече не идваха след първия си работен ден. Веднъж помня един как се изнесе още на обед, а тогава с него бях лично аз и помня, че се отнясях с него доста внимателно, да не би да го уплаша. А веднъж си спомням как един буквално избяга, след като с буса отидохме на обект в града и той видя сградите наблизо. Явно беше размислил, но понеже сме извън града, не е знаел как да се измъкне.
Нищо чудно няма във всичко това. Абсолютно всички фирми се молят на всеки работник и след като можеш да избираш между работа на закрито или в някое заведение, трябва да не си в ред с главата, за да избереш физическа работа на полето и в земеделието. Разбирам ги хората, не е техен проблем, че ние не можем да си намерим хора. Независимо, че в последните 4 години сме вдигнали двойно възнагражденията.

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 01 юни 2021, 16:02

Покрай скандалите с немските кланици „Тьонис“ в Дойче веле имаше статия за датските, където повечето работници са местни, а не български/румънски емигранти, накратко — от добро заплащане и условия никой не бяга. Най-показателно е в туристическия бранш у нас — не оставиха сантиметър небетониран от морето, до съвсем скоро само те се радваха на привилегията от 9% ДДС, а на всичко отгоре най-ниски заплати и хората или работят без договори, или на минимална работна заплата и сега чувам по морето било пълно с работници от Украйна и Молдова.

Иво Некитов
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 68 times

Мнение от Иво Некитов » 01 юни 2021, 20:08

Не е ли от години така?
Ясно е, че "чорбаджиите са изедници", но виж какво пише и Киро в темата за Пал-Пал на въпроса за асортимента.
Проблемът е, че заради по-социалната реално държава от времето на Бай Тошо (тогава нямаше социални на каплак без никаква работа и за 10 чавета за всяко) и реално имаше работна ръка.
Сега никой не ще да бачка, дори за нелоши за компетенциите си пари.
Аз вярвам на Кирил и на очите си. Но да, бетонаджиите никак не мога да им съчувствам - отказаха ме от нашето море, скоро ще станат 10 години. ДГД.

ПС
Добавям за Киро, защото го видях после. Киро, по мое мнение проблемът е най-вече в толерастията. Няма такова нещо като "защото те заслужават това" Кой неработещ заслужава реално минимална заплата най-малко, без да си мръдне Хъса? Не говорим за недееспособни и пенсионери.
Само се замисли, кога последно си чувал в публичното пространство "който не работи, не трябва да яде"?
нямам намерение да споря с левичари, само споделям, това е истината.
Никакви социални помощи за дееспособни след 2-3 месеца без работа. Квалифицираните се БИЯТ за тях. Само ако ти кажа колко звънят и по мейл и съобщения в ЛинкдИн на една моя да го кажем, близка роднина...Ама тя знае англисйки, немски, японски и китайски плюс една от малкото реални образования (сори, но примерно (вече) икономика, история на изкуствата, политология и кучешко фризьорство не са това). <serenade>

А твоите "кадри" ако нямат какво да ядат ще "копаят" на полето не, ами с ръце ще ровят.
Но сега има и друг вариант: да крадат. И се връщаме в началото: толерастията. Защитата на частната собственост. Трябва както в Тексас: "Гет аут ъф май прабърти" (опит за наподобяване на акцента) <shark> Ако не - изстрел и обаждане в полицията просто да приберат натрапника.
Ако се върнем към истинското здраво капиталистическо общество, нещата ще се наредят.
И да направя една прогноза: Сравнително скоро ще се случи, защото друг начин НЯМА. Но ще има и доста кръв.

Потребителски аватар
Смрика

Мнение от Смрика » 01 юни 2021, 21:51

Покрай Тексас и капитализма сега точно чета за ресторантьор в Охайо (Dale's Diner, Waterville), който затваря временно, защото не може да наеме персонал, причината - корона чековете, които раздава американското правителство от известно време насам позволява на хората да имат избор и да не работят за пари, които не ги устройват. Замисли се само, че в САЩ от всеки посетител на бар или ресторант се очаква да остави поне 20% бакшиш, ако не е супер недоволен, което си е реално аутсорсване на заплатата от работодателя към клиента, а пък в Япония никой не оставя бакшиш, явно там нямат проблем да си плащат на персонала, което за мене ги прави по-добри капиталисти.

А за у нас аз лично се радвам, че останаха в миналото времената, когато работодателите ти казваха „ако ти изнася, след тебе други чакат на опашка“ и работиш на минималната заплата или съвсем без осигуровки. Отделно разни умници от ИПИ и други подобни току пуснат някой анализ, в който разправят как доходите у нас са едва ли не оправдано ниски, заради любимата им мантра „ниска е производителността на труда“, ама не се наемат да обяснят, защо така рязко скача производителността на човек като мине през терминал 1 в посока Запад. Дали е нещо във въздуха или водата? Ако е така защо ли служителите на международните фирми, които идват тука не идват на български заплати? Ами и мене да ме пратят в Молдова ще искам да съм най-малкото на българската си заплата, а не според местните особености и производителност.
These users thanked the author Смрика for the post:
Kiril Donov (02 юни 2021, 21:17)
Rating: 7.1%

Иво Некитов
Регистриран: 08 мар 2021, 16:06
Район: Видин, София
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -22
Минимум последна зима (°C): -9
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/ba ... achovo.htm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 68 times

Мнение от Иво Некитов » 02 юни 2021, 12:17

Мани ги ИПИ, както и целия БАН - тунеядци на безсмислена държавна хранилка. За какво мислиш НИМХ толкова драпаха да се махнат от шапката на безсмисления БАН?
Трябва да сме наясно, обаче, че тия пари "от вертолета" са реално кухи, т е няма как да не вдигнат инфлацията, а в комбинация с трилионите на Фед, предстои скорошна кървава развръзка (световна хиперинфлация, която ще засегне всички, освен -примерно - нисшата каста в Индия да речем и бушмените - по разбираеми причини).
Т е тунеядството в момента е оф. политика, заради някак неусетно установилата се господстваща лява, практически марксистка идеология. Завзела видимо САЩ - с примеси на уродлив обратен расизъм, но това е друга тема.
Яденето без бачкане е възможно само заради все още евтината енергия и висока производителност на труда. Все си спомням приказките за роботи, които ще вършат човешката работа.... отчасти стана (докерите да речем), но за селското стопанство (топло, топло.... <thumbsup> ) си трябва раб ръка. Затова който не иска да работи, ще яде все по-некачествена ерзацхрана за надуаемите пари, които му се дават :)
А такива като мен ще си гледат сами храната, поне докато биологично можем.
Оффтоп: в момента долу имам едни 25 бройлера, които за 28 дни минават едно кило. Хранят се само с еко-смески и сухо мляко) До 2-3 седмици всички заминават във фризера (отделно 50-те кокошки, но те са друго).
Сещаш се, че мога да си позволя да си купувам от магазина, вместо да чистя лайната им (1-2 пъти на 5-10 дни за месец) или картонени турски домати, вместо моите от оранжерията. Че и да им треперя, пръскам, плевя (средно 20-30 минути 2-3 пъти седмично - фитнес).
Миналата година се стигна до уникално смешен за мен парадокс: Продадох (нямаше какво да ги правя!) 300-400 кг домати на комшии на село. "Софиянецът" продава домати <406>
Защо не си произведе ма, Деляно (сменено име, държала ми е пишката в първи клас (без еротика, просто игра на чичо Доктор : )) , симпатична комшийка)??
Защо да копая, като мога да си купя от магазина?- вика
-Е добре де, защо не си купи от магазина или пазара? Щото не са хубави, а твоите виждам как ги гледаш.... Такава логика :) /в интерес на истината, конкретният пример работи на 2-3 места в града/

В резюме, който не иска да поработи поне за себе си, няма как да не деградира постепенно. Ако оставим настрана примерите за бачкане за някой тъп стиснат шеф и подобните, трудът (за самия себе си) изгражда и характер, но и дава голяма доза самочувствие (освен по други направления) и по-важното: независимост.

Но тия общи приказки имат малка практическа файда, освен като удоволствие от културния разговор.
Да напомня: тръгна оттам, че Киро обясни защо го няма онзи асортимент от преди години. Според мен, съвсем логично и правдиво обяснение. Защото, както е казало третото (последно) джудже от култовия виц: "Защото няма хора, бе! Няма хора!!"
Подозирам, че в конкретния случай става дума за една немалка сума над 1К пари, при работна седмица едва ли повече от 5 дни.
Ако не можех да правя нищо друго, освен да копая, нося и поливам, щях да бачкам това)

ПС Малко втсрани: Има няколко десетки декара облагородени тая пролет овошки в едно ранчо на мой приятел до града, долу в равното. Сръбски. Сърбите си засадили подложките преди година, сега си внесли 30-40 човека да облагородяват. Периодично ги вкарват с 1-2 автобуса да копаят, колтучат или каквото там се прави по овошките млади , не съм пенкилер и не съм в час.
Защо не наемат работници оттук? Да, затова. : )) Както в Кириловия случай.
These users thanked the author Иво Некитов for the post (total 3):
veso (02 юни 2021, 12:29) • добърски (02 юни 2021, 15:47) • Kiril Donov (02 юни 2021, 21:20)
Rating: 21.4%

Отговори